Skocz do zawartości

Samo włączający się komputer.


Dankostr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Okazało się, że mój laptop sam się włączył. Zostałem o tym poinformowany przez mojego tatę. W nocy około 2 włączył się, jednak nie wiem co się wtedy z nim działo, ponieważ mój tata nie dotykał się do komputera. Chciałem zweryfikować tą informację, zatem wszedłem w panel sterowania -> system i zabezpieczenia -> narzędzia administracyjne -> wyświetl dzienniki zdarzeń. Gdy uruchomił się podgląd zdarzeń z lewej strony otworzyłem dzienniki systemu windows. Sprawdziłem działy:
-Aplikacje
-Zabezpieczenia
-System
i faktycznie została odnotowana aktywność komputera o tej godzinie. Przeskanowałem komputer dwoma programami - Avg Anti-virus free edition 2013, który wykrył zagrożenie typu HTTP/FRAMER.FM , usunąłem go, następnie przeskanował folder, w którym się znajdował wirus i znowu tam był, kolejne usunięcie i nie został tam znaleziony. Drugim programem był Malwarebytes Anti-Malware z okresem próbnym z najnowszą bazą danych. Znalazł on zagrożenie, które określił jako Packer.ModifiedUPX. Został usunięty, a log przechowany. Jednak nie sądzę, żeby to one były przyczyną zdarzenia. Dołączam logi z Malwarebytes, OLT oraz z GMER jaki i screeny z dziennika. ( log z malwarebytes jest zanim został usunięty wirus, następnego zapomniałem zachować.) 

OTL.Txt

Extras.Txt

GMER.txt

Malwares.txt

post-11133-0-69450000-1373634642_thumb.jpg

post-11133-0-43290400-1373634647_thumb.jpg

post-11133-0-32609300-1373634651_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Temat przenoszę do działu Windows na razie. Oznak infekcji brak. Doczyść tylko adware (to nie ma nic wspólnego ze zgłaszanym problemem):

 

 

 

1. Przez Panel sterowania odinstaluj zbędny downloader Akamai NetSession Interface / Akamai NetSession Interface Service.

 

2. W Firefox: w Dodatkach odinstaluj AF-HSS Community Toolbar, na liście wyszukiwarek pousuwaj dodane śmieci.

 

3. Uruchom AdwCleaner i zastosuj Usuń. Na dysku C powstanie log z usuwania. Przedstaw go.

 

4. Zrób nowy log OTL z opcji Skanuj (już bez Extras). Dołącz log utworzony przez AdwCleaner.

 

 

 

 

I Windows kompletnie nieaktualizowany, brak SP1 + IE10 + reszty łat:

 

64bit- Ultimate Edition (Version = 6.1.7600) - Type = NTWorkstation

Internet Explorer (Version = 8.0.7600.16385)

 

 

Okazało się, że mój laptop sam się włączył. Zostałem o tym poinformowany przez mojego tatę. W nocy około 2 włączył się, jednak nie wiem co się wtedy z nim działo, ponieważ mój tata nie dotykał się do komputera.

W jakim stanie laptop był zostawiony (Hibernacja / Uśpienie)? Takie samowłączanie zwykłe jest związane z:

- Sygnałami sprzętowymi / aktywnością sieciową. Nasuwa się, by sprawdzić opcje Menedżera urządzeń i BIOS pod kątem ustawień zasilania oraz sieciowych czy nie ma tam czegoś typu wybudzającego (Wakeup on LAN, Power on Keyboard/Mouse etc). Przykładowy topik z opcjami poziomu systemu: KLIK.

- Możliwe i jakieś planowane operacje z poziomu Windows, program wykonujący automatyczne czynności.

 

Widzę też zainstalowany CWK (Czasowy Wyłącznik Komputera). Co w nim jest konkretnie skonfigurowane?

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Polecenia wykonane dołączam logi.

Faktycznie system nie jest aktualizowany ze względów ,że nie jest oryginalny. 

Laptop został pozostawiony w trybie hibernacji. Sprawdziłem w menażerze urządzeń, żaden komponent nie miał takich uprawnień aby samemu włączyć komputer. Tak samo nic nie znalazłem w BIOS'ie ( ew. nie widziałem). Co do operacji zaplanowanych, sprawdziłem w harmonogramie zadań (pierwsza strona- na samym środku "stan zadań") , czy jakieś zadanie było wykonywane w ostatnich 7 dniach. Są wypisane tylko te od ostatniego uruchomienia komputera, które odbyło się jakieś 10 min po czyszczeniu AdwCleaner'em.

CWK został zainstalowany aby za dużo energii nie było wykorzystywane w noc, gdy komputer jest zostawiony aby zaktualizować czy ściągnąć grę z platformy steam, czy jest jakieś dłuższe skanowanie, czy defragmentacja dysków. Ustawiam na określony czas, czyli tyle ile jest potrzebne do ukończenia zadania i włączam program. 

Warto dodać, że podczas włączenia komputera Malwarebytes zablokował połączenie się z ip przez proces pmb.exe ( pando media booster - sam nie wiem od czego jest ten program). Dołączyć log, czy samo ip?

OTL.Txt

AdwCleanerS1.txt

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...