Skocz do zawartości

Dziwna infekcja pamięci pendriv'a - cuebud.exe


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pożyczyłem ostatnio koledze swojego pendriv'a, a gdy mi go oddał zauważyłem na nim dwa podejrzane pliki o nazwie cuebud.exe oraz cuebud.scr. Antywirus rozpoznał w nich wirus Worm.vbna.isu, więc spróbowałem je skasować i wtedy wyskoczył mi ten komunikat:

post-2288-0-25020700-1371139782_thumb.jpg

 

Ten komunikat pojawia się za każdym razem gdy chcę otworzyć pendriv'a i uniemożliwia też formatowanie. Wiem, że ten pendrive nie ma funkcji ochrony przed zapisem, stąd moje pytanie: czy to spowodował wirus, czy może jest uszkodzony?

OTL.Txt

Extras.Txt

gmer.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W raportach nie ma oznak infekcji. Po stronie systemu wymagane będzie usunięcie ArcaBit (są wpisy "not found").

 

Antywirus rozpoznał w nich wirus Worm.vbna.isu, więc spróbowałem je skasować i wtedy wyskoczył mi ten komunikat:

(...)

Ten komunikat pojawia się za każdym razem gdy chcę otworzyć pendriv'a i uniemożliwia też formatowanie.

 

Komunikat o "zabezpieczeniu przed zapisem" uniemożliwia wykonanie jakichkolwiek akcji usuwających. Czy ten pendrive ma na obudowie jakiś przełącznik, który przedstawia tryb zapisu urządzenia?

 

Mam też pytanie, jaką rolę pełni ten program w Autostarcie:

 

O4 - Startup: D:\Documents and Settings\All Users\Menu Start\Programy\Autostart\USB Sharing.lnk = D:\Program Files\USB Sharing\usbshare.exe ()

 

 

.

Odnośnik do komentarza

usbshare.exe to program do przełączania użytkownika drukarki, bo u mnie korzysta z niej kilka komputerów. Jest nieszkodliwy.

 

Co do pendriv'a to nie ma on na obudowie żadnych przełączników, dlatego nie wiem co mogło wywołać komunikat o zabezpieczeniu przed zapisem. Miałem "nadzieję" że to spowodował wirus.

Odnośnik do komentarza

usbshare.exe to program do przełączania użytkownika drukarki, bo u mnie korzysta z niej kilka komputerów. Jest nieszkodliwy.

 

Nie chodziło mi o szkodliwość, ale o funkcje relatywne do USB (np. blokowanie zapisu na urządzeniu).

 

 

Co do pendriv'a to nie ma on na obudowie żadnych przełączników, dlatego nie wiem co mogło wywołać komunikat o zabezpieczeniu przed zapisem. Miałem "nadzieję" że to spowodował wirus.

 

Sprawdź jeszcze czy w Windows nie masz ustawień ograniczających zapis. Start > Uruchom > regedit > czy widzisz klucz:

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

 

Jeśli jest, skasuj go i zresetuj system. Jeśli nie ma, to prędzej tu się aplikuje ten instruktaż z forum: KLIK.

 

 

 

.

 

Odnośnik do komentarza

Skoro problem z pendrive rozwiązany, teraz możemy przejść do tego:

 

Po stronie systemu wymagane będzie usunięcie ArcaBit (są wpisy "not found").

vs.

 

DRV - File not found [Kernel | On_Demand | Stopped] -- system32\DRIVERS\abndis.sys -- (ABndisMP)

DRV - File not found [Kernel | On_Demand | Stopped] -- system32\DRIVERS\abndis.sys -- (ABndis)

 

Przez Dodaj/Usuń programy odinstaluj wszystko co się da od ArcaBit. Następnie zastosuj ArcaVir Removal Tol. Po akcji zrób nowy log OTL z opcji Skanuj.

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Wymagane drobne poprawki:

 

1. Usunięcie szczątków. Uruchom OTL i w sekcji Własne opcje skanowania / skrypt wklej:

 

:OTL
DRV - File not found [Kernel | Disabled | Stopped] -- System32\Drivers\FABulk.sys -- (BulkUsb)
DRV - File not found [Kernel | Disabled | Stopped] -- system32\DRIVERS\abndis.sys -- (ABndisMP)
DRV - File not found [Kernel | Disabled | Stopped] -- system32\DRIVERS\abndis.sys -- (ABndis)
O6 - HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer: NoDrives = 0
O7 - HKU\S-1-5-21-515967899-884357618-839522115-1004\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer: NoDrives = 0
O16 - DPF: {CAFEEFAC-FFFF-FFFF-FFFF-ABCDEFFEDCBA} http://java.sun.com/update/1.6.0/jinstall-1_6_0_32-windows-i586.cab (Reg Error: Key error.)
 
:Reg
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Mozilla]
[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mozilla]
[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\mozilla.org]
[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\MozillaPlugins]
 
:Files
D:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\ArcaBit
D:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\BDLogging
D:\Documents and Settings\LocalService\Dane aplikacji\ArcaBit
D:\Documents and Settings\Tomek\Dane aplikacji\ArcaBit
D:\Documents and Settings\Tomek\Dane aplikacji\ProgSense
D:\Documents and Settings\Tomek\Dane aplikacji\QuickScan
D:\Documents and Settings\Tomek\Dane aplikacji\Safer Networking
D:\Documents and Settings\Tomek\Dane aplikacji\Mozilla
 
:Commands
[emptytemp]

 

Adnotacja dla innych czytających: skrypt unikatowy - dopasowany tylko i wyłącznie pod ten system, proszę nie stosować na swoich systemach.

 

Klik w Wykonaj skrypt. Zatwierdź restart systemu. W katalogu D:\_OTL powstanie log z wynikami usuwania i przedstaw go.

 

2. Narzędzie związane z aktualizacją firmware pendrive wprowadziło w system ten sterownik:

 

DRV - [2011-03-11 17:02:16 | 000,010,588 | ---- | M] () [Kernel | On_Demand | Running] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\mpfilt.sys -- (mpfilt)

 

Ten sterownik nakłada filtry na urządzenia USB i może prowadzić do takich efektów: KLIK. Podaj szukanie w rejestrze na wystąpienia filtrów. Uruchom SystemLook i w oknie wklej:

 

:regfind

mpfilt

 

Klik w Look.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Wykonałem skrypt, chociaż za pierwszym razem OTL się zawiesiło na ":Files"  i musiałem zrobić restart. Załączam log z drugiego podejścia. 

 

Zauważyłem też że po operacjach na pendrivie pojawiła mi się usługa CLCV0 związana z plikiem UTSCSI.exe, którą profilaktycznie wyłączyłem bo nigdy wcześniej jej nie widziałem. Czy to jest coś systemowego, czy może jakaś pozostałość po programach aktualizujących firmware? 

SystemLook.txt

06202013_171216.txt

Odnośnik do komentarza

Owszem, widzę że między obydwoma logami pojawił się ten sterownik:

 

SRV - [2013-06-15 20:33:37 | 000,045,056 | ---- | M] () [Disabled | Stopped] -- C:\WINDOWS\system32\UTSCSI.EXE -- (UTSCSI)

 

Usuwamy go plus mpfilt:

 

1. Otwórz Notatnik i wklej w nim:

 

sc stop mpfilt
sc delete mpfilt
sc delete UTSCSI
del /q C:\WINDOWS\system32\drivers\mpfilt.sys
del /q C:\WINDOWS\system32\UTSCSI.EXE
reg delete HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{36FC9E60-C465-11CF-8056-444553540000} /v LowerFilters /f
pause

 

Z menu Notatnika > Plik > Zapisz jako > Ustaw rozszerzenie na Wszystkie pliki > Zapisz jako FIX.BAT > Uruchom ten plik

 

2. Zresetuj system i podaj nowy skan SystemLook na warunek:

 

:reg

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{36FC9E60-C465-11CF-8056-444553540000}

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Akcja pomyślnie przeprowadzona. Zakończ sprawy:

 

1. W OTL uruchom Sprzątanie.

 

2. Wyczyść foldery Przywracania systemu: KLIK.

 

3. Adobe Reader i Java do zastąpienia najnowszymi wersjami: KLIK. Wg raportu są tu zainstalowane wersje:

 

========== HKEY_LOCAL_MACHINE Uninstall List ==========

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall]

"{26A24AE4-039D-4CA4-87B4-2F83217013FF}" = Java 7 Update 13

"{AC76BA86-7AD7-1045-7B44-AB0000000001}" = Adobe Reader XI (11.0.02) - Polish

 

Dodatkowo:

- Masz Nowe Gadu-Gadu. Program sfatygowany. Jeśli szukasz lekkiego zamiennika z dobrą obsługą Gadu, to polecam WTW: KLIK.

- Uzupełnij antywirusa. ArcaVir nie polecam, program jest słaby.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Wykonałem wszystkie kroki. Co do Gadu-Gadu to już od dłuższego czasu go nie używałem, ale jeśli będę potrzebował komunikatora to na pewno chętnie skorzystam z zamiennika niż z tej bomby reklamowej ;) 

 

Co się tyczy Arcavira to korzystam z niego tymczasowo, bo na razie testuję rożne antywirusy (głównie pod kątem stabilności i funkcji, bo skuteczność trudno mi ocenić…). Jak na razie to głównie przeszkadza mi to, że nie można zakończyć ich głównych procesów w menedżerze zadań (odmowa dostępu). Pewnie chodzi w tym o bezpieczeństwo, ale gdy czasem antywirus "zwariuje" i zamuli mi komputer, to nie chcę za każdym razem wciskać reset, albo czekać kilkanaście minut aż się odwiesi. Jest może jakiś sposób na to?

 

A tak ogólnie to jestem otwarty na wszelkie propozycje innych antywirusów (obojętnie czy darmowe czy płatne).

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...