Skocz do zawartości

Co usunąc? Recovery jeszcze raz?


Anonim8

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja wygląda następująco:

Znajomy kupił laptopa na gwiazdke. Pomimo moich usilnych próśb wybrał model z systemem.Wczoraj wykonałem kopie Recovery (5 płyt), ale pozostały do usuniecia programy zainstalowane na dysku. Nie bardzo wiem co usuwać. Jest tu program firmowy Asusa do tworzenia Recovery, jakieś oprogramowanie do gier, do obsługi kont bankowych, jest GHOST sygnowany przez Asusa i cała masa innych programów. I w tym momencie troche zgłupiałem. Sam posiadam podobny model lapka, ale kupiłem bez systemu. Siłą rzeczy, nie miałem dylematu co usunąć. Stąd moja prośba do osób mających rozeznanie. Które programy mam odinstalować ( właściciel kompa prosił tylko, żeby funkcjonowało oprogramowanie kamerki video). Do materiałów poglądowych załączam log OTL.

Druga kwestia: skoro po uruchomieniu kompa wykonałem kopie Recovery, chciałem zapytać, czy po usunięciu programów jest możliwe zrobienie takiej kopii jeszcze raz?

OTL.Txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

A rozważałeś kwestię instalacji na czysto, jest trochę zabawy ale za to wiesz co jesz :)

Opcja instalacji na czysto byłaby najlepsza. Ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać :(

 

Czytam sobie taki ustęp z Twojego artykułu:

Dla pełnej swobody wyboru w przypadku standardowych nośników MS należy je lekko przerobić, a mianowicie usunąć z katalogu sources plik ei.cfg, dzięki temu nośnik staje się uniwersalny i można z niego instalować dowolną edycję z danej serii.

Jeżeli przerabiamy brandowanaą maszynę na której już istnieje instalacja systemu warto się upewnić czy nie mamy do czynienia z systemem typu SLP, jeżeli tak dobrze byłoby odczytać klucz użyty do tej instalacji i zgrać odpowiadający danemu producentowi certyfikat.

Dzięki temu będziemy mogli postawić system niewymagający aktywacji na certyfikowanej maszynie.

 

i tu jest taka sytuacja, że system nie wymaga żadnej aktywacji. Licencja OEM, przyznam szczerze, nie wiem czy daje to możliwość instalacji W7 z np. pożyczonej płyty i wpisania tylko nr kluczyka

Edytowane przez Belfegor
Odnośnik do komentarza
poda ci klucz OEM - użyj go przy instalacji z pożyczonego nośnika, a później po prostu przywróć pliki aktywacji.

 

A klucz OEM to nie ten na nalepce?

A jak przywrócic pliki aktywacji....możesz coś blizej?

W katalogu C/Windows/system32 jest plik OEM i tu zacytuje @maqqreq

Jeżeli przerabiamy brandowanaą maszynę na której już istnieje instalacja systemu warto się upewnić czy nie mamy do czynienia z systemem typu SLP, jeżeli tak dobrze byłoby odczytać klucz użyty do tej instalacji i zgrać odpowiadający danemu producentowi certyfikat.

to jest na 100% taki system

Odnośnik do komentarza

Klucz z nalepki nie jest tym użytym podczas instalacji przez producenta tutaj mamy właśnie do czynienia z kluczem SLP który (w połączeniu z autoryzowanym sprzetem) daje możliwość automatycznego aktywowania sytemu bez potrzeby kontaktowania się z MS (czy to internetowo czy telefonicznie).

Mechanizm wprowadzono dlatego, że przeprowadzanie aktywacji każdej wyprodukowanej maszyny a zwłaszcza wpisanie do każdej jej własnego klucza byłoby w procesie produkcji bardzo czaso i prcochłonne.

 

Kluczowi SLP zawsze towarzyszy certyfikat (plik licencji) który należy zainstalować odpowiednim poleceniem systemowym.

 

Nie ma też potrzeby odwoływania się do narzędzi zewnętrznych celem odczytania klucza - wystarczy skrypt vbs:

 

CONST HKEY_LOCAL_MACHINE = &H80000002
CONST SEARCH_KEY = "DigitalProductID"
Dim arrSubKeys(0,1)

foundKeys = Array()
iValues = Array()
arrSubKeys(0,0) = "Microsoft Windows Product Key"
arrSubKeys(0,1) = "SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion"


Set oReg=GetObject("winmgmts:{impersonationLevel=impersonate}!\\.\root\default:StdRegProv")


 oReg.GetBinaryValue &H80000002, arrSubKeys(x,1), SEARCH_KEY, arrDPIDBytes
 If Not IsNull(arrDPIDBytes) Then
  call decodeKey(arrDPIDBytes, arrSubKeys(x,0))
 End If



Function decodeKey(iValues, strProduct)
 

 arrDPID = Array()

 For i = 52 to 66
  ReDim Preserve arrDPID( UBound(arrDPID) + 1 )
  arrDPID( UBound(arrDPID) ) = iValues(i)
 Next
  

 arrChars = Array("B","C","D","F","G","H","J","K","M","P","Q","R","T","V","W","X","Y","2","3","4","6","7","8","9")
 

 For i = 24 To 0 Step -1
  k = 0
  For j = 14 To 0 Step -1
   k = k * 256 Xor arrDPID(j)
   arrDPID(j) = Int(k / 24)
   k = k Mod 24
  Next
  strProductKey = arrChars(k) & strProductKey
  If i Mod 5 = 0 And i <> 0 Then strProductKey = "-" & strProductKey
 Next
 
 ReDim Preserve foundKeys( UBound(foundKeys) + 1 )
 foundKeys( UBound(foundKeys) ) = strProductKey
 strKey = UBound(foundKeys)
 MsgBox strProduct & vbNewLine & vbNewLine & foundKeys(strKey)
End Function

 

a jeżeli już to polecam narzedzie firmy Nirsoft.

 

Plik licencji w 95% przypadków znajdziemy w katalogu %windir%\system32\oem, będzie to plik z rozszerzeniem "XRM-MS".

 

Sam klucz jak i właściwą ścieżkę do pliku licencji często można też znaleźć w pliku odpowiedzi dla instalacji nienadzorowanej który najczęściej pozostaje w katalogu %windir%\Panther, chodzi o plik unattend.xml (windows siedem stara się klucz zatrzeć ale rożni producenci stosuję niestandardowe metody podawania go w pliku odpowiedzi więc zawsze warto zajrzeć).

 

Podstawowa zabawa to skompletowanie sterowników, nie zawsze są dostępne od ręki, tu jako wzór można podać Samsunga który wszystkie sterowniki (jak też całe dodatkowe oprogramowanie) daje w osobnym katalogu ukrytym na partycji recovery (ale zdaje się, że fabryczne oprogramowanie do recovery pozwala je przekopiować w inne miejsce).

 

Jest to trochę zabawy, dla siebie na pewno warto, efekt może być dość oszałamiający, ostatnio robiłem dość mocny sprzęt (z procesorem i7) i nawet w tym przypadku laptop dostał przyjemnego kopa, czy warto dla kogoś to już inna kwestia (zwłaszcza jeżeli osobnik i tak zainstaluje wszystko jak leci z następnego numeru "Niezbędnika") :).

Odnośnik do komentarza

Klucz który jest na nalepce powinien przejść i możesz go użyć przy aktywacji online (zamiast klucza SLP + certyfikatu) ,jeśli się zdecydujesz się na klucz z nalepki to wprowadź dopiero po instalacji systemu a nie w trakcie.Jeśli chcesz jednak użyć klucza SLP to oprócz wspomianego ABR jest jeszcze narzędzie SLIC DUMP Toolkit http://forums.mydigitallife.info/threads/6925-SLIC-DUMP-ToolKit-x86-x64-%28Includes-PKey-amp-Cert.-Backup%29 moim zdaniem jest ono wygodniejsze w użyciu niż ABR.

 

 

Załączam link opisujący teorie kluczy i licencji OEM

http://forum.notebookreview.com/hp-compaq/120228-clean-vista-install-no-activation.html

Odnośnik do komentarza

Dziękuje Wam serdecznie za wyjaśnienie nurtujących mnie wątpliwości. Powód wątpliwości jest banalny - nigdy osobiscie nie potrzebowałem wykonywać takich operacji. Wiedziałem jedynie ze kiedys to nastąpi. Teraz pozostaje mi pożyczenie płyty z W7 64bit.

Życzę wszystkim spokojnych świąt Bożego Narodzenia. Nie obżerajcie sie za bardzo - łasuchy jedne :D

 

PS. tematu proszę nie zamykać. wrócę do sprawy najdalej w Nowym Roku.

 

Podziękowania dla @maggreg. Temat można zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...