Skocz do zawartości

Formatowanie dysku - Zamieszanie z partycjami


marcinkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Był już tu taki podobny temat ale ja jeszcze nic nie spaprałem wiec się tam nie podpiąłem i najpierw chciałbym prosić o pomoc zanim coś nakombinuję.

Sprawa wygląda tak, muszę sformatować partycję systemową i postawić na nowo system, ale jest tu takie zamieszanie, w zarządzaniu dyskami pokazane jest że system jest na partycji D a rozruch jest z C, natomiast w rzeczywistości tzn. w Mój Komputer jest to na odwrót, system jest na C.

Druga sprawa jest taka, że ta niby partycja C a w rzeczywistości D, jest partycją rozszerzoną, w związku z czym mam takie pytanie, czy ja mogę sformatować partycję systemową nie tracąc partycji rozszerzonej, czy muszę najpierw przerobić tą rozszerzoną na podstawową?

No i na koniec a właściwie na początek bo chcę to zrobić w pierwszej kolejności, jest na dysku rozpoczęta instalacja systemu, bo w czasie instalacji prawdopodobnie padł CD-Rom i siedzi teraz to w bootloader-ze systemowym przy starcie do wyboru i chciałbym to najpierw jakoś wywalić z dysku.

System oczywiście w tej chwili działa, jest to XP HE, są tylko małe problemy przy rozruchu, najpierw na starcie BIOS woła o dyskietkę i trzeba wcisnąć F1, no a później ten instalator który chcę wywalić.

Podrzućcie więc kilka jakichś wskazówek co i jak.

Co ciekawe nie wiem dla czego ale właśnie pliki startowe znajdują się właśnie na dysku D, a system na C, oczywiście w Mój komputer, w zarządzaniu dyskami jest to na odwrót.

I proszę nie proście mnie o screeny, bo nie mam możliwości ich tam zrobić, a właściwie to musiał bym się trochę naprodukować a zależy mi trochę na czasie.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Napewno można sformatować partycję podstawową i zostawić rozszerzoną. Co do reszty to jak rozumiem dysk partycjonowałeś używając tego narzędzia do wyboru dysku w trakcie instalacji? Ogólnie będąc na twoim miejscu zrobiłbym tak:

najpierw przygotowałbym sobie pendrive'a albo CD z GParted http://gparted.sourceforge.net/index.php

usunął bym partycję podstawową C i stworzył ją od nowa

jeszcze raz próbował bym zainstalować Windowsa używając jakiegoś napędu który nie padnie :)

Co do komuniaktu BIOS-u - czy on dotyczy tego że komputer nie wykrył stacji dyskietek i oczekuje wciśnięcia F1 aby kontynuować czy ten komunikat ma inną treść?

Odnośnik do komentarza

To nie jest mój sprzęt, system prawdopodobnie stoi od nowości jak był kupiony w sklepie.

Partycje wyglądają tak jak standardowo robi się to przy pomocy instalatora windowsowego, a więc podstawowa i rozszerzona, tylko nie wiem dla czego w zarządzaniu dyskami są widoczne odwrotnie.

I teraz tak formatując zwrócił bym uwagę na rozmiar żeby nie pomylić partycji, bo w instalatorze również będą pewnie widziane na odwrót.

A co z tymi plikami rozruchowymi które są na partycji D, i dla czego to tak dziwnie zrobione, czy jeżeli bym je przeniósł na C, czy to by coś zmieniło i czy bym czegoś nie popsuł.

Chętnie bym je rozdzielił te partycje na dwie podstawowe ale na tej drugiej jest sporo różnych rzeczy które muszą się uchować, jak znajdę gdzieś trochę miejsca to będę kombinował, ale w tej chwili muszę się skupić tylko nad systemem.

Co do BIOS-u: A: Drive Error, Press F1 to Resume.

 

Edit:

usunął bym partycję podstawową C i stworzył ją od nowa

A czy można usunąć partycję podstwową, zostawiając jej partycję rozszerzoną, przecież to jest chyba jedna na drugiej?

Edytowane przez marcinkowski
Odnośnik do komentarza

Jeśli nie ma czegoś ważnego na dysku, to po prostu podczas instalacji (pod instalatorem) pousuwałbym partycje i założył od nowa, żadnej tam podstawowej i rozszerzoną tylko obie lub więcej podstawowe (możesz ich mieć na dysku 4), co zaś do komunikatu to spróbuj wyłączyć flopa w biosie lub ustaw kolejność bootowania bo być może jest ustawione bot z flopa, lub fizycznie go odłącz bo możliwe, że się skończył.

Odnośnik do komentarza
co zaś do komunikatu to spróbuj wyłączyć flopa w biosie lub ustaw kolejność bootowania bo być może jest ustawione bot z flopa, lub fizycznie go odłącz bo możliwe, że się skończył.

Fakt, że też na to nie wpadłem, przecież tam nie ma FDD.

Co do tych partycji no to właśnie tam na D są dane które są ważne, a nie mam pod ręką tak dużego dysku aby je skopiować, gdyby tak była pewność że Gpartem bym mógł ją przerobić z rozszerzonej na podstawową to by było fajnie i bym się nawet nie zastanawiał, stąd moje pytania odnośnie zamieszania z tymi partycjami.

No dobra to biorę się do roboty.

Odnośnik do komentarza

A czy można usunąć partycję podstwową, zostawiając jej partycję rozszerzoną, przecież to jest chyba jedna na drugiej?

Tak dokładnie to jest partycja podstawowa i obok niej druga partycja rozszerzona a na niej dysk logiczny więc bawienie się jedną nie będzie mieć wpływu na drugą. Dodatkowo nie zauważyłem jakiejś różnicy wydajnościowej między partycją rozszerzoną a podstawową a dodatkowo partycja rozszerzona ma kilka ciekawych możliwości (co prawda raczej nie przydatnych w domu). Przed bawieniem się partycjami warto jest zrobić kopie zapasowe. Są pendrive-y, ewentualnie nagrywanie płyt DVD spod jakiegoś systemu bootującego z pendriva.

Jak już skonwertujesz partycję to daj znać jak Ci poszło.

Odnośnik do komentarza

Wcześniej nie chciały mi działać niektóre urządzenia pod USB, ale znalazłem dysk i okazało się że zadziałał, więc skopiowałem potrzebne dane i sformatowałem cały dysk i zrobiłem nowe partycje, prawdę mówiąc tamten układ był zrobiony trochę nie po mojemu więc to poprawiłem i jestem w trakcie instalacji systemu.

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...