Skocz do zawartości

Nagłe spowolnienie pracy komputera


ecco

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Posiadam Windows 7 Professional 64-bit

Intel Core 2 Duo 6600 @ 2.40 GHz

NVIDIA GeForce 7600 GS

płyta główna GA 965P DS3

 

Co się dzieje - system się przywiesza podczas pracy. Np. zaraz po odpaleniu coś tam włączę itp. i na chwilę wszystko się zawiesza. Raz dłużej, raz krócej. Jak już się odwiesi, to jest jakiś czas ok i znów się zawiesi. Zostawiłem go tak na parę godzin, później usiadłem do niego i jak do tej pory wszystko działa normalnie. Pytanie brzmi - jakie kroki poczynić w celu zdiagnozowania źródła takiego zachowania? Używam antywirusa Comodo IS, wyłączyłem go całkowicie (wykonałem "czysty rozruch"), ale działo się to samo.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1. Ile masz RAMu?

2. Jakie jest ustawienie pliku wymiany (wartości)?

3. Pokaż obrazek z zarządzania dyskami.

4. Czy defragmentujesz dysk i czym?

5. Czy zasilacz jest przyzwoity czy z czarnej listy?

 

1. 8 GB

2. http://img262.imageshack.us/img262/7720/virtualmemory.png

3. http://img689.imageshack.us/img689/3514/diskmgmt.png

4. Nie defragmentuję.

5. Chieftec 400W.

 

Ogólnie komputer ma już co najmniej 3 lata i wcześniej nic takiego się z nim działo. Wczoraj zrestartowałem komputer i jak na razie nic się nie dzieje, ale wcześniej też już tak miałem - przez około godzinę łapał zwiechy, później przez 2-3 dni było ok i znów zaczynał się zwieszać. Mam w trayu cały czas Task Managera i w momencie występowania zwiech procesor nie był jakoś szczególnie obciążony.

Odnośnik do komentarza
Co się dzieje - system się przywiesza podczas pracy. Np. zaraz po odpaleniu coś tam włączę itp. i na chwilę wszystko się zawiesza

 

A można prosić konkrety? Co włączasz?

 

Używam antywirusa Comodo IS, wyłączyłem go całkowicie (wykonałem "czysty rozruch"), ale działo się to samo.

 

Wyłączenie Comodo może nic nie dać. Tutaj potrzebne jest całkowite usunięcie programu. Czy przypadkiem te zawieszenia nie zaczęły pojawiać się po instalacji Comodo?

 

4. Nie defragmentuję.

 

W takim razie najwyższy czas na przeprowadzenie defragmentacji.

Odnośnik do komentarza
A można prosić konkrety? Co włączasz?

Różnie - przeglądałem foldery na jednym z dysków od razu po włączeniu, czytałem coś tam w Firefoksie albo rozpakowywałem coś 7zipem. Czyli same programy, z których korzystam cały czas.

 

Wyłączenie Comodo może nic nie dać. Tutaj potrzebne jest całkowite usunięcie programu. Czy przypadkiem te zawieszenia nie zaczęły pojawiać się po instalacji Comodo?

Nie. Z Comodo korzystam na dwóch komputerach (drugi to laptop również z Windows 7 64-bit ale PL) i nic takiego się nie dzieje. Comodo zainstalowałem od razu po instalacji Windows - ok. 2 miesiące temu.

 

W takim razie najwyższy czas na przeprowadzenie defragmentacji.

Ok. Zapoznam się z tematem. Polecisz jakąś konkretną aplikację?

 

Mając 8GB ram pozostawiasz systemowi decyzje jak duży ma być plik wymiany?

Wyłączyć w ogóle? :P

Odnośnik do komentarza
Ok. Zapoznam się z tematem. Polecisz jakąś konkretną aplikację?

 

komercyjny Perfect Disc

darmowy Puran Defrag albo Ultimate Defrag

Wyłączyć w ogóle?

 

Możesz zmniejszyć rozmiar. Przy takiej ilości Ramu mało prawdopodobne zeby coś skorzystało z pliku wymiany.

 

I jeszcze jedno: fakt ze na jednym kompie nic sie nie dzieje z Comodo, a na drugim sa zwiechy niejako sam mówi za siebie. Ja bym usunął Comodo i sprawdził jak bedą się zachowywać programy

Edytowane przez Belfegor
Odnośnik do komentarza

1. 8 GB

2. http://img262.images...rtualmemory.png

3. http://img689.images...14/diskmgmt.png

4. Nie defragmentuję.

5. Chieftec 400W.

 

Ogólnie komputer ma już co najmniej 3 lata i wcześniej nic takiego się z nim działo. Wczoraj zrestartowałem komputer i jak na razie nic się nie dzieje, ale wcześniej też już tak miałem - przez około godzinę łapał zwiechy, później przez 2-3 dni było ok i znów zaczynał się zwieszać. Mam w trayu cały czas Task Managera i w momencie występowania zwiech procesor nie był jakoś szczególnie obciążony.

 

1. OK

2. Wszystko zależy od tego jak pamięciożerne programy odpalasz. Ale ten temat jest ściśle związany z punktem 3 oraz 4.

2a. Jeżeli nie defragmentowałeś dotychczas dysku to ten plik jest strasznie poszatkowany (tu może być problem).

3. Nie wiem co masz na dysku D a on jest praktycznie pełny (3% free). Nawet gdybyś próbował go defragmentować to będzie droga przez mękę.

3a. Dysk systemowy też prawie na wykończeniu (aktualizacje, powiększanie katalogu Winsxs itp) (Tu może być problem)

4. Zdecydowanie zalecam i jeśli możesz sobie pozwolić to PerfectDiskiem v.11. Dodatkowo czyszczenie rejestru, defragmentacja rejestru. (Tu może być problem)

4a. Wyłącz Prefetchera (jeżeli się zdecydujesz to napiszę jak).

4b. Czy nie masz podpiętego jakiegoś urządzenia, które jest używane jako ReadyBoot (ReadyBoost)?

5. Zbyt mało informacji (potrzebne dla znawców).

Odnośnik do komentarza

Przed momentem odpaliłem PC, OS zwiesił się od razu po zalogowaniu na parę minut, po czym bez wyjaśnień sam się zrestartował (nie było BSOD-a). W Event Viewerze powtarzał się między innymi wpis:

 

Log Name: System

Source: atapi

Date: 2010-12-19 18:56:41

Event ID: 11

Task Category: None

Level: Error

Keywords: Classic

User: N/A

Computer: desktop

Description:

The driver detected a controller error on \Device\Ide\IdePort0.

Event Xml:

<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">

<System>

<Provider Name="atapi" />

<EventID Qualifiers="49156">11</EventID>

<Level>2</Level>

<Task>0</Task>

<Keywords>0x80000000000000</Keywords>

<TimeCreated SystemTime="2010-12-19T17:56:41.812500000Z" />

<EventRecordID>11954</EventRecordID>

<Channel>System</Channel>

<Computer>desktop</Computer>

<Security />

</System>

<EventData>

<Data>\Device\Ide\IdePort0</Data>

<Binary>0000100001000000000000000B0004C004000000850100C00000000000000000000000000000000000000000000000000000000005100000</Binary>

</EventData>

</Event>

 

Widzę parę wątków w tej sprawie w Google, więc zaraz poczytam...

Odnośnik do komentarza

The driver detected a controller error on \Device\Ide\IdePort0.

 

dla mnie ten komunikat dotyczy kontrolerów IDE. Rozwin gałaź kontrolera i sprawdź w jakim trybie pracuje. Klikasz PPM kanał IDE wybierasz własćiwości\Ustawienia zaawansowane. Powinien być tryb DMA. Jęsli jest PIO to przestaw. Albo drugi sposób: dajesz na odinstaluj i restart. System powinien sam wyszukać sterownik

Ponadto wypada sprawdzic, czy nie ma na stronie producenta nowszych sterów do chipsetu płyty głownej

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...