Skocz do zawartości

Problem po zmianie procka - restart? bsod?


Rucek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

wymieniłem procesor

z: AMD Athlon 64, 2000 MHz (10 x 200) 3200+  socket  939

na: AMD Athlon 64, x2 3800  MHz ADA 3800 DAA5BV    socket  939

 

Po odpaleniu kompa, trochę pochodził i się zresetował, win7 wyrzucił komunikat:

 

System odzyskał sprawnosc po nieoczekiwanym zamknieciu, szczegoly"

Podpis problemu:
  Nazwa zdarzenia problemu:    BlueScreen
  Wersja systemu operacyjnego:    6.1.7601.2.1.0.256.1
  Identyfikator ustawień regionalnych:    1045

Dodatkowe informacje o problemie:
  BCCode:    a
  BCP1:    AA4CE038
  BCP2:    00000002
  BCP3:    00000001
  BCP4:    82C2071E
  OS Version:    6_1_7601
  Service Pack:    1_0
  Product:    256_1

Pliki pomagające opisać problem:
  C:\Windows\Minidump\070313-24687-01.dmp
  C:\Windows\Temp\WER-112343-0.sysdata.xml

Przeczytaj w trybie online nasze zasady zachowania poufności informacji:
  http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=104288&clcid=0x0415

Jeśli zasady zachowania poufności informacji w trybie online nie są dostępne, przeczytaj nasze zasady zachowania poufności informacji w trybie offline:
  C:\Windows\system32\pl-PL\erofflps.txt

 

-----------------

Po jakimś czasie kolejny komunikat:

 

Podpis problemu:
  Nazwa zdarzenia problemu:    BlueScreen
  Wersja systemu operacyjnego:    6.1.7601.2.1.0.256.1
  Identyfikator ustawień regionalnych:    1045

Dodatkowe informacje o problemie:
  BCCode:    50
  BCP1:    AA4CE003
  BCP2:    00000000
  BCP3:    83E07DDB
  BCP4:    00000002
  OS Version:    6_1_7601
  Service Pack:    1_0
  Product:    256_1

Pliki pomagające opisać problem:
  C:\Windows\Minidump\070413-24015-01.dmp
  C:\Windows\Temp\WER-35656-0.sysdata.xml

Przeczytaj w trybie online nasze zasady zachowania poufności informacji:
  http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=104288&clcid=0x0415

Jeśli zasady zachowania poufności informacji w trybie online nie są dostępne, przeczytaj nasze zasady zachowania poufności informacji w trybie offline:
  C:\Windows\system32\pl-PL\erofflps.txt
---------------------------------

dodatkowo coś sie dzieje z kartą sieciową... rozłączyło mi połączenie kilka razy, zgubiło sieć kilka razy...

przed zmianą procka wszystko chodziło ok

 

komp:

-Zasilacz: CHIEFTEC GPS-350EB-101 A

-GeForce 8600 GT (256 MB) Pasywna

-plyta glowna: MSI K8N Neo4 Platinium v3.0 / K8N Neo4-F v3.0 (MS-7125)

-RAM: DDR SDRAM, PC 3200 [1gb KINGSTON x2, 512 kingston, 512 Corsair]

-HDD: ST3320620AS ATA Device (320 GB, 7200 RPM, SATA-II

 

monitoruje temperatury - nowy procek miał max 50 stopni przy odpalonej grze,

czy może brakować mu prądu?

prosze pisac jesli mam załączyć jakieś dodatkowe logi - wystawiam posta na szybko... mało czasu

 

 

update:

przed chwila kolejny.

zawiesil sie ns 2-3sekundy, blue screen, restart.

Podpis problemu:
  Nazwa zdarzenia problemu:    BlueScreen
  Wersja systemu operacyjnego:    6.1.7601.2.1.0.256.1
  Identyfikator ustawień regionalnych:    1045

Dodatkowe informacje o problemie:
  BCCode:    18
  BCP1:    00000000
  BCP2:    878013F8
  BCP3:    00000002
  BCP4:    982854D0
  OS Version:    6_1_7601
  Service Pack:    1_0
  Product:    256_1

Pliki pomagające opisać problem:
  C:\Windows\Minidump\070413-20765-01.dmp
  C:\Users\Rucek\AppData\Local\Temp\WER-55343-0.sysdata.xml

Przeczytaj w trybie online nasze zasady zachowania poufności informacji:
  http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=104288&clcid=0x0415

Jeśli zasady zachowania poufności informacji w trybie online nie są dostępne, przeczytaj nasze zasady zachowania poufności informacji w trybie offline:
  C:\Windows\system32\pl-PL\erofflps.txt
 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Już tłumaczę :).
Przed próbą aktualizacji biosu proponuję najpierw sprawdzić jego wersję gdyż może się okazać, że masz najnowszą i nie będzie konieczna jego
aktualizacja.
Chcąc sprawdzić wersję biosu ściągnij i zainstaluj program Aida64 Extreme Edition dostępny na oficjalnej stronie:
 
http://www.aida64.com/downloads/aida64extreme300exe
 
Następnie po uruchomieniu programu wchodź kolejno w zakładki Płyta Główna\Bios i w polu Bios Version z prawej strony jest napisana twoja wersja Biosu.
Napisz jaką aktualnie posiadasz to sprawdzimy czy potrzebna jest aktualizacja.
 

czy moge coś zepsuć, jak zrobić backup tego biosu co jest teraz, w razie gdyby coś poszło nie tak ?

 

Ryzyko zawsze jest, ale z własnego doświadczenia wiem,że aktualizacje biosu przebiegają pomyślnie pod warunkiem,że nie zostanie odcięty dopływ prądu.

Odnośnik do komentarza

Problem wg. mnie dotyczy niezgodności warstwy sprzętowej systemu (Windows Update do innego procka).

Na poprzednich systemach w konfiguracji systemu - Uruchamianie była zakładka w stylu sprawdź warstwę HAL (teraz brak).

 

1. AIDA to soft komercyjny. Proponuję darmowy HWInfo i do pokazania obrazki z System Summary oraz z Sensors tak aby były widoczne napięcia.

2. Te obrazki oraz instalacja softu może być problematyczna w sytuacji częstych BSOD.

3. Odpal system w Trybie awaryjnym z obsługą sieci (F8 przy starcie systemu).

4. Panel sterowania - narzędzia Administracyjne - Konfiguracja Systemu - Rozruch - Opcje zaawansowane - nie powinno być żadnych ptaszków w Liczba procesorów i maksymalna pamięć (ewentualnie odznacz).

5. Menadżer urządzeń (Start - uruchom - devmgmt.msc - Enter) - Procesory - pierwszy rdzeń - PPM - Właściwości - Sterownik - Aktualizuj sterownik.

6. Jeżeli dostaniesz komunikat, że sterownik został zaktualizowany - restart - tryb normalny i popracuj trochę.

7. Jeżeli nie będzie BSOD`a - odpalaj Windows Update.

8. W zależności od sytuacji (poprawa) pokaż obrazki z p. 1.

9. Oczywiście może być konieczna aktualizacja BIOS - ale to później.

Odnośnik do komentarza

dziekuję za instrukcje,

ostatni BSOD miałem w momencie opisywania problemu, rano, o 10:00. Od tamtej pory nic... testuje na obciążeniu i bez obciążenia i komp się nie resetuje póki co, zobaczymy czy będzie się jeszcze powtarzać.

Jedyne co zrobiłem to:

-------> msdt.exe  (%systemroot%\system32\msdt.exe -id MaintenanceDiagnostic) - nic nie zmieniało chyba

-------> sfc /scannow  - ( w cmd.exe) - coś pozmieniało, nie zapisałem co...

 

nic wiecej i póki co chodzi. Jak coś się będzie działo to będę pisał.

Jeśli nic się nie będzie działo - opłaca się instalować nowy BIOS?

Odnośnik do komentarza

nigdy tego nie robiłem, jak to zrobić, skąd pobrać gdzie zainstalowac?

czy moge coś zepsuć, jak zrobić backup tego biosu co jest teraz, w razie gdyby coś poszło nie tak ?

 

Przestańmy demonizować aktualizację biosu. Raptem dwie są do tej płyty.

Wpisz w szukajke msi bios update i będziesz miał instrukcje. Warto się czegoś nauczyć.

Odnośnik do komentarza

Do autora tematu:

Poproszę o p. 1 z postu #6. Dodatkowo wycinki obrazków z parametrami drugiej, trzeciej i czwartej kości pamięci (prawy dolny róg - klik na listę i wybierz kolejne moduły).

Pokaż te kawałki obrazków.

W kwestii BIOS - nowsza wersja niczego sensownego nie wprowadza ale z tego o co prosiłem wyniknie jaką masz wersję - może być najnowsza.

Odnośnik do komentarza

To co widać:

1. Moduły RAM proponuję przestawić - Slot #0 i 1 (Kingston 1024), Slot # (Corsair 512), Slot #3 (Kingston 512 - ten obniża taktowanie całego zestawu do 167,5 zamiast 200 MHz).

2. Trochę niskie napięcie + 5V i czujnik nie pokazuje wartości dla +12V. Oba napięcia proponuję sprawdzić miernikiem.

3. Pomyśl o wymianie baterii na płycie - zdycha.

4. Grafika ciepła ale sądzę, że była eksploatowana.

5. BIOS - trudny do znalezienia (zbyt mało informacji - konieczna wersja Rev. xx - lewy dolny róg płyty).

6. Co wykonało narzędzie sfc możesz sprawdzić posiłkując się tutkiem @Picasso - KLIK.

 

BTW

@Belfegor

Tak to odczytałem.

Odnośnik do komentarza

----> 1) ok, chciałem i tak dokupić pamięć, przestawię, mam tylko pytanie. na zdjęciu poniżej, sloty pamięci są w dwóch kolorach. rozumiem że to raid?.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/103777393/PLYTA_GLOWNA_MSI_K8N_Neo4_v3.0_foto4.bmp

czy w przypadku Kingston 1024 nie powinno byc tak (począwszy od slotu najbliżej procesora):

slot #1 - Kingston 1024

slot #2 - ?

slot #3 - Kingston 1024

slot #4 -  ?

czy jesli dokupię kolejne dwie pamięci po 1 GB to wydajność trochę wzrośnie?

czy pamięci poniżej są takie same jak te moje po 1GB? moge je brać?

(usunelo link do aukcji... wklejam dane: DDR1,  2 x 1024MB, PC-3200, KINGSTON, 400MHz PC-3200 (pracują również na 333MHz PC-2700)

 

po kupieniu byloby:

slot #1 - Kingston 1024

slot #2 - Kingston 1024

slot #3 - Kingston 1024

slot #4 - Kingston 1024

Póki nie będę ich miał to mogę ułożyć jak pisałeś.

 

----> 2)

mam nowy zasilacz 530W, będę go montował niedługo.

Nie mam miernika...

 

----> 3) o ile dobrze widzę: bateria CR 2032 - wymienię na taką samą jak tylko znajdę.

 

----> 4) będę też wymieniał kartę graficzną (stąd też lepszy zasilacz)  na Gigabyte GeForce 9800 GT 512 MB, muszę tylko zmienić radiator na chipsecie bo grafika się nie mieści :), ta grafika którą mam jest pasywna, nagrzewa się jak piec, srednia temp to 90st., podczas obciazenia dochodzi nawet do 110st. - podobno to normalne :)

 

----> 5) patrzyłem i nie widzę... proszę na powyższym zdjęciu płyty o dokładne zaznaczenie miejsca, w którym powinien być ten numer Rev.  - sprawdzę ponownie.

 

----> 6) dołączam cbs.log

Odnośnik do komentarza

1. Tak pamięci należy instalować parami w slotach o takich samych kolorach.

DDR1,  2 x 1024MB, PC-3200, KINGSTON, 400MHz PC-3200

Tak. Płyta obsługuje ramy 400 MHz ale musiałbyś zastosować 4 identyczne. Czyli dokupić 2 Kingstony j.w. Aktualnie RAM ma taktowanie 166 MHz (333MHz) i tryb Single Channel.

To nie jest RAID . RAID to macierz dyskowa.

3. Nie kupuj w sklepach AGD tylko w komputerowym.

4. Jeżeli ta karta zostaje - zamontuj wentylator wyciągowy na obudowie - powinno pomóc. Tylko popatrz dokładnie na przepływ powietrza. Jeżeli są dziury w obudowie to należy je stosownie zakleić tak aby powietrze nie było zasysane z boku omijając grafikę.

5. To dziwna płyta - trudno znaleźć BIOS i drivery . Na stronie MSI nowy BIOS to 5.3 a Ty masz 6.0 :confused:

 

Popieram zdanie @Belfegora jednak zależy to od kasy i decyzji.

Odnośnik do komentarza

wiem wiem... ale chce jeszcze odrobine zainwestowac w tego bo nie mam kasy na taki sprzęt jaki bym chcial :P jeszcze z pół roku na tym musze wytrzymac :)

 

 

1) ok, czyli jak kupie takie dwa: DDR1,  2 x 1024MB, PC-3200, KINGSTON, 400MHz PC-3200 - to będą 4 takie same, tak?

 

3) ok

 

4) hm, foto w załączniku, generalnie to mam obudowę, która została zrobiona z dziur... :D

A- lewa, siatka, drobne dziurki

B-front, siatka, drobne dziurki, po otwarciu na dole wieksze dziury - chłodzenie dysków

C- prawa strona, na dole, wieksze dziury, chłodzenie dysków

D-wentylator - wtłacza powietrze

E-tył, dodatkowy wentylator który wyciąga powietrze

 

co i czym mam załatać ? :)

 

5)  O,o  nic sam nie zmieniałem...

 

6) log.cbs ponizej:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/103777393/CBS.log

 

Odnośnik do komentarza

O jakiej konfiguracji myślisz?  Jaka płyta proc, itd?

 

Nie pamiętam, jak liczyłem jakiś czas temu to wyszlo mi ponad 1500  pln :D

 

W tego póki co wrzuciłem:

190 zł ( grafa, procek [oddając jeszcze starszego kompa i troche starych podzespołów w rozliczeniu] ) 

+ 126 pln ( kupie pamięć, jak tylko wieslaw potwierdzi ze te dwie kości u góry będą pasować),

+ radiator na chipset by wsadzić nową grafe, bo mój teraźniejszy pasywny blokuje nową grafe, ale to juz groszowe sprawy

 

PS. BSODu nie było ostatnio, dodatkowe pytanie, czy odinstalowanie aktualizacji windowsa ( wszystkich które sie da) mogło wpłynąć na zwiększenie ilości FPS-ów w grze? :D przewaznie miałem 10, teraz mam 30 fps :)

 

Odnośnik do komentarza

Nie pamiętam, jak liczyłem jakiś czas temu to wyszlo mi ponad 1500  pln :D

 

Szkoda że nie pamiętasz co tam wymyśliłeś. Ale skomentuję jedynie to co włozyłeś do tej pory w stary sprzęt

 

190 zł ( grafa, procek [oddając jeszcze starszego kompa i troche starych podzespołów w rozliczeniu] ) 

+ 126 pln ( kupie pamięć, jak tylko wieslaw potwierdzi ze te dwie kości u góry będą pasować),

+ radiator na chipset by wsadzić nową grafe, bo mój teraźniejszy pasywny blokuje nową grafe, ale to juz groszowe sprawy

 

Za 400 - góra 450 miałbyś zestaw uzywany na socket 775 intela > o nieporównywalnej wydajności z obecnym.

Odnośnik do komentarza

+ 126 pln ( kupie pamięć, jak tylko wieslaw potwierdzi ze te dwie kości u góry będą pasować),

Moim zdaniem powinny cykać (ten sam producent i typ RAM). W razie problemów można je zmodyfikować w BIOS.

 

p. 4 z poprzednich.

Skoro masz dwa wentyle i karta się grzeje to obieg powietrza niewłaściwy. Możliwe problemy to - zanieczyszczone sita na dziurach obudowy, pędzel kabli po drodze wlot-wylot, wyciąg pobiera powietrze z dużej bocznej ścianki itp. To musisz sam zdiagnozować.

Zasada jest prosta: z przodu wlata a z tyłu wylata i powinno być dobrze.

Odnośnik do komentarza

ok, mam dwie takie kości:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/103777393/RAM_moja.JPG

 

kupuję dwie takie:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/103777393/RAM_kingston_ddr1.jpg

 

-----------------------------------

 

3) bateria na plycie wymieniona, ale nie rozumiem: poprzednio w HWINFO-sensor status-VBAT pokazywalo 2,9V, teraz pokazuje tak samo. Gdzie jest info, ze padała bateria ?:) bo nie widzę.

 

4) dziury pozatykam i sprawdze czy pomoglo

 

Odnośnik do komentarza

3) bateria na plycie wymieniona, ale nie rozumiem: poprzednio w HWINFO-sensor status-VBAT pokazywalo 2,9V, teraz pokazuje tak samo. Gdzie jest info, ze padała bateria ? :) bo nie widzę.

 

Info jest w wartości. Nominalnie musi mieć 3,3 V. Skoro jest ta sama wartość to są dwie możliwości:

- błędne wskazanie czujnika (do sprawdzenia miernikiem)

- kupiłeś starą baterię lub badziewnego producenta

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...