Skocz do zawartości

Sterownik usb w ms-dos bootowanym z usb


Grass

Rekomendowane odpowiedzi

Jedyne co się na tych fotkach rzuca w oczy to fakt, że kontroler ehci jest nieaktywny (pusty adres) a więc usb pracuje w trybie pierwszym.

 

Już o tym wspomniałem mimo chodem ale powtórzę - spróbuj odpalić pena z pomocą plop (z płyty) i zobacz czy kontroler też będzie blokowany (i w jakim trybie wystartuje. Jeżeli się uda coś osiągnąć to będzie przyczynek do dalszych pomysłów.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zamiast kopać się z koniem (czytaj - sterownikiem) proponuję GeeXboX: http://pl.wikipedia.org/wiki/GeeXboX

ale przecież ja już kilka razy napisałem - problemem jest prędkość transferu z pendrive'a jeśli system z niego bootuje. tego nie zmieni ten czy tamten linux, jeśli jest bootowany z pena.

no proszę... nie zawracałbym wam [Filtr wulgaryzmów] bez sprawdzenia takich możliwości przecież.

 

spróbuj odpalić pena z pomocą plop (z płyty) i zobacz czy kontroler też będzie blokowany (i w jakim trybie wystartuje. Jeżeli się uda coś osiągnąć to będzie przyczynek do dalszych pomysłów.

nie mogę odpalić systemu z płyty, bo nie ma napędu. po odpaleniu z dysku wszystko działa normalnie, ale dysku też nie będzie (jest uszkodzony, ledwo zipie). podejrzewam, że przy starcie z płyty byłoby też ok, bo nie ładują się biosowe sterowniki usbhdd.

nie do końca też rozumiem co do mnie piszesz. czemu akurat plop i o jakie tryby chodzi? jeśli to naprawdę coś może pomóc to pożyczę napęd, ale docelowo byłby tylko 1 pendrive i nic poza nim.

Odnośnik do komentarza

Ani razu nie było napisane co za to za płyta główna i jaki bios. Nie było też powiedziane czy jest najnowszy. Są komercyjne biosy, a więc spreparowane te darmowe właśnie pod kątem lepszego bootowania czy obsługi portów, m.in. usb. Nie zebym podejrzewal autora zeby nie sprawdzil  najnowszego biosu, ale nawet nie zajakniecie o tym zle o calej sprawie swiadczy. 

Nie chciało się nawet sprawdzić czy film będzie pod dosem płynnie, gdy się go zmapuje z pendrivem. Sporo też zależy od kodeka filmu. Nie wyobrażam sobie żeby dzisiejsze kodeki chodziły pod tym archaicznym środowiskiem płynnie. Producenci Intel i AMD wymyslali nowe procki z obsługą rejestrów obsługiwanych tylko przez 32 bitowe systemy, ktorych glownym przeznaczeniem były multimedia, odpowiednio da AMD 3DNow!, a dla Intela SSE. Dos nie ma pojęcia nawet o ich istnieniu. A to musi mieć wpływ na wydajność. NIby dlaczego 16 bitowe środowisko ma odtwarzać film z wydajnością równą w środowisku 32 bitowym, dużo nowszym, bardziej rozwijanym i przede wszystkim z masą dodatkowych funkcji?

 

Niestety, w tym przypadku za dużo jest myślenia i teoretyzowania, a za mało roboty. Już nie pierwszy raz autor pisze, że myśli, że.... czy wydaje m się, że... to nie jest normalne podejście.

 

Plop ma swoje sterowniki do USB, zarówno OHCI jak i EHCI.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli nie masz napędu to i tu jest sposób, po prostu uruchom plopa z pena (wersja flopkowa zmapuje się tak samo jak to co wcześniej przerabialiśmy a i wersję iso się da zmapować) następnie już z poziomu plop wybierz ponownie start z usb, plop w przeciwieństwie do dosa powinien sobie dać radę.

Pisząc o trybach miałem na myśli to, czy da się użyć trybu usb 2 co powinno poskutkować aktywowaniem sterownika ehci. Generalnie można uprościć ohci <> usb 1.1 <> prędkość 12Mbit, ehci <> usb 2 <> prędkość 480Mbit, jest to uproszczenie bo w teorii tryby mogą pracować niezależnie od poziomu usb ale w praktyce to się sprowadza do tego poziomu.

Teraz kwestia sterownika biosowego, on generalnie odpowiada za rozpoznanie i wystartowanie urządzeń, później już system korzysta z własnego sterownika choć może użyć warstwy bios w trybie rzeczywistym. Problemem nie jest sterownik jako taki a fakt, że serownik startuje w trybie ohci (pewnie tak było w czasie świetności tego chipu właściwie ze względu na kompatybilność) a sterownik dosowy nie potrafi się przełączyć w tryb ehci puki urządzenie jest fizycznie podłączone. To że nie potrafi tego dos nie znaczy, że nie zrobi tego linux a jeżeli nawet nie zrobi tego w momencie botu to powinien w momencie przejścia w tryb chroniony (czyli kiedy właściwy linux przejmie kontrolę nad sprzętem), różnica prędkości portu czterdziestokrotna w praktyce mało który pen osiągnie taki odczyt (w praktyce około 30MB).

Podsumowując linux nie korzysta ze sterownika biosu i na pewno nie jest nim ograniczony po przejściu w tryb chroniony.

Ale najpierw spróbuj plop.

 

 

ps.

dość kompleksowy opis usb w dosie właśnie znalazłem pod linkiem:

http://www.xaver.me/drdoswiki/index.php?n=Main.USB

 

choć nie jest najświeższy to w przypadku dosa raczej niewiele poszło do przodu (choc limitu plopa z 2007 r. można pominąć)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

w pierwszym poście dałem linki do dokładniejszego opisu problemu. w jednym z nich w pierwszym zdaniu piszę:

 

Mój problem jest taki:

mam starego (no, 2006...) laptopa bez hdd, cd itd. (medion md 97400)

 

Nie chciało się nawet sprawdzić czy film będzie pod dosem płynnie, gdy się go zmapuje z pendrivem.

o czym ty piszesz? sprawdziłem wszystkie opcje i wielokrotnie napisałem o tym, że cokolwiek idzie z pena, z którego było bootowanie idzie ślamazarnie. bez znaczenia jest jaki system, czy mapowane czy obojętnie. nie czytasz uważnie albo nie rozumiesz. wybacz, ale nie pomagasz.

 

Nie wyobrażam sobie żeby dzisiejsze kodeki chodziły pod tym archaicznym środowiskiem płynnie.

o tym też już wielokrotnie pisałem, że idzie płynnie i nie chodzi tu o kodeki a o transfer.

 

tu nie ma teoretyzowania, tylko logiczne wnioski.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli nie masz napędu to i tu jest sposób, po prostu uruchom plopa z pena (wersja flopkowa zmapuje się tak samo jak to co wcześniej przerabialiśmy a i wersję iso się da zmapować) następnie już z poziomu plop wybierz ponownie start z usb, plop w przeciwieństwie do dosa powinien sobie dać radę.

niestety nie rozumiem idei. czy to wyłączy biosowe sterowniki? później coś o tym piszesz, ale chciałbym zauważyć, że kiedy bootuję jakiegoś linuxa z pena (np. mint) to odczyt z tego pena jest zawsze taki wolny. sprawdzę jeszcze raz parę opcji i napiszę jaki dokładnie. sprawdzę też jeszcze raz przy starcie z hdd jaki jest transfer. nie znam plopa i nie wiem do końca czego oczekiwać i "co on ma", no ale dobra, zobaczę jeszcze to...

 

Pisząc o trybach miałem na myśli to, czy da się użyć trybu usb 2 co powinno poskutkować aktywowaniem sterownika ehci. Generalnie można uprościć ohci <> usb 1.1 <> prędkość 12Mbit, ehci <> usb 2 <> prędkość 480Mbit, jest to uproszczenie bo w teorii tryby mogą pracować niezależnie od poziomu usb ale w praktyce to się sprowadza do tego poziomu.

to akurat nie ma wielkiego znaczenia. film, który przygotuję będzie miał ze 3, może 4 Mbps.

Odnośnik do komentarza

to akurat nie ma wielkiego znaczenia. film, który przygotuję będzie miał ze 3, może 4 Mbps.

4Mbps czy 4MB/s?

4Mbps to troszkę lepiej niż vhs czyli rozdziałka jakieś 320x240?

 

Nic nie musi wyłączać sterowników biosowych bo one (napiszę to po raz kolejny choć już tracę cierpliwość) służą tylko do rozpoznania i wystartowania sprzętu w przeciwnym razie coś takiego jak usbaspi nie byłoby potrzebne - prawda?

Reszta - przeczytaj jeszcze raz uważnie o różnicy między ohci a ehci.

pzdr

Odnośnik do komentarza

naprawdę, dzięki za cierpliwośc, ale ja też już ją tracę, bo nie zbliżamy się do rozwiązania problemu, a instalowanie coraz to innych linuksów naprawdę prowadzi donikąd.

 

ja też napiszę po raz kolejny - rozruchowy pendrive jest traktowany jak usbhdd i pod wszystkimi systemami działa tak wolno. i chodzi o rozwiązanie właśnie tego problemu.

i prawda, usbaspi nie jest potrzebne, i zacytowałem w którymś z poprzednich postów i nawet wyszczególniłem na czerwono źródło problemu.

Uwaga: Jeśli wybierzesz FlashDisk jako urządzenie bootowalne to DOS'owe sterowniki nie są potrzebne ponieważ wtedy BIOS obsługuje operacje odczytu/zapisu dla FM-USB. Jedynym mankamentem jest zauważalne spowolnienie operacji odczytu/zapisu na FM-USB.

 

 

oczywiście 4Mbps i to jest całkiem spory transfer jak na np. divx 480p25. akurat znam się na tym.

Odnośnik do komentarza

Najpierw odniosę się do linuxa bo twoja niechęć jest o tyle ciekawa, że jest to właśnie rozwiązanie o które walczysz. Otóż jeżeli przyjmiemy, że zależy ci na programowym odłączeniu napędu usb a następnie załadowaniu właściwego sterownika to jest to właśnie to co robi linux przechodząc w tryb chroniony (tak naprawdę robi to każdy 32 i więcej bitowy system), jeżeli to nie działa i z jakiegoś powodu urządzenie nadal tkwi w trybie ohci do czasu fizycznego odłączenia to znaczy, że nie da się tego zrealizować programowo (choć nadal pozostaje plop do sprawdzenia), gdyby nie fakt, że najwyraźniej fizyczny replug pomaga zastanawiałbym się czy w ogóle chip pracuje w trybie ehci (czy chociażby nie jest on fizycznie wyłączony).

Upieram się, że nie sterownik massstorage jest problemem ale sama konstrukcja biosu a najprawdopodobniej chipsetu.

Sam problem jest zresztą opisany w linku który podałem (rozdział 3 punk 1) z adnotacją, że nie wiadomo skąd się bierze, jest tam też opisane dlaczego tak mało z teoretycznego transferu usb pozostaje w dosie (czyli teoretyczne 12 może być mniej niż praktyczne 4).

Można łatwo zweryfikować czy to sterownik sam w sobie stanowi problem, wystarczy go nie wystartować, choć to trudne bez napędu to zweryfikowało by wątpliwości.

Podejrzewam, ze start z płyty w momencie kiedy pen byłby podpięty i tak skutkowałby by tym samym problemem do czasu replugu pomimo, że starownik massstorage (hddusb) nie byłby aktywny.

Osobiście spotkałem już się z podobną sytuacją na chipie via, nie można było zainstalować windowsa bez całkowitego dezaktywowania usb na ten czas bo instalator wieszał się w momencie przejścia w tryb chroniony, usb można było uaktywnić dopiero po zainstalowaniu sterowników od via.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Najpierw odniosę się do linuxa bo twoja niechęć jest o tyle ciekawa, że jest to właśnie rozwiązanie o które walczysz.

no, to się dopiero okaże. na razie nic na to nie wskazuje.

 

okej, napisz mi zatem co sprawdzić i jak. plop na penie, niedługo na hdd pojawi się dos. sprawdzę transfer i napiszę, ale powiedz co potrzeba sprawdzić żebyś mógł "postawić diagnozę".

 

PS. o ile się nie mylę, "normalnie" odtwarzanie z pendrive'a filmów takich jak te, które przygotuję, jest bezproblemowe, czyli taki transfer wystarcza. ale to również jeszcze sprawdzę.

Odnośnik do komentarza

W plopie upewnij się , że setup->bootmanager->force usb1.1 jest ustawione na no, jeżeli jest dostępna zakładka usb mode to powinna być na 2 (w nowych wersja plop chyba jej nie ma).

Zabootuj, sprawdź prędkość, odpal usb hosts i sprawdź zakładkę ehci, czy adres fizyczny wskazuje na cokolwiek innego niż zera, zgaduję że również w idx powinno się coś pojawić.

 

Z dysku jak wyżej, ew mozna powtórzyć test po wyłączeniu w biosie usb mass stor (o ile tego typu opcja jest dostępna). 

 

ps

transfer wystarcza na pewno jeżeli usb będzie pracować w trybie 2 (ehci) inaczej może być różnie nawet pod windowsem, biorąc pod uwagę lepsze buforowanie to 12 i tak jest teorią - w praktyce ok 30% ucieka na operacje do tego pamiętajmy, że jest to prędkość całej linii (huba) i zalezy od tego ile urządzeń hub obsługuje, byłby do osiągnięcia tylko jeżeli każdy port usb byłby podpięty bezpośrednio do szyny procesora (kontrolera).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...