Skocz do zawartości

Jak sprawdzic motherboard?


kaczakkkk

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Chciałbym zwrócić uwagę że płyta nawet jeżeli uruchomi wiatraki to wcale nie oznacza że jest sprawna, było już wiele takich przypadków że wiatraki się kręcą a reszta leży.

Taka płytka diagnostyczna nic Ci nie da, przeprowadza ona POST i wykrywa błędy BIOS-u, oznaczone cyframi, te same które słychać z głośniczka dźwiękowe, więc jeżeli BIOS nie ruszy to i będziesz miał wynik negatywny, a BIOS bez procesora nie ruszy. Tego typu testery (ten nie), mają możliwość cofania wskazań i sprawdzenia stopniowo przeprowadzony POST, podobno te 4-cyfrowe są lepsze i lepiej jak na PCI, dla tego że już wychodzą z użycia porty LPT. Natomiast ten ma diody sprawdzające napięcia, jeżeli działają bez podłączonego procesora to pewnie jedyna przydatna rzecz w tym urządzeniu.

Odnośnik do komentarza

Juz jestem. buda - Antec P160 full ATX case.

zasilacz - Antec Neo 480 W.

Tak to wyglada - http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.antec.com/images/400/P160W.jpg&imgrefurl=http://www.antec.com/Believe_it/index.php?page%3Dsupport_productInfo_details%26ProdID%3D81602&h=400&w=400&sz=29&tbnid=ZQqSnoU_P99MdM:&tbnh=90&tbnw=90&zoom=1&usg=__jEGe-5cpC0bW6VJF5OIxRgWNsw8=&docid=TRu5uUWCeKXIhM&hl=pl&sa=X&ei=j9P2UNWuMcuShgfEjoCoDw&ved=0CD0Q9QEwBg&dur=203

Ps. Jak zrobic zeby zamiast dlugiego linka napisac duzymi literami TU w silnym czerwonym kolorze?

Sama buda jest atrakcyjna z bialego aluminium, z jednej strony przezroczysta i podswietlana.

 

Zeby ustalic producenta plyty to musze ja odkrecic, bo z napisow to jest tylko na gorze:

NF4 LAN PORTY.

Niestety nie mam do niej plytki ze sterami.

Mysle, ze to jest oryginalna plyta glownw do tej budy.

 

Jest troche zakurzona, chyba bedzie najlepiej sprobowac sciagnac to przy pomocy delikatnego pedzelka i odkurzacza.

Odnośnik do komentarza

Dodam jeszcze, ze w ramach oszczednosci zamierzam zrobic na tej bazie wydajny i szybki komputer, czyli bede potrzebowal:

1 - ewentualnie nowa plyte glowna

2 - procek z dobrym zegarem, podkrecalny, z multithread oraz wirtualizacja w kernelu.

3 - RAM-u na maksa.

 

Musisz Kaczaku zrobić fotę dokładną płyty. Musi pisać na laminacie Nazwa producenta i symbol.

 

 

Chyba LAN PARTY? Taka płyta tam jest? http://www.trustedre...XG-Motherboards

 

To jest to !

Od razu mam pytanie - czy jest jakas tabela przyporzadkowujaca plyty do budy? Jak to najlatwiej ustalic co moge do danej budy wlozyc?

Odnośnik do komentarza

Kaczak czy ty umiesz odpowiedzieć na zadane pytanie?

 

sory

 

cofam :P

 

Od razu mam pytanie - czy jest jakas tabela przyporzadkowujaca plyty do budy? Jak to najlatwiej ustalic co moge do danej budy wlozyc?

 

Do tej budy chyba wszystko :D

 

Najpierw kup do płyty procesor tu masz jakie pasują http://www.arest.pl/produkt/4598/DFI-Lan-Party-UT-nF4-Ultra-D-nForce4-Ultra-SATA-II-PCI-Ex-S-939/wlasciwosci

Edytowane przez Belfegor
Odnośnik do komentarza

Nie za bardzo bo nie wiem czy ta plyta dziala.

Nastepny problem - to staruszka z 2005roku - nawet gdyby dzialala to czy warto pod nia kupowac procka, watpie.

Najwazniejsze jest teraz:

- ustalic jej stan ew porownac z kosztem zakupu nowszej plyty z lepszymi parametrami.

Jezeli bym byl zmuszony do kupna nowej plyty, to samo okreslenie "standard ATX" wystarcza do podjecia decyzji?

Moze jakas dobra stronka z plytami ATX i cenami?

Odnośnik do komentarza
Nie za bardzo bo nie wiem czy ta plyta dziala.

 

Napisałem jak przynajmniej po części sprawdzić czy działa.

 

Najwazniejsze jest teraz:

- ustalic jej stan ew porownac z kosztem zakupu nowszej plyty z lepszymi parametrami.

Jezeli bym byl zmuszony do kupna nowej plyty, to samo okreslenie "standard ATX" wystarcza do podjecia decyzji?

 

Koszt zakupu nowszej płyty...hm to zależy czy pod procesory Intela czy AMD. Samo określenie ATX oznacza jedynie wymiary płyty (szerokość x długość)

 

Dodam jeszcze, ze w ramach oszczednosci zamierzam zrobic na tej bazie wydajny i szybki komputer, czyli bede potrzebowal:

1 - ewentualnie nowa plyte glowna

2 - procek z dobrym zegarem, podkrecalny, z multithread oraz wirtualizacja w kernelu.

3 - RAM-u na maksa.

 

W ramach oszczędności? Nie ma takiej opcji jak oszcedność przy konfiguracji wydajnej jednostki :D

Odnośnik do komentarza

Nawet mi przez mysl nie przeszlo, wyobrazam sobie tylko, ze musisz jednoczesnie walczyc z kilkoma takimi studentami jak ja, a to z penoscia nie jest latwe - pewien rodzaj symultany informatycznej/

Docelowo zamierzam na tym kompie miec zainstalowane rownolegle Win + Lin a na jednym z nich jeszcze wirualna maszyne do eksperymentow z "niebezpiecznym" softem.

Nacodzien: grafika /nauka Photoshopa/, obrobka filmow /zamiana formatow/, ksiegowosc /Excel + Word/ , dalsza nauka Linuxa

Mint z ktorego bede w perspektywie desantowal sie na FreeBSB. Calosc konfiguracja 2-monitorowa. To tak z grubsza.

 

Znalazlem strone ktora jest bardzo pomocna: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Poradnik_jak_wybrac_plyte_glowna-1981.html

Odnośnik do komentarza
Znalazlem strone

 

Trochę to nieaktualne.

 

Wrócmy jednak do rzeczywistośći. Wszystkie wymienione wymagania nie kojarzą mi się z bardzo wydajną jednostką. Ta płyta która siedzi w budzie jest stara i maxymalnie obsłuży 4GB ramu. Dałem link i powinieneś czytać specyfikację mobo. Żeby coś wybrać z sensensem drogi Kaczaku, należy podać kwotę, jaką zamierzasz przeznaczyć na nowy pecet. Buda zostaje i jest piękna. To już mamy. ;)

Odnośnik do komentarza

Box is fantastic.

Zasilacz 480 W, nie za malo?

RAM-u to 12-16 GB nie bedzie za wiele.

Zamierzam wykonywac 2-3 czynnosci rownolegle, do tego potrzebne sa 2 ekrany.

Ze wzgledu na nieprzerwane pasmo sukcesow naszej "zielonej wyspy" nie moge przekroczyc 1400 zl na:

1 - motherboard

2- procek

3-RAM

Napedy mam, i duzo roznej drobnicy.

 

Jestem wyrodnym ojcem bo zapomnialem dopisac ze syn nalogowo gra w Sieci i na moje nieszczescie z dobrymi wynikami,

wolalbym zeby sie uczyl w tym czasie.

Odnośnik do komentarza
Zasilacz 480 W, nie za malo?

 

jakiej marki? zdjęcie zasilacza z nalepką.

 

Ze wzgledu na nieprzerwane pasmo sukcesow naszej "zielonej wyspy" nie moge przekroczyc 1400 zl

 

I to mi się podoba. Krótko i na temat.

 

Napedy mam, i duzo roznej drobnicy.

 

To już troszkę mniej bo nie wiem o jakie napędy chodzi. Czyli musiałbyś podać markę i model.

 

Jestem wyrodnym ojcem bo zapomnialem dopisac ze syn nalogowo gra w Sieci i na moje nieszczescie z dobrymi wynikami,

wolalbym zeby sie uczyl w tym czasie.

 

Dobrze że to wyłapałem. Masz problem z edytowniem posta?

Odnośnik do komentarza
Zasilacz oryginal Antec Neo 480 W

 

Zasilacz zostaje. Tu sobie wieczorem poczytasz do poduszki http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Przeglad_zasilaczy_ATX_Antec_NEO480-1764.html

 

Nie odpowiedziałeś na jedno pytanie, nie spiesz się

 

Napedy mam, i duzo roznej drobnicy.

 

Co masz na myśli? Nagrywarki CD/DVD? Dyski twarde czy coś innego. Potrzebne są dane model, marka.

Ogólnie mówiąc, idziemy w stronę słonca :D

Odnośnik do komentarza

Nie odpisywalem, bo mam to zagrzebane gdzies w kacie.

Pisze z pamieci:

 

HDD - 500 GB Seagate

Naped optyczny - CD/DVD LG

Floppy drive

karta wi-fi

karta-sieciowa

karta-graficzna

karta TV nawet ale bede potrzebowal dekoder z mpeg-4 ze wzgledu na telewizje cyfrowa

przewody SATA

Cos zapomnialem?

 

I jeszcze jedna rzecz do kupienia: chlodzenie na procka

 

Poniewaz prawidlowe zaopatrzenie w energie jest bardzo istotne, to nalezy podsumowac laczne zuzycie pradu wyszystkich

komponentow komputera. Kiedys widzialem strone z kalkulatorem on-line. Moze znajde.

 

No prosze i juz jest: http://www.enermax.outervision.com/

Odnośnik do komentarza
HDD - 500 GB Seagate

 

A ja mam dysk WD - mówi ci to coś? No widzisz. Dla urządzeń jest określona symbolika. Jak dla samochodów. Np. Seageate ST.....literki cyfrki

 

karta-sieciowa

 

To jest urządzenie zintegrowane z płytą głowną i niech cię głowa nie boli

 

karta TV nawet ale bede potrzebowal dekoder z mpeg-4 ze wzgledu na telewizje cyfrowa

 

Czyli bedziesz potrzebował nowej karty TV - na razie daj spokój z telewizją budujemy jednostkę

 

karta-graficzna

 

jaka? model marka?

Naped optyczny - CD/DVD LG

 

Jaki model? Wiesz ile jest napędów LG?

O o kalkulatorze na razie zapomnij. Jest w każdym (albo prawie każdym sklepie internetowym trudniącym się sprzedażą sprzetu komputerowego.

 

Uzupełnij info o jakie proszę

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...