Skocz do zawartości

Konfiguracja routera - zwiększenie bezpieczeństwa


Face

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. :)

 

Chciałbym zwrócić się do Was z prośbą o pomoc w konfiguracji zabezpieczeń w moim routerze. Otóż od niedawna interesuję się bezpieczeństwem komputerowym, dlatego mam do was kilka pytań. Posiadam router marki TP-Link, nie wnikam czy to dobry router czy też nie, jednak chciałbym trochę podnieść swoje bezpieczeństwo, o ile to jest w ogóle konieczne zważywszy na fakt, że jestem zwykłym domowym użytkownikiem. Szyfrowanie w sieci wifi ustawiłem na WPA-2 z AES do tego myślę że w miarę silne hasło, jednak co do pozostałych opcji to nie wiem czy warto je włączać, czy też nie (jeśli tak to dlaczego, fajnie też jakbyście mi wytłumaczyli do czego dana "funkcja" służy). Więcej na screenie:

 

 

ftOoC7t.jpg

 

 

Pozdrawiam i dziękuję za jakąkolwiek pomoc. :)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Enable Firewall --> zaznacz, zapora będzie włączona.

Enable IP Address Filtering --> (1)jeżeli masz statyczne IP ( np. UPC ) to zaznacz. Wtedy po dalszej konfigueacji tylko komputery, które podasz będą mogły łączyć się z internetem --> zaznaczasz też Allow ( zezwól ) // (2)jeżeli masz dynamiczne IP (np. TP/Orange) nie zanaczaj, bo się nie połączysz Deny ( odmowa )

Enable Domain Filtering --> nie zaznaczaj, tutaj blokujesz dostęp do wybranych stron internetowych.

Enable MAC Address Filtering --> zaznacz, tym samym włączysz filtrowanie MAC Adresów ( filtrowanie adresów MAC karty sieciowej ) --> zaznacz Allow, będziesz musiał podać adresy MAC kart sieciowych wszystkich komputerów podłączonych do twojego routera --> w komputerze uruchom wiersz poleceń i wpisz : "ipconfig /all" -- >zobaczysz adresy MAC swoich kart sieciowych --> wpisujesz w routerze adres MAC komputera i ten uzyskuje dostęp do sieci.

Dos Protection --> zaznaczasz Enable --> jest to ochrona przed atakiem polegającym na zablokowaniu pasma --> jestes podlączony do internetu ale strony nie będa sie otwierać ( w dużym skrócie )

Zaznacz pozostałe Enable ICMP / UDP / TCP

Ignore Ping --> blokuje możliwośc pingowania routera z sieci.

Forbid Ping -> jak zaznaczysz to zablokujesz pingowanie na porcie WAN.

 

Zmień hasło dostępu do routera na jakiekolwiek., najlepiej losowe np:d9'1<a]R-0 itp. Minimalna ilość znaków to 16 - max. 32.

Sieć Wi-Fi: ustawiasz WPA2 AES --> hasło minimalna ilość znaków 16 - max. 63 znaki.

Wyłącz w routerze: dostęp przez internet do panelu konfiguracyjnego, konto gościa, DHCP.

Do routera logujesz się odłączając kabel sieciowy ( odłączasz internet ), następnie wyłączasz Wi-Fi i dokonujesz zmiany ustawień. Po konfiguracji włączasz Wi Fi, wylogowujesz się i podłączasz router do internetu.

Możesz pobrać menadżer haseł KeePass w wersji portable i tam zapisać hasła. KeePass umieszczasz na pendrive, a ten chowasz do szuflady i używasz gdy potrzebujesz. KeePass ma możliwość tworzenia długich haseł i ich zapamiętywania. Gdyby zdarzyła się jakaś awaria z pendrive, wtedy resetujesz router, kupujesz nowy pendrive i działasz od początku.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...