Skocz do zawartości

Kości RAM 4 GB - BIOS, Win 7 PL x64 "widzi" 3,2 GB


tuskomat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam płytę GA-8I945GMF (rev. ) Intel®  945G Chipset (Obsługa do 4 GB pamięci 4 x DDRII DIMM,Supports dual channel DDRII 667 / 533 / 400 DIMM , Obsługa pamięci 1.8V DDRII DIMM) + CPU P4

 

Problem : rozbudowałem pamięć RAM z 2 GB do 4 GB (2*1 GB) , niestety BIOS i system pokazują tylko 3,2 GB.

BIOS nie daje w zasadzie żadnych możliwości konfiguracyjnych dla RAM za wyjątkiem ustawienia ręcznego mnożnijków pamięci :2,00, 2,66, i chyba 3,00 oraz Auto

Sprawdziłem kości na memtest86 - nie wykazano błędów, memtest86 też widzi tylko 3,2 GB.

 

Jaka rada/rozwiązanie problemu ?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Włóż w płytę normalną kartę graficzną, nawet najtańszą. Wyłącz tą wbudowaną w płytę. Pokaże całą pamięć. Wg specyfikacji ta płyta obsługuje do 4GB RAM, więc powinna obsłużyć.

 

Druga sprawa, że wszystkie moduły pamięci powinny mieć identyczne parametry. Najlepiej żeby były to moduły 667, ale znowu – użycie ich zależy od procesora. DDR II 800 ten chipset nie obsługuje, więc takich nie wkładaj.

 

BIOS zaktualizuj do najnowszego. W BIOSie użyj ctrl+f1 dla uzyskania większej liczby usatwień.

Odnośnik do komentarza

Tak, daj screen z cpu-z. To powie jaki jest dokładnie procesor bo to on ogranicza pamięć. Choć te pierwsze płyty na 775 miały różne dziwne aspekty działania.

Jednak skoro udał Ci się zainstalować 64biotowy Windows 7 to procesor raczej musi mieć 64bit szynę danych, a skoro tak pownien widzieć więcej pamięci.

 

Zrób screeny w cpu-z w zakładce spd dla każdego slotu pamięci. Zapewne poda dane jakie są tzn faktyczną pojemność ale, może nazwa producenta i rodzaj pamieci coś powiedzą.

Odnośnik do komentarza

Skoro system się zainstalował w 64 bitach to procesor musiał obsługiwać 64 bity.

Dla starszych płyt głównych jest inna zagwozdka – widzą pamięci 1GB jako 512MB i mimo, że w specyfikacji jest napisane, że 1GB obsługuje. Ze zrzutów CPU-z wynika, że pamięć ustawiona jest dobrze.

Jest pewien kłopot z interpretacją działania między innymi chipsetu 945G. Jak jest pamięć wykorzystywana to jest niezła zagadka. Być może jest to to: http://support.microsoft.com/kb/929605/pl - artykuł jest o Viście ale chodzi o zasadę.

Odnośnik do komentarza

Skoro system się zainstalował w 64 bitach to procesor musiał obsługiwać 64 bity.

Dla starszych płyt głównych jest inna zagwozdka – widzą pamięci 1GB jako 512MB i mimo, że w specyfikacji jest napisane, że 1GB obsługuje. Ze zrzutów CPU-z wynika, że pamięć ustawiona jest dobrze.

Jest pewien kłopot z interpretacją działania między innymi chipsetu 945G. Jak jest pamięć wykorzystywana to jest niezła zagadka. Być może jest to to: http://support.microsoft.com/kb/929605/pl - artykuł jest o Viście ale chodzi o zasadę.

 

To po co pytałeś:

 

Krótko i na temat. Jaki masz procesor? Jak 32 bitowy to będzie widział maksymalnie tyle pamięci ile Ci widzi. To wszystko. P4 te ostanie wersje (chyba 2 procesory) już były częściowo 64 bitowe. Podaj jaki dokładnie masz procesor.

W temacie jest uwzględnione, że system jest 64 bitowy.

 

Do autora: 

Zrób raport w AIDA 64x i zamieść tutaj. 

 

Grafikę masz 512, prawda?

Odnośnik do komentarza

....jak wyjąłem 2 kości to wtedy widział 2 GB.

Zamieniłem też slotami kości w ten sposób aby na slotach 1 i 3 były kości o jednym taktowaniu = 266 MHZ, a na 2 i 4 o taktowaniu 333 MHZ, ustawiłem FSB na 667 MHZ = max co daje BIOS, oraz obniżyłem opóźnienia RAMU-u na 3-4-4-4.

Oczywiście nic to nie dało, trochę szybciej chodzi PC , ale RAM dalej 3,24 GB.

Obniżenie shadow RAM w BIOS przydzielanego dla GPU też nic nie daje , system widzi tyle ile widział.

 

Wynika chyba z tego ,że pamięć powyżej 3,24 GB  dla Win 7 PL 64x dla tej płyty i procka nie jest dostępna

 

Odnośnik do komentarza

Taktowanie i time'ingi nie maja tu nic do tego, od poczatku to było pewne i dlatego nikt nawet nie proponowal ich zmiany. 

 

Mi chodziło o to: czy jak wsadzisz dwie kości w dowolnej konfiguracji - to zawsze beda poprawnie rozpoznawane? Pod wzgledem ilosci dostepnego ramu? 

 

Jest jeszcze opcja - żebyś fizycznie spisał dane z komponentów. Bierzesz pod uwagę fakt, że software'owe wskazania mogą ściemniać? Czyli czy na pewno jest taka płyta i taki procesor?

Odnośnik do komentarza

Masz dwa zestawy RAM o różnych SPD. Zamontuj parami w slotach i w BIOS ustaw taktowanie zgodne z najwolniejszymi - czyli 533 MHz, timingi na Auto.

Manual wyjątkowo ubogi.

A w specyfikacji do tej płyty masz coś takiego:

 

ddr.JPG

 

Jeżeli BIOS w System Information wykrywa 4 GB to inaczej nie będzie niż masz.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

..tak właśnie zamontowałwem tzn. sloty 1,3 po 266 MHZ oraz sloty 2,4 po 333 mhz, z tym że timingi obnizyłem jw oraz FSB na 667 MHZ - PC chodzi b.szybko podczas przeglądania netu i stram filmów z sieci - może tak zostać, czy trzeba obnizyć na Auto ze względu na mozliwość uszkodzenia RAM/Motherboard ?

 

BIOS pokazuje 3,4 GB w sysinfo, nie 4 GB

 

Inne pytanie : czy jest możliwy remap pamięci celem odblokowania adresowania powyzej 3,24 GB , czy to niemożliwe z uwagi na ograniczenia chipsetu i945 GMF

 

?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...