Skocz do zawartości

Ukrycie jednego Win przed 2 + problem z przypisaniem F


Taktyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Właśnie otworzyłem swój pierwszy biznes a z pieniędzy UE starczyło mi na zakup świetnego sprzętu w postaci HP EliteBook 2740P w niemal full opcji. Oczywiście szkoda by bylo żeby taki sprzęcik marnował się wyłącznie do pracy w Open Office i do przegladania internetu. Dlatego podczas pracy nad własną partycja Recovery (właściwie jej ukryciem i uruchomieniem z klawisza F) wpadłem na pomysł żeby stworzyć 2 różne systemy. Jeden w pełni oficjalny a drugi "do użytku domowego". Jednak żeby nikt nie zadawal niewygodnych pytań w razie kontroli chciałbym zrobić wszystko następująco:

 

1. Stworzyć 4 partycje:

1 - System Win7 Pro 32bit (oficjalny)

2 - System Win7 Ulti 64bit (domowy użytek)

3 - Dokumenty

4 - Recovery

 

2. Zainstalować oba systemy

3. Stworzyć ich kopie za pomocą Paragon Backup i Recovery. Za pomocą EasyBCD przygotować partycję Recovery by była bootowalna. Ukryć partycję Recovery.

Tutaj zaczynają się schodki

4. Przypisać np flawisz F11 do rozruchu systemu Win7 Ultimate 64bit oraz uzunięcie tego systemu z listy Boot Load Manager.

5. Ukrycie partycji z Win7 Ulti 64bit tak by nie było po niej śladu korzystając z Win7 Pro 32bit.

 

 

Efektem końcowy miałby wyglądać tak: włączam lapaka, ładuje mi się BLM gdzie mam do wyboru Win7 Pro 32bit lub Recovery. Klikam przycisk F11 i ładuje mi się niewidoczny na liście Win7 Ulti 64bit.

 

 

Dodam że postępowanie wg przepisu maggreg:

 

W wierszu poleceń wpisujemy: bcdedit i klikamy enter

 

Ukaże nam się lista menadżera rozruchu

Wyszukujemy pozycji Paragon Backup & Recovery, zwracamy uwagę na Identyfikator ponieważ będzie nam potrzebny.

W wierszu poleceń należy wpisać:

bcdedit /set {bootmgr} custom:0x00000000540000YY {nr identyfikatora Paragon B&R}

w miejscu YY wpisujemy 01, jeśli byśmy chcieli żeby np jakis system uruchomic tez z kalwisza F to w nastepnym dajemy 02 , 03 , 04 , 05 itd

 

w tym przypadku będzie to wyglądało:

bcdedit /set {bootmgr} custom:0x0000000054000001 {91d41ce0-9b19-11df-8c86-0003fff43d03} i klikamy enter

 

Następnie przypiszemy konkretny klawisz F do rozruchu Paragon B&R

W wierszu poleceń należy wpisać:

bcdedit /set {bootmgr} customactions 0x00010000SSSS0001 0x00000000540000YY

 

w miejscu SSSS wpisujemy numery przypisane odpowiednim klawiszom F

F1 = 3b00 , F2 = 3c00 , F3 = 3d00 , F4 = 3e00 , F6 = 4000 , F7 = 4100 , F9 = 4300 , F10 = 4400 , F11 = 8500 , F12 = 8600

 

w miejscu YY wpisujemy to samo co wcześniej

 

w tym przypadku będzie to wyglądało (wybrałem klawisz F9):

bcdedit /set {bootmgr} customactions 0x0001000043000001 0x0000000054000001 i klikamy enter

 

teraz już mamy przypisany klawisz F9 do rozruchu Paragon Backup & Recovery

teraz należy usunąć wpis z Menadżera rozruchu

 

w wierszu poleceń należy wpisać:

bcdedit /displayorder { nr identyfikatora Paragon B&R} /remove

 

w tym przypadku będzie to wyglądało:

bcdedit /displayorder {91d41ce0-9b19-11df-8c86-0003fff43d03} /remove i klikamy enter

 

teraz wychodzimy z wiersza poleceń wpisując: exit i klikamy enter

 

źródło: http://peb.pl/windows/243078-poradnik-komputerowy-dla-kazdego-instalacja-formatowanie-3.html#post3631236

 

Nie wiedzieć czemu po usunięciu wpisu przycisk przestaje działać a systemu/recovery nie da się uruchomić. Może to wina BootLoadera HP (http://h20239.www2.hp.com/techcenter/startup/index.htm)?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Pomijając aspekty moralno-prawne takiego zestawu oczywiście da się to zrobić.

Ukryty system nie może się znajdować na liście menu (najlepiej robić tak aby menu się w ogóle nie pojawiało) więc albo trzeba go dopisać bez dodawania do "displayorder" albo rzeczony wpis usunąć ale do tego chyba doszedłeś. Wydaje mi się, że mogłeś popełnić błąd w customactions, aby przypisać więcej niż jeden klawisz należy komendę bardziej rozbudować:

 

bcdedit /set {bootmgr} customactions 0x0001000043000001 0x0000000054000001 0x0001000085000001 0x0000000054000002

bcdedit /set {bootmgr} custom:0x0000000054000001 {id1}

bcdedit /set {bootmgr} custom:0x0000000054000002 {id2}

 

 

gdzie id1 - identyfikator wpisu dla recovera a id2 - dla ukrytego systemu

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Pytanie po co tyle zachodu? Czyżby po to aby sobie pograć? Czeka cię niespodziewajka :lol: poczytaj sobie testy: http://pclab.pl/art42102-10.html osiem klatek w CoD MW2 toć to jest prawie granie :P no ale zawsze zostają gry systemowe: pasjans, saper, no i starsze tytuły (tylko czy będą działać na 64bit'owym systemie). Bez urazy ale ja tylko zgaduję po co ci ukryta partycja. :P

Odnośnik do komentarza

Chłopaki wiem o co kaman ;)

 

Taktyk wszystko robiłeś dobrze to nie był Twój błąd, błąd pochodzi od M$ z niewiadomych przyczyn (przynajmniej ja nie wiem jakie :P)

 

Teoretycznie można przypisać klawisze : F1 , F2, F3 , F4 , F6 , F7, F9 , F10 , F11 , F12

w praktyce okazuje się ze to g... prawda :P

 

Klawisze się przypiszą ale nie działają tak jest z klawiszem F11 i F12 przed chwilą sprawdziłem na moim laptopie i te klawisze nie reagują pomimo że są dobrze wpisane i widnieją w spisie po wpisaniu : bcdedit

nie wiem co je blokuje.

 

Musisz sobie zmienić klawisz na inny np F7, F9, F10 te na bank działają! nie wiem jak inne nie chce mi sie sprawdzać.

 

nie musisz wszystkiego wklepywac od nowa (chyba ze zrobiles bcd od nowa )

po wpisaniu bcdedit jak masz na początku pozycje customactions to tam pisze co masz przypisane tzn F.. do czego czyli u Ciebie Seven na ukrytej partycji

 

wystarczy teraz wpisać tylko (klawisz F9):

bcdedit /set {bootmgr} customactions 0x0001000043000001 0x0000000054000001

enter zamykasz wiersz polecen i ma być

 

 

Co do kwestii ukrycia partycji z windowsem zeby z pod drugiego windowsa nie bylo jej widac to hmmm nie mam zabardzo pomyslu, jedyne co mi przychodzi do głowy to poprostu ta partycje ukryć i wtedy ani jeden ani drugi windows nie bedzie jej widzial, tylko nie wiem co windows zrobi jak bedziesz chcial cos na nim zainstaloac, trudno cos powiedzec bo takich myków nie robiłem.

Odnośnik do komentarza

Nie można takiej partycji ukrywać dosłownie, tzn ani id dla typowej hidden (id17) ani OEM (id12, id27) bo po prostu system nie wystartuje, przywita nas ładny bsod, natomiast można po prostu punktu instalacji (litery) nie przydzielać w danym systemie dla tego drugiego, na upartego można też zablokować dany wolumin przez rejestr aby takiej litery się przypisać nie dało (nie wiem czy gra warta świeczki), można też (co akurat w przypadku Ultimate nie jest złym pomysłem) zainstalować ten drugi system do pliku vhd, wtedy żadna dodatkowa partycja nie będzie widoczna w systemie "odkrytym" bo po prostu nie będzie fizycznie istnieć na dysku, pojawi się za to duży plik który można schować w jakimś katalogu.

 

Jeżeli chodzi o F11 i F12 to można je przypisać bez problemu, nie wykluczone, że na danym sprzęcie wchodzą w konflikt z innymi funkcjami obsługiwanymi przez bios, takie oczywistości jak bootmenu wykluczam, raczej byście to zauważyli ale np. zdarza się pod f12 wymuszenie botowania z sieci przez PXE (jeśli taka opcja jest włączona w biosie co nie znaczy, że jej wyłączenie zwalania klawisz).

 

Ja osobiście proponuję zawsze klawisze skrajne, na typowej klawiaturze desktopa są to np F1, F4, F9 i F12 (zależy oczywiście od konstrukcji).

 

ps @Rafael22peb, człowiek chce sobie przypisać jednocześnie klawisz reco i drugiego systemu wtedy musi użyć takiej formy jaką podałem wcześniej, ja tak robię z XP którego niektórzy chcą zachować, normalnie startuje W7 a jak przytrzymasz np. F3 to masz XP (bez niepotrzebnego menu), reco standardowo u mnie pod F9.

pzdr

Odnośnik do komentarza

ps @Rafael22peb, człowiek chce sobie przypisać jednocześnie klawisz reco i drugiego systemu wtedy musi użyć takiej formy jaką podałem wcześniej, ja tak robię z XP którego niektórzy chcą zachować, normalnie startuje W7 a jak przytrzymasz np. F3 to masz XP (bez niepotrzebnego menu), reco standardowo u mnie pod F9.

pzdr

 

Czaje bo sam mam podobnie tzn

w liście boot manager mam :

Vista

Linux

 

natomiast pod kaliwszami:

F7 - Konsola Vista

F9 - Paragon Backup & Recovery

F10 - Hirens Boot CD

 

jak bym nie miał np linuxa to pewnie boot menu by sie pokazywalo ale wtedy wystarczy je wylaczyc :)

 

A z kolegi wypowiedzi zrozumiałem ze on chce tylko klawisz F.. przypisac dla jednego z Windowsów i tyle a nie jeden F.. dla windowsa i inny F.. dla recovery.

 

Z resztą to już nie ważne, grunt że wiemy że kalwisze F11 i F12 nie odpowiadają.

F12 u mnie to szybkie menu bootowania ale czy to ma ziazek to nie wiem , a F11 nie mam pojecia :D

Odnośnik do komentarza

Tak wczytując się dokładniej w pytanie kolegi @Taktyk dochodzę do wniosku, że on chce naciskać F11 już będąc w menu BCD.

Nie - to w ten sposób nie działa - klawisz przytrzymujemy podczas startu komputera w fazie zaraz po post teście ale przed pojawieniem się menu (praktycznie zaraz po włączeniu komputera do momentu zaistnienia wymuszonego zdarzenia), klawisz w customactions przerywa domyślną sekwencję botowania zastępując ją akcją przypisaną właśnie w tej zmiennej.

 

 

Właśnie sprawdziłem na świeżej instalce i F11 oraz F12 działają bez problemu.

pzdr

Odnośnik do komentarza

dzięki wielkie za odpowiedzi!

 

Niestety ostatnio miałem ograniczony dostęp do internetu (najwidoczniej Mikołaj przebimbał pieniądze na giełdzie i teraz kradnie kable telekomunikacyjne :] ). W kazdym razie doszedłem to tego samego wniosku co wy że "F" były przpisane do czegoś innego. U mnie np F11 był wcześniej przypisany do recovery i chyba juz na stale w sofcie bosu HP już tak będzie. Ostatecznie wszystko działa przy użyciu klawiszy F4 lub F5.

 

Bardzo zainteresował mnie temat TruCrypta który jest wprost idealny. Szczególnie że mój procek wspiera kodowanie a SSD dodatkowo zmniejsza odczuwalność kodowania.

 

Wszystko byłoby pięknie gdyby nie fakt że TC ma swoje Boot Managera który wpieprza sie jeszcze przed windowsowego i pyta o hasło. Powoduje to oczywiście łatwą możliwość stwierdzenia istnienia ukrytego dysku. Zatem chciałbym jakimś sposobem doprowadzić do tego że TC będzie mnie pytać o hasło dopiero po wybraniu systemu operacyjnego. czyli jeśli wybiore np Win7 32bit to wszystko sie uruchamia normalnie. A jak wybiore np Win7 64bit (jak wcześniej przez jeden z F) to wyskakuje mi zapytanie TC o podanie hasła dostępu do zakodowanej partycji.

Jest to wykonalne?

 

@marekW Nie jestem aktywnym graczem. W zasadzie od lat w nic nie grałem. Mam nadzieje że to sie zmieni jak pojawi się długo oczekiwane przeze mnie Diablo ;). Na głupi przykład wiele programów jest za free do domowego użytku jednak przy działalności należy już za nie płacić.

Edytowane przez picasso
24.05.2011 - Temat zostaje zamknięty. Wygasła jego żywotność ustalona zasadami. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...