Skocz do zawartości

Moje marzenie - klawiatura z widocznymi polskimi literami


Gość lukaszmiko

Rekomendowane odpowiedzi

Gość lukaszmiko

Witam,

 

mam 32 lata, na imię Łukasz i na codzień pracuję na komputerze w biurze, ale nie jestem żadnym specjalistą od komputerów. Jestem zwykłym użytkownikiem. Mam więc do was pytanie, które nurtuje mnie już od dluższego czasu. Chodzi o widoczne polskie litery na klawiaturze, a raczej o ich brak, czyli chodzi o 8 liter: ł, ś, ć, ź, ż, ą, ę, ó. W roku 2000, zaraz po maturze wyjechałem z Polski i przyzwycziłem się do klawiatury niemieckiej, czyli systemu QWERTZ na tyle mocno, że mam problemy z korzystaniem z systemu QWERTY, na którym jest oparta polska klawiatura. Ale już nawet nie o to chodzi, że rozmieszczenie znaków na tych dwóch systemach trochę się od siebie różni. Nawet klawiatury, z których się korzysta w PL nie są przystosowane do języka polskiego. Dlaczego, jeśli chcę napisać polskie znaki, które są niewidoczne na klawiaturach sprzedawanych w PL, muszę naciskać ALT? Dlaczego nie można wyprodukować klawiatury, na której wyżej wymienione znaki miałyby po prostu swój dodatkowy klawisz, tak jak na niemieckiej klawiaturze jest miejsce na ü, ö, ä bez potrzeby naciskania klawisza ALT. Wiem, że kiedyś była taka polska klawiatura do komputera Mazovia i jakoś nie wytrzymała konkurencji ze strony tańszych, wschodnioazjatyckich producentów sprzętu elektronicznego. Ale to było w latach 80-tych. Ale czy nie można by było teraz tego zrobić? Np. moi rodzice, którzy mieszkają w PL też mają problem z poprawnym naciskaniem polskich znaków, a moi koledzy z PL, jak piszą mi emaila, to też często zapominają o polskich znakach. Jak myślicie, czy trudne jest zaprojektowanie takiej klawiatury z polskimi znakami i czy przede wszystkim ona by działała np. na Windowsie czy Windows musiałby coś specjalnego wprowadzić, aby takie znaki były wyświetlane?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam z Kolonii

 

Łukasz

 

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jest układ klawiatury który nazywa się polski 214. Nie wiem jaki masz system, ale u mnie kombinacja ctrl+shift pozwala na przełączanie się między standardowym polskim a polskim 214. Po zmianie mamy klawiaturę qwertz, a w miejscu gdzie występują przecinki, kropki itp. są polskie znaki. Przykładowe zdjęcie takiej klawiatury. http://img547.imageshack.us/img547/2852/img07121.jpg

Jak widzisz można sobie bez problemu zwykłą klawiaturę przerobić. Zmazać stare, już nie odpowiadające temu co zostało napisane oznaczenia i dorysować poprawione :) Jeśli chodzi o kupno, hm sam nie wiem jak o to zapytać google.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o zaprojektowanie, to od pewnego czasu przygotowanie własnego układu klawiatury jest zdecydowanie prostsze - można użyć narzędzia 'Microsoft Keyboard Layout Creator' [KLIK]. Używałem go już kilka razy i naprawdę bardzo upraszcza cały proces (dawniej trzeba było pisać i kompilować własnego .dll z układem, ech...). Jeśli chodzi o same urządzenia, to wydaje mi się, że są na rynku dostępne naklejki, a także całe klawiatury. Pisząc bezwzrokowo właściwie w ogóle nie potrzebujesz takich dodatków :)

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...