Skocz do zawartości

Znikające komputery z otoczenia sieciowego


McKrecio

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu problemu.

 

Sieć składa się z kilkunastu stacji roboczych. Topologia gwiazdy. Skrętka: ekranowana, kat 6. Najdalsze odległości 90m. Problem zgłaszany na wszystkich, najczęściej na tych w odległości 30-40m. Router Juniper ssg-5-sh, switch cisco SG500-52P.

 

1.Mniej więcej codziennie, kilka razy, na 5/10/15 min znikają foldery udostępnione na komputerze z Win 7 (log3)

Pinguje bez problemu <1ms. Nie wchodzi ani przez skrót, ani bezpośrednio wpisane przez pasek adresu \\serwer\folder. Po kilku próbach, po wymienionym czasie wraca do normalności. Cały czas bez problemu łączy się z internetem i pinguje nawzajem inne komputery.

 

Fizycznie najbliżej routera (2m) jest windows server 2008 (log2). 

 

Dowiedziałem się, że instalacja elektryczna jest bez uziemienia (stara), zastosowano bezpieczniki różnicowe. Czy istnieje możliwość sprawdzenia czy jest to wina braku/złego uziemienia ekranowanych przewodów?

 

2. Serwer DHCP przydziela IP, maskę, ale komputery nie pobierają bramy domyślnej (wpisuje się ręczenie to co przydzielił DHCP i dodaje się bramę). Router i switch były resetowane.

 

1 działo się przed pojawieniem 2

net-log2.txt

net-log1.txt

net-log3.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie sądzę, żeby problem nr 1 miał związek z okablowaniem (przecież pingi chodzą).  Windows jest kapryśny jeśli chodzi o sieci. Dodatkowo, jeśli mnie pamięć nie myli, nie pozwala na podłączenie więcej niż 10 klientów do stacji roboczej proponując zakup licencji serwerowej ;) Być może tu jest problem.

Proponowałbym poszukać na strychu jakiegoś zabytkowego Celerona + 512 MB RAM i zainstalować na nim Debiana 7 + webmin. Na nim uruchomić sambę i kłopoty z udostępnianiem plików miną. Nie trzeba będzie się też martwić o licencje CAL. Sam ostatnio się w to bawiłem i choć jestem linuksowym laikiem jakoś mi to wszystko pomału się poukładało. A przy okazji poznaję trochę poleceń bash'a.

Ad 2. Rozumiem, że konfiguracja serwera DHCP sprawdzona? Nie ma przypadkiem drugiego w tej samej domenie rozgłoszeniowej? A w końcu przy kilkunastu stacjach ustawienie statycznych IP nie jest takim wielki problemem, a jeśli użyje się narzędzia pstools można to zrobić zdalnie.

Odnośnik do komentarza

Po wpisaniu zbyt dużej liczby, ogranicza do 20 (załącznik). W każdym razie nie jest to jakoś bardzo mało. Czy może być tak, że jeden komputer nawiązuje tak jakby kilka połączeń i przez to wykorzystuje tę pulę? 

Czy coś takiego na 7 mogło by rozwiązać problem?

http://dla-nas-dla-was.blogspot.com/2012/04/folder-udostepniony-i-problem-z-limitem.html

XP home na pewno ma limit mniejszy niż 7.

 

Z drugiej strony miałem przejścia na xp z wykorzystanym limitem połączeń do jednego udziału i komunikat jednoznacznie wskazywał na powód, a nie było czegoś takiego, że po prostu nie dało się połączyć i twierdziło, że nie ma takiego udziału.

post-2992-0-26890000-1413928909_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Za suport.microsoft.com:

 

W systemie Windows XP Professional maksymalna liczba innych komputerów, które mogą jednocześnie połączyć się przez sieć z danym komputerem, wynosi dziesięć. Limit ten obejmuje łącznie wszystkie protokoły transportu i udostępniania zasobów. W systemie Windows XP Home Edition maksymalna liczba innych komputerów, które mogą jednocześnie połączyć się przez sieć z danym komputerem, wynosi pięć.

Prawdopodobnie to samo jest w Viście, bo zdarzyło mi się napotkać takie ograniczenie do 10 jednoczesnych połączeń na Vista Buisness.

Co do 7 to na geekcub.pl piszą tak:

 

Maksymalna liczba połączeń w Windows 7 została zwiększona do 20.

Należy też rozróżnić ograniczenie połączeń tcp/ip od licencyjnych ograniczeń na ilość użytkowników podłączonych do udziałów.

 

Tak, czy inaczej kilkanaście komputerów w tym wypadku nie powinno wyczerpać limitu.

I jeszcze jedno: jeśli masz w sieci server 2008, to może na nim udostępnij udziały zamiast na stacji roboczej.

Odnośnik do komentarza

Tak właśnie zaczynam robić, ale to jest obejście problemu. Powstaje kolejny z przestrzenią dyskową. Chciałem wykorzystać miejsce na stacjach roboczych. Czy gdzieś w podglądzie zdarzeń mogłaby być jakaś informacja dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej?

 

Update 0:

 

Pliki udostępnione zostały przeniesione na Windows server 2008. Teraz połączenie zrywa jedynie stanowisku, które wcześniej udostepniało pliki. Wygląda na to, że to konkretnie w nim wystepuje większość problemów. Windows 7 Home Premium (log3).\

Kabel podłączający gniazdko z komputerem podmieniłem na nowy. Zmieniłem gniazdka.

Mam zamiar podmienić mu kartę sieciową, czy macie jeszcze jakieś inne propozycje?

 

Update 1:

 

Był sobie AP wifi, który pobrał ip. AP został wyłączony, zapomniany, przy ustalaniu sztywnych ip pominięty. Po ponownym włączeniu 2 urządzenia miały jeden IP. Po zmianie ip wszystko działa jak ta lala.

 

Temat do zamknięcia.

Edytowane przez McKrecio
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...