Skocz do zawartości

Zajęte miejsce na dysku - Poprzednie wersje.


T9K

Rekomendowane odpowiedzi

Windows 7 x64 Professional, laptop ASUS (n52da), system instalowany samemu (z msdnaa) i podstawowe sterowniki z płyty asusa (a nie wszystko na "hurra")

 

Dziś zauważyłem że na dysku systemowym c wyparowało ponad 20gb miejsca (ma 50gb, a wolne jest niecałe 2gb...).

 

Dość szybko wykryłem że "zrobiły się" poprzednie wersje:

 

28lqj5z.jpg

 

A ścieżka do nich jest sieciowa - \\localhost\C$\@GMT-2010.11.12-16.58.47. Zaś wszystko tam jest lustrzanym odbiciem tego co jest na c: (co do folderu i pliku) oraz w kopii zapasowej (która jest oznaczona jako nieskonfigurowana) nic na temat tych plików nie ma oraz w centrum akcji jest oznaczona jako niemonitorowana. W harmonogramie nic szczególnego nie ma, ani w tle nie pracuje żadna nietypowa usługa/proces co mógłby to zrobić. Przywracanie systemu mówi że zajmuje zaledwie 300MB, a tam jest 28GB(!).

 

Pytanie - To się zrobiło samo (bo nigdy wcześniej tego nie było)? Czy jednak system mógł coś wywalić i ręcznie to zrobione? (Bo akurat wtedy jeden z domowników korzystał z laptopa, ale że pojęcie o tym zerowe więc nie mógł udzielić informacji że COŚ tam zrobił).

 

I czy to można usunąć "żywcem", czy jest jakaś odpowiednia do tego metoda? Bo ani w pomocy windows, ani w necie niezbyt mogę znaleźć info odnośnie usuwania tych "poprzednich wersji"...

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
A ścieżka do nich jest sieciowa - \\localhost\C$\@GMT-2010.11.12-16.58.47. Zaś wszystko tam jest lustrzanym odbiciem tego co jest na c: (co do folderu i pliku)

 

Nie widzę tu żadnej anomalii. To standardowa ścieżka lokalna + widok Poprzednich wersji. Dla porównania moje:

 

shadow71.th.png

 

I czy to można usunąć "żywcem", czy jest jakaś odpowiednia do tego metoda? Bo ani w pomocy windows, ani w necie niezbyt mogę znaleźć info odnośnie usuwania tych "poprzednich wersji"...

 

Poprzednie wersje są częścią ogólnego cieniowania woluminu i tworzą komplet z Przywracaniem. Nie da się tych dwóch rzeczy rozdzielić i usuwanie jest prowadzone zbiorczo, poprzez tymczasowe zdjęcie całej Ochrony z konkretnego dysku. Opcja jest w Panel sterowania > System i zabezpieczenia > System > Ochrona systemu > dysk systemowy ze statusem "Włączona" się podświetla i klik w Konfiguruj > przestawia się opcję z "Przywróć ustawienia systemu oraz poprzednie wersje plików" na "Wyłącz ochronę systemu". To zeruje cały magazyn (usuwa więc i zgromadzone poprzednie wersje). Po ponownym przestawieniu opcji procesy rozpoczną się oczywiście od początku...

 

Dziś zauważyłem że na dysku systemowym c wyparowało ponad 20gb miejsca (ma 50gb, a wolne jest niecałe 2gb...). (...) Przywracanie systemu mówi że zajmuje zaledwie 300MB, a tam jest 28GB(!).

 

Czy na pewno to jest zajęte przez Poprzednie wersje? Jak to zanalizowałeś? Chyba nie robiłeś tego (?) "triku" obliczeniowego na ścieżce cienia:

 

shadow72.th.png

 

Nie sugeruj się otwieraniem ścieżki \\localhost\C$... w eksploratorze, bo oczywiście, że eksplorator przeliczy wartość na prawie równą z rzeczywistą ścieżką. To w ogóle nie ma nic wspólnego z liczeniem ile naprawdę zajmuje kopia cieniowa jako taka. Na tym lokalhoście patrzysz po prostu na rodzaj "zwirtualizowanego" widoku.

 

W związku z tym, że mam poważne wątpliwości co Ty tak naprawdę sprawdzasz i jak to obliczasz, poproszę o wyciąg ze SpaceSniffer (wywołany przez Uruchom jako Administrator, a przed uruchomieniem skanu dysku ustaw z menu Edit > Configure > Show Unknown Space).

 

 

.

Edytowane przez picasso
16.02.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...