Skocz do zawartości

UltimateDefrag - Zawieszenie przy obszarze $Extend


ktr

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem, nie mogę przeprowadzić defragmentacji dysku C programem UltimateDefrag v1.72. Sprzęt: laptop HP Compaq nx7300, Windows Vista Home Basic PL. Program uruchamiam po uruchomieniu Windy a trybie awaryjnym z wyłączonym wygaszaczem ekranu - czy tak powinienem robić? Czy też lepiej jest uruchomić windę normalnie?

 

Objaw: pomimo działania programu przez wiele godzin, status jest cały czas, że zdefragmentowano 0%, pozostało np. 20h i cały czas wisi na tym samym pliku. Tego pliku nie da się znaleźć na dysku fizycznie - przynajmniej ja nie portafię. Używam opcji Consolidate. W załączeniu screen pokazujący sytuację (widać tam także na dole nazwę tego pliku).

 

W czym może być problem?

post-730-041031500 1283893881_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

$Extend to jest jeden z obszarów metadanych MFT (Master File Table). Jest całkowicie ukryty i niewidoczny spod API, niektóre rootkit detectory mogą go pokazać. Lista takich obszarów: KLIK.

 

Skoro program ma problem z defragmentacją MFT, wykorzystaj inny mający tę właściwość. Za darmo Puran Defrag Free Edition, z płatnych np. PerfectDisk. Opcja: Boot Time Defragmentation.

Odnośnik do komentarza

Miałem podobny problem na komputerze u syna z tym, że nie trwało to aż takie "wieki", a przyczyną okazał się program zabezpieczający - konkretnie KIS. Podobnie wyglądała u mnie sytuacja z BullGuardem i Nortonem 360. Jak inne pakiety typu IS działają - trudno powiedzieć. Tłumaczyłem sobie to tak, że pakiety te mają zadaną ochronę systemu i plików systemowych, więc pewnie blokują dostęp do nich defragmentatorom na przykład. Obszedłem to używając właśnie Puran Defrag Free w trybie "Boot time defrag" połączonym zawsze ze sprawdzaniem dysku - jak na obrazku.

 

post-335-003755300 1283925409_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

- KIS nie powinien być u mnie problemem, bo komputer (system) został uruchomiony w trybie awaryjnym, także KIS nie został załadowany.

- jeśli włączę w UltimateDefrag opcję "enable boot time defragmentation" (Tools->Options) to chyba nie jest to związane z restartem kompa (nie muszę tego robić ani on tego nie wymusi), rozumiem, że tylko w inny sposób będzie przebiegała defragmentacja?

- jeśli to nie pomoże to spróbuję innego programu

Odnośnik do komentarza

- KIS nie powinien być u mnie problemem, bo komputer (system) został uruchomiony w trybie awaryjnym, także KIS nie został załadowany.

Tego to akurat nie jestem pewny...sprawdzałeś w trybie awaryjnym uruchomione procesy?

 

- jeśli włączę w UltimateDefrag opcję "enable boot time defragmentation" (Tools->Options) to chyba nie jest to związane z restartem kompa (nie muszę tego robić ani on tego nie wymusi), rozumiem, że tylko w inny sposób będzie przebiegała defragmentacja?

 

Ta opcja jest związana z restartem komputera...a może bardziej właściwie z następnym startem - Ultimate Defrag tego nie wymusza, ale przy następnym starcie (obojętne czy to będzie ręczny, celowy restart czy start po zamknięciu systemu po zakończonej pracy) otrzymasz ekran z informację, że Ultimate Defrag v.1.0 będzie chciał defragmentować i że możesz nacisnąć klawisz Esc aby anulować zadanie. Trwa to kilka sekund tylko.

Odnośnik do komentarza

Więc jeśli chodzi o UltimateDefrag v1.72, po zaznaczeniu opcji "enable boot time defragmentation" (Tools->Options) i zrestartowaniu komputera niestety nie uruchamia się defragmentacja. Uważnie obserwowałem start systemu.

OK...skoro uparliśmy się przy UD to wałkujmy dalej :) Zapytam tak - kiedy zaznaczałeś tę opcję? Jeśli w przed defragmentacją to powinno zadziałać...jeśli w trakcie, to może nie zadziałać. Z czego to wynika nie wiem, ale czasem to zaobserwowałem, choć nie wiem czy to była jakaś reguła. Może zrób tak - zaznacz tę opcję, zrestartuj UD i sprawdź czy wciąż tam jest zaznaczona. Potem zrestartuj system. Jak nie da rady, to pozostaje Ci kombinowanie z kolejnością czynności...a jak już się zniechęcisz to zostaje Puran Defrag :)

Odnośnik do komentarza

Spróbowałem Puran-a i udało się zrobić defrag przed załadowaniem pełnej windy. Fajnie, ale jakoś podejrzanie szybko... może kilka minut? Następnie zrobiłem defrag jeszcze raz po załadowaniu windy w trybie normalnym - też kilka minut... tak samo kilka minut w UltimateDefrag (funkcja contiguous). Może gdy dysk jest w niezłej formie to po prostu dzieje się tak szybko - nie wiem, kilka dni temu UD robił mi to wiele godzin.

 

Szkoda, że nie udało mi się zrobić UD przed załadowaniem windy (boot time) - trudno. Szkoda też, że w Puranie nie mogę ustawić samodzielnie wielu opcji tak jak mogę w UD (np. High Performance wybierając konkretne foldery, itp).

Odnośnik do komentarza

Może tak się stało, ponieważ wcześniej już defragmentowałeś dysk...choć oba programy inaczej układają piliki, to pliki nie były tak pokawałkowane i w jakimś tam porządku przecież. Poza tym Puran w "boot-time..." działa bez systemu, programów, usług, itp. więc jest to dużo szybszy sposób. Odnośnie Ultimate Defrag - może to jakiś tymczasowy feler...może spróbuj go użyć za jakiś czas. Miewałem z nim kłopoty, które wydawały się bez przyczyny...po jakimś czasie pełna funkcjonalność wracała do normy.

Na marginesie już...patrzyłem na obrazek, który załączyłeś...masz chyba mało wolnej przestrzeni dyskowej...nie wiem, jak duży masz dysk C, ale to prawdopodobnie raczej wina, że to komputer HP z dodatkowymi funkcjami typu "backup&recovery"...jeśli tak, to masz na dysku z pewnością folder "system recovery" lub coś podobnego, który ma objętość "0" i nie da się do niego wejść...w rzeczywistości ten folder ma kilka GB, a u mnie miał 10!!. Po odinstalowaniu Hp Backup&Recovery, które nigdy nie chciało zadziałać do końca samoczynnie wyzerował mi się ten folder i odzyskałem całe 10 giga. Zastanów się, czy jest Ci konieczne, choć bez tego przestaje działać przed startem możliwość odzyskania systemu dodana przez HP...chyba klawisz F11. W związku z tym usunąłem też partycję "recovery"...nie sam dysk, ale zawartość (jest tama możliwość w narzędziach HP) i mam tam teraz obraz dysku z Macirum Reflect.

I jeszcze jedno...w UD zmniejsz sobie na podglądzie tarczy dysku wielkość wyświetlanych bloków...z prawego klawisza myszy po najechaniu na jakiś blok - "zoomin/zoom out". Dla mnie najmniejsze wyświetlane bloki są bardziej czytelne...może dla Ciebie też? :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...