Skocz do zawartości

Partycja niedostępna - plik lub katalog uszkodzony lub nieczytelny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Mam problem i proszę o pomoc. Dobre 2+ lata temu partycja systemowa na komputerze stacjonarnym przestała działać. Odłożyłem problem, korzystając z laptopa, teraz zależy mi na jego rozwiązaniu.

 

Komputer ma dwa dyski twarde: jeden ma 80GB (SAMSUNG SP0812N), drugi 160GB (SAMSUNG HD161HJ). Obydwa nie mają błędów w podstawowym raporcie SMART w SpeedFanie (nie klikałem przycisków przeprowadzania Testow, z wyjatkiem Short Testu dla dysku #2, ktory nie wykazal bledow). Są cztery partycje, wszystkie NTFS:

 

  1. C - 7GB z WinXP, starożytna na dysku #1. System ten działa i przez niego mam dostęp do komputera
  2. E - 60GB z plikami prywatnymi, na dysku #1, działa bez problemu
  3. F - kilkadziesiat GB, z tą partycją jest problem, należy do dysku #2, jest na niej WinXP
  4. H - 128GB, działa bez problemu i są na niej pliki prywatne, należy do dysku #2

Dodatkowo sa partycje Linuxowe (zwyczajna + SWAP), nie pamietam na ktorym dysku, one nigdy nie sprawialy problemow. Pewnie bym sie mogl do nich dostac, gdyby zaszla potrzeba i odpalic tego Linuxa. Partycji tych rzecz jasna nie widac w Windowsach bez specjalnego oprogramowania, ktorego nie instalowalem.

 

Problem z partycją F: będąc na Windzie z dysku C dwuklikam na dysk F. Błąd: "F:\ jest niedostępny. Plik lub katalog jest uszkodzony lub nieczytelny.". Prawoklik pokazuje zerową pojemność oraz system plików RAW. Oczywiście nie da się z tej partycji odpalić Windowsa, efektem jest bluescreen bez nazwy pliku, z poradą, by odpalić chkdsk. Do partycji nie ma dostępu w żaden sposób (przypominam, że druga partycja z tego HDD działa bez zarzutu).

 

chkdsk f: daje: "Typ systemu plików to NTFS. Nie można określić wersji woluminu i stanu. Program CHKDSK przerwany.". To samo przy próbie wykonania z poziomu konsoli odzyskiwania z CD instalacyjnego XP (to mowie z pamieci, bo probowalem z 2 lata temu, moge powtorzyc). Scandisk z poziomu WinXP z dysku C oczywiście też nie idzie.

 

Problem nie wystąpił na skutek wstrząsów, czy czegoś takiego. Na WinXP na partycji F działały 2 antywirusy (AVG, Avast) - wiem, że teoretycznie mogłyby się gryźć, ale w praktyce nigdy problemu nie miałem. Jesli mnie pamiec nie myli, problem wystapil "sam z siebie" podczas proby zwyczajnego uruchomienia komputera.

 

Co chce osiągnąć: móc uruchomić WInXP z F i go używać. Sprawą drugorzędną jest dostęp do plików na tej partycji - raczej nie ma tam nic ważnego, zależy mi na wykonanych już konfiguracjach programów. Istotne jest natomiast, by zachować dostęp do partycji H z tego samego HDD, co jak rozumiem jest zagrożone przy wykonywaniu fixmbr (czego nie robiłem). Nie zalezy mi na partycjach Linuxowych.

 

Załączam logi z OTL, GMER (zaznaczyłem partycje Windowsowe C i F, pozostawiłem odznaczone "3rd party"), Security Check, Kaspersky TDSSKiller (odznaczone: Loaded modules, Verify file digital signatures, Detect TDLFS File System), MBRCheck, aswMBR. W żadnym nie klikałem naprawiania jakichkolwiek błędów. Logi są robione z poziomu WinXP na partycji C, która jest "śmieciowa", zapasowa - są tam resztki programów i inne dziadostwa, których nie trzeba naprawiać. Zależy mi tylko na przywróceniu partycji F.

 

Kod z Security Check (taki wyszedł, nic nie zmieniałem):

 


 

 Results of screen317's Security Check version 0.99.64  
 Windows XP Service Pack 2 x86   
``````````````Antivirus/Firewall Check:``````````````
Czekaj, aľ zostanie zainstalowany program WMIC.d 
ECHO jest wyĄczone.
ECHO jest wyĄczone.
ECHO jest wyĄczone.
ECHO jest wyĄczone.
ECHO jest wyĄczone.
ECHO jest wyĄczone.
ECHO jest wyĄczone.
 Antivirus out of date! (On Access scanning disabled!) 
`````````Anti-malware/Other Utilities Check:`````````
 MVPS Hosts File  
 Adobe Flash Player 10 Flash Player out of Date!
  Adobe Flash Player 10.2.152.26 Flash Player out of Date!
 Adobe Reader 7 Adobe Reader out of Date!
 Mozilla Firefox (1.5.0 Firefox out of Date!
````````Process Check: objlist.exe by Laurent````````
`````````````````System Health check`````````````````
 Total Fragmentation on Drive C::  
````````````````````End of Log``````````````````````
 

 

 

 

 

 

 

Bede wdzieczny za pomoc.

aswMBR.txt

Extras.Txt

GMER.txt

MBRCheck_06.05.13_03.17.02.txt

OTL.Txt

TDSSKilelr.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Problem nie jest związany z infekcją, więc przenoszę do działu Windows XP. Podane tu raporty, pobierające dane z poziomu bieżącego systemu na C, są bezużyteczne pod kątem problemu niedostępnej partycji F. Po pierwsze: nie ta tematyka raportów. Po drugie: sam mówisz, że "C jest "śmieciowa", zapasowa - są tam resztki programów i inne dziadostwa, których nie trzeba naprawiać. Zależy mi tylko na przywróceniu partycji F."

 

C - 7GB z WinXP, starożytna na dysku #1. System ten działa i przez niego mam dostęp do komputera
E - 60GB z plikami prywatnymi, na dysku #1, działa bez problemu
F - kilkadziesiat GB, z tą partycją jest problem, należy do dysku #2, jest na niej WinXP
H - 128GB, działa bez problemu i są na niej pliki prywatne, należy do dysku #2

 

03:21:23.218 Disk 0 (boot) \Device\Harddisk0\DR0 -> \Device\Ide\IdeDeviceP0T0L0-3
03:21:23.218 Disk 0 Vendor: SAMSUNG_SP0812N TK100-30 Size: 76350MB BusType: 3
03:21:23.218 Disk 1 \Device\Harddisk1\DR1 -> \Device\Ide\IdeDeviceP2T0L0-e
03:21:23.218 Disk 1 Vendor: SAMSUNG_HD161HJ JF100-19 Size: 152627MB BusType: 3
03:21:23.484 Disk 0 MBR read successfully
03:21:23.484 Disk 0 MBR scan
03:21:23.484 Disk 0 Windows XP default MBR code
03:21:23.500 Disk 0 Partition 1 80 (A) 07 HPFS/NTFS NTFS 6997 MB offset 63
03:21:23.500 Disk 0 Partition - 00 0F Extended LBA 69343 MB offset 14329980
03:21:23.515 Disk 0 Partition 2 00 07 HPFS/NTFS NTFS 62000 MB offset 14330043
03:21:23.515 Disk 0 Partition - 00 05 Extended 6000 MB offset 141307740
03:21:23.562 Disk 0 Partition 3 00 83 Linux 6000 MB offset 141307803
03:21:23.562 Disk 0 Partition - 00 05 Extended 1341 MB offset 280575225
03:21:23.578 Disk 0 Partition 4 00 82 Linux swap 1341 MB offset 153597528


Dla pewności pokaż jeszcze zrzut ekranu ze Start > Uruchom > diskmgmt.msc

 

Problem z partycją F: będąc na Windzie z dysku C dwuklikam na dysk F. Błąd: "F:\ jest niedostępny. Plik lub katalog jest uszkodzony lub nieczytelny.". Prawoklik pokazuje zerową pojemność oraz system plików RAW. Oczywiście nie da się z tej partycji odpalić Windowsa, efektem jest bluescreen bez nazwy pliku, z poradą, by odpalić chkdsk. Do partycji nie ma dostępu w żaden sposób (przypominam, że druga partycja z tego HDD działa bez zarzutu).

chkdsk f: daje: "Typ systemu plików to NTFS. Nie można określić wersji woluminu i stanu. Program CHKDSK przerwany.". To samo przy próbie wykonania z poziomu konsoli odzyskiwania z CD instalacyjnego XP (to mowie z pamieci, bo probowalem z 2 lata temu, moge powtorzyc). Scandisk z poziomu WinXP z dysku C oczywiście też nie idzie.

 

Błąd wskazuje na uszkodzoną strukturę plików partycji / tabelę partycji. Sprawdź czy coś osiągniesz za pomocą TestDisk.


.

Odnośnik do komentarza

Czesc picasso :)

 

diskmgmt z poziomu WinXP na C daje blad: "Usluga menedzera dyskow logicznych jest wylaczona. Nie mozna nawiazac polaczenia"

 

W services.msc "Menedzer dyskow logicznych" jest ustawiony na automat i obecnie wlaczony.

 

Zacytowany przez Ciebie log potwierdza ta strukture, o ktorej pisalem - na dysku #1 jest C, E, Linux, Swap.

 

Pytania:

1. Czy proba przywrocenia partycji/tabeli partycji przy pomocy TestDisk moze zaszkodzic partycji H, ktora jest na tym samym HDD co F?

2. Czy warto sprawdzic logi z LiveCD dla dysku #2? Moglby sie zepsuc jego MBR lub byc tam rootkit, prawda?

 

EDIT:

3. Czy fixboot ma szanse pomoc?

 

TestDisk w tescie podstawowym wykryl 2 partycje, jak byc powinno. Wpisanie nowej tabeli partycji nic nie dalo - problem jest taki sam. Plikow nie da sie TestDiskiem podejrzec, aczkolwiek da sie je odzyskac PhotoRecem. Natomiast test rozszerzony troche zwariowal, bo wykryl po analizie polowy dysku dodatkowa partycje FAT12 o rozmiarze ok. 2TB, ktora nie istnieje:

testdisk.JPG

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...