Skocz do zawartości

Ocena nowego komputera - pomoc


CoUsT

Rekomendowane odpowiedzi

Jednak coś jeszcze napiszę. Cofnąłem się, jest tam zestaw na Xeonie. Gdybyś kierował te słowa do MatiKa, to bym Cię poparł. Skierowałeś je jednak do mnie, a ja nikogo do dwurdzeniowych procków nie namawiałem. Napisałem tylko, że na chwilę obecną 3 rdzenie jest optymalnym wyborem, ale w przyszłości mogą się przydać dodatkowe rdzenie.

 

W przypadku i5 pamięci są mniej istotne przy OC procesora niż w przypadku Xeona, a OC samych pamięci daje bardzo niewiele, a więc starczą nawet zwykłe pamięci 1600MHz CL9 dobrego producenta.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
W przypadku i5 pamięci są mniej istotne przy OC procesora niż w przypadku Xeona,
I uważasz, że łatwiej jest podkręcić xeona niż i5? Sevard - bo ta dyskusja robi się jałowa, rozglądnij się po forach i poczytaj chłopie, który procek jest polecany bardziej do gier , xeon czy i5, i którego jest dla niedoświadczonego użytkownika łatwiej podkręcić.
a OC samych pamięci daje bardzo niewiele
a kto się bawi w OC samego ramu. A czy niewiele daje, może i w grach niewiele ale są aplikacje korzystające często z ramu i tu szybkość jest jak znalazł. I jeszcze jedno, dlaczego jest tak bardzo istotne na platformie core niskie napięcie i timingi ramu?
Gdybyś kierował te słowa do MatiKa, to bym Cię poparł.
a jednak załapałeś o kogo chodziło, więc dlaczego wypisujesz jakieś bzdury o nieznajomości tematu xeona z mojej strony, to jakaś socjotechnika czy jak? Masz w tym jakiś cel? Wiesz, zawsze możemy się inaczej traktować, tylko czy to będzie z korzyścią dla przyszłych dyskusji w tematach?
Napisałem tylko, że na chwilę obecną 3 rdzenie jest optymalnym wyborem, ale w przyszłości mogą się przydać dodatkowe rdzenie.
więc porozglądaj się kolejny raz po testach procków, nawet tego co podał 3oo. Nie widać tam różnicy w grach pomiędzy czterordzeniowym a dwurdzeniowym prockiem pomimo tego iż mało jest gier które z nich korzystają? A może masz na myśli korzystanie przez szarego użyszkodnika z rejestrowanych ramów w przypadku xeona? To chyba nie przerabiałeś tematu upierdliwości takiego rozwiązania na niektórych płytach a i samym prockiem.

Uf, znalazłem zrzut (chyba z ixbt labs) jaki kiedyś robiłem przy okazji podobnej dyskusji na innym forum;

ustawienia stockowe zdaje się.

Czas chyba kończyć tę gadaninę bo jak widzę efektów nie przynosi to żadnych. Jakkolwiek jak masz zamiar wypowiadać się na temat wyższości xeona nad i5 w grach odsyłam cię do testów, wystarczy poszukać.

Odnośnik do komentarza

Większość części już wybrana.

Teraz trzeba wybrać płytę główną. Jak wcześniej pisałem, na tym nie znam się za dobrze ;)

 

Cytuję 3oo:

 

Aaa... USB 3.0 niekoniecznie musi być z przodu obudowy, podobnie jak wyjście dla szybszego standardu SATA (III, czyli teoretyczny transfer 6 GB/s, dla porównania II, ma 3 GB/s - chociaż fajerwerków bym się nie spodziewał). Ważne, że jest chociażby z tyłu obudowy. Chociaz jeśli jest możliwość wyprowadzenia na panel przedni to tym lepiej (to o USB 3.0). I dodam jeszcze, że płyta ASUSA o której wspominasz nie ma zdaje się złącza eSATA.

 

Płytę wybierzcie raczej wy. Ma być kompatybilna z resztą części, ma mieć 4 wejścia (jak tyle jest :P) na kości RAM 1600 MHz, może (nie musi) mieć USB 3.0 (jeżeli w obudowie jest na to wejście - jak nie ma to odpuścić), jeżeli wymagane jest eSATA do podłączenia wszystkiego to też ma być, najlepiej też SATA III (o tym eSATA i SATA II / III nie mam pojęcia). ;)

Wymagania zdaje mi się duże. :P

 

I już teraz dziękuję wam za pomoc w wybraniu tego całego zestawu :)

 

Ps. Tutaj przypominam części do zestawu:

 

 

 

Taki sam zestaw w serwisie esc.pl wychodzi około 4650 zł.

Więc jest jakieś 500-1000zł na płytę główną. Może być tańsza rzecz jasna :P

Odnośnik do komentarza

@CoUsT Jeśli chodzi o płytę, to polecam Asus P7P55D-E oraz Gigabyte P55-USB3. Niczego mocniejszego nie potrzebujesz. Dalszą część posta możesz spokojnie zignorować.

 

 

I uważasz, że łatwiej jest podkręcić xeona niż i5? Sevard - bo ta dyskusja robi się jałowa, rozglądnij się po forach i poczytaj chłopie, który procek jest polecany bardziej do gier , xeon czy i5, i którego jest dla niedoświadczonego użytkownika łatwiej podkręcić.

Tak, ponieważ Xeon jest jednak chłodniejszy i jest z założenia prockiem serwerowym, więc dużo łatwiej trafić na dobrą sztukę. Ma jednak mniejszy mnożnik i z tego powodu może się zdarzyć tak, że procek będzie miał zapas, ale niestety płyta główna i pamięci będą ograniczały OC. Przy tych częściach, które ja dobierałem takiego problemu być nie powinno.

a kto się bawi w OC samego ramu. A czy niewiele daje, może i w grach niewiele ale są aplikacje korzystające często z ramu i tu szybkość jest jak znalazł. I jeszcze jedno, dlaczego jest tak bardzo istotne na platformie core niskie napięcie i timingi ramu?

Niskie napięcie = mniejsze zużycie prądu oraz niższa temperatura.

Timingi ramu z tego co mi wiadomo są mniej istotne niż kiedyś. Jednak w razie potrzeby można poluzować timingi i więcej wyciągnąć z pamięci, jeśli będą one ograniczały OC.

a jednak załapałeś o kogo chodziło, więc dlaczego wypisujesz jakieś bzdury o nieznajomości tematu xeona z mojej strony, to jakaś socjotechnika czy jak? Masz w tym jakiś cel? Wiesz, zawsze możemy się inaczej traktować, tylko czy to będzie z korzyścią dla przyszłych dyskusji w tematach?

Ja załapałem, ale pytanie, czy ktoś, kto nie orientuje się dobrze w prockach też załapał. Słowa skierowałeś do mnie, a więc sugerowałeś, że to ja proponuję dwurdzeniowca. Jeśli ktoś prowadzi tu socjotechnikę to raczej Ty.

więc porozglądaj się kolejny raz po testach procków, nawet tego co podał 3oo. Nie widać tam różnicy w grach pomiędzy czterordzeniowym a dwurdzeniowym prockiem pomimo tego iż mało jest gier które z nich korzystają? A może masz na myśli korzystanie przez szarego użyszkodnika z rejestrowanych ramów w przypadku xeona? To chyba nie przerabiałeś tematu upierdliwości takiego rozwiązania na niektórych płytach a i samym prockiem.

Piszę o trzech rdzeniach, nie o dwóch. Gier, które wykorzystuję 4 rdzenie obecnie jest jeszcze dosyć mało, choć zapewne będzie się to zmieniać. Natomiast tych, które wykorzystują 3 jest już sporo. Tu bardziej bym patrzył na porównania Phenomów II X3 i X4.

Uf, znalazłem zrzut (chyba z ixbt labs) jaki kiedyś robiłem przy okazji podobnej dyskusji na innym forum;

ustawienia stockowe zdaje się.

Czas chyba kończyć tę gadaninę bo jak widzę efektów nie przynosi to żadnych. Jakkolwiek jak masz zamiar wypowiadać się na temat wyższości xeona nad i5 w grach odsyłam cię do testów, wystarczy poszukać.

Nie ma co porównywać. 6-rdzeniowe AMD również obecnie mają niemal taką samą wydajność grach co ich 4-rdzeniowych odpowiedniki (różnica jest mikroskopijna). Obecnie nie ma jak tego sprawdzić, ale jeśli gry zaczną wykorzystywać większą ilość rdzeni, to może się okazać, że różnica istnieje. HT nadal jest przydatne np. przy konwersji video, a jeśli ktoś i tego nie potrzebuje, to może je w każdej chwili wyłączyć. Wtedy zazwyczaj i możliwości OC są większe (na standardowym chłodzeniu wyciąga się wtedy ~100 MHz więcej niż w przypadku Core i5) .

 

Istotnie nie ma się co kłócić, bo autor już podjął decyzję.

Odnośnik do komentarza

Zatem zestaw prezentuje się tak:

 

Zestaw komputerowy http://www.arest.pl/konfiguracja-424213

 

Procesor: INTEL CORE i5 760 - 2.80 GHz BOX, s-1156 (719 zł)

Płyta główna: ASUS P7P55D-E PRO - P55, DDR3, 2x PCI-E 16x, RAID, S-1156 (665 zł)

Pamięć RAM: DDR3 GOODRAM PLAY - 4 GB / 1600 (2x 2 GB), CL8 (285 zł)

Pamięć RAM 2: DDR3 GOODRAM PLAY - 4 GB / 1600 (2x 2 GB), CL8 (285 zł)

Dysk Twardy: SAMSUNG 1 TB, 32 MB, 7200 obr., 3.5", SATA - HD103SJ (205 zł)

Karta Graficzna: PCIex GIGABYTE GF GTX 570 1280 MB DDR5, 320 bit, DVI, HDMI - GV-N570D5-13I-B (1399 zł)

Napęd optyczny: NEC AD-7263S - 24x DVDRW DL, SATA, LabelFalsh, OEM, czarna (77 zł)

Obudowa: AEROCOOL PGS BX-500 - ATX, bez zasilacza, czarna (409 zł)

Wentylator: REVOLTEC RL060 - 140 mm, czarny (22 zł)

Zasilacz: CORSAIR CMPSU-750HXEU - 750 W, PFC, HX Series (535 zł)

Wentylator CPU: SCYTHE MUGEN 2 rev B- 1366/1156/775 - AM3/AM2+/AM2/940/939/754, 26.5 dB (165 zł)

Dysk Twardy SSD: SSD OCZ 50 GB Vertex 2, 2.5", SATA - OCZSSD-2VTX50G (485 zł)

System operacyjny: MICROSOFT Windows 7 Home Premium PL OEM - 64 bit (375 zł)

 

Całość: 5626 zł

 

Wersja do druku

 

Oraz taki sam w esc.pl

 

beztytuurxz.png

 

Na razie kontaktuję się z obsługą klienta w arest'cie i esc'ie, może załatwię sobie jakąś zniżkę, lub podkręcanie gratis ;)

Firma esc.pl znana jest właśnie z pójścia na rękę klienta ;)

 

Tylko jest mały problem. esc.pl ma taką małą "przerwę".

24.12.2010 Wigilia 10:00 - 13:00 serwis realizuje tylko przyjęcia i wydania

25.12.2010 Święta nieczynne

 

Następnie:

 

31.12.2010 Sylwester 10:00 - 13:00 serwis realizuje tylko przyjęcia i wydania

01.01.2011 Nowy Rok nieczynne

03.01.2011 Inwentaryzacja nieczynne

Odnośnik do komentarza

A ja się przyczepię do nagrywarki. Neci nie najlepiej, szczerze to wcale nie radzą sobie z płytami dwuwarstwowymi. Mam chyba z 5 różnorakich modeli Neca i żadna nie potrafi poprawnie odczytać takich płyt. Zdecydowanie lepiej z tym radzi sobie LG, który nawet poprawnie potrafi je nagrać (Nec nie wykrywa poprawnie prędkości nagrywania, czasami potrafi nie nagrać płyty).

To raz, a dwa, obecnie płyty DVD mają maksymalną prędkość nagrywania tylko x16, a w napędzie w żaden sposób nie idzie nagrać takich płyt prędkością x24 (próbowałem, widać tylko x16).

 

Obecnie widzę na cdrinfo.pl, że najlepszą nagrywarką jest LG GSA-H55L.

klik

- po prawej jest lista 15 top modeli najlepszych nagrywarek.

Recenzja modelu

 

Co do SSD vs HDD, znalazłem takie

. Nie wiem czy to by kogoś przekonało do kupna SSD. Na razie to myśle, że najbardziej opłacalne mogły by być SSD na PCI-x, np taki - nie sugerujcie się ceną tamtego sklepu, już dawno w innych sklepach można znaleźć tańsze pozycje tych samych SSD. Pisze "opłacalne", bo szybkość takich SSD rozwala każdy dysk, raid i pozostawia je daleko w tyle. Ale oczywiście jeszcze trochę poczekamy, aż ceny będą strawne.

 

Co do samego HDD, to mój Samsung F3 500 GB ma odczyt około 130 MB/s, natomiast i Seagate i WD (podobno szybka seria AAKS) około 98-100 MB/s. Więc dla mnie 250 MB/s wydaje się być dość cienkie, zważywszy na to, że te 30 MB szału nie robi - i dalej, 50 MB, bo system mam na Raptorze 40 GB, który ma odczyt 80 MB/s. Po prostu nie widzę wielkiej różnicy pomiędzy szybkościami - owszem, różnica jest odczuwalna, ale nie na tyle, żebym musiał koniecznie instalować system na tym szybszym dysku. Więc 50 mega różnicy w odczycie mi nic nie daje i myślę, że następne 100 też by nic nie dało.

Ale szybkość kopiowania plików mi się podoba ;)

 

Nie do końca znam j. angielski, ale znalazłem porównanie "zdaje się" ;) szybkości dysków twardych + SSD tutaj.

Odnośnik do komentarza

Najpierw offtopic

Pisząc że pierwszy zestaw(wybrany dawno temu) jest źle zbalansowany bo ma za drogi procesor do zbyt słabej karty graficznej posłużyłem się uproszczeniem bo w świecie komputerów (i nie tylko w nim) 95% przypadków droższy znaczy szybszy czyli lepszy. W tym konkretnym przypadku droższy nawet nie był szybszy. Pozatym wiem że 460 wystarczy do rozdzielczości 1920 ale do komputeraz za 5000zł jest po prostu za słaba. Dalej też podtrzymuje że do 460 wystraczy procesor taki jak Core2Duo (Pentium Dual Core to prawie to samo) czy Athlon X3 albo X4.

Prawda jest taka że gier lepiej mieć 4 Ghz procesor 2 rdzeniowy niż 3Ghz procesor 4 rdzeniowy(z tej samej serii). To że w takim przedziale cenowym w jakim się temat obraca się nie kupi nic 2 rdzeniowego to inna sprawa :). Można sobie równie dobrze (mając Core I5 4 Ghz) wyłączyć 2 rdzenie i różnicy w grach nie odczujemy. Nie wiem kiedy gry zaczną tak naprawdę wykorzystywać 4 rdzenie. Nie wierze że to będzie szybko.

 

Teraz w kwestii płyty głównej

http://www.arest.pl/produkt/Plyty-glowne/60,126,,,0,0,0,,/17627/ASUS-MAXIMUS-III-FORMULA-P55-DDR3-PCI-Ex-s-1156/

Ma nawet kartę muzyczną zewnętrzną :) Nie ma USB3 ale jak rozumiem Tobie to nie przeszkadza.

W kwestii nagrywarki wydaje mi sie że CDR-Info jest wiarygodnym źródłem(chyba nie przekupionym ani się o nim źle nie mówi), ewentualnie można się zastanowić nad napędem Blu-Ray jeżeli lubisz oglądać filmy w HD. To by zwiększyło koszt napędu do jakiś 300zł

Odnośnik do komentarza

Płytę już wybrałem - P7P55D-E Pro - taka powinna mi starczyć.

 

Co do napędów CD/DVD, to szczerze wybierałem byle jaki, byle by był ;)

 

Wszystkie gry będę zasysał z neta, na płycie (tym bardziej dwu warstwowej) nic nie będę miał/potrzebował itd.

Zawsze są pendrivy, które się przydadzą. ;)

 

@Down

Już nie chcąc spamować, edytuję ten post. ;)

Dzięki. ;)

Odnośnik do komentarza

No to jeszcze troszkę pomieszamy:

 

Nie widać w tym zestawieniu dysku SSD, a do ceny ostatecznej można/trzeba dodać kolejne 135 zł w celu zakupu drugiego takiego samego dysku do postawienia macierzy RAID 0, zyskując w ten sposób na pojemności (będzie 640 GB) i szybkości, więc jest sporo miejsca na system i wiele aplikacji, względnie RAID 1 tracąc nieco na szybkości oraz całe 320GB pojemności ale zyskując znaczne bezpieczeństwo danych. To rozwiązanie jest alternatywą dla małego pojedynczego dysku SSD. Cena ostateczna wychodzi wtedy 5092 zł.

Edytowane przez picasso
3.04.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...