Skocz do zawartości

Atak z preparowaniem pakietów dla pamięci podręcznej DNS


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od rana na dwóch różnych laptopach (podłączone Wi-Fi do jednego routera) ESET Smart Security raportuje mi ataki:

Wykryto atak z preparowaniem pakietów dla pamięci podręcznej DNS dla adresu: 192.168.1.1:53  

Ataki wyświetla  podczas aktywnego korzystania z Internetu (podczas przeglądania różnych stron), różnie co 5-3-10 minut. Ta sama strona raz się ładuje (szybko bez problemy), innym razem zwraca komunikat:

Nie uzyskano połączenia z serwerem 

Po kilkukrotnym odświeżeniu strona wraca do normy (szybciutko ładuje całą stronę).

 

Natomiast na komputerze stacjonarnym ( połączony kablem do routera), brak jakichkolwiek raportów o ataku pakietami( ten sam ESET), natomiast występuje sytuacja z losowym ładowaniem/nieładowaniem strony.

 

----

 

Logi antywirusa na komputerach czyściusieńkie od 6 miesięcy. TYLKO na jednym z laptopów znalazłem infekcje z dzisiaj (wyleczoną przez poddanie kwarantannie ):

bez_tytulu.png

Win32/Somoto.B

W poście dołączam logi z laptopa z infekcją. W związku z zbliżającą się zmianą dołączyłem logi z OTL i FRST (wiem, że są alternatywne ), możecie wybrać preferowany a drugi zignorować.

 

----

 

Znalazłem na tym forum podobny temat: https://www.fixitpc.pl/topic/12580-eset-atak-z-preparowaniem-pakietow-dla-pamieci-podrecznej/ i link na strone ESET’a: http://kb.eset.com/esetkb/index?page=content&id=SOLN2933

Tylko dlaczego teraz mam tworzyć strefy zaufania, skoro wcześniej działało ? Dlatego aktualnie daruje sobie wykonywanie jakichkolwiek działań w ESET.

 

Jestem trochę w temacie i moja diagnostyka problemu przedstawia się następująco:

Problem nie leży po stronię komputerów (pliki Hosts są czyste), a po stronie centrali DNS dostawcy Internetu (w której aktualnie coś robią/very small stuff). Infekcja Win32/Somoto.B  jest czystym zbiegiem okoliczności. Jak uczy życie dzwonić do konsultantów nie ma sensu bo oni o czymś takim nigdy nie mają zielonego pojęcia. Trzeba odczekać kilka godzin i ponownie sprawdzić stan rzeczy. Realny scenariusz ?

gmer.txt

OTL.Txt

Extras.Txt

FRST.txt

Addition.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie widzę tu oznak infekcji trojanami, ale jest adware Conduit (wprowadzone instalacją BS Player). Skopiuj na Pulpit ten plik preferencji Firefox:

 

C:\Documents and Settings\jacek_\Dane aplikacji\Mozilla\Firefox\Profiles\it7vqg3w.default\prefs.js

 

Zapakuj do ZIP, shostuj gdzieś i wyślij na PW link do paczki. Dopiero po tym przejdź do usuwania adware:

 

1. Wyczyść Firefox: menu Pomoc > Informacje dla pomocy technicznej > Zresetuj program Firefox. Reset nie naruszy zakładek i haseł.

 

2. Uruchom AdwCleaner i zastosuj Szukaj, a po tym Usuń. Powstanie folder C:\AdwCleaner z raportem z usuwania.

 

3. Uruchom TFC - Temp Cleaner.

 

4. Otwórz Notatnik i wklej w nim:

 

HKLM\...\Run: [KernelFaultCheck] - %systemroot%\system32\dumprep 0 -k [x]
HKLM\...\Command Processor: 
S3 ew_usbenumfilter; system32\DRIVERS\ew_usbenumfilter.sys [x]
S3 huawei_cdcacm; system32\DRIVERS\ew_jucdcacm.sys [x]
S3 huawei_cdcecm; system32\DRIVERS\ew_jucdcecm.sys [x]
S3 huawei_enumerator; system32\DRIVERS\ew_jubusenum.sys [x]
S3 huawei_ext_ctrl; system32\DRIVERS\ew_juextctrl.sys [x]
S3 SNPSTD3; system32\DRIVERS\snpstd3.sys [x]
S3 UIUSys; system32\DRIVERS\UIUSYS.SYS [x]
Folder: C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\Logs

 

Adnotacja dla innych czytających: skrypt unikatowy - dopasowany tylko i wyłącznie pod ten system, proszę nie stosować na swoich systemach.

 

Plik zapisz pod nazwą fixlist.txt i umieść obok narzędzia FRST. Uruchom FRST i kliknij w Fix. Powstanie plik fixlog.txt.

 

5. Zaktualizuj systemowy Internet Explorer (to istotne mimo używania innej przeglądarki): KLIK.

 

6. Zrób nowy skan FRST (bez Addition). Dołącz plik fixlog.txt log AdwCleaner.

 

 

TYLKO na jednym z laptopów znalazłem infekcje z dzisiaj (wyleczoną przez poddanie kwarantannie )

Plik bitool.dll w Temp wygląda na adware będące pochodną integracji sponsora SOMOTO w instalatorze DAEMON Tools. Instalki DAEMON Tools nie są czyste.

 

 

Znalazłem na tym forum podobny temat: http://www.fixitpc.p...eci-podrecznej/ i link na strone ESET’a: http://kb.eset.com/e...ent&id=SOLN2933

Tylko dlaczego teraz mam tworzyć strefy zaufania, skoro wcześniej działało ? Dlatego aktualnie daruje sobie wykonywanie jakichkolwiek działań w ESET.

Na chwilę obecną nie jestem w stanie poradzić nic innego jak to co już baza ESET opisała, a konkretnie ustalenie reguły dla zakresu uznawanego za "bezpieczny": 192.168.x.x.

 

Problem nie leży po stronię komputerów (pliki Hosts są czyste), a po stronie centrali DNS dostawcy Internetu (w której aktualnie coś robią/very small stuff). Jak uczy życie dzwonić do konsultantów nie ma sensu bo oni o czymś takim nigdy nie mają zielonego pojęcia. Trzeba odczekać kilka godzin i ponownie sprawdzić stan rzeczy. Realny scenariusz ?

Ale twierdzisz, że drugi komputer w tej samej sieci nie ma problemu:

 

Natomiast na komputerze stacjonarnym ( połączony kablem do routera), brak jakichkolwiek raportów o ataku pakietami( ten sam ESET), natomiast występuje sytuacja z losowym ładowaniem/nieładowaniem strony.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

1-6 zrobione.

 

Tak jak pisałem zaleciłem ignorowanie tego komunikatu. Trudno napisać mi kiedy, ale problem z ładowaniem/nieładowaniem strony zniknął po krótkim czasie (1-3 godzin). Komunikat pozostał i pojawiał się około 2 razy w ciągu godziny po 2-3 komunikaty występujące w odstępnie sekund. Po 18  wszystko wróciło do normy tj. komunikaty zniknęły. (17:54:21 na jednym i 17:09:02 na drugim ESET zapisał ostanie raporty o atakach).

 

Jedyne co różni te komputery to sposób połączenia z routerem i inne bazy sygnatur wirusów (dzisiaj się aktualizowała, nie wiem jak było wczoraj).

AdwCleaner.txt

Fixlog.txt

FRST.txt

Odnośnik do komentarza

Dzięki za prefs.js. Akcje pomyślnie wykonane. Kończąc ten wątek:

 

1. Porządki po narzędziach. Przez SHIFT+DEL skasuj foldery:

 

C:\FRST

C:\Documents and Settings\jacek_\Pulpit\Stare dane programu Firefox

 

W AdwCleaner uruchom Odinstaluj, w OTL uruchom Sprzątanie.

 

2. Wyczyść foldery Przywracania systemu: KLIK.

 

3. Do aktualizacji jeszcze te aplikacje:

 

==================== Installed Programs =======================

 

Adobe Flash Player 10 ActiveX (Version: 10.1.102.64) ----> wtyczka dla IE

Adobe Flash Player 11 Plugin (Version: 11.7.700.202) ----> wtyczka dla Firefox

Adobe Reader 9.5.0 - Polish (Version: 9.5.0)

Microsoft Office Professional Plus 2010 (Version: 14.0.4763.1000) ----> instalacja SP1

 

 

Po 18 wszystko wróciło do normy tj. komunikaty zniknęły. (17:54:21 na jednym i 17:09:02 na drugim ESET zapisał ostanie raporty o atakach).

Czyli problem samoczynnie ustał?

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...