Skocz do zawartości

Zewnetrzny naped optyczny przez USB do laptopa.


kaczakkkk

Rekomendowane odpowiedzi

Juz kiedys poruszalem ten temat.

Mam starszy laptop Dell Latitude C600, chcialem na nim zainstalowac Linuks Mint.

Niestety naped optyczny jest za slaby /wyczyscilem soczewke lasera/, bez problemu widzi plyte CD z Windows i instaluje z niej, natomiast plytki z Mintem nie widzi i instalacja odpada.

Koledzy doradzali ze to objaw " wieku dojrzalego" i jedynie wymiana napedu rozwiazuje problem.

Niestety teraz sa czasy dla oszczednych.

Tymczasem ja mam dodatkowy naped optyczny ktory kiedys wyciagnolem z PC /interfejs SATA/.

Pytanie: Jak przejsc z SATA na USB zeby laptop zobaczyl dodatkowy naped optyczny?

Bede wdzieczny za odpowiedz

 

Znalazlem juz cos takiego: http://www.ceneo.pl/11621379

 

A jak rozwiazac kwestie zasilania?

 

Tym niemniej bede wdzieczny za Wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie ma takiej opcji żeby nie widział. To kwestia płyty i wykonanego nagrania obrazu MInt.

 

Podaj jeszcze dane tego napędu.

Dane napedu: HL Data Storage

DVD Writable/CD-RW Drive

Model: GSA-H30N

 

Nie ma takiej opcji żeby nie widział. To kwestia płyty i wykonanego nagrania obrazu MInt.

 

Podaj jeszcze dane tego napędu.

Ale obraz Mint na innych laptopach instaluje bezawaryjnie, tylko z Dell,em sa klopoty.

 

Jeśli czyta płytkę Windows a nie Mint, to nie wina napędu. Sprawdź tę płytkę z Mintem na innym kompie, bo może to wina płyty :)

 

Co do drugiego, to spójrz na takie rozwiązanie: https://www.hurt.com...1031,p7629.html "W zestawie: mostek USB IDE/SATA, zasilacz zewnętrzny, przewód USB, przewód zasilający molex,"

Wielkie dzieki ten mostek USB IDE/SATA jest swietny i dodatkowo na IDE, tez mam pare starszych dyskow i napedow. Edytowane przez picasso
Używaj opcję Edytuj zamiast tworzyć X własnych postów w ciągu. Sklejam. //picasso
Odnośnik do komentarza

Na stronie Della jest nowsza wersja biosu o numerze 2.06.

 

Wejdź na stronke znajdź swojego lapka. Z listy wybierz pozycję Removable Storage. Przedostatnia pozycja dotyczy HLDS

 

data

Optional

14/02/2002

2.06, A04

 

Płyty czyścisz wodą z dodatkiem płynu do garów. Przetrzeć delikatnie - wysuszyć i próbować.

 

Jak dobrze pamietam to zgrywalem Nero.

 

Zaktualizuj Bios i nagraj innym softem nową płyte.

Odnośnik do komentarza

Podczas proby instalacji wyswietlil czarne okno wiersza polecen z napisem "nie mozna znalezc napedu dyskietek" i od nowej lini miga znak zachety.

 

Dalem ENTER na migajacy znak zachety i okno cmd - zniklo.

To oznacza:

- przerwanie instalacji?

- zakonczenie instalacji?

 

Zrobilem restart, nadal nie widzi, tak to bywa ze starociami, chyba jednak kupie ten mostek USB IDE/SATA.

Odnośnik do komentarza
To oznacza:

- przerwanie instalacji?

- zakonczenie instalacji?

 

Po pomyślnej instalacji powinien się pokazać dymek "Znaleziono nowy sprzet" i prośba o restart.

 

Uściślijmy jedną kwestię: kiedy poprosiłem o podanie nazwy napedu najpierw podałeś

 

Dane napedu: HL Data Storage

DVD Writable/CD-RW Drive

Model: GSA-H30N

 

potem na obrazku wyszło CD-RW GCE-8080N

 

to dwa różne napedy, chociaż ten drugi figuruje jako montowany w Dellu Latitude. Zweryfikuj dane nagrywarki żeby nie było wątpliwości.

Odnośnik do komentarza

Dymka nie bylo.

 

Dane napedu: HL Data Storage

DVD Writable/CD-RW Drive

Model: GSA-H30N = dane wyjetego z stacji roboczej napedu optycznego, ktory zamierzam zmostkowac z laptopem jako

dodatkowy zewnetrzny naped optyczny. ktory odczyta plytke z Mintem.

 

 

 

Sprawdź we Własciwościach napedu z poziomu MU zakładka Szczególy > Identyfikator sprzętu jaki masz bios. Mozesz dać obrazek.

= potem na obrazku wyszło CD-RW GCE-8080N

 

Zastanawiam sie tylko dlaczego nie moglem updatowc firmware laptopowego napedu optycznego?

Jednak musze sie przespac.

Naped jest CD a plytka DVD.

Przepraszam za zamieszanie, te dwie noce daly mi popalic - nie mysle.

Jak sie zregeneruje to podlacze zewnetrzny naped optyczny DVD i pewnie wszystko bedzie O.k

Odnośnik do komentarza
Model: GSA-H30N = dane wyjetego z stacji roboczej napedu optycznego, ktory zamierzam zmostkowac z laptopem jako

dodatkowy zewnetrzny naped optyczny. ktory odczyta plytke z Mintem.

 

A mnie interesuje napęd, który jest założony na stałe do Della i który nie czyta tej płytki DVD. Który naped był podłaczony w czasie próby aktualizacji firmware?

 

Czy da sie MINTA wrzucić na normalna płyte CD, (chodzi mi o wielkośc obrazu ISO)?

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...