Skocz do zawartości

Potrzebuję porady na temat ulepszenia laptopa


vitharis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam laptopa Dell PP31L

Układ graficzny: ATI Mobility Radeon HD3650 256MB

Procesor: Intel Core 2 Duo 2.20GHz

4 giga ramu

 

Problem polega na tym, że ma on już trochę lat i większość nowych gier mi zacina i tutaj potrzebuję porady. Czy warto wymienić podzespoły komputerowe jak procesor i karta graficzna, czy nie warto inwestować w laptopa, ponieważ teoretycznie nie są one stworzone do gier. Z drugiej strony, nie interesuje mnie zakup komputera bo jest to większy wydatek, a zauważyłem, że dość dobre procesory i karty graficzne można kupić w granicach 400zł. Cena właściwie nie gra roli, lecz lepiej by nie przekraczała 2000zł.

 

Czy może to kwestia chłodzenia ? zauważyłem, że dość szybko mi się grzeje laptop i osiąga temperatury 90 stopni. Mam podstawkę chłodzącą i rozkręciłem spód laptopa, wydajność się lekko poprawiła ale i tak w końcu temperatura podskakuje, a nie da się podkręcić wentylatorów (w biosie nie ma opcji, programami po prostu się nie dało).

 

Co moglibyście mi doradzić ? Nie jestem ekspertem jesli chodzi o komputery i prosiłbym o fachową poradę.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

diox - mylisz się. Procesory w lapkach można wymieniać na mocniejsze.

Punktem wyjścia dla Dell PP31L jest Specifications - http://www.manualslib.com/manual/36662/Dell-Pp31l.html?page=25#manual

Musisz podać jaki masz obecnie procesor i wersję BIOS. Ustalisz to programem HWiNFO w wersji bitowej odpowiedniej dla Twojego systemu w oknie System Summary. Robisz zrzut ekranu.

To tyle teorii ode mnie. Ja osobiście nie podejmuję się konkretnego doradztwa w tej kwestii, bo sprawa wwymaga łebskiego gościa 'w te klocki'. Może taki się ujawni? :D

Odnośnik do komentarza

O ile procesor można wymienić to już karty graficznej się nie da, jest to karta zintegrowana, pamięć RAM również jest na max, więc wymiana procesora pewnie na wiele się nie przyda.

Jeżeli chodzi o chłodzenie to jeżeli nic nie było robione wskazane by było wymienić pastę pod radiatorem na świeżą na procesorze i na karcie graficznej, jeżeli już jest otwarty to przypuszczam że wiatrak jest przyzwoicie wyczyszczony, nie chodzi o przedmuchanie a o wyczyszczenie nalotu na skrzydełkach, i przedmuchać dokładnie kratkę wylotową.

Odnośnik do komentarza

To jeśli karty graficznej się nie da, to dalsza dyskusja nie ma sensu. Chyba, że sam procesor usprawniłby wydajność gier itp ? Wiatrak przeczyściłem dmuchając w niego i odkurzaczem, lepszego pomysłu nie miałem :P Pastę termo-przewodzącą musiałbym zakupić. Tak czy siak, wykonanie tych 2 czynności zdałoby egzamin na pewien czas, ale nie na dłuższą metę.

 

Dorzucam zrzut ekranu z HWinfo: http://img69.imageshack.us/img69/6987/hwinfoh.jpg

 

Jeśli miałbym kupować nowy laptop, to już wolałbym komputer stacjonarny, po tej samej cenie wychodzą znacznie lepsze parametry, lecz wątpię, by dało rade kupić np 4 rdzenie + dobra grafa do 2000 zł :/

Odnośnik do komentarza

Komputer stacjonarny ma być z monitorem? Ma być w zestawie Windows?

Zestaw bez monitora i Windowsa:

Procesor: Intel Core i3-3220 /3.3GHz, 3MB, LGA 1155, BOX/ 439 zł

Płyta główna: AsRock B75M-GL /intel B75, LGA1155/ 210 zł

RAM: GoodRam 4GB 1333MHz CL9 85 zł

Dysk twardy: Western Digital Blue 500GB 7200rpm 16MB cache SATA600 210 zł

Karta graficzna: Sapphire Radeon HD7850 1GB DDR5 /256bit/ DVI/HDMI/DP 659 zł

DVD: Asus DRW-24B5ST SATA (black) 79 zł

Obudowa: SilentiumPC Brutus 410 Pure Black (bez zasilacza) 139 zł

Zasilacz: SilentiumPC Deus G1-500W 80+ Bronze 199 zł

Razem: 2020 zł/ ceny z esc.pl .

Mocny,dwurdzeniowy-czterowątkowy procesor, wydajna karta graficzna, tania płyta główna, na którą będziesz mógł w przyszłości wymienić procesor na Core i5, i7, RAM, obudowa i zasilacz polskiego producenta.

Jest to dobry komputer do gier i innych czynności.

Odnośnik do komentarza

W sumie masz rację, ale i tak coś jeszcze dodać chciałem w związku z kartami graficznymi w laptopach.

 

Nie prawdą jest jak pisze kolega marcinkowski, że karty graficznej w laptopie nie można wymienić bo owszem można. Może akurat nie w/w modelu. Wiele kart NVidia posiada złącze MXM, stosowane min. w laptopach ASUS i Fujitsu-Siemens (teraz Siemens). Również niektóre karty graficzne ATI posiadają złącze MXM.

Karty na owych złączach można wymieniać a nawet zamieniać modelami w poszczególnych laptopach.

Odnośnik do komentarza

Chciałem tylko uświadomi co niektórych, żeby nie zakładać od razu że nie jest to w ogóle niemożliwe.

Ponieważ czytając posty niektórych użytkowników można właśnie odnieść takie i nie inne wrażenie.

 

Oczywiście że nie każdy to potrafi, dlatego są serwisy dla niezaawansowanych, zaś dla odważnych fora i internetowe poradniki.

W dzisiejszych czasach w internecie można znaleźć wszystko, tylko trzeba umieć szukać :)

Odnośnik do komentarza

@Aux

Dokładnie wiem o złączach MXM, tu sugerowałem się konkretnie tym modelem. Co ciekawe bardzo często w specyfikacji laptopa jest podawane że karta graficzna jest zewnętrzna, ale to wcale nie znaczy że jest ona na złączy MXM, a wręcz przeciwnie jest ona również zintegrowana, różnica jest tylko taka że nie jest ona wspólną częścią np. chipsetu płyty głównej a jest oddzielnym chipem wmontowanym w płytę.

Tak dla ścisłości sam wymieniałem taką kartę na złączu MXM, nie jest to zbyt skomplikowane, z tym że ja podmieniałem nVidie na Radeona.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...