Skocz do zawartości

UKASH Komputer został zablokowany z powodu naruszenia prawa polskiego


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Atak na komputer miał miejsce na jednym z kont użytkownika. W trybie awaryjnym nie miałem możliwości wybrać konta, więc uruchomiłem skan w otl.exe dla wszystkich użytkowników.

Wygląda jednak na to, że za bardzo pośpieszyłem się z wysyłaniem loga, bo po ponownym uruchomieniu komputera nie było po wirusie śladu. Antywirus wychwycił podejrzaną aplikację, podczas gdy próbowała zadziałać i na ten moment przebywa ona w kwarantannie. Uruchomiłem skan podczas działania systemu, a obecnie jeszcze skanuje podczas ponownego uruchomienia. Będę musiał monitorować przez najbliższy czas ten komputer. Rano będę edytował posta i wtedy wyślę też nowsze logi dotyczące tego komputera

Powodem stwierdzenia, że mógł być to ten ukash jest to, że pojawił się u mnie ten problem na drugim komputerze niemal w tym samym czasie. Jeszcze jednak nie napisałem tematu dotyczącego tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Wygląda jednak na to, że za bardzo pośpieszyłem się z wysyłaniem loga, bo po ponownym uruchomieniu komputera nie było po wirusie śladu. Antywirus wychwycił podejrzaną aplikację, podczas gdy próbowała zadziałać i na ten moment przebywa ona w kwarantannie.

 

Podaj raport z antywirusa, co i gdzie wykryte.

 

 

W trybie awaryjnym nie miałem możliwości wybrać konta, więc uruchomiłem skan w otl.exe dla wszystkich użytkowników.

 

Nie, ta opcja to nie jest prawdziwy skan "wszystkich użytkowników". Rejestr danego użytkownika jest załadowany tylko wtedy, gdy też użytkownik jest zalogowany. A że każdy użytkownik ma inny rejestr, logi z OTL muszą być robione z poziomu danego zalogowanego konta.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Przepraszam, że tak długo to trwało. Zrobiłem skan programem antywirusowym, a następnie programem OTL i GMER. Z programu antywirusowego zamieszczam 2 zrzuty ekranu oraz plik tekstowy, w którym zawarty jest raport ze skanowania przy uruchomieniu. Niestety większość wirusów zostało usuniętych, a nie przeniesionych do kwarantanny, a to może być problemem podczas ustalenia przyczyny ataku wirusa.

Pierwszy skan podczas pracy systemu http://imageshack.us/photo/my-images/26/podczaspracysystemu.jpg/

Drugi skan przy ponownym restarcie http://imageshack.us/photo/my-images/14/przyponownymuruchomieni.jpg/

 

OTL i GMER zostały uruchomione na koncie użytkownika, na którym miał miejsce atak wirusa i były wykonane po skanowaniu programu antywirusowego. Opiszę problem odnośnie innego komputera w drugim temacie.

Skan Avast przy uruchomieniu systemu.txt

OTL.Txt

Extras.Txt

Gmer.txt

Odnośnik do komentarza

Log z GMER robiłeś w złym środowisku, przy czynnym sterowniku SPTD od emulatora napędów wirtualnych (KLIK). Ale zostaw to już.

 

DRV - [2012-02-11 20:47:04 | 000,436,792 | ---- | M] () [Kernel | Boot | Running] -- C:\Windows\System32\drivers\sptd.sys -- (sptd)

 

 

Z programu antywirusowego zamieszczam 2 zrzuty ekranu oraz plik tekstowy, w którym zawarty jest raport ze skanowania przy uruchomieniu.

 

Pierwszy obrazek: wyniki infekcyjne w lokalizacji tymczasowej (prewencyjnie będę Temp i tak zbiorczo czyścić). Drugi obrazek: nic szczególnego, Avast widzi obiekty w określonych instalatorach, o ile adware OpenCandy w SUPER to prawda, to ten drugi wynik nie jest dla mnie jasny. Log tekstowy: pomijając błędy w instalatorach, to tylko wynik w cache Java zdaje się być zagrożeniem. Ogólnie: żaden z pokazanych wyników nie pochodzi od infekcji UKASH.

 

 


W podanych logach nie ma oznak infekcji, ale wykonaj te działania:

 

1. Odinstaluj: 1ClickDownloader (adware), Skaner on-line mks_vir (martwy archaiczny skaner).

 

2. Drobny skrypt pod kątem mikro elementów adware, wpisów pustych oraz czyszczenia lokalizacji tymczasowych. Uruchom OTL i w sekcji Własne opcje skanowania / skrypt wklej:

 

:OTL
IE - HKLM\..\SearchScopes\{afdbddaa-5d3f-42ee-b79c-185a7020515b}: "URL" = "http://search.conduit.com/ResultsExt.aspx?q={searchTerms}&SearchSource=4&ctid=CT1098640"
IE - HKU\S-1-5-21-2788389910-1900061690-2230786427-1004\..\URLSearchHook: {e8de9422-3b2c-4243-bf6f-235da84d8ef8} - No CLSID value found
O3 - HKU\S-1-5-21-2788389910-1900061690-2230786427-1004\..\Toolbar\WebBrowser: (no name) - {D4027C7F-154A-4066-A1AD-4243D8127440} - No CLSID value found.
O3 - HKU\S-1-5-21-2788389910-1900061690-2230786427-1004\..\Toolbar\WebBrowser: (no name) - {E8DE9422-3B2C-4243-BF6F-235DA84D8EF8} - No CLSID value found.
O16 - DPF: {CAFEEFAC-0016-0000-0026-ABCDEFFEDCBA} "http://java.sun.com/update/1.6.0/jinstall-1_6_0_26-windows-i586.cab" (Reg Error: Key error.)
O16 - DPF: {E2883E8F-472F-4FB0-9522-AC9BF37916A7} "http://platformdl.adobe.com/NOS/getPlusPlus/1.6/gp.cab" (Reg Error: Key error.)
[2012-09-23 01:31:51 | 000,000,000 | ---D | M] (OneClickDownloader) -- C:\Users\mik\AppData\Roaming\mozilla\Firefox\Profiles\extensions\OneClickDownload@OneClickDownload.com
 
:Reg
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main]
"Default_Page_URL"=-
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Main]
"Default_Page_URL"=-
"Start Page"="about:blank"
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes]
"DefaultScope"="{0633EE93-D776-472f-A0FF-E1416B8B2E3A}"
 
:Commands
[emptytemp]

 

Adnotacja dla innych czytających: skrypt unikatowy - dopasowany tylko i wyłącznie pod ten system, proszę nie stosować na swoich systemach.

 

Klik w Wykonaj skrypt. System zostanie zrestartowany, otworzy się log z wynikami usuwania. Do oceny wystarczy tylko ten log z wynikami usuwania. Nowy skan OTL zbędny.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Przepraszam za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi. Już mi się wydawało, że nie otrzymam pomocy w analizie raportów i nie śpieszyło mi się odwiedzić tej strony. Miałem jakiś czas temu zainstalowany program alcohol 120%. Usunąłem teraz sterownik SPTD metodą 1 (podpunkty 1 i 2).

 

Nie wiem ile jest pracy z usuwaniem tego cache od Java. Podjerzewam, że monit o aktualizjacji java (który tak naprawdę jest wirusem) może przeszkadzać innym użytkownikom komputera i z tego powodu chętnie bym się tego pozbył (dodam, że infekcja prawdopodobnie miała miejsce ponad rok temu). Choć szukałem, nie spotkałem się w internecie ze sposobem usunięcia tego problemu.

09302012_120008.log.txt

Odnośnik do komentarza

Skrypt wykonany, zamknij prawidłowo temat:

 

1. W OTL uruchom Sprzątanie, które skasuje z dysku OTL wraz z kwarantanną.

 

2. Wyczyść foldery Przywracania systemu: KLIK.

 

3. Zaktualizj wyliczone poniżej aplikacje: KLIK. Aktualnie zanotowane w systemie wersje:

 

========== HKEY_LOCAL_MACHINE Uninstall List ==========

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall]

"{26A24AE4-039D-4CA4-87B4-2F83216026FF}" = Java™ 6 Update 26

"{26A24AE4-039D-4CA4-87B4-2F83217000FF}" = Java™ 7 Update 1

"{32A3A4F4-B792-11D6-A78A-00B0D0170000}" = Java™ SE Development Kit 7

"{AC76BA86-7AD7-1033-7B44-AA1000000001}" = Adobe Reader X (10.1.1)

"Adobe Flash Player ActiveX" = Adobe Flash Player 11 ActiveX (wtyczka dla IE)

"Gadu-Gadu" = Gadu-Gadu 7.7

 

- Te stare Java po prostu hurtem odinstaluj, w razie potrzebny wprowadź w system najnowszą wersję.

- Gadu-Gadu 7.7 tu zakreślone, gdyż aplikacja jest przestarzała, niepełnosprawna (brak pełnej obsługi własnej sieci), słabo zabezpieczona (brak szyfrowania). Do rozważenia alternatywy z obsługą sieci Gadu: WTW, Kadu, Miranda, AQQ. Opisy: KLIK.

 

 

Nie wiem ile jest pracy z usuwaniem tego cache od Java. Podjerzewam, że monit o aktualizjacji java (który tak naprawdę jest wirusem) może przeszkadzać innym użytkownikom komputera i z tego powodu chętnie bym się tego pozbył (dodam, że infekcja prawdopodobnie miała miejsce ponad rok temu). Choć szukałem, nie spotkałem się w internecie ze sposobem usunięcia tego problemu.

 

Cache Java już wyczyszczone ... Najpierw Avast z niego usuwał obiekt, potem w skrypcie czyściłam pliki temp, a komenda [emptytemp] zawiera podkomendę [emptyjava]. Wyniki przetwarzania skryptu:

 

[EMPTYTEMP]

 

User: krz

->Java cache emptied: 0 bytes

 

User: mik

->Java cache emptied: 425683325 bytes

 

A alert o aktualizacji Java słuszny, jak wskazuję w wątku powyżej.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...