Skocz do zawartości

Parę pytań na temat Windows 7


Hajasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Otrzymałem w prezencie nowy dysk oraz Windows 7 do instalacji.

Jako, że obecnie u mnie wciąż działa Windows XP mam kilka pytań:

1. lepiej zainstalować wersję 32bit czy 64bit (komputer to typowy sprzęt biurowy ale procesor obsługuje 64 bit, jeżeli gry to tylko takie wydane 5

    lat temu)

2. otrzymany dysk ma pojemność 1 tera (na ile partycji go podzielić aby najlepiej pracował)

3. obecnie w komputerze jest dysk ATA z Windows XP, nowy jest pod SATA więc na początek chcę tak zainstalować Windows 7,

    aby móc ze starego dysku przenieść to co mi potrzebne na nowy. Generalnie chodzi o to, czy przy rozruchu będzie komunikat

    z jakiego systemu ma się uruchomić komputer.

4. windows defender to integralna część Windows 7 czy można ją wyłączyć jeżeli korzysta się z innego zabezpieczenia czy jest to

    niemożliwe.

To tyle. Pytania pewnie błahe ale jak do tej pory nie miałem dużej styczności z Win 7 i nie chcę od razu sobie coś pomieszać

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Podłącz dysk nowy do kompa.

 

Pod XP utwórz dwie partycje podstawowe np na dane, gry ale pozostawiając na początku dysku wolne miejsce minimum 200 GB na system x64.

Tą wolną partycję wskazujesz przy instalacji W7 jako miejsce dla systemu z opcją wykonaj formatowanie (powstaną dwie partycje i tak ma być).

Na MBR możesz mieć max 4 partycje podstawowe i tak będzie po instalacji.

 

1. Wszystko zależy od wielkości RAM zainstalowanej lub przewidywanej do rozbudowy (2 GB - x86, powyżej - x64).

2. Odpowiedź wyżej.

3. Instalujesz W7 OBOWIĄZKOWO z odpiętym dyskiem ATA. Po instalacji podpinasz dysk ATA i kopiujesz to co chcesz na nowy.

4. Zostaw. Softy zabezpieczające również z niego korzystają i w trakcie instalacji defender będzie odpowiednio skonfigurowany lub wyłączony.

Odnośnik do komentarza

Czy dobrze zrozumiałem, że mam nowy dysk podłączyć do komputera, który póki co pracuje na WinXP

Po uruchomieniu komputera mam na nowym dysku tym 1 TB utworzyć dwie partycje ?

Co to znaczy, że mam pozostawić na dysku wolne miejsce (czy to ma być też partycja ale na system) ?

Przepraszam, że dopytuję ale nie chcę coś sknocić.

Dysk z WinXP 120GB ma dwie partycje C i D więc partycje na nowym będą miały np. E, F i G czy tak ?

Odpinam dysk ATA i instaluję system W7 na wolnej partycji czyli E (ale system powinien być domyślnie na C)

Czy nie można podzielić dysk na partycje podczas instalacji W7 tak jak to miało miejsce z WinXP ?

Wiesław proszę wyjaśnij mi o co chodzi z tymi partycjami, że po instalacji z formatem będą dwie a po instalacji cztery ?

1. RAM mam 4GB czyli instalować W7 (home Edition czy ultimate) ? 

3. Czy jak podepnę po instalacji dysk ATA i uruchomię komp otrzymam komunikat o tym jaki system ma się uruchomić ?

4. To jest jasne.

Odnośnik do komentarza

Założenie - nie będziesz po instalacji W7 korzystał z XP. Pliki na tym dysku ATA będą dostępne.

 

Pierwsze dwa zdania - Tak.

 

Co to znaczy, że mam pozostawić na dysku wolne miejsce (czy to ma być też partycja ale na system) ?

Możliwości jest kilka.

Najlepiej wolne miejsce od początku dysku (nieprzydzielone). Jeżeli nie potrafisz to utwórz partycję przeznaczoną na System z dowolną literą.

 

nowym będą miały np. E, F i G czy tak ?

 

Tak. To bez znaczenia. Po instalacji będzie partycja Zastrzeżone przez System (100 MB niewidoczna), C: ,D:, E:.

 

Odpinam dysk ATA i instaluję system W7

 

Tak. Przy instalacji wskazujesz nieprzydzielone miejsce lub pierwszą utworzoną partycję w zależności od tego co zrobisz wcześniej. I niezależnie od wskazania obowiązkowo formatujesz tą partycję przy pomocy instalatora.

 

 na wolnej partycji czyli E (ale system powinien być domyślnie na C)

 

Jeżeli utworzysz wcześniej pod XP tą pierwszą partycję a nie pozostawisz wolnego miejsca to ta partycja ale literka Cię nie interesuje. Będzie C: + ta zastrzeżona. Dlatego musisz wykonać formatowanie przy pomocy instalatora. Inaczej nie masz możliwości utworzenia partycji Zastrzeża przez system (100 MB).

 

Czy nie można podzielić dysk na partycje podczas instalacji W7 tak jak to miało miejsce z WinXP ?

 

Możesz. Pisałem jest kilka możliwości.

 

że po instalacji z formatem będą dwie a po instalacji cztery ?

 

Licz. Masz dwie utworzone pod XP licząc od końca dysku - powstanie D: i E: .

Formatujesz pierwszą partycję przez instalator i tu powstaną dwie - Zastrzeżona przez system (niewidoczna) oraz C: na system W7.

Razem cztery. Tyle partycji podstawowych można uzyskać na MBR.

 

Instaluj W7 Ultimate x64.

 

 Czy jak podepnę po instalacji dysk ATA i uruchomię komp otrzymam komunikat o tym jaki system ma się uruchomić ?

 

Nie. Ale wcześniej musisz sprawdzić w BIOS czy dysk rozruchowy to ten 1 TB oraz wykluczyć możliwość rozruchu systemu z dysku ATA.

Odnośnik do komentarza
Jeżeli utworzysz wcześniej pod XP tą pierwszą partycję a nie pozostawisz wolnego miejsca to ta partycja ale literka Cię nie interesuje. Będzie C: + ta zastrzeżona. Dlatego musisz wykonać formatowanie przy pomocy instalatora. Inaczej nie masz możliwości utworzenia partycji Zastrzeża przez system (100 MB).

 

Ale jeśli spod systemu XP utworzy partycje na system, dajmy na to 200gb i ją sformatuje w ntfs z Zarządzania dyskami, wtedy nie będzie partycji 100mb. Tylko system poleci po całości łacznie z plikami rozruchowymi. Reszte dysku moze podzielic jak chce. Może to już zrobić z poziomu W7.

Odnośnik do komentarza

wtedy nie będzie partycji 100mb

 

Nie będzie. Ale rozwiązanie z istniejącą tą partycją jest bezpieczniejsze. Gdzieś w infekcjach był już temat dobierania się do plików rozruchowych na C:.

 

Może to już zrobić z poziomu W7.

 

Może ale poczytaj Jego pytania.

Po instalacji będzie miał C: - System, D: - DVD i wolne miejsce do partycjonowania. Można i tak + zmienianie liter partycji po utworzeniu nowych.

 

EDYTA

 

Odpowiadałem @Belfegorowi

 

aby uruchomić ponownie WinXP muszę zmienić kolejność w Biosie

 

Tak. Ale nie radzę wówczas korzystać z dysku z W7. Możesz sobie narobić marmolady.

Poczytaj moje wcześniejsze założenia. Post #4.

 

Założenie - nie będziesz po instalacji W7 korzystał z XP. Pliki na tym dysku ATA będą dostępne.

 

2. Czy ta partycja zastrzeżona przez system jest ważna i jest potrzebna ? Czy ją tworzy się z poziomu W7 czy WinXP bo się pogubiłem ?

 

Tak. Niezbędna - to domyślnie tylko 100 MB.

Tworzona jest TYLKO w trakcie instalacji systemu z opcją formatowania partycji na której ma być zainstalowany system.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

krótko żeby nie przedłuzać bo temat jest prosty.

Jak Wiesław pamietasz (albo nie) miałem dokładnie taka samą sytuację. Podałeś mi wtedy porady na PW. Jak było? Prosto było. Tyle ze ja odpiąlem wcześniej dysk na ATA > podłączyłem nowy na SATA. Podzieliłem dysk na partycje za pomocą Gparted. Potem zainstalowałem W7. Nastepnoie pod kontroler Ide/Ata podłączyłem stary XP i przekopiowałem to co mi było potrzebne. Stary dysk z systemem leży do dzisiaj na półce.

Autor tematu moze wstepnie miast Gparted wykorzystać Zarządzanie dyskami do podziału nowego dysku. Na jego miejscu utworzyłbym jedną partycję o wielkości ok 200gb  (200x1024). Potem odpinam dysk z XP i instaluję W7. Pozostały niesformatowany obszar dzielę wg uznania.

 

 

 

rozwiązanie z istniejącą tą partycją jest bezpieczniejsze. Gdzieś w infekcjach był już temat dobierania się do plików rozruchowych na C:

 

Wedle mnie sprawa mocno dyskusyjna. U mnie jest wszystko na C i jakoś żyję. A jak mi wejdzie rootkit to sam wiesz że zadne zapisy nie pomogą.

 

Juz sie nie wcinam - w końcu Hajasz nie będzie wiedział, co ma robić.

 

 

2. otrzymany dysk ma pojemność 1 tera (na ile partycji go podzielić aby najlepiej pracował)

 

 Ja bym chciał sie dowiedzieć, jaki to jest dysk?

Edytowane przez Belfegor
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...