Skocz do zawartości

Reperacja nakładkowa bez utraty danych


Rekomendowane odpowiedzi

Copyright @picasso fixitpc.pl Powielanie tej pracy zabronione.

 

orb_medium.pngReperacja nakładkowa

 

Windows Vista / Windows 7

 

Symulacja metody znanej w XP polegającej na wykorzystaniu funkcji Aktualizacja do nadpisania zainstalowanego Windows bez naruszenia układu kont, zainstalowanych programów, ustawień i danych osobistych. Zasady są te same co w przypadku procesu XP:

  • Metoda aktualizacyjna dopuszcza tylko i wyłącznie nadpisanie z płyty o stanie SP równym lub wyższym niż posiadany Windows (dotyczy to też edycji uznanych za "bardziej rozwinięte"). Przy aktualizacji, zgodnie z nazwą, nie jest po prostu możliwy downgrade. Użycie płyty starszej niż zainstalowany Windows zwróci błąd o obecności wyższej wersji. Mając starszą płytę można się poratować na dwa sposoby: mało eleganckim jest deinstalacja całego SP z komputera, zamiennie przeprowadzenie integracji SP na płycie (Win Integrator lub inżynieria wsteczna).
  • Użyta do procesu płyta musi być pełną wersją, a nie brandowanym OEM skrojonym przez producenta. Systemy "Recovery" dołączone do laptopów zwykle (zależy to już od rozwiązania producenta) kolportują płyty umożliwiające jedynie zrzut fabrycznego Windows i są pozbawione mechanizmów typowej pełnej DVD.
  • Skutki uboczne: proces aktualizacyjny może zdegradować sterowniki firm trzecich i po pomyślnie przeprowadzonej Reperacji należy je przeinstalować.
Natomiast różnicą jest, iż proces ten na Vista jest dostępny tylko spod interfejsu Windows, lecz nie przez bootowanie DVD (tam bowiem jest dostępny moduł Napraw komputer):

 

upgradeoff.png

 

To implikuje mniejszą skuteczność tej metody. Mogą zaistnieć w komputerze warunki uniemożliwiające prowadzenie takiego nadpisu z poziomu działającego Windows. Typowym przypadkiem może być infekcja wykonywalnych typu Virut.

 

 

Przebieg procesu

 

 

1. Włóż płytę DVD do napędu. Powinien zastartować moduł Autoodtwarzania uruchamiając ekran opcji. Jeśli jest zdeaktywowane Autoodtwarzanie (ochrona przez infekcjami z przenośnych), należy wywołać kontekstową eksplorację zawartości dysku i ręcznie uruchomić plik setup.exe.

 

setup.gif

 

2. Na ekranie wyboru opcji wybrać Instaluj teraz / Install Now.

 

upgrade1.png

 

3. Pojawi się ekran proponujący opcjonalne sprawdzanie dostępności aktualizacji online. Wasza decyzja, jednakże ominięcie tego kroku przyśpieszy proces aktualizacyjny, a uzupełnienia bezpieczeństwa możliwe do wykonania już po instalacji w trybie Windows Update. Decydując się na opuszczenie wybieramy opcję: Nie pobieraj najnowszych aktualizacji / Do no get the latest updates for installation.

 

upgrade2.png

 

4. Padnie pytanie o klucz produktu. Ważne: proszę go nie wpisywać zostawiając puste pola i odpowiadając negatywnie na dalsze namowy, ponieważ klucz ten już jest spożytkowany na Windows aktualnie zainstalowanym i zaktywowanym. Podwójne użycie klucza sprowokuje przejście w Tryb zmniejszonej funkcjonalności. Również proszę zostawić odznaczone pole Automatycznie aktywuj ... / Automatically activate ....

 

upgrade3.png upgrade4.png

 

5. Konsekwencją braku klucza będzie ujawnienie się ekran wyboru edycji Windows Vista. Podświetl swoją edycję i zaznacz opcję Edycja kupionego systemu Windows została wybrana / I have selected the edition of Windows that I purchased.

 

upgrade5.png

 

Pojawi się licencja do zatwierdzenia.

 

6. Jako metodę instalacyjną wybierz opcję Uaktualnij / Upgrade.

 

upgrade6.png

 

7. Rozpocznie się proces instalowania:

 

upgrade7.png

 

Instalator będzie kontynuował bez dalszej interakcji użytkownika, uruchamiając ponownie komputer.

 

8. Proces aktualizacyjny pozostawia po sobie odpadki, które można usunąć. Chodzi o ukryte foldery o następujących nazwach: Windows.old, $INPLACE.~TR i $WINDOWS.~Q. Usuwanie folderów może się wykonać dwojako:

  • Ręcznie (to wymaga operacji z uprawnieniami - patrz wcześniejszy post) spod Windows Explorer lub linii poleceń. Jeśli podczas operacji kasowania spod Windows Explorer pojawią się błędy explorer.exe, może to świadczyć o uszkodzeniu plików składowych. Wtedy należy wykorzystać linię poleceń lub:
  • Narzędzie Oczyszczanie dysku: Pliki wszystkich użytkowników na tym komputerze / Files from all users of this computer > Pliki odrzucone przez uaktualnienie systemu / Windows Files discarded by Windows upgrade
Uwaga dodatkowa: Jeśli po aktualizacji brakuje jakiś osobistych plików, należy sprawdzić właśnie te foldery, i w razie potrzeby wyciągnąć je stamtąd.

 

9. Finałowo należy zaktywować swoją nadpisaną Vistę.

 

 

Aneks - Artykuły MS

Two consecutive error messages when you try to upgrade a computer that is running Windows Vista: "Upgrade has been disabled" and then "The upgrade cannot be started"

You cannot select an upgrade option for Windows Vista, and you may receive an error message: "You cannot upgrade Windows in Safe mode"

Eksplorator Windows ulega awarii podczas próby usunięcia folderu $WINDOWS.OLD z komputera, którego system został uaktualniony do wersji Windows Vista

How to use the Disk Cleanup feature to delete the Windows.old folder after you install Windows Vista

Some files may appear to be missing after you upgrade an earlier version of Windows to Windows Vista

How to restore your personal files after you perform a custom installation of Windows Vista or of Windows 7

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...