Skocz do zawartości

Wirus na pendrivie - czy coś przeszło na lapka


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. 

 

Mam następujący problem: po włożeniu pendriva i przeskanowaniu Avast znalazł na nim wirusa win32crumpache w ukrytym katalogu BUBAVII. Katalog znalazłem w Total Comanderze no i w swojej doskonałości kliknąłem. Otworzyło mi się okno eksploratora z tym katalogiem jako koszem. Avastem usunąłem plugastwo.

 

Zastanawiam się tylko czy to coś nie wpadło na mi na laptopa no i jak jest z uleczonym usb penem. Niby tam już nic nie ma, ale... A komputer i pendrive planuje wykorzystać przy naprawianiu dysku z innego laptopa (znikła tam partycja systemowa z niego, może odzysk się da zrobić - ale to już inny temat) a nie chcę by w razie czego coś tam ewentualnie przeskoczyło wrednego.  Załączam logi no i może jpg z działania avasta.

 

Aha, no i jeszcze jedno mi sie przypomniało (chociaż nie wiem czy ma to znaczenie) IE nie używam właściwie tylko FF i Chrome, ale jak już coś mi się w nim otworzy to nie mogę zamknąć inaczej jak przez zabicie procesu, ewentualnie przy wpisywaniu adresu do paska IE znika.

 

Pozdrawiam

P.

Addition.txt

log_gmer.txt

Shortcut.txt

FRST.txt

post-3625-0-74800000-1428453211_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie widać tu żadnych oznak infekcji z pendrive, do korekty będą tylko: adware FF Toolbar w Firefox oraz wpisy puste. Zawartość pendrive nieznana. Dodaj raport USBFix z opcji Listing zrobiony przy podpiętym pendrive.

 

 

Aha, no i jeszcze jedno mi sie przypomniało (chociaż nie wiem czy ma to znaczenie) IE nie używam właściwie tylko FF i Chrome, ale jak już coś mi się w nim otworzy to nie mogę zamknąć inaczej jak przez zabicie procesu, ewentualnie przy wpisywaniu adresu do paska IE znika.

Mogą być różne przyczyny, trudno powiedzieć. Ale zacznij od aktualizacji, w systemie strasznie stara wersja IE7. Zainstaluj IE8 (też bardzo stary, ale dla XP nie ma innych możliwości): KLIK.

 

Platform: Microsoft Windows XP Home Edition Dodatek Service Pack 3 (X86) OS Language: Polski

Internet Explorer Version 7 (Default browser: IE)

 

Przy okazji odinstaluj też stare wersje: Adobe AIR, Adobe Flash Player 16 NPAPI, J2SE Runtime Environment 5.0, Java™ 6 Update 19. Ta Java tragiczna, same dziury. Po wszystkich robotach (de)instalacyjnych zrób nowe raporty FRST (wącznie z Addition).

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Picasso :)

 

Dziękuję za odpowiedź. Postaram się w ten "długi łykend" coś zadziałać i przedstawić na forum. Praca niestety i zajęcia domowe...

 

Miłego świętowania wszystkim czytającym.

 

 

 

*************************************

 

No więc tak: IE8 zainstalowany, aktualizacje też. Stare wersje powyższych odinstalowane. Na razie nic nowego nie wrzucałem.

 

Raporty dołączam i w niecierpliwym oczekiwaniu idę na grilla... :)

 

Pozdrawiam

Addition.txt

Shortcut.txt

FRST.txt

UsbFix Listing 2 TOMASZ-2E83A091.txt

Odnośnik do komentarza

Na pendrive są ślady infekcji - ukryty folder F:\BUBAVII. Drobnostki do wykonania:

 

1. Pendrive ma być podpięty, zakładam, że nadal pod literą F: widziany, w przeciwnym wypadku w poniższym skrypcie wymień literę F: bieżącą. Otwórz Notatnik i wklej w nim:

 

CloseProcesses:
CreateRestorePoint:
S3 BlueletAudio; system32\DRIVERS\blueletaudio.sys [X]
S3 BlueletSCOAudio; system32\DRIVERS\BlueletSCOAudio.sys [X]
S3 BT; system32\DRIVERS\btnetdrv.sys [X]
S3 Btcsrusb; System32\Drivers\btcusb.sys [X]
S0 BTHidEnum; System32\Drivers\vbtenum.sys [X]
S0 BTHidMgr; System32\Drivers\BTHidMgr.sys [X]
S3 GPU-Z; \??\C:\DOCUME~1\Admin\USTAWI~1\Temp\GPU-Z.sys [X]
S1 mailKmd; No ImagePath
S3 massfilter; system32\drivers\massfilter.sys [X]
S3 VComm; system32\DRIVERS\VComm.sys [X]
S3 VcommMgr; System32\Drivers\VcommMgr.sys [X]
S1 Wbutton; \SystemRoot\system32\drivers\Wbutton.sys [X]
S3 ZTEusbmdm6k; system32\DRIVERS\ZTEusbmdm6k.sys [X]
S3 ZTEusbnmea; system32\DRIVERS\ZTEusbnmea.sys [X]
S3 ZTEusbser6k; system32\DRIVERS\ZTEusbser6k.sys [X]
HKLM\...\RunOnce: [] => [X]
BHO: Java(tm) Plug-In 2 SSV Helper -> {DBC80044-A445-435b-BC74-9C25C1C588A9} -> C:\Program Files\Java\jre6\bin\jp2ssv.dll No File
FF HKLM\...\Firefox\Extensions: [{20a82645-c095-46ed-80e3-08825760534b}] - c:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v3.5\Windows Presentation Foundation\DotNetAssistantExtension
C:\Documents and Settings\Admin\Pulpit\Continue DAEMON Tools Lite installation.lnk
C:\Documents and Settings\Admin\Pulpit\Recovery-Info.lnk
C:\Documents and Settings\Default User\Pulpit\Recovery-Info.lnk
C:\Documents and Settings\użytkownik\Pulpit\Recovery-Info.lnk
C:\Program Files\Mozilla Firefox\plugins
C:\Program Files\Common Files\*.DLL
C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v3.5\Windows Presentation Foundation\DotNetAssistantExtension
C:\WINDOWS\pss\McAfee Security Scan Plus.lnkCommon Startup
C:\WINDOWS\pss\Symantec Fax Starter Edition Port.lnkCommon Startup
F:\AUTORUN.INF
RemoveDirectory: F:\BUBAVII
RemoveDirectory: F:\FOUND.000
Folder: C:\AddOn
CMD: del /q C:\REMOVE_THIS_FILE.livecd.swap
CMD: netsh firewall reset
Reg: reg delete HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\mountpoints2 /f
Reg: reg delete "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\MSConfig\startupfolder\C:^Documents and Settings^All Users^Menu Start^Programy^Autostart^McAfee Security Scan Plus.lnk" /f
Reg: reg delete "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\MSConfig\startupfolder\C:^Documents and Settings^All Users^Menu Start^Programy^Autostart^Symantec Fax Starter Edition Port.lnk" /f
Reg: reg delete "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\MSConfig\startupreg\Adobe Reader Speed Launcher" /f
Reg: reg delete "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\MSConfig\startupreg\CanonMyPrinter" /f
Reg: reg delete "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\MSConfig\startupreg\CanonSolutionMenu" /f
Reg: reg delete "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\MSConfig\startupreg\Gadu-Gadu" /f
Reg: reg delete "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\MSConfig\startupreg\PKTray" /f
Reg: reg delete "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\MSConfig\startupreg\SunJavaUpdateSched" /f
EmptyTemp:

 

Adnotacja dla innych czytających: skrypt unikatowy - dopasowany tylko i wyłącznie pod ten system, proszę nie stosować na swoich systemach.

 

Plik zapisz pod nazwą fixlist.txt i umieść obok narzędzia FRST. Uruchom FRST i kliknij w Fix. Czekaj cierpliwie, nie przerywaj działania. Gdy Fix ukończy pracę, system zostanie zresetowany. W tym samym katalogu skąd uruchamiano FRST powstanie plik fixlog.txt.

 

2. Wyczyść Firefox z adware:

  • menu Pomoc > Informacje dla pomocy technicznej > Odśwież program Firefox. Zakładki i hasła nie zostaną naruszone.
  • menu Historia > Wyczyść historię przeglądania
3. Zrób nowy log FRST z opcji Scan (bez Addition i Shortcut). Dołącz też plik fixlog.txt.
Odnośnik do komentarza

Skrypt przekopiowany do notatnika. FRST na pulpicie. Po wlaczeniu zawiesił się (zresztą cały komp) na "Creting restore point. This can take a faw minutes, please wait...". I tak już 2 godziny...

 

 

*****************

Jest juz prawie 19-ta i nic nie ruszyło. Mam nadzieję, że nic źle nie zrobiłem :(

 

*****************

 

21-a a system "wisi" nadal. Czy winny moze byc tu włączony Avast?

Edytowane przez paczeko
Odnośnik do komentarza

No więc sytuacja wygląda następująco:

 

Zrobiłem twardy restart (mogłem poruszać tylko wskaźnikiem myszki a alt+ctr+del nie zadziałał by wyłączyć FRST z menadżera).

Wyjąłem pamięć z usb.

Po wgraniu się XP-ka i zalogowaniu okazało się, że na pulpicie pojawił się plik fixlog.txt więc działam wg pierwotnej wskazówki.

FF wg pkt 2.

Podłączyłem pamięć pod USB

Scan w FRST.

Dołączam frst.txt i fixlog.txt

Fixlog.txt

FRST.txt

Odnośnik do komentarza

Picasso chyba coś "spartoiłem" :(

Przeczytałem post rano i na szybko zamiast pomyśleć zadziałałem. W skrócie: zapuściłem FRST Fix z usuniętą linijką CreateRestorePoint: ... ale bez podpiętego pena... Na dodatek jak to zauważyłem to zaraz wyłączyłem komputer. Nie wiem co myślałem - pewnie nic - ewentualnie, że wybuchnie. Po powtórnym włączeniu Fix z już podpiętym pendrivem ale niestety laptop się zawiesił jak poprzednio. Na tą chwilę nie wiem czy dalej próbować opcji Fix bo może coś namieszałem.

 

Proszę się nie śmiać. I tak mi jest głupio.

Odnośnik do komentarza

Plik Fixlist.txt jest automatycznie usuwany przez FRST, to jest normalne zaplanowane zadanie i ma na celu zapobiec omyłkowemu uruchomieniu starego niepasującego skryptu.

 

Wszystko wykonane, dziady z pendrive też usunięte:

 

F:\AUTORUN.INF => Moved successfully.

"F:\BUBAVII" => removed successfully.

 

Kończymy. Zastosuj DelFix oraz wyczyść foldery Przywracania systemu: KLIK.

 

 

Aha, no i jeszcze jedno mi sie przypomniało (chociaż nie wiem czy ma to znaczenie) IE nie używam właściwie tylko FF i Chrome, ale jak już coś mi się w nim otworzy to nie mogę zamknąć inaczej jak przez zabicie procesu, ewentualnie przy wpisywaniu adresu do paska IE znika.

vs.

 

No więc tak: IE8 zainstalowany, aktualizacje też. Stare wersje powyższych odinstalowane.

Czy po aktualizacji nadal występują opisywane objawy?

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...