Skocz do zawartości

Rootkit ZeroAccess?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie mam żadnej pewności, czy tytułowy rootkit u mnie zagościł, ale wolę się upewnić i proszę o wskazówki.

 

Objawy:  od 2-3 miesięcy zdarzyła się parokrotnie następująca sytuacja z MBAM Premium:

 

cqIQDrVua__y.png

 

Na tę okoliczność pozwoliłem programowi na skan przy starcie systemu. Nic ciekawego nie pokazał, poza tym że potem musiałem zrobić twardy restart, bo jakieś zamrożenie nastąpiło. Nie za bardzo się tym przejąłem, ponieważ dość się naczytałem o "narowach" Premium.

 

Ostatnio jednak testując triala UnHackMe zawarty w nim RegRun Reanimator wyświetlił mi po skanowaniu takie coś:

 

5HAI70h4Kpdg.png

 

Mam tylko ten zrzut, bo log gdzieś przepadł. 

 

Skany TDSSKiller, MBAM i ESETa nic podejrzanego nie wykazały. System jest też skanowany przez Hitmana Pro po każdym starcie, i też nic. Oczywiście od razu zapuściłem GMERa i coś tam na czerwono jest, a konkretnie chyba te chińskie krzaki w usługach:

 

9OiVaGbBUBiq.png

 

Tak to wygląda we "Właściwościach" jedna z tych pozycji:

 

dVL56t_aIhmA.png

 

Przetłumaczyłem nazwę usługi w translatorze google i jest jakieś " Jianaihonglang Mameicuoyu t ". Tylko na jednym rosyjskim forum coś o tym jest, ale bez rozwiązania. Jeszcze jedno forum znalazłem i jest tam sugestia, że to może coś związane z uszkodzonym pakietem językowym.

 

RegRun pokazał chyba odpowiadające tym pozycjom wpisy w rejestrze, które tez juz kiedyś zdążyłem zobaczyć. Proszę Szanowną picasso o ocenę, czy to rootkit, czy FP.

 

Nie dostarczam raportów OTL, gdyż raz za razem mi się programik zawiesza (w trybie awaryjnym też). Staje w momencie, gdy na tapecie są ustawienia Firefoxa.

FRST.txt

Addition.txt

Shortcut.txt

GMER.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W systemie brak oznak czynnej infekcji, z dziwnych rzeczy widać tylko te dwie krzaczkowate usługi, ale one i tak są nieczynne (wybrakowane + wyłączone). Te obiekty nie wyglądają zresztą w ogóle na infekcję ZeroAccess, która notabene jest obecnie w hibernacji (po zamknięciu botnetu). I mam pytanie co to za pobrany plik, który ma prefiks jakby był zaszyfrowany przez infekcję:

 

2014-10-02 12:16 - 2014-10-02 12:16 - 00008361 _____ () C:\Users\Robert\Downloads\oie_9143125ppTrWX3C.png.crypted

 

Natomiast widać tu inne rzeczy do naprawy, czyli wpis SecurityProviders w formie z systemu XP oraz mnóstwo wprowadzonych polityk (nieczynne na zerze). Tak jak w tym poście: KLIK. Był tu ewidentnie używany jaki program do "resetu" ustawień, który narobił błędów i wprowadził niepotrzebne obiekty.

 

 

Nie dostarczam raportów OTL, gdyż raz za razem mi się programik zawiesza (w trybie awaryjnym też). Staje w momencie, gdy na tapecie są ustawienia Firefoxa.

Prawdopodobnie w preferencjach Firefox jest szczególne formatowanie.

 

 

od 2-3 miesięcy zdarzyła się parokrotnie następująca sytuacja z MBAM Premium

Może to wynik aktywności innych programów zabezpieczających, a jest tego dość sporo.

 

 


Czyli na teraz proste korekty:

 

1. Otwórz Notatnik i wklej w nim:

 

CloseProcesses:
S4 楗敳潂瑯獁楳瑳湡t; 㩃停潲牧浡䘠汩獥⠠㡸⤶坜獩履楗敳䌠牡⁥㘳尵潂瑯楔敭攮數Ā" [X]
S4 楗敳潂瑯獁楳瑳湡tǮ"; 㩃停潲牧浡䘠汩獥⠠㡸⤶坜獩履楗敳䌠牡⁥㘳尵潂瑯楔敭攮數Ā" [X]
U3 BcmSqlStartupSvc; No ImagePath
U2 CLKMSVC10_3A60B698; No ImagePath
U2 CLKMSVC10_C3B3B687; No ImagePath
U2 DriverService; No ImagePath
U2 iATAgentService; No ImagePath
U2 idealife Update Service; No ImagePath
U3 IGRS; No ImagePath
U2 IviRegMgr; No ImagePath
U2 nvUpdatusService; No ImagePath
U2 Oasis2Service; No ImagePath
U2 PCCarerService; No ImagePath
U2 ReadyComm.DirectRouter; No ImagePath
U2 RichVideo; No ImagePath
U2 RtLedService; No ImagePath
U2 SeaPort; No ImagePath
U2 SoftwareService; No ImagePath
U3 SQLWriter; No ImagePath
U0 SR; No ImagePath
U2 srservice; No ImagePath
U2 Stereo Service; No ImagePath
SecurityProviders: msapsspc.dll, schannel.dll, digest.dll, msnsspc.dll
HKU\.DEFAULT\Software\Classes\exefile: "%1" %* 
HKU\S-1-5-19\Software\Classes\exefile: "%1" %* 
HKU\S-1-5-20\Software\Classes\exefile: "%1" %* 
HKU\S-1-5-21-248854557-3209024503-3998099355-1000\Software\Classes\exefile: "%1" %* 
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoFolderOptions] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoViewOnDrive] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoControlPanel] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [DisableLocalMachineRun] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [DisableLocalMachineRunOnce] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [DisableCurrentUserRun] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [DisableCurrentUserRunOnce] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoViewContextMenu] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoShellSearchButton] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoFind] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoFile] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [HideClock] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoTrayContextMenu] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoTrayItemsDisplay] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoSetFolders] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoDevMgrUpdate] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoSetTaskbar] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoDeletePrinter] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoDFSTab] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoChangeStartMenu] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoLogoff] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoWindowsUpdate] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoEncryptOnMove] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoRunasInstallPrompt] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoResolveSearch] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoSaveSettings] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoHardwareTab] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoStartMenuSubFolders] 0
HKLM\...\Policies\Explorer: [NoDesktop] 0
ShellIconOverlayIdentifiers: [MemopalBackedUp] -> {8ED3CC2D-6BC2-43AD-8C43-F51FBB413AE6} => No File
ShellIconOverlayIdentifiers: [MemopalError] -> {B9CA6E12-7975-4997-B5BD-CA12ECE0FEAD} => No File
ShellIconOverlayIdentifiers: [MemopalPartiallyBackedUp] -> {95DDC869-FC98-4D47-BD34-2EDC9AA09C01} => No File
ShellIconOverlayIdentifiers: [MemopalToBackup] -> {2CDD871E-60EB-40BD-9721-A1CB57042F75} => No File
ShellIconOverlayIdentifiers-x32: [MemopalBackedUp] -> {8ED3CC2D-6BC2-43AD-8C43-F51FBB413AE6} => No File
ShellIconOverlayIdentifiers-x32: [MemopalError] -> {B9CA6E12-7975-4997-B5BD-CA12ECE0FEAD} => No File
ShellIconOverlayIdentifiers-x32: [MemopalPartiallyBackedUp] -> {95DDC869-FC98-4D47-BD34-2EDC9AA09C01} => No File
ShellIconOverlayIdentifiers-x32: [MemopalToBackup] -> {2CDD871E-60EB-40BD-9721-A1CB57042F75} => No File
Toolbar: HKCU - No Name - {2318C2B1-4965-11D4-9B18-009027A5CD4F} - No File
Toolbar: HKCU - No Name - {7FEBEFE3-6B19-4349-98D2-FFB09D4B49CA} - No File
Handler: WSWSVCUchrome - {1CA93FF0-A218-44F1 - No File
Handler-x32: WSWSVCUchrome - {1CA93FF0-A218-44F1 - No File
SearchScopes: HKLM-x32 - DefaultScope value is missing.
FF Plugin: @java.com/DTPlugin,version=11.20.2 -> C:\Program Files\Java\jre1.8.0_20\bin\dtplugin\npDeployJava1.dll No File
FF Plugin: @java.com/JavaPlugin,version=11.20.2 -> C:\Program Files\Java\jre1.8.0_20\bin\plugin2\npjp2.dll No File
C:\ProgramData\Temp
DeleteKey: HKU\S-1-5-18\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies
DeleteKey: HKU\S-1-5-19\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies
DeleteKey: HKU\S-1-5-20\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies
DeleteKey: HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies
EmptyTemp:

 

Adnotacja dla innych czytających: skrypt unikatowy - dopasowany tylko i wyłącznie pod ten system, proszę nie stosować na swoich systemach.

 

Z menu Notatnika > Plik > Zapisz jako > wprowadź nazwę fixlist.txt > Kodowanie zmień na UTF-8

 

Plik umieść obok narzędzia FRST. Uruchom FRST i kliknij w Fix. System zostanie zresetowany. W tym samym katalogu skąd uruchamiano FRST powstanie plik fixlog.txt.

 

2. Zrób nowy log FRST z opcji Scan (bez Addition i Shortcut). Dołącz też plik fixlog.txt.

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Prawie wszystko zrobione. Drobna poprawka na kilka wpisów nieprzetworzonych via FRST. Otwórz Notatnik i wklej w nim:

 

DeleteKey: HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ShellIconOverlayIdentifiers\MemopalBackedUp
DeleteKey: HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ShellIconOverlayIdentifiers\MemopalError
DeleteKey: HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ShellIconOverlayIdentifiers\MemopalPartiallyBackedUp
DeleteKey: HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ShellIconOverlayIdentifiers\MemopalToBackup
DeleteKey: HKLM\Software\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ShellIconOverlayIdentifiers\MemopalBackedUp
DeleteKey: HKLM\Software\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ShellIconOverlayIdentifiers\MemopalError
DeleteKey: HKLM\Software\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ShellIconOverlayIdentifiers\MemopalPartiallyBackedUp
DeleteKey: HKLM\Software\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ShellIconOverlayIdentifiers\MemopalToBackup

 

Plik zapisz pod nazwą fixlist.txt i umieść obok narzędzia FRST. Uruchom FRST i kliknij w Fix. Pokaż wynikowy fixlog.txt.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Zadanie pomyślnie przetworzone. Jeśli chodzi o czyszczenie systemu, to nic więcej nie widzę i w tym zakresie możesz przejść do finalizacji:

 

1. Usuń używane narzędzia za pomocą DelFix.

 

2. Wyczyść foldery Przywracania systemu, o ile coś powstało (pierwszy Addition pokazywał brak punktów): KLIK.

 

 

od 2-3 miesięcy zdarzyła się parokrotnie następująca sytuacja z MBAM Premium

To jest nadal niejasne, ale nie mam podstaw, by obwiniać infekcję. Sugerowałam, iż to może być wynik kolizji z innym programem ładującym sterowniki na tym samym poziomie, czyli tu:

 

==================== Drivers (Whitelisted) ====================

 

R3 asvpndrv; C:\Windows\System32\DRIVERS\asvpndrv.sys [31744 2014-05-17] (Astrill)

R0 diskpt; C:\Windows\System32\drivers\diskpt.sys [275176 2013-09-24] (SHADOWDEFENDER.COM)

R1 eamonm; C:\Windows\System32\DRIVERS\eamonm.sys [239320 2013-09-17] (ESET)

U5 edevmon; C:\Windows\System32\Drivers\edevmon.sys [239296 2013-09-17] (ESET)

R1 ehdrv; C:\Windows\System32\DRIVERS\ehdrv.sys [168256 2013-09-17] (ESET)

R2 epfwwfpr; C:\Windows\System32\DRIVERS\epfwwfpr.sys [157432 2013-09-17] (ESET)

R0 FileLock; C:\Windows\System32\DRIVERS\FileLock.sys [49248 2013-11-16] (Gili Soft Inc.)

R3 MBAMProtector; C:\windows\system32\drivers\mbam.sys [25816 2014-05-12] (Malwarebytes Corporation)

S3 MBAMSwissArmy; C:\windows\system32\drivers\MBAMSwissArmy.sys [122584 2014-10-06] (Malwarebytes Corporation)

S3 MBAMWebAccessControl; C:\windows\system32\drivers\mwac.sys [63704 2014-05-12] (Malwarebytes Corporation)

R3 SbieDrv; C:\Program Files\Sandboxie\SbieDrv.sys [202600 2014-01-17] (Sandboxie Holdings, LLC)

R1 Spyshelter; C:\Program Files (x86)\SpyShelter Firewall\SpyShelter.sys [559456 2014-10-04] (SpyShelter)

R2 SpyshelterFw; C:\Program Files (x86)\SpyShelter Firewall\SpyshelterWFP.sys [115040 2014-10-02] ()

R1 SpyshelterKb; C:\Program Files (x86)\SpyShelter Firewall\SpyshelterKb.sys [168800 2014-10-02] (SpyShelter)

R2 WiseFS; D:\Portable\Wise Folder Hider\WiseFs64.sys [10280 2014-03-14] ()

R0 WRkrn; C:\Windows\System32\drivers\WRkrn.sys [115744 2014-09-28] (Webroot)

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Nie sygnalizowany wymóg umieszczenia logu z DelFix - choć na linkowanej stronie pisze, że owszem   :)  

 

Dziękuję picasso za poświęcenie czasu i fachową pomoc (nie pierwszy raz). Postaram się w najbliższym czasie jakąś darowizną wspomóc forum.

Pozdrawiam.

__________________________________________

edit: co do możliwego konfliktu, to zamierzam niedługo czegoś tam się pozbyć. System jednak od dawna pracuje b.dobrze, więc trochę zdziwiony byłem tymi komunikatami o ewentualnym rootkicie. Jeszcze raz pozdrawiam.

DelFix.txt

Odnośnik do komentarza

Nie sygnalizowany wymóg umieszczenia logu z DelFix - choć na linkowanej stronie pisze, że owszem

Nie mówię o pokazywaniu raportu w poście, gdyż jest to po prostu w instrukcji narzędzia. Narzędzie coś mało usunęło, zakładam, że przed jego użyciem ręcznie pozbyłeś się FRST ze ścieżek D:\IDM\Programs, C:\Users\Robert\Desktop.

 

 

Postaram się w najbliższym czasie jakąś darowizną wspomóc forum.

Dzięki!

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...