Skocz do zawartości

Spowolnienie komputera, zawieszanie się, niemożność skasowania plików w Temporary Internet Files


Rekomendowane odpowiedzi

Spowolnienie komputera, zawieszanie się, niemożność skasowania plików w folderze "Temporary Internet Files"

 

Dzień dobry,

mam uciążliwy problem z komputerem, nie wiem dlaczego nie można skasować plików w "Temporary Internet Files":

 

1. Komputer mimo regularnego usuwania tempów i defragmentacji działa bardzo wolno. Bywa że nawet prosta czynność kopiowana niewielkiego pliku tekstowego zajmuje minuty. Zaczął "szarpać" kursor.

 

2 Nierzadko się zawiesza, i wymaga restartu przez wyłączenie z prądu.

 

3. W folderze "Temporary Internet Files" są dziwne pliki, których nie daje się skasować, mimo wywłączania opcji tylko do odczytu.

Mają adres zaczynający:np.: res:// C: \ Program Files\Outlook Express \msoeres.dll/frntpage.htm

 

W załączeniu pliki OTL

 

Gemer po pewnym czasie skanowania zawiesza komputer, i nie daje loga.

Extras przed.Txt

OTL przed.Txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Brak oznak infekcji. Nie został jednak wdrożony skan pod kątem rootkitów, to na wszelki wypadek sprawdź co widzi Kaspersky TDSSKiller.

 

 

1. Komputer mimo regularnego usuwania tempów i defragmentacji działa bardzo wolno. Bywa że nawet prosta czynność kopiowana niewielkiego pliku tekstowego zajmuje minuty. Zaczął "szarpać" kursor.

 

2 Nierzadko się zawiesza, i wymaga restartu przez wyłączenie z prądu.

 

1. Jest tu bardzo mało miejsca na dysku, a na takim skraweczku defragmentacja może być nieefektywna (i jeszcze pytanie czym defragmentujesz):

 

Drive C: | 34,21 Gb Total Space | 1,84 Gb Free Space | 5,37% Space Free | Partition Type: NTFS

 

2. Sprawdź tryb transferu dysku, DMA czy PIO: KLIK (ustęp Optymalizacja wydajności HDD i CD/DVD-ROMów - Włączenie DMA). Oceniasz linię "bieżący tryb transferu".

 

3. Można rozważać czy Avast nie dokłada tu cegły.

 

4. W Dzienniku zdarzeń niezbyt dużo konkretów, choć zanotowane błędy Adobe Reader (ale to może być skutek a nie przyczyna):

 

Error - 2012-09-25 09:30:52 | Computer Name = DB0SCE82 | Source = Application Hang | ID = 1002

Description = Hanging application AcroRd32.exe, version 9.1.0.163, hang module hungapp,

version 0.0.0.0, hang address 0x00000000.

 

Pojawił się też jakiś BSOD (to było jednorazowe?):

 

Error - 2012-09-29 11:06:31 | Computer Name = DB0SCE82 | Source = System Error | ID = 1003

Description = Error code 00000024, parameter1 001902fe, parameter2 a9481678, parameter3

a9481374, parameter4 f8290d62.

 

 

3. W folderze "Temporary Internet Files" są dziwne pliki, których nie daje się skasować, mimo wywłączania opcji tylko do odczytu.

Mają adres zaczynający:np.: res:// C: \ Program Files\Outlook Express \msoeres.dll/frntpage.htm

 

W podanym przykładzie nie widzę nic dziwnego. Przykład ten mówi, że był uruchamiany Outlook Express i jego strona startowa. Dopóki będzie startowany, pliki będą regenerowane. Do czyszczenia Tempów możesz zastosować TFC - Temp Cleaner.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Nie został jednak wdrożony skan pod kątem rootkitów, to na wszelki wypadek sprawdź co widzi Kaspersky TDSSKiller.

 

Ten program wykazał że jest malware: Rootkit.Boot.Sinowal.b na \Device\Harddisk\DR0

 

Zgodnie z zaleceniami podanym w tamtym poście nie podjąłem żadnych działań choć Kaspersky nakazał "cure".

 

 

1. Jest tu bardzo mało miejsca na dysku, a na takim skraweczku defragmentacja może być nieefektywna (i jeszcze pytanie czym defragmentujesz):

 

Defragmentacja robiona jest Puran Defrag (z opcją Boot...)

Miewałem nawet o połowę mniej wolnego miejsca i defragmentacja udawała się, i chodziło znacznie szybciej/inaczej

 

 

2. Sprawdź tryb transferu dysku, DMA czy PIO: KLIK (ustęp Optymalizacja wydajności HDD i CD/DVD-ROMów - Włączenie DMA). Oceniasz linię "bieżący tryb transferu".

 

W bieżącym trybie transferu jest PIO - ale nie ma możliwości przestawienia w tym kanale (możność zmiany jest tylko w kanale trybu transferu0

 

 

W podanym przykładzie nie widzę nic dziwnego. Przykład ten mówi, że był uruchamiany Outlook Express i jego strona startowa. Dopóki będzie startowany, pliki będą regenerowane. Do czyszczenia Tempów możesz zastosować TFC - Temp Cleaner.

 

Tu nie chodzi o regenerowanie się serii takich plików, ale o to że choć są w tempach to ok. 30 takich plików sprzed kilku tygodni jest niekasowalnych. Jak się podobne pliki pojawiają teraz, to bez problemu się je da skasować.

Odnośnik do komentarza

Przenosimy się z powrotem do malware, bo jednak to ta sprawa.

 

 

Ten program wykazał że jest malware: Rootkit.Boot.Sinowal.b na \Device\Harddisk\DRO

 

Zgodnie z zaleceniami podanym w tamtym poście nie podjąłem żadnych działań choć Kaspersky nakazał "cure".

 

Zgodnie z sugestią programu wybierz Cure i zresetuj system. Na dysku C powstanie log z leczenia, dołącz. I spróbuj jeszcze raz podjąć się próby zrobienia GMER.

 

 

Tu nie chodzi o regenerowanie się serii takich plików, ale o to że choć są w tempach to ok. 30 takich plików sprzed kilku tygodni jest niekasowalnych.

 

Zastosuj TFC - Temp Cleaner.

 

.

Odnośnik do komentarza
Zgodnie z sugestią programu wybierz Cure i zresetuj system. Na dysku C powstanie log z leczenia, dołącz. I spróbuj jeszcze raz podjąć się próby zrobienia GMER.

 

1. Zrobiłem jak nakazał Kaspersky. Log w załączeniu.

 

1a) Kiedy zajrzałem do tego loga, komputer się zawiesił - pokazał się niebieski ekran. Musiałem restartować przez wyłączenie z prądu.

 

2. Gmer chodził długo, ale potem się zawiesił i też pojawił się niebieski ekran. I znów musiałem restartować przez wyłączenie z prądu.

 

Zmieniony plik.

TDSSKiller_log.txt

Odnośnik do komentarza
Jeszcze nie zastosowałem TFC

Ale na piechotę te stare pliki (z czasu kiedy chyba pojawiły się problemy) nadal nie dają się usunąć.

 

Dlatego mówię o użyciu tego szczególnego narzędzia (zabija procesy + stosuje technikę usuwania przy restarcie). Zastosuj od razu i podaj nie budzące wątpliwości wyniki.

 

 

w załączeniu FSS

 

Podejrzenia się sprawdziły. W systemie brakuje usług Centrum zabezpieczeń + Zapora systemu Windows. Zrób i zaimportuj pliki REG na podstawie instrukcji: KLIK. Zresetuj system.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Z tego nie ma raportu, niemniej nie muszę sprawdzać, wiem co narzędzie robi i wystarczy mi Twoje potwierdzenie skuteczności usunięcia plików. Czy wykonałeś również rekonstrukcję brakujących usług?

 

 

W bieżącym trybie transferu jest PIO - ale nie ma możliwości przestawienia w tym kanale

 

To jest przyczyna mulenia. Z prawokliku na ten kanał odinstaluj go i zresetuj system. Windows przebuduje urządzenie i przypisze DMA.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Czy wykonałeś również rekonstrukcję brakujących usług?

 

Mam nadzieję że rekonstrukcję zrobiłem poprawnie. tzn. jedno przez fix.reg, drugie przez narzędzie.wscfix.

 

 

To jest przyczyna mulenia. Z prawokliku na ten kanał odinstaluj go i zresetuj system. Windows przebuduje urządzenie i przypisze DMA.

 

Nie bardzo wiem jak to zrobić i gdzie?

Odnośnik do komentarza
Mam nadzieję że rekonstrukcję zrobiłem poprawnie. tzn. jedno przez fix.reg, drugie przez narzędzie.wscfix.

 

Mówiłam o plikach REG, czyli Centrum też poprzez import klucza, to automatyczne narzędzie naprawcze nie gwarantuje pełnej rekonstrukcji. Gdzieś tu nawet był na forum temat, w którym po jego użyciu nadal były braki w kluczu usługi.

 

 

Nie bardzo wiem jak to zrobić i gdzie?

 

Jak to? Przecież wytypowałeś wyraźnie kanał na którym jest PIO. Czyli: w menu Widok ustaw Urządzenia wg połączeń, rozwiń gałęzie aż do kanałów IDE, klikasz prawym na dany kanał, na którym jest dysk twardy z bieżącym trybem PIO, z menu kontekstowego wybierasz opcję Odinstaluj. Restart systemu.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Mówiłam o plikach REG, czyli Centrum też poprzez import klucza, to automatyczne narzędzie naprawcze nie gwarantuje pełnej rekonstrukcji. Gdzieś tu nawet był na forum temat, w którym po jego użyciu nadal były braki w kluczu usługi.

 

Ok. to drugie zrobiłem też przez fix.reg.

 

Przecież wytypowałeś wyraźnie kanał na którym jest PIO. Czyli: w menu Widok ustaw Urządzenia wg połączeń, rozwiń gałęzie aż do kanałów IDE, klikasz prawym na dany kanał, na którym jest dysk twardy z bieżącym trybem PIO, z menu kontekstowego wybierasz opcję Odinstaluj. Restart systemu.

 

Zrobiłem już.

 

Ale teraz nadal nie ma tam opcji zmiany.

Z tym że w polu (0) bieżący transfer (gdzie było PIO) jest "Ultra DMA Mode 5"

A przy drugim (1) jest jak było "Ultra DMA Mode 2".

Odnośnik do komentarza
Z tym że w polu (0) bieżący transfer (gdzie byłoPIO) jest "Ultra DMA Mode 5"

 

Sprawa jest rozwiązana, PIO skorygowane do DMA. Po tej operacji powinna się poprawić operatywność Windows, potwierdź to.

 

Z całości tematu wynika, że przechodzimy już do wykończeń:

 

1. Popraw sobie usługę Centrum zabezpieczeń tym plikiem REG.

 

2. Skasuj z dysku GMER, OTL i TDSSKiller oraz jego folder C:\TDSSKiller_Quarantine.

 

3. Zaktualizuj wyliczone poniżej aplikacje: KLIK. Wersje widziane aktualnie w systemie:

 

========== HKEY_LOCAL_MACHINE Uninstall List ==========

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall]

"{26A24AE4-039D-4CA4-87B4-2F83216020FF}" = Java™ 6 Update 20

"{AC76BA86-7AD7-1045-7B44-A91000000001}" = Adobe Reader 9.1.1 - Polish

"{D9226EB1-C528-48AC-B423-BD9240E1F60B}" = Opera 9.62

"Adobe Flash Player ActiveX" = Adobe Flash Player 11 ActiveX (wtyczka dla IE)

"Adobe Flash Player Plugin" = Adobe Flash Player 11 Plugin (wtyczka dla Firefox)

"Gadu-Gadu" = Gadu-Gadu 7.6

"Mozilla Firefox 9.0.1 (x86 pl)" = Mozilla Firefox 9.0.1 (x86 pl)

 

FF - HKLM\Software\MozillaPlugins\@adobe.com/FlashPlayer: C:\WINDOWS\system32\Macromed\Flash\NPSWF32_11_4_402_265.dll ()

 

Gadu-Gadu 7.6 jest tu zakreślone z następujących powodów: brak pełnej obsługi własnej sieci + niski poziom zabezpieczeń (brak szyfrowania). Jeśli szukasz lekkiej nowoczesnej alternatywy z obsługą sieci Gadu, to polecam WTW. Pełny opis komunikatora: KLIK.

 

4. Prewencyjnie zmień hasła logowania w serwisach.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Sprawa jest rozwiązana, PIO skorygowane do DMA. Po tej operacji powinna się poprawić operatywność Windows, potwierdź to.

 

Z całości tematu wynika, że przechodzimy już do wykończeń:

 

1. Popraw sobie usługę Centrum zabezpieczeń tym plikiem REG.

 

2. Skasuj z dysku GMER, OTL i TDSSKiller oraz jego folder C:\TDSSKiller_Quarantine

 

Już zrobiłem

 

 

4. Prewencyjnie zmień hasła logowania w serwisach.

 

Ważne dla mnie pytanie. Czy to tylko prewencyjnie, czy ten rootkit i te niekasowalne pliki dostępu do outlooka oznaczały że ktoś mógł w ten sposób mieć dostęp do zawartości kompa?

Odnośnik do komentarza

Prewencyjnie, ponieważ nie jestem w stanie przewidzieć co malował rootkit w MBR, lepiej działać nawet na wyrost niż potem płakać. Ten typ infekcji może przechwytywać takie dane jak hasła ...

 

I wypowiedz się wyraźnie czy po usunięciu rootkita w MBR + korekcji transferu dysku PIO > DMA nastąpiła wyraźna poprawa w działaniu Windows.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Prewencyjnie, ponieważ nie jestem w stanie przewidzieć co malował rootkit w MBR, lepiej działać nawet na wyrost niż potem płakać. Ten typ infekcji może przechwytywać takie dane jak hasła ...

 

Pytałem o to, bo mogła to być świadoma działalność kogoś, i ciekawiło mnie czy taki rootkit dawał dostęp np. do poczty na dysku itp.

 

 

I wypowiedz się wyraźnie czy po usunięciu rootkita w MBR + korekcji transferu dysku PIO > DMA nastąpiła wyraźna poprawa w działaniu Windows.

 

Wyraźnie widać, że przestała "skakać" /szarpać mysz - znów porusza się płynnie. Otwiera się też szybciej. Nie zwróciłem tylko uwagi w wyniku którego działania doszło do tego.

Odnośnik do komentarza
Nie zwróciłem tylko uwagi w wyniku którego działania doszło do tego.

 

Zapewne kombinacja. Rootkit mógł wpływać na zawieszanie systemu i powolne działanie. PIO tylko pogrążyło sprawę (baaardzo wolne operacje i "szarpanie kursorem").

 

Temat ukończony, jeśli nie masz więcej obserwacji / pytań, daj sygnał do zamknięcia.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...