Skocz do zawartości

Zdegradowani Administratorzy


Rekomendowane odpowiedzi

Copyright @picasso fixitpc.pl Powielanie tej pracy zabronione.

orb_medium.pngZdegradowani Administratorzy

Windows Vista / Windows 7


Założenia: nie jest możliwe przekwalifikowanie konta na typ administracyjny (w szczególnych sytuacjach niemożliwe żadne logowanie) i występują objawy podobne do tych:

  • Wszystkie konta użytkowników zostały w jakiś sposób zdegradowane z administracyjnych do standardowych
  • Konto na prawach administracyjnych zostało wyłączone lub ukryte na ekranie logowania
  • Podczas próby uruchamiania aplikacji / zadań wymagających uprawnień administracyjnych pada dziwne pytanie o wprowadzenie hasła dla konta ASP.NET (to ukryte konto pochodzące z .NET Framework)
  • System został zaktualizowany z XP do Vista i nastąpiła transformacja konta Administrator

Obejściem problemu jest zalogowanie na wbudowane w system ukryte konto Administrator. Konto to jest domyślnie wyłączone na Windows Vista i Windows 7, a jego włączenie wymaga oczywiście uprawnień administracyjnych.
 

admin01.gif

 

 


METODA 1:

Mechanizm Windows Vista i Windows 7 przewiduje scenariusz awaryjnego uaktywnienia tego konta, jeżeli nie istnieją w systemie żadni lokalni Administratorzy. I to jest pierwsza metoda na spróbowanie: start w trybie awaryjnym. Specyficznym przypadkiem może być obecność w systemie SteadyState. Jeśli wszystkie konta są wyłączone / komputer się restartuje w pętli, należy również skorzystać z przechodzenia w tryb awaryjny w celu logowania na administratora SteadyState.Niestety są możliwe nietypowe sytuacje. Jeśli na ekranie wyboru użytkowników nie ujawni się wbudowany Administrator (jedną z przyczyn może być istnienie ukrytego specjalnego konta o prawach administratora) albo tryb awaryjny jest uszkodzony (skasowany klucz SafeBoot), zostają już tylko następujące metody naprawy:METODA 2:

Scenariusz: wbudowany Administrator jest wyłączony i nie pokazuje się on jako dostępny w Trybie awaryjnym (lub nie jest możliwe startowanie do awaryjnego), wszystkie dostępne konta są zdegradowane do uprawnień standardowych, jest możliwe logowanie na jedno z nich. Rozwiązanie tego problemu, pomimo dostępności logowania na jedno ze zdegradowanych kont, wymaga skorzystania z płyty Recovery.

Uwaga:

Metoda aplikuje się tylko dla systemów 32-bit. Nie dotyczy systemów 64-bit. Wykorzystane tu narzędzie ma charakter 32-bitowy i nie będzie działać w środowisku WinRE.1. Pobierz narzędzie enableadmin.exe i zapisz na Pulpicie.

button.png

2. Zastartuj z DVD instalacyjnej Windows Vista lub 7 do modułu Napraw komputer / Repair Computer. Jeśli nie posiadasz płyty, w linku gotowa płyta naprawcza do pobrania.W module wybierz opcję Command Prompt / Wiersz polecenia:

winre7_menu.png

3. W linii poleceń wpisz komendę zmiany napędu na dysk na którym jest zainstalowany system, przykładzie dysk C:


X:\sources>C:Następnie polecenie przejścia do ścieżki swojego Pulpitu:


C:\>CD "C:\Users\Nazwa konta\Desktop"A następnie komendę uruchomienia uprzednio pobranego narzędzia:


C:\Users\Nazwa konta\Desktop>enableadmin4. Zatwierdź restart komputera. Na ekranie logowania powinien się pokazać Administrator umożliwiający zalogowanie i podjęcie awaryjnych kroków z kontami użytkowników.METODA 3:

Scenariusz: wbudowany Administrator jest wyłączony i niedostępny z poziomu trybu awaryjnego (lub nie jest możliwe startowanie do awaryjnego), nie jest możliwe zalogowanie na żadne konto standardowego użytkownika. Rozwiązanie tego problemu wymaga skorzystania z płyty Recovery. Można próbować z opisanym wyżej narzędziem enableadmin.exe pobranym na innym komputerze i zlokalizowanym na pendrive (polecenia kopiowania na Pulpit + dalej jak wyżej). Alternatywnie do wykonania nietypowa edycja rejestru uaktywniająca wyłączonego Administratora.


1. Zastartuj z DVD instalacyjnej Windows Vista lub 7 do modułu Napraw komputer / Repair Computer. Jeśli nie posiadasz płyty, w linku gotowa płyta naprawcza do pobrania.W module wybierz opcję Command Prompt / Wiersz polecenia:

winre7_menu.png

2. W linii poleceń wpisz komendę regedit:


X:\sources>regedit3. Otworzy się standardowy edytor rejestru. W drzewku po lewej podświetl gałąź HKEY_LOCAL_MACHINE. Z menu File / Plik wybierz opcję Load hive / Załaduj gałąź rejestru.

admin01.gif admin02.gif


4. Otworzy się dialog wyboru pliku. Ścieżka domyślnie pokazuje zawartość płyty, z której korzystasz. Przenieś się do katalogu zainstalowanego na dysku twardym Windows. I wskaż do podmontowania plik rejestru C:\WINDOWS\system32\config\SAM. Nadaj montowanej roboczo gałęzi dowolną nazwę np. Test.

admin03.gif admin04.gif


5. W gałązce HKEY_LOCAL_MACHINE pojawi się nowy obiekt o naszej nazwie Test. Rozwiń ten klucz Test. I przejdź głębiej do ścieżki:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Test\SAM\Domains\Account\Users\000001F4.

admin05.gif admin06.gif


6. Z prawokliku na wartość o nazwie F wybierz opcję Modify binary data / Modyfikuj dane binarne:

admin07.gif

Otworzy się okienko edycji danych. Zamień numer 11 na 10, poprzez zaznaczenie kursorem pozycji za numerem 11 + cofnięcie przez backspace + wpisanie w wolne miejsce nowego numeru 10.

admin09.gif> admin10.gif


7. Po edycji z menu File / Plik wybierz opcję Unload hive / Zwolnij gałąź.

8. Zatwierdź restart komputera. Na ekranie logowania powinien się pokazać Administrator umożliwiający zalogowanie i podjęcie awaryjnych kroków z kontami użytkowników.
Aneks - Artykuły MS:
Information for advanced users about the changes to the built-in administrator account in Windows Vista
The administrator account does not appear on the Windows Vista Welcome screen
HOW TO: Enable the build-in Administrator account in Windows Vista
All user accounts are disabled or the computer restarts continuously on a Windows XP-based or Windows Vista-based computer that has Windows SteadyState installed

Odnośnik do odpowiedzi
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...