Skocz do zawartości

Czarny ekran i restart


jacekdut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Podobnych tematów trochę jest w sieci ale nie znalazłem rozwiązania.

Notebook HP nx7400, syna mojego kolegi - zaręcza że nic nie robił ;).

Podczas uruchamiania po załadowaniu biosu na krótką chwilę, miga napis:

 

nieprawidłowy plik boot.ini

rozruch z c:\windows

 

...i następuje restart.

 

Przy uruchomieniu z zewnątrz (CD z Hiren's) wszystkie dane na dysku są widoczne (obie partycje C i D - hprecovery),

zrobiłem backup dysku bez problemów.

 

Plik boot.ini przepisałem wielokrotnie, kasowałem, odtwarzałem za pomocą konsoli odzyskiwania

bootcfg /reguild

 

wykonywałem fixmbr

fixboot

 

skan kaspersky rescue disk (czyściutko bez infekcji)

 

dysk z zewnętrzego systemu chkdsk /r czy inny test przechodzi bez wykrywania błędów.

 

Proszę o jakieś naprowadzenie bo opadam z sił.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

A nie możesz otworzyć tego pliku i zobaczyć, co tam jest spaprane?

 

Przecież boot.ini jest bardzo prosty do edycji i w miarę łatwo mozna dojść co jest do czego.

 

U mnie boot.ini wygląda tak:

 

 

;

;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.

;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.

;

[boot loader]

timeout=10

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Myszka Miki" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT /USEPMTIMER

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Babcia Laokaldia" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT /USEPMTIMER

 

polecenia;

timeout daje nam czas na wybranie jednego z systemów, jeśli są minimum 2 - jeśli jest jeden to boot loader automatycznie go uruchamia.

default to pozycja, w której możemy wpisać, który system chcemy, aby się automatycznie uruchamiał.

a niżej są pozycje systemów, które mamy do wyboru podczas wyświetlania się boot loadera. mamy tutaj także podpowiedź, jakie dane należy podać, jeśli chcemy zmienić domyślny

system, który się uruchamia automatycznie (chodzi mi o pozycję na dyskach/partycjach). możemy tutaj także zmienić nazwy wyświetlających się systemów z domyślnych, na np "kubuś uszatek" ;).

 

To wszystko jest bardzo proste. Otwórz ten plik i skopiuj nam tutaj jego zawartość. Otwierasz edytorem tekstu.

Odnośnik do komentarza

Nie mam dostępu do tego komputera teraz. Jutro przekleję zawartość boot.ini

Brak jego podania jego zawartości był błędem.

Tyle, że pisałem wcześniej, że go przepisywałem, kasowałem i od nowa układałem.

Przynajmniej jak mi się wydaje poprawnie. po kilku podejściach z ręcznymi robótkami

wykorzystałem bootcfg /rebuild z konsoli odzyskiwania i tu też nic.

Utworzył to samo co wpisuwałem wcześniej. Dla tego piszę tu. Być może nieporadnie.

Przepraszam to mój pierwszy raz. Dla tego proszę o pomoc.

 

Z tego co pamiętam to boot.ini miał taką zawartość

 

[boot loader]

timeout=3

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP home " /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT

Odnośnik do komentarza

Polecenie bootcfg /rebuild rozpoznaje prawidłowo lokalizację instalacji windows?

http://support.microsoft.com/kb/330184/pl

I czy jesteś pewien, że zmiany które wprowadzasz do pliku boot.ini są faktycznie zapisane?

 

Nie jestem pewien czy powinno być partition(1). Bo pierwszą partycją może być np. partycja Recovery albo serwisowa.

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

rozpoznał jedną instalację windowsa na c:\windows

 

Czy zmiany się zachowują sprawdziłem tak usunąłem boot.ini

 

poleceniem dir sprawdiłem że faktycznie go nie ma.

 

Założyłem od nowa

 

znów sprawdziłem - był

 

Treść zmieniona przezemnie też (Zmieniłem nazwę systemu i czas oczekiwania.

 

Mam wrażenie jakby on nie ładował tego boot.ini co ja zmieniam tylko jakieś z kosmosu, które się zepsuło.

 

Tylko, że ja edytuję to w c:\

 

jest jeszcze jedno boot.ini na tym komputerze na dysku d: (hprecovery) ale jego zmiana też nic nie dała no i partycja z dyskiem C jest aktywną partycją.

 

Zawartość pliku c:\boot.ini

 

[boot loader]

timeout=0

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP" /fastdetect

 

Zawartość pliku d:\boot.ini (hp_recovery)

[boot loader]

timeout=0

default=C:\CMDCONS\BOOTSECT.DAT

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

C:\CMDCONS\BOOTSECT.DAT="Microsoft Windows Recovery Console" /cmdcons

 

 

 

 

 

Partycje na dysku są ułożone tak Part1 - C, Part 2 - D(hprecovery) Pierwszą fizycznie jest C

Edytowane przez jacekdut
Odnośnik do komentarza

U ciebie jest tak na dysku systemowym C:

[boot loader]
timeout=0
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP" /fastdetect

 

a powinno być tak

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

Odnośnik do komentarza
po zapisaniu i reboocie nic tzn. bez zmian w kółko restart

 

To nie jest wina pliku boot.ini. Zapis który podałem jest standardowym zapisem XP. Niech tak zostanie.

 

Plik boot.ini przepisałem wielokrotnie, kasowałem, odtwarzałem za pomocą konsoli odzyskiwania

bootcfg /reguild

 

jeśli taką komende wpisałeś miało prawo nie zadziałać,

 

Startuj do Konsoli Odzyskiwania

W linii komend wpisz

 

bootcfg /rebuild

 

A czy przypadkiem na Windowsie nie było zamontowanej konsoli odzyskiwania? wtedy w pliku boot.ini powinien być wpis

C:\CMDCONS\BOOTSECT.DAT="Microsoft Windows Recovery Console" /cmdcons

Odnośnik do komentarza

Spróbuj bezpośredniego odwołania do partycji C (upewnij się jak faktycznie nazywa się katalog z systemem), czyli:

[boot loader]
default=C:\WINDOWS
[operating systems]
C:\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional"

Nieco mnie dziwi, że polecenia konsoli odzyskiwania fixmbr i fixboot nie rozwiązują problemu. Zrób może S.M.A.R.T. dysku = https://www.fixitpc.pl/topic/155-zakladanie-tematu-jakie-informacje-podawac/page__p__844#entry844 = a jeśli będziesz korzystał z gparted to przy okazji zrób zrzutkę/fotkę układu partycji.

Odnośnik do komentarza

1 ."A czy przypadkiem na Windowsie nie było zamontowanej konsoli odzyskiwania? wtedy w pliku boot.ini powinien być wpis

C:\CMDCONS\BOOTSECT.DAT="Microsoft Windows Recovery Console" /cmdcons"

 

Taka linia jest w drugim boot.ini na partycji hp_recovery

na dysku c jest nawet ten katalog ale wygląda jakby coś było pokręcone bo jest pusty ma tylko podkatalog

natomias na dysku d: jest też taki katalog z wiekszą zawartością i z plikiem bootsect.dat tyle ze przekopiowanie na dysk c zawartości nic nie daje

 

2. "bootcfg /reguild"

 

to literówka (polecenie działało więc wpisane w komputer było poprawnie, przepraszam za literówkę ale klepie po klawiszach i nie zawsze sprawdzam co wychodzi)

 

3. odwołanie bezpośrednie nic nie zmieniło

[boot loader]

default=C:\WINDOWS

[operating systems]

C:\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional"

 

4. korzystam z EASEUS Paragon

 

post-723-0-77908100-1293703281_thumb.jpg

 

5. SMART z programu HD Tune

 

post-723-0-08336700-1293703875_thumb.jpg

post-723-0-19247300-1293703899_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Nie wiem jak rozwiązać ten problem. S.M.A.R.T. wygląda w zasadzie OK poza poniższym parametrem który wskazywałby, że dysk narażony był na dość mocne wstrząsy.

(BF) G-Sense Error Rate 100 100 0 4 OK

Sprawdź może jeszcze czy restart był z BSOD-ami, czyli zawartość katalogu C:\Windows\Minidump = jeśli nie jest pusty (a są BSOD-y z ostatnich dni) spakuj go, wrzuć na speedyshare, a tutaj zapodaj link.

Odnośnik do komentarza

SRV - File not found [On_Demand] -- C:\WINDOWS\System32\appmgmts.dll -- (AppMgmt)

sprawdź czy masz ten plik. powinien być w dwu lokalizacjach (kopia w C:Windows\system32\dllcache\appmgmts.dll)

odpowiada za rozszerzenie konsoli MMC w kwestii restrykcji instalacji softu

 

[2010/12/30 08:09:51 | 000,000,201 | RHS- | C] () -- C:\boot.ini
[2010/12/30 05:47:48 | 000,000,201 | RHS- | C] () -- C:\Copy (2) of boot.ini
[2010/12/29 09:53:09 | 000,000,215 | RHS- | C] () -- C:\Copy of boot.ini

 

chyba za dużo tych plików boot.ini -nie sądzisz? myśle ze system nie wie, do którego się odwołać. edytuj jeden i usuń pozostałe

O34 - HKLM BootExecute: (autocheck autochk *) -  File not found

ten wpis w rejestrze coś mi nie podchodzi, sprawdź klucz

Sprawdź klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Session Manager

w okienku po prawej jest wartość BootExecute

sprawdź jakie tam są dane, powinno być:

Nazwa: BootExecute

Typ: REG_MULTI_SZ

Dane: autocheck autochk *

jeśli klucza nie ma należy go utworzyć. Wejdź do rejestru i Klikasz PPM na pustym polu po prawej i wybierasz Nowy > Wartość ciągu, potem wpisujesz jako nazwę wartości - BootExecute

a w polu dane wartości wpisujesz autocheck autochk *

Odnośnik do komentarza

Belfegor

 

sprawdź czy masz ten plik. powinien być w dwu lokalizacjach (kopia w C:Windows\system32\dllcache\appmgmts.dll)

odpowiada za rozszerzenie konsoli MMC w kwestii restrykcji instalacji softu

 

To jest naturalny stan na XP Home, który pliku wcale nie instaluje (KB328213).

 

O34 - HKLM BootExecute: (autocheck autochk *) - File not found

 

ten wpis w rejestrze coś mi ni podchodzi, sprawdź klucz

 

Nie wiem co Ty kombinujesz. To prawidłowy odczyt. W OTL to zawsze jest "not found", bo OTL nie potrafi "przerobić" komendy na ścieżki docelowe.

 

 

jacekdut

 

Taka linia jest w drugim boot.ini na partycji hp_recovery

 

Po tym wpisie i prezentacjach zawartości plików widać, że pliki BOOT.INI leżą podwójnie, na C + D. Co już nie jest prawidłowe. Partycja oznaczona jako aktywna (a tylko taka może mieć pliki startowe) na zrzucie ekranu z zarządzania partycjami to nie partycja HP_RECOVERY, toteż plik BOOT.INI powinien być na C a nie D. Usuń wszystkie pliki boot.ini z partycji Recovery i C, a następnie zrób tylko jeden BOOT.INI na C. I przywróć w nim konwencję ścieżek arc (czyli multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS) a nie kierowanie na literę (to się stosuje dla starych Windows 9x).

 

EDIT: I jeszcze pytanie na której partycji widzisz dwa pozostałe pliki startowe NTDETECT.COM oraz NTLDR - na C czy na D?

 

.

Odnośnik do komentarza

To jest naturalny stan na XP Home, który pliku wcale nie instaluje (KB328213).

Nie wiem co Ty kombinujesz. To prawidłowy odczyt. W OTL to zawsze jest "not found", bo OTL nie potrafi "przerobić" komendy na ścieżki docelowe.

 

Z nagłówka OTL nie wynikało że to wersja Home.

A tego że kluczyk jest tak odczytywany - nie wiedziałem. Mam nadzieje, że nie nabroiłem zbyt wiele.

Odnośnik do komentarza
Z nagłówka OTL nie wynikało że to wersja Home.

 

Owszem, nie wynika. Również nie wynika, że to XP Pro. W ogóle tu nie ma detekcji edycji i pewnie stąd, że patrzysz na log z OTLPE a nie OTL uruchomiony spod Windows.

Jedyny ślad, że może to XP Pro, to zawartość pliku BOOT.INI na partycji Recovery (który to plik nie wiem co tam robi - to nie jest partycja aktywna).

Odnośnik do komentarza

1. To jest Home, przepraszam, że nie napisałem

 

2. "I jeszcze pytanie na której partycji widzisz dwa pozostałe pliki startowe NTDETECT.COM oraz NTLDR - na C czy na D?"

 

na obu dyskach. Nie mam dostępu do czystego działającego notebooka HP z firmową instalacją systemu, ale wydaje mi się ze tak hp robi bo tą recovery można było uruchomić za pomocą klawisza F10 przy starcie komputera. (oczywiście teraz nie działa)

 

 

2a. usuwam zbędne boot.ini

 

3. Boot.ini w postaci "ścieżek arc (czyli multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS)"

 

 

4. czy z dysku D mam usunąć pozostałe ? tzn NTDETECT.COM oraz NTLDR

 

 

po usunięciu zbędnych boot.ini i restrcie .... to samo.

 

Może usunąć tą hp_recovery ? Mam zgraną zawartość obu partycji.

Odnośnik do komentarza

Mam ten sam model. Podrzucam trochę informacji o sektorach dysku, wyglądzie partycji i plikach ini.

Zrzuty sektorów dysku wykonane HDHacker.zip

 

capture2008020419024120.png

 

Do zastosowania po zmianie podziału dysku.

 

capture2008020419024120.png

capture2008020419024120.png capture2008020419024120.png capture2008020419024120.png

capture2008020419024120f.png capture2008020419024120.png

capture2008020419024120.png capture2008020419024120.png

 

Pliki boot.ini - mam ustawioną ochronę DEP dla wszystkich programów.

 

capture2008020419024120.png

 

boot.ini dysku C:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect /NoExecute=OptOut

 

BOOT.INI dysku D:

[boot loader]
timeout=0
default=C:\CMDCONS\BOOTSECT.DAT
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect
C:\CMDCONS\BOOTSECT.DAT="Microsoft Windows Recovery Console" /cmdcons

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za wsparcie !!!

 

Ostatni post nasunął mi jedną myśl. Nie umiem zinterpretować znaczenia poszczególnych bajtów w sektorze

mbr ale ponieważ były wielkie rozbieżności z tym co jest u mnie a tym co mi pokazałeś porzuciłem nadzieje o naprawie.

 

Miałem obraz ghosta podobnej maszyny (nx6310 też hp ale inny), usunąłem wszystkie partycje, wgrałem obraz, tej innej maszyny i komputer się uruchomił.

Przegrałem na dysk zawartość moich obrazów (to co było na dysku C na razie) no i system wstał w starej szacie tzn wstał dobrze z użytkownikami

i danymi syna mojego kolegi. Na święta miał go potestować i zobaczymy co jest.

 

Mam dostać komputer w poniedziałek by go z pozostałości po tym pierwszym obrazie wyczyścić.

 

Wiem że takie odtworzenie jest nieeleganckie i może mało profesjinalne, ale w natłoku różnych pomysłów się sprawdziło.

 

Co było nie tak ? Skoro standardowe procedury związane z odzyskiwaniem MBR i boot i inne rzeczy tu podane nie pomagały ?

 

Pytanie czy jeżeli przed przegraniem danych z moich obrazów usunął bym wszystko z dysku C świeżo wgranego (tego innego obrazu)

to czy wtedy system by mi wstał ? zobaczę w poniedziałek.

 

No a jeżeli tak to co mogło być przyczyną ze się dysk tak rozjechał ?

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...