Skocz do zawartości

Bootloop przez płytę główną?


Kath

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Z tego co akurat widzę, to na starym napędzie jest zworka Master/Slave (była ustawiona na Slave), czyli najprawdopodobniej na tym LG także będzie, ale tego już dzisiaj niestety nie sprawdzę. Coś pozmieniać z tymi zworkami?

 

Ogólnie przepraszam za niesamowite nieogarnięcie w tym temacie, ale cóż, stykam się z takimi rzeczami pierwszy raz, a te terminy znałam tylko z widzenia, nie siedzę w hardware zbytnio. Ale tak tragicznie chyba jeszcze nie jest?

Odnośnik do komentarza

Zobacz w manualu sekcję 3.4.4 Storage Coniguration (strona 43). Interesują nas pozycje IDE1 Master i IDE1 Slave. Jeśli jest tam coś innego niż [Not detected], to podaj co i w której pozycji. Tu właśnie powinien pojawić się twój napęd DVD. W zależności od ustawienia zworki będzie to master lub slave. Jeśli nic tam nie ma [Not detected], to znaczy, ze jest źle podłączony.

Natomiast dysk (lub dyski) masz podłączony do złącza SATA takim kablem?

220px-SATA_Data_Cable.jpg

 

Odnośnik do komentarza

Po ustawieniu zworki na CS komputer dalej jej nie widzi. W biosie jest to samo - ani w polu IDE1 Master, ani w polu IDE1 Slave nie ma niczego oprócz [Not detected]. Spróbowałam na każdej możliwej zworce (CS, MA i SL) - dalej to samo. 

Oraz tak, dyski są podłączone tym samym kabelkiem. 

Odnośnik do komentarza

1) Osobiście mam nadzieję, że to jednak wina złego podłączenia. Jest sens odłączenia wszystkich kabli z płyty i podłączania na nowo? 

2) Od razu to wykluczam, bo byłam aż tak zdesperowana, aby podłączyć trzecią nagrywarkę. Wszystkie trzy nie działały.

3) Czy możliwa jest naprawa w domu? W sensie, czy to działa jak bateryjka do biosu (w co wątpie, ale warto się zapytać), czy jest to jakiś układ na płycie i trzeba oddać do serwisu? 

Odnośnik do komentarza

Manual str. 12 port nr 6 - IDE

Kabel 40 lub 80 żył. Jedna żyła kabla oznaczona innym kolorem.(zdjęcie ATA 80 i 40  - czerwony)

http://pl.wikipedia.org/wiki/ATA_(technologia)

Kabel 40 obie łączówki(mogą być 3) jednakowe - wolniejsza transmisja danych

Kabel 80 żył - łączówka niebieska do płyty, szara do "Slave" czarna do "Master"

Żyła o innym kolorze w CD/DVD od strony zasilania(Molex), piny 1,2 w łączówce płyty (IDE)

Odwrotne podpięcie (niestety możliwe) kabla skutkuje brakiem obsługi urządzenia

Nagrywarkę ustaw na Master

Odnośnik do komentarza

Żeby kabel odwrotnie podłączyć to musisz spiłować zabezpieczenie, a w niektorych przypadkach dodatkowo wywiercić dziurę na pin w końcówce (20 pin). Kolory końcówek to umowa, która powstała całkiem sporo po powstaniu standardu i z jej respektowaniem jest roznie. Pomijam, że są kable, gdzie końcówki są tyko dwie.  

Może stare, archaiczne kable umozliwialy zle podpiecie, ja takich nie widzialem. Od zarania dziejów stosuje sie końcówki, które fizycznie uniemożliwiają błędny montaż.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...