Skocz do zawartości

Other User na ekranie logowania


gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Na ekranie logowania oprócz znanych użytkowników wyświetla się opcja "Other User". Wcześniej włączone było autologowanie na jedno z kont, więc nie mogę stwierdzić kiedy problem się pojawił.

Dodatkowo stwierdziłem dość długi czas uruchamiania się systemu, a dokładniej wyświetlania ekranu z napisem Czekaj przed pojawieniem się ekranu logowania. Dzieje się tak zarówno podczas startu komputera, jak i po wylogowaniu użytkownika.

Podejrzewam związek obu problemów z deinstalacją programu Windows Steady State.

 

W załączeniu logi:

Process Monitor bootlog

 

SID.txt

Shortcut.txt

FRST.txt

Addition.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Na ekranie logowania oprócz znanych użytkowników wyświetla się opcja "Other User". Wcześniej włączone było autologowanie na jedno z kont, więc nie mogę stwierdzić kiedy problem się pojawił.

"Other user" oznacza problem uszkodzeń w kluczu ProfileList (jakieś odpadkowe SID kont-fantomów lub zdekompletowane klucze kont serwisowych). Podobne tematy z forum: KLIK / KLIK. Poproszę o ten sam wyciąg. Uruchom następujący skrypt w FRST:

 

Reg: reg query "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList" /s

Odnośnik do komentarza

Ja również nie widzę żadnych dziwnych rzeczy w kluczu ProfileList. Ale może być jeszcze inna przyczyna, czyli problem z hasłem. Mamy tu następujące konta:

 

========================= Accounts: ==========================

 

admin (S-1-5-21-3702316430-553723284-2002759146-1000 - Administrator - Enabled) => C:\Users\admin

Administrator (S-1-5-21-3702316430-553723284-2002759146-500 - Administrator - Disabled) => C:\Users\Administrator

Gość (S-1-5-21-3702316430-553723284-2002759146-501 - Limited - Disabled)

nauczyciel (S-1-5-21-3702316430-553723284-2002759146-1002 - Limited - Enabled) => C:\Users\nauczyciel

vice (S-1-5-21-3702316430-553723284-2002759146-1004 - Limited - Enabled) => C:\Users\vice

 

Po kolei dla wszystkich kont (w tym dla wyłączonego wbudowanego Administratora, który był aktywny wcześniej, gdyż na dysku występuje powiązany folder) wprowadź ponownie hasło i zapisz zmiany. Podaj czy "Other user" zniknął po tej operacji.

Odnośnik do komentarza

Zrobię to dziś po 16 i dam znać. Wciąż mam podejrzenie, że może to mieć związek z usuniętym programem Windows SteadyState, który ingeruje m.in. w sposób logowania i uprawnienie kont użytkowników. A ponieważ program nie ma deinstalatora, więc za poradami z sieci deinstalacje przeprowadziłem w następujący sposób:

  • wyłączenie ochrony dysku
  • restart
  • zatrzymanie powiązanych usług
  • usunięcie folderu C:\ProgramFiles\WindowsSteadyState
  • usunięcie powiązanych wpisów w rejestrze
  • restart

Być może jednak pozostały jakieś szczątki, które powodują w/w efekt.

 

Niestety zmiana haseł nie rozwiązała problemu. Czekam na dalsze wskazówki.

Edytowane przez gajowy
Odnośnik do komentarza

Nie mam instalacji SteadyState, więc będę musiała to zainstalować w którejś maszynie, by namacalnie sprawdzić co tworzy "Other User". Na razie wyszukałam materiał tyczący ogólnych restrykcji dostępnych w SteadyState: KLIK. Podejrzenia budzi pierwsza pozycja "Do not display user names in the 'Log On to Windows' dialog box". Podaj mi skan dodatkowy. Skrypt do FRST:

 

Reg: reg query "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System" /s
Reg: reg query "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon"
Reg: reg query "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts" /s

Odnośnik do komentarza

Dopiero dziś mam dostęp do tego komputera. Oto nowy log:

Fixlog.txt

 

Tu małe wyjaśnienie: "Other user" w kluczu \HKLM\(...)\SpecialAccounts\UserList to pozostałość po moich próbach ręcznego ukrycia tej opcji w oknie logowania. Liczyłem, że jeśli nadam jej wartość "0", to zostanie przynajmniej ukryte.

 

 

EDYTA

Zauważyłem coś jeszcze.

DefaultUserName    REG_SZ    student

Konto student było założone na tym komputrze wcześniej i na to konto było ustawione autologowanie. Usunąłem je, a następnie stworzyłem dodatkowe konta. Jak widać jednak wpis w rejestrze pozostał i to on jest prawdopodobną przyczyną.

 

EDYTA2

Spróbowałem samodzielnie rozwiązać problem. Ustawiłem, a potem wyłączyłem autologowanie na konto admin (przy okazji usunąłem wcześniej dodany wpis "Other User" z klucza UserList). Efekt - bez zmian.

Poniżej nowy log po tych operacjach.

Fixlog2.txt

Odnośnik do komentarza

Ponieważ minęło już parę dni od mojego ostatniego wpisu i zaszły nowe okoliczności piszę nowy post, a nie edytuję poprzedni żeby było wiadomo, że wątek żyje :)

Mam dostęp do identycznego zarówno sprzętowo, jak i softwarowo (system postawiony z tego samego obrazu) komputera. Po wyłączeniu ochrony dysku i wszystkich restrykcji w Windows SteadyState, a także autologowania na konto student, jednak bez deinstalacji samego programu i bez manipulacji na istniejących kontach na ekranie logowania mam pozycję "Other user". Jedyną różnicą jest to, że sam ekran wyboru użytkownika pojawia się dużo szybciej niż w pierwszej maszynie. Po uruchomieniu systemu nie mam ekranu z napisem "czekaj..." ale od razu ekran wyboru użytkowników.

Powyższe wskazuje na to, że Windows SteadyState nie ma wpływu na pojawianie się "Other user", a przynajmniej nie deinstalacja tego programu, co podejrzewałem.

W załączeniu log z drugiego komputera. Być może porównanie z poprzednimi pomoże odkryć przyczynę.

 

 

EDYTA

No jednak okazuje się, że prawidłowa deinstalacja za pomocą Dodaj/usuń programy rozwiązuje problem "Other user". Nie wiem tylko czemu w pierwszym komputerze nie zauważyłem tej możliwości i "na piechotę" usunąłem cały folder. Zastanawiam się czy teraz ponowna instalacja, a później deinstalacja nie rozwiąże problemu na pierwszym komputerze.

Fixlog.txt

Edytowane przez gajowy
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Przepraszam gajowy, że to tak długo trwało, ale miałam limitowany czas i tylko instalację Vista x64, a SteadyState na tym nawet się nie zainstaluje. Musiałam skołować instalację 32-bit, zamontować wszystko i przeanalizować instalację SteadyState. Rozpracowałam bestię. SteadyState wprowadza nowego dostawcę i filtr poświadczeń:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\Credential Provider Filters\{4C871ECB-8F3E-44b8-89F4-91AD74590F67}]
@="WSS CP Filter"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\Credential Providers\{E45D4335-8E88-42de-BA59-653840B6CB08}]
@="WSS Credential Provider"


Po skasowaniu tych dwóch kluczy od ręki znika "Other user" / "Inny użytkownik" z ekranu logowania i to nawet bez kłopotania się z usunięciem dalszych powiązań i przy w pełni działającym SteadyState. Czyli:

1. Zaimportuj taki oto REG:

Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{4C871ECB-8F3E-44b8-89F4-91AD74590F67}]

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{E45D4335-8E88-42de-BA59-653840B6CB08}]

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\Credential Provider Filters\{4C871ECB-8F3E-44b8-89F4-91AD74590F67}]

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\Credential Providers\{E45D4335-8E88-42de-BA59-653840B6CB08}]

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList]

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\SharedDLLs]
"C:\\Windows\\system32\\WSSCredentialProvider.dll"=-
"C:\\Windows\\system32\\WSSCPFilter.dll"=-


2. Skasuj z dysku poniższe pliki. Pliki te nie reagują na polecenie derejestracji regsvr32 /u.

C:\Windows\system32\WSSCredentialProvider.dll
C:\Windows\system32\WSSCPFilter.dll






Aczkolwiek:
 

A ponieważ program nie ma deinstalatora, więc za poradami z sieci deinstalacje przeprowadziłem w następujący sposób:

  • wyłączenie ochrony dysku
  • restart
  • zatrzymanie powiązanych usług
  • usunięcie folderu C:\ProgramFiles\WindowsSteadyState
  • usunięcie powiązanych wpisów w rejestrze
  • restart

No jednak okazuje się, że prawidłowa deinstalacja za pomocą Dodaj/usuń programy rozwiązuje problem "Other user". Nie wiem tylko czemu w pierwszym komputerze nie zauważyłem tej możliwości i "na piechotę" usunąłem cały folder. Zastanawiam się czy teraz ponowna instalacja, a później deinstalacja nie rozwiąże problemu na pierwszym komputerze.


Zrozumiałam, że była to uszkodzona instalacja, a nie że deinstalatora nie zauważyłeś... Zakreślony fragment: nie wiem co usuwałeś z rejestru, a nasz "Other user" sugeruje, że mogło zostać więcej niż się zdaje. W związku z tym jedno z dwóch:
- Brniemy dalej w ręczne czyszczenie. Mam konkretny materiał porównawczy i spisałam już modyfikacje zrobione przez program, więc mógłbyś mi przesłać na PW do analizy folder C:\FRST\Hives.
- Instalujesz > deinstalujesz program, co powinno lepiej odkręcić modyfikacje programu, niż zrobiłeś to ręcznie na początku.

Nawiasem mówiąc:
 

Podejrzenia budzi pierwsza pozycja "Do not display user names in the 'Log On to Windows' dialog box".


Owszem, zmiana statusu tej opcji w SteadyState powoduje znikanie / pojawianie się pozycji "Other user".


 

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...