Skocz do zawartości

Długie ładowanie system z powodu dysku


thre

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Po krótce: windows postawiony na ssd ładuje się wyraźnie długo 1-2 min, zatrzymując się na logo lub wygaszając ekran.

Co do objawów temat podobny do :https://www.fixitpc.pl/topic/17381-wolny-boot-systemu-windows-7/ lub podlinkowanych tematów z wnętrza.

 

Jednak w moim wypadku system jest świeży.

Po dłuższym przeszukiwaniu Internetu i spróbowaniu paru różnych pomysłów związanych z reinstalacją systemu, skanowaniem dysków i aktualizacji biosu(i innych), sprawdziłem hardware.

System postawiony na SSD(bez pozostałych dysków podłączonych), uruchamia się prawidłowo, po podłączeniu dodatkowego dysku - długi start.

Dysk podłączyłem już wcześniej, lecz dopóki był pusty nic się nie działo. Kiedy zacząłem robić na nim backupy, pojawił się powyższy problem. Dopiero dziś powiązałem te fakty.

 

Jeśli chodzi o podłączony na tę chwilę zestaw:

 

OCZ-ZS550W-EU

MSI Z77A-G43

INTEL Core i5 2500K - 3,3 GHz  (BX80623I52500K)

ASUS Radeon HD6850
DDR3 8GB/1600
OCz Vertex 3 SSD

WD Red, 3.5'', 3TB - Ten dodatkowy dysk powodujący problem.

 

System jest czysty, instalowany były tylko sterowniki

 

LINK do loga xperf:

http://speedy.sh/7zvNt/boot-1.etl

 

 

Będę wdzięczny za pomoc


 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1. Fazy

Nazwa...........|..start(s)|.koniec(s)|...suma(s)
-------------------------------------------------
Pre.Session.Init|......0,00|......2,01|......2,01
Session.Init....|......2,01|.....56,27|.....54,26
Winlogon.Init...|.....56,27|.....57,44|......1,17
Explorer.Init...|.....57,44|.....58,37|......0,92
Post.Boot.......|.....58,37|.....68,37|.....10,00
-------------------------------------------------
System.gotowy.po:.......................58,37.sek

 

2. Zdarzenia PnP > 0,5 sek

Task       |Driver                                                      |Start(s)| Stop(s)| Diff(s)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
DeviceStart|PCI\VEN_8086&DEV_1E2D&SUBSYS_77581462&REV_04\3&11583659&0&D0|    3,30|    4,51|    1,21
DeviceStart|ACPI\PNP0501\1                                              |    5,69|    6,84|    1,15
DeviceStart|PCI\VEN_8086&DEV_1E26&SUBSYS_77581462&REV_04\3&11583659&0&E8|    4,59|    5,69|    1,10
---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

3. Drzewko procesów wraz z informacją o numerze sesji (żółte - usługi, zielone - użytkownika, pomarańczowe - bez przypisanej sesji) oraz informacją o zakończeniu przed końcem analizy (obwódka ramki): [KLIK]

 

Z logu wynika, że większość czasu zżera faza Session Init, a cały system wstaje w ok. 1 min.

 

Uwagę zwracają dwa zdarzenia:

 

7.756849807, Microsoft-Windows-VolumeSnapshot-Driver/vs:VolumeSafe/win:Start
53.663835984, Microsoft-Windows-VolumeSnapshot-Driver/vs:VolumeSafe/win:Stop

 

ale nie są to jedyne zdarzenia, które zaczynają się przed 10 sek, a kończą po 53...

 

Z drugiej strony, gdy przyjrzymy się bliżej temu, co dzieje się na CPU2, który spędza morze czasu na obsłudze wątku o id=40 (który z rzadka przełączany jest na CPU3), to widzimy, że system ma poważny kłopot z zamontowaniem dysku:

 

CPU.|.Process.........|.Thread.ID.|.Stack.........................................|.Count.|
___________________________________________________________________________________________
2...|.................|...........|...............................................|.55094.|
....|.System.(4)......|...........|...............................................|.51351.|
....|.................|.40........|...............................................|.50425.|
....|.................|...........|.[Root]........................................|.50422.|
....|.................|...........|....ntkrnlmp.exe!KxStartSystemThread...........|.50422.|
....|.................|...........|....ntkrnlmp.exe!PspSystemThreadStartup........|.50422.|
....|.................|...........|....ntkrnlmp.exe!ExpWorkerThread...............|.50422.|
....|.................|...........|....|-.ntfs.sys!NtfsFspDispatch................|.50139.|
....|.................|...........|....|.....ntfs.sys!NtfsCommonFileSystemControl.|.50139.|
....|.................|...........|....|.....|-.ntfs.sys!NtfsMountVolume..........|.50132.|
....|.................|...........|....|.....|-.ntfs.sys!TxfInitializeVolume......|.6.....|
....|.................|...........|....|.....|-.ntfs.sys!NtfsUserFsRequest........|.1.....|
....|.................|...........|....|-.volsnap.sys!VspOnlineWorker.............|.188...|
....|.................|...........|....|-.volsnap.sys!.??.::FNODOBFM::`string'....|.58....|
....|.................|...........|....|-.ntkrnlmp.exe!KeRemoveQueueEx............|.34....|
....|.................|...........|....|-.volsnap.sys!VolSnapWrite................|.2.....|
....|.................|...........|....|-.ntkrnlmp.exe!IopProcessWorkItem.........|.1.....|
....|.................|...........|.?.............................................|.3.....|
....|.................|.164.......|.[Root]........................................|.494...|
....|.................|.88........|.[Root]........................................|.202...|
....|.................|.32........|.[Root]........................................|.52....|
....|.................|.28........|...............................................|.30....|
....|.................|.228.......|.[Root]........................................|.27....|
....|.................|.268.......|.[Root]........................................|.25....|
....|.................|.36........|.[Root]........................................|.18....|
....|.................|.92........|.[Root]........................................|.18....|
....|.................|.188.......|.[Root]........................................|.13....|
....|.................|.508.......|.[Root]........................................|.10....|
....|.................|.24........|.[Root]........................................|.9.....|
....|.................|.72........|.[Root]........................................|.7.....|
....|.................|.80........|.[Root]........................................|.6.....|
....|.................|.76........|.[Root]........................................|.4.....|
....|.................|.232.......|.[Root]........................................|.4.....|
....|.................|.104.......|.[Root]........................................|.2.....|
....|.................|.108.......|.[Root]........................................|.1.....|
....|.................|.460.......|.[Root]........................................|.1.....|
....|.................|.60........|.[Root]........................................|.1.....|
....|.................|.64........|.[Root]........................................|.1.....|
....|.................|.500.......|.[Root]........................................|.1.....|
....|.Idle.(0)........|.0.........|...............................................|.3131..|
....|.csrss.exe.(488).|.492.......|.[Root]........................................|.611...|
....|.smss.exe.(312)..|.316.......|.[Root]........................................|.1.....|

 

I właściwie jedyne, co mi w tym momencie przychodzi do głowy, to przyjrzenie się drugiemu dyskowi (3TB WDC WD30EFRX-68EUZN0 ATA Device), który prawdopodobnie jest odpowiedzialny za wydłużony start systemu. Możesz zacząć od wyłączenia tworzenia punktów przywracania (panel sterowania -> system -> ochrona systemu -> konfiguruj -> wyłącz ochronę systemu), a także przyjrzenia się innym programom tworzącym kopie (możesz zacząć od zorientowania się w snapshotcie o guidzie {ab551a5b-94cb-11e3-a4cd-cb043db42e69}, np. używając w wierszu poleceń vssadmin list shadows).

 

m.g.
 

Odnośnik do komentarza

Dzięki za zainteresowanie się tematem,

Nie miałem za bardzo czasu żeby wcześniej odpisać.
 

Na wstępie powiem tak: po usunięciu danych z dysku(+ format), system startuje już normalnie. Chociaż trzymanie pustego dysku nie jest rozwiązaniem.

Punktu przywracania nie jest włączony. SMART - cały na zielono.

 

Jeśli chodzi o wspomniany backup, to program, któego użyłem - Crashplan -  tworzy 4GB pliki na zapasowym dysku. Właśnie ta wielkość dała mi do myślenia przed formatem. W najbilższym czasie postaram się porobić jakieś testy z ilością danych.

 

Czego użyłeś do analizy tego logu?

Odnośnik do komentarza

Problem wrócił, po próbie backupu kolejnych 300GB danych.

Rozwiązanie przyszło samo, chociaż przyznam, że liczyłem na taki obrót spraw.

 

Prawdopodobnie czynnikiem spowalniającym były faktycznie archiwa tworzone przez Crashplan, ale nie w kontekście samych (dużych)plików jak wcześniej myślałem, a raczej nie dokończonej archiwizacji.

Przerwanie procesu dla samego programu nie jest problemem i można do niego wracać wielokrotnie, ale prawdopodobnie punkty kontynuacji czy struktura danych jaką tworzy, już stanowi jakieś obciążenie dla dysku.

 

Po spowolnieniu po pierwszej przerwie zdałem sobie sprawę, że poprzednia sytuacja wiązała się z podobnymi okolicznościami.

 

Niestety nie jestem w stanie potwierdzić tego faktu, żadnym logiem czy testem, tylko własnymi obserwacjami. Po skończonym backupie i kilkukrotnych restartach wszystko wydaje się chodzić normalnie.

 

Być może ta informacja przyda się komuś w przyszłości.

Dzięki za zainteresowanie tematem, być może się jeszcze odezwę, mam jeszcze trochę backupów do zrobienia...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...