Skocz do zawartości

Windows wykrył problem z HD + bad sectory


KM1952

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć - prośba o pomoc:

 

stan obecny:

po załadowaniu Windows 7

pokazuje mi się komunikat

System Windows wykrył problem z dyskiem twardym

(...)

Awarię zgłoszono dla następujących dysków twardych:

Nazwa dysku: SAMSUNG HD103SJ SCSI Disk Device

Wolumin: C:\ D:\

(na 1 dysku mam dwie partycje)

 

Zrobiłem mu skan MHDD

wynik: (nie mogę niestety znaleźć screenshot'a, który MHDD napisał, że zapisał)

<3ms 7648524

<10ms 12684

<50ms 146

<500ms 11

>500ms 1

x UNC: 18

reszta 0

 

Pytanie brzmi: czy mam wyzerować dysk? Czy istnieje inna droga naprawienia bad sectorów - co radzicie (przyznaję, że wszystko to, co podaje, to mi niewiele mówi)

Poniżej załączam wymagane raporty:

Zasilacz

X Tracer

Model: TRZ-420

420 W Power Suply

 

Raport CPU na ImageShack:

http://imageshack.us...aprotcpukm.png/

 

Raport HW 32:

http://www34.zippyshare.com/v/1268726/file.html

 

 

O ile to istotne, historia wcześniejsza:

Z początku komputer zawieszał się zaraz po załadowaniu, albo działał straaasznie wolno, tzn. po wciśnięciu przysiku START, trzeba było czekać ok. 3 minut na odzew.

Ale działał w trybie awaryjnym z siecią.

Po wykonaniu testów Microsoftu, które sugerowały, że składniki Windows Update wymagają naprawy, ale narzędzie tego nie zrobi (radź sobie sam)

przeglądałem różne fora i w despracji użyłem jakiegoś programu, który był tam podany (nie wiem już jaki)

System odblokował się, ale wówczas pojawił się komunikat o błędzie na HD

Narzędzia serwisanta dysków SAMSUNG (SeaTools) nie wykrywały dysku, inne przesłane przez serwisanta, po rozpakowaniu tworzą plik st (bez rozszerzenia) nie wiem co z tym zrobić.

Kolega polecił skan MHDD i Wasze forum. Szkoda, że nie wcześniej :((

Z opisów MHDD w sieci wynika, że trzeba zerować dysk - ale wolę zapytać Was o poradę.

Wcześniej nie było takich problemów - jestem zielony w tej dziedzinie.

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Na początek:

X Tracer

Model: TRZ-420

420 W Power Suply

To wyrób zasilaczo-podobny, zalecam zmienić go na coś markowego. Ile możesz wydać na nowy zasilacz?


Nie wiadomo, czy liczba uszkodzonych sektorów może się powiększać. Na początek najlepiej zrobić backup ważnych danych.

Wyzerowanie dysku może zmniejszyć liczbę tych uszkodzonych sektorów, choć to nie jest takie pewne. Z tym zasilaczem bałbym się zerować dysk, uszkodzone sektory to może być też jego wina. Poczekaj jeszcze na komentarz innych użytkowników.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź. Backup już zrobiłem. Nie mam pojęcia ile wydać na zasilacz, widzę że są różne typy. (200-300 PLN?)

Jakie są markowe? np. OCZ?

Jaka moc jest bezpieczna i potrzebna do mojego komputera/dysku?

Może coś polecisz?

 

No i proszę też kogoś doświadczonego o pomoc w podstawowej sprawie - co zrobić z bad sectorami.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za konkretny namiar.

Kopię swoich wszystkich folderów i plików wykonałem na dysku zewnętrznym, jak tylko pojawił się ten komunikat.

 

Czyli najpierw powinienem wymienić zasilacz, a potem ewentualnie zerować?

A nie ma jakiegoś narzędzia, co naprawi te X UNC, cokolwiek to jest, bez kasowania całego dysku?

Odnośnik do komentarza

Te UNC- uszkodzone sektory, ich nie da się usunąć bez zerowania. Powiem więcej, ich liczba może rosnąć, aż dysk nie będzie się nadawać do użytku.

Czyli najpierw powinienem wymienić zasilacz, a potem ewentualnie zerować?

Tutaj już nie chodzi o dysk, Tracer jest zasilaczem z czarnej listy, może nawet spalić siebie i przy okazji części w komputerze. Ja nie zwlekałbym z wymianą zasilacza.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Dzięki.

Dysk pół roku po gwarancji.

 

Czyli trzeba kupić nowe:

Zasilacz - propozycja Diox'a wyżej

Baterię na płytę główną

Dysk Twardy, 1TB (za np. 200-300 PLN?)

czy z tych raportów wynika, że jeszcze coś trzeba wymienić?

 

Czy dam radę sam to wymienić, skoro nigdy nie skladałem komputera - jak sądzicie? Odkręcić i przypiąć kabelki w te same miejsca, czy raczej nie jest to takie proste?

Czy możecie poradzić, jaki sprzęt kupić, zebym znowu nie miał jakiegoś tandetnego, jak ten zasilacz? 

Czy np,. ten dysk co go mam, to jest ok, przy zasilaczu SIlentium PC DEUS G1 500W?

Czy każdy dysk będzie pasował, czy lepiej kupić dokładnie taki sam?

 

Dzięki za radę i poświęcony czas.

Odnośnik do komentarza

Czy dam radę sam to wymienić, skoro nigdy nie skladałem komputera - jak sądzicie? Odkręcić i przypiąć kabelki w te same miejsca, czy raczej nie jest to takie proste?

Myślę, że tak. Wymiana dysku to przykręcenie czterech śrubek i podłączenie do płyty głównej i zasilacza.

Z zasilaczem jest trochę więcej roboty, ale bez przesady. Jeśli wiesz, gdzie podłączyć kabelki od zasilacza to nie widzę problemu. Jeśli nie czujesz się na siłach, pooglądaj filmiki na YouTube jak wymienić dysk i zasilacz.

 

Z dysków 1 TB może być np. http://www.morele.net/dysk-western-digital-caviar-blue-3-5-1tb-sata-600-7200rpm-64mb-cache-wd10ezex-479659/

Czy każdy dysk będzie pasował, czy lepiej kupić dokładnie taki sam?

Będzie pasował każdy dysk 3.5 cala ze złączem SATA .

 

Dołożyłbym jeszcze 2 lub 4 GB ramu: http://www.morele.net/pamiec-good-ram-ddr3-4gb-1600-cl11-gr1600d364l11-4g-462818/

Jeśli masz system 32-bit to wyjąłbyś starą kostkę i włożył nową.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

W temacie dysków:

- zobacz przeznaczenie poszczególnych wersji (Black, Blue, Green, Red itp.) na stronie producenta - www.wdc.com .

- kilka dni temu czytałem artykuł z testem dysków 1 i 2 TB Seagate oraz WD - KLIK - poczytaj

- ponieważ to blaszak to zdecydowanie proponuję zakup dwóch dysków i stosowny podział systemu, danych, backupu.

- jest to bardziej bezpieczne rozwiązanie. Oczywiście wszystko uwarunkowane jest finansami i planowanym czasem eksploatacji kompa.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...