Skocz do zawartości

Vista i utracony XP


Jacek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Opis sytuacji:

Pierwszy był Win XP później na drugiej partycji była Vista i tak bez problemów wszystko działało. Po jakimś czasie do tej dwójki dołączył Linuks zwany Lamparcikiem. I dalej wszystko działało bez problemów. Pewnego dnia niedoświadczony uzyszkodnik (czyli ja) postanowił rozstać się z linuksem. Przeszukałem internet i znalazłem takie rozwiązanie, a mianowicie przywrócenie bootloadera visty za pomocą poleceń:

BOOTREC /FIXMBR

BOOTREC /FIXBOOT

Właściwie operacja się udała. "Lśniący lamparcik" poszedł w niepamięć a z nim GRUB 2, Vista wystartowała i byłem szczęśliwy.

Jednak niestety zniknęła też możliwość uruchomienia Windows XP który tam gdzieś jest.

 

Pytanie:

Jak przywrócić możliwość wyboru systemów?

Czy jest jeszcze szansa na odzyskanie XP?

 

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1. Np. EasyBCD i dodanie wpisu XP do menu rozruchu. EasyBCD to m.in. nakładka graficzna na konsolowe BCDEDIT.

 

2. Alternatywnie można w konsoli pojechać:

 

Start > wklep CMD > z PPM Uruchom jako Administrator i do wpisania następujące polecenia:

 

bcdedit /create {ntldr} /d "Windows XP"

bcdedit /set {ntldr} device partition=C:

bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

 

Gdzie C: = tu przykładowe liternictwo, tu jest punktowana partycja z plikami startowymi (niekoniecznie tożsama z partycją na jakiej jest Windows), czyli tam gdzie siedzi trójka od XP: NTLDR, NTDETECT.COM i BOOT.INI.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Tak na przyszłość.

 

W miejsce

bcdedit /set {ntldr} device partition=C:

zawsze można wpisać

bcdedit /set {ntldr} device partition=\device\harddisk0\partition2

 

W takiej sytuacji prawidłowy wpis powstanie nawet jeśli dodawany system nie ma przypisanej litery.

Natomiast kolejność numeracji pokrywa się z tym co widzimy w "zarządzaniu dyskami" > diskmgmt.msc.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...