Skocz do zawartości

ATI HIS RADEON HD 5770 - błyskawiczne rozgrzewanie i 100% obrotów wiatraka + Realokowane sektory HDD


Michal0z

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

@Belfegor

 

Po pierwsze - system już od dawna jest obecny na Seagate. WD dostałem na gwiazdkę w tamtym roku, bo 3 miesiące łaziłem po domu i narzekałem, że nie mam jak posegregować danych, nie mam miejsca na nie ani na ich kopiowanie.

Po drugie - nie mam gdzie zrobić kopii zapasowej - przy 1tb programów, zdjęć, gier, muzyki, ważnych dla mnie dokumentów itd. taka reinstalka i kopia zapasowa danych to niewiarygodny ból. Racja - mnóstwa z nich mogę się bez konsekwencji pozbyć, w razie czegoś da się odtworzyć. Największy ból mam ze steamem - jak wiadomo, tam się gier i programów nie kupuje, tam się je wypożycza. Mają ograniczoną liczbę instalacji na ograniczonej ilości "komputerów". Reinstalując system stracę istotną część (w niektórych przypadkach, jak np. Endless Space 1/3) możliwych instalacji. Nie wiem co będzie po ich wyczerpaniu, nie znalazłem na ten temat informacj i wolę się przekonać jak najpóźniej.

Po trzecie - z samym systemem nic nie jest. Uruchamia się szybko (poniżej pół minuty od wciśnięcia Power), działa szybko, nie wyrzuca dziwnych błędów i nie bsoduję się (chyba, że uruchomię CS:GO - wtedy tak, lecz to problem z samą aplikacją).

Po czwarte - główną i priorytetową sprawą jest problem z kartą gaficzną i to nim wolałbym się zająć najpierw. Mam wrażenie, że od kiedy zacząłem robić skanowania dysku i przy nim grzebać zaczęło się lawinowo robić coraz gorzej, więc wolałbym go nie ruszać, dopóki nie naprawię problemu z kartą i nie zabezpieczę danych (co zajmie mi być może cały jutrzejszy dzień).

Odnośnik do komentarza

@wieslaw531

 

Sprawdzanie systemu plików na F:
Typ systemu plików to NTFS.
Etykieta woluminu: New Volume.

Zaplanowano sprawdzenie dysku.
System Windows sprawdzi teraz dysk.                         

CHKDSK sprawdza pliki (poziom 1 z 5)
  Przetworzone rekordy plików: 256512.                                    Ukonczono sprawdzanie plików.
  Przetworzone rekordy duzych plików: 136.                               Przetworzone rekordy uszkodzonych plików: 0.                         Przetworzone rekordy atrybutów rozszerzonych: 0.                     Przetworzone rekordy ponownej analizy: 0.                          CHKDSK sprawdza indeksy (poziom 2 z 5)
  Przetworzone wpisy indeksu: 282160.                                     Ukonczono weryfikacje indeksów.
  Przeskanowane pliki nieindeksowane: 0.                               Odzyskane pliki nieindeksowane: 0.                                 CHKDSK sprawdza deskryptory zabezpieczen (poziom 3 z 5)
  Przetworzone deskryptory zabezpieczen/identyfikatory plików: 256512.    Oczyszczanie 85 nieuzywanych wpisów w indeksie $SII pliku 0x9.
Oczyszczanie 85 nieuzywanych wpisów w indeksie $SDH pliku 0x9.
Porzadkowanie 85 nieuzywanych deskryptorów zabezpieczen.
Ukonczono sprawdzanie deskryptorów zabezpieczen.
  Przetworzone pliki danych: 12824.                                      CHKDSK sprawdza dane pliku (poziom 4 z 5)
  Przetworzone pliki: 256496.                                             Zakonczono sprawdzanie danych pliku.
CHKDSK sprawdza wolne miejsce (etap 5 z 5)
  Przetworzone wolne klastry: 3007696.                                         Zakonczono sprawdzanie wolnego miejsca na dysku.
System Windows sprawdzil system plików i nie znalazl zadnych problemów.

 121276415 KB calkowitego miejsca na dysku.
 108854316 KB w 148156 plikach.
     65084 KB w 12826 indeksach.
         0 KB w uszkodzonych sektorach.
    326227 KB uzywanych przez system.
     65536 KB zajetych przez plik dziennika.
  12030788 KB dostepnych na dysku.

      4096 bajtów w kazdej jednostce alokacji.
  30319103 ogólem jednostek alokacji na dysku.
   3007697 jednostek alokacji dostepnych na dysku.

Informacje wewnetrzne:
00 ea 03 00 e1 74 02 00 b9 23 04 00 00 00 00 00  .....t...#......
de 01 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00  ................
00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00  ................
 

 

 

Biorę się za stery...

 

-- EDIT --

 

Podczas użycia AMD Drivers Removera, ten zaczął na mnie krzyczeć, że kosz na dysku C: jest uszkodzony i czy chcę go opróżnić. Po wybraniu tak, stwierdził, że nie mam do tego uprawnień. Chwile potem nastąpił zrzut pamięci.

Po restarcie i przejściu przez logo windows ponownie nastąpił zrzut.

Po wybraniu uruchomienia narzędzia do naprawy systemu na monitorze pojawiły się paski i kreski (coś takiego widziałem, przy okazji pierwszej uwalonej karty na kompie ojca). Teraz ponownie zrestartowalem system i chkdsk jak zwykle poprosił o wykonanie skanu. Pozwoliłem mu... Zaczyna się robić (nie)ciekawie. Mam wątpliwości, czy w ogóle trzeba było ruszać ten cholerny dysk.

Odnośnik do komentarza

Ok jestem w awaryjnym - karta wyje. Co mam zrobić - odinstalować sterowniki? Czy je zainstalować? Czy coś innego? Proszę o pomoc i dziękuję za zainteresowanie tematem i dotychczasowy wklad. Na starszego nie mam co lczyć. Gdy opowiedzialem mu wszystko stwierdził, że dysk nie ma tu nic do rzeczy, sam go uwaliłem, karta nie ma pasty i trzeba wymienić wentylator a teraz na dodatek sam zepsułem kartę. Fakt, że jego płyta główna uśmierciła juz druga kartę w ciągu roku oraz, że powinien się temu przyjrzeć w ogóle go nie zainteresowal.

 

-- EDIT --

 

Chyba coś  jednak się zastanowił, bo zaoferował pomoc przy pastowaniu procesora graficznego na karcie. Więc zobaczymy. Przy okazji okazało sie, że w trudno dostępnym miejscu pod obudową karty było nieco kurzu - możliwe, że to przyczyniło się do dodatkowego wycia.

 

 Czekam na wskazówki co zrobić z systemem i zrzutami pamięci.

 

Pasta była jest w porządku. Biorę kartę i solidnie doczyszczę okurzone miejsca, Jeśli zaś chodzi o wentylator jest on w plastikowej, nierozbieralnej obudowie.

Odnośnik do komentarza

Wg mnie karta jest uwalona. Zakładam, że jest poprawnie zamontowana włącznie z kablami.

Do sprawdzenia w innym kompie dla upewnienia się.

Inna ewentualność to uszkodzona płyta główna lub złącze SLI.

 

Myślę, że niestety musisz zrobić testy.

Obecnie problem sterownika wyeliminowany (w awaryjnym sterownik producenta nigdy nie jest używany ).

 

EDYTA

 

Generalnie system musi ruszyć bez sterowników producenta karty - nima bata.

Warunkiem jest sprawna karta i elementy kompa.

Może być również tak, że radiator na karcie odstrzelił i nie kontaktuje termicznie. To tylko gdybanie bez możliwości oglądu.

 

Jeżeli chcesz wrócić do poprzedniego stanu - F8 - Ostatnia dobra konfiguracja lub Przywracanie systemu.

Ale to niczego nie zmieni.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Sprawdzanie systemu plików na C:
Typ systemu plików to NTFS.


Jeden z dysków wymaga sprawdzenia spójnosci danych. Mozesz
anulowac to sprawdzenie, ale zaleca sie jego kontynuowanie.
System Windows sprawdzi teraz dysk.                         

CHKDSK sprawdza pliki (poziom 1 z 3)
  Przetworzone rekordy plików: 192256.                                    Ukonczono sprawdzanie plików.
  Przetworzone rekordy duzych plików: 517.                               Przetworzone rekordy uszkodzonych plików: 0.                         Przetworzone rekordy atrybutów rozszerzonych: 2.                     Przetworzone rekordy ponownej analizy: 83.                          CHKDSK sprawdza indeksy (poziom 2 z 3)
  Przetworzone wpisy indeksu: 250420.                                     Ukonczono weryfikacje indeksów.
  Przeskanowane pliki nieindeksowane: 0.                               Odzyskane pliki nieindeksowane: 0.                                 CHKDSK sprawdza deskryptory zabezpieczen (poziom 3 z 3)
  Przetworzone deskryptory zabezpieczen/identyfikatory plików: 192256.    Oczyszczanie 1612 nieuzywanych wpisów w indeksie $SII pliku 0x9.
Oczyszczanie 1612 nieuzywanych wpisów w indeksie $SDH pliku 0x9.
Porzadkowanie 1612 nieuzywanych deskryptorów zabezpieczen.
Program CHKDSK kompaktuje strumien deskryptora zabezpieczen
  Przetworzone pliki danych: 29083.                                      Trwa sprawdzanie dziennika Usn...
  Przetworzone bajty numerów USN: 34599168.                                 Zakonczono sprawdzanie poprawnosci dziennika Usn.
CHKDSK wykryl wolne miejsce oznaczone jako przydzielone w
mapie bitowej glównej tabeli plików (MFT).
Usuwanie bledów w mapie bitowej woluminu.
System Windows wprowadzil poprawki do systemu plików.

  63035391 KB calkowitego miejsca na dysku.
  50688460 KB w 144439 plikach.
     84988 KB w 29086 indeksach.
         0 KB w uszkodzonych sektorach.
    294371 KB uzywanych przez system.
     65536 KB zajetych przez plik dziennika.
  11967572 KB dostepnych na dysku.

      4096 bajtów w kazdej jednostce alokacji.
  15758847 ogólem jednostek alokacji na dysku.
   2991893 jednostek alokacji dostepnych na dysku.

Informacje wewnetrzne:
00 ef 02 00 dd a5 02 00 53 e0 04 00 00 00 00 00  ........S.......
04 03 00 00 53 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00  ....S...........
00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00  ................

System Windows zakonczyl sprawdzanie dysku.
Zaczekaj na ponowne uruchomienie systemu.

 

Wynik pracy chkdska z woluminem C.

 

IMO płyta główna działa - tryb awaryjny uruchomił się nie było dodatkowych przygód ani błędów, zaakceptowała pendrive (na którym przenoslem powyższy raport chkdiska). To samo z samym dyskiem i systemem - w trybie awaryjnym bezbłędnie działa. Karta jest w tej chwili rozbebeszona. Nałożyliśmy nową pastę, doczyściliśmy resztę kurzu i zobaczę, jak już ją poskładamy. Paski i kreski mogłybyć konsekwencją źle i nie całkowicie odinstalowanego sterownika. Nie wiem tylko, co z tymi zrzutami pamięci. Gdzie one są i jak mogę je umiescić na forum (czy to w ogóle ma sens)?

Odnośnik do komentarza

Zrzuty pamięci teraz daruj sobie.

Sprawdź na wyjętej karcie czy przypadkiem wentylator nie ma zacięć mechanicznych. Bo to on sam może być uszkodzony i dlatego wyje.

Może to być skutek zużycia.

Popatrz na sensors w HWInfo jakie ma obroty.

 

Jeżeli karta zacznie się poprawnie zachowywać - zainstaluj SP1 + wszystkie poprawki i finalnie ponownie sterowniki karty.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Na ten moment karta przestała wyć. Nie wydaje się uwalona, bo wyświetla wszystkie obrazy poprawnie (narzędzie naprawianie), jest rozpownawana przez system i bios. Przy rozbebeszniu sprawdziłem to - z wentylatorem wszystko jest ok.  Jeśli chodzi o jej sprawdzenie gdzie indziej - dopiero jutro rano. W tej chwili uruchomiłem narzędzie naprawiania systemu. Co to da? Nie mam pojęcia. Narazie od jakichś trzech minut "trwa próba naprawienia". HW nie uruchomił się pod awaryjnym. Spróbuję jeszcze przywracania, jeśli naprawianie się nie uda...

 

-- EDIT --

 

Naprawianie się nie powiodło. Znaleziono główną przyczynę - nieznaną operację raportowania błędów 3b, która zgłosiła kilka parametrów typu 0x000xyz... (nie spisałem dokładnie - z doświadczenia wiem, że to nic nikomu nie powie, poprawcie mnie jeśli się mylę). Punkt Przywracania nie został automatycznie utworzony... załamka. Dysk i system wydają się być ok. Jutro sprawdzę tę kartę - mam nadzieję, że jednak uda się łatwo to naprawić. (wygląda, jakby się dało)

 

-- EDIT 2 --

 

Uruchomiłem go za pomocą [Ostatniej znanej dobrej konfiguracji]. System wygląda, jakby  nie zgubił sterownika karty (nadal ma rozdzielczość) (próbowałem w awaryjnym zainstalować - instalacja zaczęła działać i nie powiodła się po kilkunastu sekundach). W Ilości Realokowanych Sektorów  wartość RAW zmieniła się na 39 (było wcześniej 32) - tak, wiem, degradacja dysku i tak dalej. Jutro na spokojnie jakoś upchnę to co ważne na WD i zrobię ponownie system. Pożyczę od kumpla (przyjaciela) dysk 1TB USB i tymczasowo przetrzymam jakoś tam pliki. System teraz działa lekko wolniej i słabiej (HD Tune nie mógł zapisać zrzutu na Seagacie w swoim katalogu, na WD jednak zrobił to. Ale PRTSCR wrzucony do painta dało się zapisać w tym samym miejscu, co HD Tune nie mógł). Zaraz przeinstaluje sterownik do karty.

 

-- EDIT 3 --

 

Sterownik zainstalował się bez problemów. Menu Tomb Raidera chodziło przez jakieś pół minuty - cisza. Max. temperatura karty zarejestrowana przez HWiNFO: 53 stopnie. [wcześniej po kilku sekundach było 107]. Problem 1 - względnie naprawiony (problemem była pasta i niedokładne doczyszczenie z kurzu pod plastikowymi osłonkami i w zakamarkach radiatora). Na wszelki wypadek wymienię wiatraczek. Dysk - trzyma się dzielnie i raczej pozwoli mi na spokojne zabezpieczenie ważnych danych. Jeszcze przerobię porządnie system na WDka i dam znać jak to się toczy dalej. Na tę chwilę jestem uradowany, że wszystkie elementy nadal działają. Tak wiem, że jestem uporczywy, piszę ściany tekstu i zadaję głupie pytania (wszystkiego w dodatku udałoby się uniknąć, gdybym z miejsca posłuchał @Belfegora w poście #2:

 

 

Pod wiatrakiem jest procesor graficzny i na nim tak samo jak na procesorze głownym powinieneś wymienić pastę.

 

Dzięki wam za zainteresowanie i pomoc. Wypiję za was browara i mam nadzieję, że innym (być może gorszym) użytkownikom będziecie w stanie pomóc jeszcze szybciej i lepiej. Robicie dobrą robotę. Dzięki raz jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Można z istniejącej partycji "wykroić" nową partycję z wolnego miejsca?

 

Mozna to zrobić na dysku WD. Pozycz od kumpla dysk przenośny i na niego wrzuć swoje dane. Nastepnie spróbuj zrobic backup systemu > Kopię umieść na WD partycja oznaczona jako I lub na tym dysku od kumpla. Jak zrobisz kopię systemu wtedy mozna przygotować WD do instalacji przyszłego systemu. System możesz postawić na obecnej partycji H. Ale wcześniej odpinasz Seageate.

Tu masz soft i instrukcje do backupu

 

http://traxter-online.net/easeus-todo-backup-kompleksowy-sposob-na-kopiowanie-dyskow-i-partycji/

Odnośnik do komentarza

Nooo... Po godzinnym graniu w Tomb Raider maksymalna temperatura karty... uwaga, uwaga... 74 stopnie! Weeeeeeeeeeeeeee...

 

ROZWIĄZANIE (w moim przypadku, może również w Twoim): Wyłączyć - wyciągnąć - rozmontować - solidnie doczyścić - odświeżyć pastę - zamontować z powrotem - monitorować temperatury - jeśli stoją nisko przez kilka godzin... - ...zaszaleć ;)

 

Co do dysku - nie jest źle - pojawiały się błędy przy kopiowaniu (niektóre pliki zniknęły w trakcie tego procesu i system wrzeszczał na mnie, bo kazałem mu nieistniejące rzeczy przenosić) poza tym działa i daje się używać.

Na chwilę obecną przeniosłem około połowę tego, co ma zostać przeniesione i urwałem 135 GiBa danych, których nie potrzebowałem oł jeee! Teraz ma 52 realokowane sektory, 160 milionów błędów przy odczycie, 9 miliardów przy pozycjonowaniu itd. Zresztą - zamieszczam zrzuty z CDI dla Seagate i WD dla porównania. Zmieniam nazwę tematu (dodaję "rozwiązany") i jutro dokończę dzieła z dyskiem. Kupię nowy a temu pozwolę na naturalną śmierć, używając go do kopiowania w locie, pobierania plików, śmietnika i wszystkich danych, które zechcę stracić (choć kumpel mi doradził, by dokonać jego niskopoziomowego formatowania, co naprawi błędy logiczne, porąbany podział na partycje i hopefully da mu jeszcze kilka spokojnych miesięcy, może nawet kilkanaście. Z drugiej strony przeczytałem opinię, że zerowanie dysku w takich okolicznościach to jak eutanazja i zamiast maksymalnie wydłużyć żywot, zafunduję mu szybki zgon. Nie wiem, co mam zrobić...)

 

Jeśli ktoś chce coś jeszcze powiedzieć - go ahead, make my day. Jeśli nie - temat można zapieczętować :)

post-7444-0-05078100-1396649737_thumb.png

post-7444-0-66015600-1396649737_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Cała historia zakończyła się nie tragicznie. Trochę się mi zeszło, wszystko się ślicznie zgrało w czasie z moim przeziębieniem i dwa dni urwały się na leżenie plackiem...

 

 Karta graficzna działa, działa cicho i bardzo ładnie.

Próbowałem skopiować partycję z systemem (po jej uprzednim oczyszczeniu, poodinstalowywaniu niepotrzebnych programów itd.) - co się udało. Nie byłem za to w stanie uruchomić z tej kopii systemu. Stwierdziłem, że zamiast plumkać się z tym w nieskończoność, zainstaluję na nowo system. Teraz już wszystko jest opanowane, mam działający system, wszystkie pliki, których zachowanie było dla mnie ważne oraz swoje ustawienia. Wszystko to na zdrowym jak koń WuDeku. Seagate jest już przypięty jako ten drugi (nie bootujący) i mam do niego dostęp. Jego stan pogorszył się wielokrotnie w bardzo krótkim czasie (o jakieś 140-150 realokowanych sektorów w kilka godzin). Narazie działa, degradacja zatrzymała się (fakt, że nie korzystałem z niego za bardzo przy nowym systemie). Załączam screen jego obecnego stanu. Chyba spróbuję go wyzerować - hopefully przetrwa to i da radę jeszcze trochę wytrzymać. Dziękuję jeszcze raz Belfegorowi oraz Wieslawowi531 za poświęcony czas i chęci. Pozdrawiam też Bonifacego, który także się wypowiedział.

post-7444-0-66113200-1396992445_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Zerowanie go zabije, ale możesz spróbować ;]. Umrze i tak i tak, pytanie tylko kiedy. Tak czy siak - jak zdecydujesz sie na zerowanie - to wrzuc po tym procesie kolejny SMART. Jestem ciekaw jak to bedzie wygladac ;).

 

Co do karty, ktora ma 74 stopnie, dla mnie to nie jest wysoka temperatura.

 

I jeżeli chcesz odrobinę odwlec czas jego "śmierci" - wyłącz dla niego przywracanie systemu. Windows często na domyślnych ustawieniach może go monitorować. Robią też sztuczki z wyłączaniem sporego obszaru, w ktorym występują bad sectory (czyli przez wydzielenie go w postaci partycji, a potem usunięcie jej) - czy to ma faktyczny wpływ na przedłużanie życia? Ciężko stwierdzić, różnie ludzie gadają, a ciężko to zweryfikować. Ja osobiście z dużą dozą sceptycyzmu podchodzę do tej idei.

 

I nie zaczynaj od zerowania, a od remapu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...