Skocz do zawartości

Przywracanie systemu z pliku .GHO


SirSzczur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Mam problem, bo mój system zaczął świrować jarzębinę i są najróżniejsze problemy, ale nie w tym rzecz.

Miałem robionego formata przez informatyka i on zrobił kopie zapasową systemu, czy tam obraz i zapisał to w pliku .GHO

moje pytanie jest następujące:

Jak krok po kroku przywrócić system do poprzedniego stanu z owego tajemniczego (dla mnie) pliku .GHO

 

Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

gho. to format plików używanych i tworzonych przez program Norton Ghost. Aby móc użyć taki obraz systemu potrzebny będzie bootowalny nośnik (pendrajw albo płyta DVD) zawierający powyższą aplikację.

 

Jeśli więc rzeczony informatyk nie wyposażył Cię w te niezbędne w tej sytuacji przedmioty, sam nic nie zdziałasz.

czyli specjalnie to zrobił, bym musiał się w takim przypadku jak ten znów zgłosić do niego, tak?

a nie mogę ściągnąć norton ghosta, jakąś wersje demo, albo jakkolwiek inaczej to zrobić?

Widziałem wersje próbną 30 dniową norton ghosta, nie da rady nią to zrobić?

Odnośnik do komentarza

Z tego co mi wiadomo, istnieją różne wydania tej aplikacji. Nie wiem, jak bardzo są one zgodne ze sobą do tego stopnia, żeby móc poprawnie przywrócić obraz dysku tworzony z dowolnej wersji.

 

Edycje demo zwykle nie pozwalają na korzystanie z operacji, na której najbardziej Ci zależy :lol:.

 

Zapytam gościa, który u nas w firmie robił mirrory wszystkich maszyn. Ale to dopiero jutro. Jeśli czas bardzo Cię goni, czekaj aż ktoś inny z forum odpowie.

 

czyli specjalnie to zrobił, bym musiał się w takim przypadku jak ten znów zgłosić do niego, tak?

 

Poprawna odpowiedź na to pytanie jest odrobinę złożona, wymaga też zadania kilku pytań naprowadzających.

 

Przede wszystkim - czy zapłaciłeś za usługę, czy nie (płatne usługi to dla informatyków tzw. kopalnia bitcoinów).

Po wtóre, jak bardzo zaawansowanym userem jesteś (może po prostu wyszedł z założenia, że lepiej będzie w razie potrzeby samemu ponownie Cię odwiedzić, niż tłumaczyć, co zrobić, gdy nadejdzie Czas Odzyskiwania :)).

 

Wydaje mi się, że rzetelny typ powinien zostawić Ci komplet narzędzi do odzyskiwania systemu, włącznie ze szczegółową instrukcją obsługi. Sam obraz partycji to trochę za mało, jak sam widzisz.

 

Z drugiej strony, pozostają wątpliwości, o których wspomniałem.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź i czekam do jutra :D

 

Dawno się nie bawiłem Ghostem, ale podejrzewam, że wesję botowalną do odzyskiwania z płyty lub USB, uzyskasz nawet instalując wersję demo choćby stąd:

http://www.dobreprogramy.pl/Norton-Ghost,Program,Windows,12178.html

 

Zapewne będzie w jakiejś opcji typu: "utwórz dysk startowy" czy "przywracania systemu". Pytanie czy dalej będziesz umiał sobie poradzić,

bo stare wersje nie dość że anglojęzyczne, to jeszcze były dość nieintuicyjne. 

 

W dodatku trzeba wybrać parę opcji co do których niedoświadczony użytkownik może mieć wątpliwości.

No i nie należy zapominać, ze proces jest destrukcyjny. Zarówno dla istniejącego systemu, jak i danych, o ile zainstalujesz backup na tej samej partycji.

Ale o tym zapewne wiesz... ;)

 

Jedna rada. Sprawdź wcześniej jakość swojej kopii przy pomocy procesu weryfikacji. Jeśli będzie uszkodzona, żaden program ci nic z niej nie odzyska i zostaniesz bez systemu i bez kopii.

Amen.

Odnośnik do komentarza

Nie będzie żadnych konwersji.

 

Jesteś emocjonalnie przygotowany na jazdę bez trzymanki? :lol:

 

To zaczynamy.

 

[nie wiem, w jakim stanie znajduje się Twoja maszyna. Jeśli potrafi robić głupoty podczas jakichkolwiek działań, najlepiej poniższe dwa kroki wykonać na innym, sprawnym w 100% komputerze]

 

  1. Najpierw trzeba pobrać aplikację, która poprawnie rozpozna obraz Twojego systemu.
  2. Po zakończonym pobraniu, należy wypalić na płytce CD obraz ISO (pamiętaj, że masz utworzyć płytę bootowalną). Albo przygotować pendrajw zgodnie z tym poradnikiem.

 

Czyli:

albo korzystasz z krążka CD albo z pena.

 

Gdy nośnik startowy będzie już gotowy, należy w BIOSie ustawić kolejność bootowania. Pierwszy w kolejce powinien być, ofkors, ten przygotowany przez Ciebie.

 

Resztę instrukcji podam, gdy wrócę z pracy - na kompie firmowym niewiele mogę zdziałać :(

 

[EDYTA]

 

pytanie nr 2.

dlaczego chcesz robić przywracanie systemu? Jakie są objawy"świrowania"?

 

Jeżeli problemy, które występują u Ciebie są ewidentnie natury sprzętowej (bad sektory na HDD, pamięć, zasilacz) przywrócenie systemu z obrazu na niewiele się zda.

 

Jeżeli masz problem z wirusami polimorficznymi, konieczny będzie format wszystkich partycji.

 

Kontynuacja nastąpi jutro.

 

pytanie nr 3.

w jaki sposob podpinasz zewnętrzny dysk z obrazem? Via USB, czy włączasz się bezpośrednio do bebechów komputera (np.łączem SATA)?

Odnośnik do komentarza

CD nie wypale, bo ten plik ma ponad 7 GB


pytanie nr 2.

dlaczego chcesz robić przywracanie systemu? Jakie są objawy"świrowania"?

- jest zawirusowany chyba, nie śmiga tak szybko jak wcześniej, występują błędy w grach typu APPCRASH i tak w ogóle chciałem rutynowo wyczyścić komputer.

nie, sprzęt jest dobry.

Czy samo przywrócenie systemu z tego pliku nie sformatuje całego syfu z kompa?

 

pytanie nr 3.

w jaki sposob podpinasz zewnętrzny dysk z obrazem? Via USB, czy włączasz się bezpośrednio do bebechów komputera (np.łączem SATA)?

-przez USB ale to dysk 300GB, nie jest tam sam ten plik.


P.S. jestem laikiem.

Odnośnik do komentarza

dlaczego chcesz robić przywracanie systemu? Jakie są objawy"świrowania"?

 

- jest zawirusowany chyba, nie śmiga tak szybko jak wcześniej, występują błędy w grach typu APPCRASH i tak w ogóle chciałem rutynowo wyczyścić komputer.

nie, sprzęt jest dobry.

 

Zrób logi z OTL i FRST, bo ta zabawa z przywracaniem może się róznie skończyc.

 

https://www.fixitpc.pl/topic/61-diagnostyka-og%C3%B3lne-raporty-systemowe/#1

Odnośnik do komentarza

 

CD nie wypale, bo ten plik ma ponad 7 GB

 

 

pytanie nr 2.

dlaczego chcesz robić przywracanie systemu? Jakie są objawy"świrowania"?

 

- jest zawirusowany chyba, nie śmiga tak szybko jak wcześniej, występują błędy w grach typu APPCRASH i tak w ogóle chciałem rutynowo wyczyścić komputer.

nie, sprzęt jest dobry.

Czy samo przywrócenie systemu z tego pliku nie sformatuje całego syfu z kompa?

 

 

pytanie nr 3.

w jaki sposob podpinasz zewnętrzny dysk z obrazem? Via USB, czy włączasz się bezpośrednio do bebechów komputera (np.łączem SATA)?

 

-przez USB ale to dysk 300GB, nie jest tam sam ten plik.

 

 

P.S. jestem laikiem.

 

 

To wypal DVD. Dwustronne. Z USB też pewnie da radę odczytać. Ba, nawet nie musisz go na nic kopiować - odpalasz program do odzyskiwania i wskazujesz lokalizację.

Oczywiście obraz odzyskiwanej partycji nie może być na tej samej, co odzyskiwana. W ogóle nic tam nie może być, bo zostanie nadpisane i utracone...

Zanim zrobisz cokolwiek, skopiuj ważne dane z dysku systemowego!

 

Po co w ogóle to odzyskiwanie? Masz tam coś cennego? Jakiś programy, dokumenty, ustawienia?

Nie prościej postawić nowy system?

To w ogóle jest stacjonarka czy laptop? Jeśli to drugie, to zwykle sam producent pozwala odzyskać partycję systemową, z ukrytej. Wystarczy użyć odpowiedniej kombinacji klawiszy...

 

Co do konwersji nie mam pojęcia, ale na przykład Acronis pozwala konwertować swoje obrazy na te widzialne dla systemu Windows i systemowego odzyskiwania.

Więc fizycznie niemożliwe to to nie jest... ;)

Odnośnik do komentarza
Możesz rozwinąć myśl?

 

Tak mogę rozwinąć. Przecież na pierwszy rzut oka widać że autor nie ma pojęcia o przywracaniu systemu. Skoro podejrzewa infekcje warto dać logi. Moze wszelkie niedostatki działania systemu wynikają ze spraw softu i mozna je wyeliminować bez przywracania? Zrobienie kopii na takim systemie za pomocą innego programu miałoby wtedy sens.

Odnośnik do komentarza

Nie chodzi o problemy sprzetowe. Z opisu niewiele wynika. Chodzi o to, aby kopia była czysta bez naleciałości adware chociażby i plików temp
 

mój system zaczął świrować jarzębinę i są najróżniejsze problemy, ale nie w tym rzecz.

 

 

No własnie w tym rzecz. Tylko autor olewa sprawe i mysli, że przywrócenie kopii usunie usterki. Za chwilę prawdopodobnie przyleci na forum  z kolejnym tematem, że coś nie działa jak trzeba.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...