Skocz do zawartości

Brontok, obciążenie kompa 100%,


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Prosze o pomoc. Komputer spowolnił bardzo. Podłączyłem dysk do innego kompa i wykryło mi masę plików zarażonych wirusem Brontok. Skanowałem Avirą. W załączniku log ze skanowania. NIe kasowałem nic bo miałem już raz taki przypadek do potem były jakieś problemy z systemem, że nie było ikon itp.

 

To jest stary komp - laptop używany do programowania maszyn. I nawet na tym 128MB ram chodził jako tako ale jak się władował ten wirus to go obciąża na 100% chyba i nic nie da się zrobić. To jest jakiś proces co się nazywa svcshoter.exe

 

Oto logi:

OTL.Txt

Extras.Txt

gmer.txt

AVSCAN-20120821-233253-9A819873.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1. Uruchom OTL i w sekcji Własne opcje skanowania / skrypt wklej:

 

:OTL
SRV - [2006-09-26 11:41:50 | 000,044,544 | -HS- | M] () [Auto | Running] -- C:\WINDOWS\system32\net32a.exe -- (net32a)
SRV - [2006-09-26 11:40:41 | 000,084,480 | RHS- | M] () [Auto | Running] -- C:\WINDOWS\system32\dllcache\svcshoter.exe -- (Microsoft Star Window Service)
DRV - [2012-02-17 16:09:12 | 000,005,152 | ---- | M] () [Kernel | Auto | Running] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\io.sys -- (io.sys)
DRV - File not found [Kernel | On_Demand | Stopped] -- system32\drivers\STV680.sys -- (STV680)
DRV - File not found [Kernel | On_Demand | Stopped] -- system32\drivers\fixustor.sys -- (fixustor)
DRV - File not found [Kernel | System | Stopped] --  -- (cdrbsvsd)
O3 - HKLM\..\Toolbar: (no name) - {0D704FAD-66E9-4F0A-BFED-4F665770DDB3} - No CLSID value found.
O4 - HKLM..\Run: [bron-Spizaetus] C:\WINDOWS\ShellNew\sempalong.exe ()
O4 - HKLM..\Run: [NWEReboot]  File not found
O4 - HKLM..\Run: [WinampAgent] "C:\Program Files\Winamp3\winampa.exe" File not found
O4 - HKU\S-1-5-21-1645522239-688789844-1708537768-1003..\Run: [Tok-Cirrhatus] C:\Documents and Settings\TAP-POL\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\smss.exe ()
O4 - Startup: C:\Documents and Settings\TAP-POL\Menu Start\Programy\Autostart\Empty.pif ()
O7 - HKU\S-1-5-21-1645522239-688789844-1708537768-1003\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer: NoFolderOptions = 1
O7 - HKU\S-1-5-21-1645522239-688789844-1708537768-1003\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\System: DisableRegistryTools = 1
O20 - HKLM Winlogon: Shell - ("C:\WINDOWS\eksplorasi.exe") - C:\WINDOWS\eksplorasi.exe ()
 
:Files
C:\Documents and Settings\TAP-POL\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\*.exe
C:\Documents and Settings\TAP-POL\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Bron*
 
:Reg
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes]
[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Code Store Database\Distribution Units\DirectAnimation Java Classes]
[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Code Store Database\Distribution Units\Microsoft XML Parser for Java]
 
:Commands
[emptytemp]

 

Adnotacja dla innych czytających: skrypt unikatowy - dopasowany tylko i wyłącznie pod ten system, proszę nie stosować na swoich systemach.

 

Klik w Wykonaj skrypt. System zostanie zrestartowany i otworzy się log z wynikami usuwania.

 

2. To co wykrył skaner antywirusowy Avira do usunięcia.

 

3. Zrób nowy log OTL z opcji Skanuj (już bez Extras) i GMER. Dołącz log z usuwania OTL z punktu 1.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Wykonane. Z tym, że musiałem najpierw pousuwać Avirą a potem zrobić skpypt z OTL jak próbowałem robić najpierw srypt to podczas wykonywania miałem niebieski ekran nawet jak próbowałem z trybu awaryjnego. Dopiero jak najpierw wyczyściłem dysk Avirą na innym kompie i potem zrobiłem skrypt to się wykonał ok. Zdaję sobie sprawę z tego, że pewnie niektóre wpisy w skrypcie były już niepotrzebne ale wygląda na to że jest już ok.

 

Oto logi:

OTL.Txt

gmer.txt

08242012_172249.txt

Odnośnik do komentarza

Aktualny log z OTL nie pokazuje już żadnych wpisów infekcji. Kolejne działania do przeprowadzenia:

 

1. W OTL uruchom Sprzątanie, które skasuje z dysku OTL wraz z kwarantanną.

 

2. Wyczyść foldery Przywracania systemu: KLIK.

 

3. Na wszelki wypadek zrób ponownie pełne skanowanie Avira i przedstaw czy nic już nie jest widziane.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

OTL sprzątnięty, przywracanie systemu opróżnione, Avira czysto.

 

Wygląda na to, że wszystko jest ok.

 

Jeśli mogę jeszcze prosić o doradzenie jaki skaner na żądanie byłby dobry do tego kompa. Bo na 128MB RAM nie ma szans raczej na żaden rezydentny skaner. Może dokupię 256MB dodatkowo bo i tak w tym laptopie maksymalnie może być 2x256. Ale żeby przeskanować wszystkie pendrivy i dyskietki co były do niego podłączane i wkładane zanim pamięci będzie więcej. I czym zabezpieczyć przed infekcjami z USB?

 

ps. Skąd ten Brontok mógł się wziąć? Czy on się przenosi przez dyskietki i pendrivy?

Odnośnik do komentarza

Teraz możesz przejść do ważnych aktualizacji: KLIK. A dzieje się tu źle, system ma krytyczny poziom aktualizacji (!):

 

Windows XP Professional Edition Dodatek Service Pack. 1 (Version = 5.1.2600) - Type = NTWorkstation

Internet Explorer (Version = 6.0.2800.1106)

 

========== HKEY_LOCAL_MACHINE Uninstall List ==========

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall]

"{90280415-6000-11D3-8CFE-0050048383C9}" = Microsoft Office XP Professional z programem FrontPage

"{AC76BA86-7AD7-1045-7B44-A70000000000}" = Adobe Reader 7.0 - Polish

"ShockwaveFlash" = Adobe Flash Player 9 ActiveX

 

 

Jeśli mogę jeszcze prosić o doradzenie jaki skaner na żądanie byłby dobry do tego kompa. Bo na 128MB RAM nie ma szans raczej na żaden rezydentny skaner.

 

Posiadasz już Avirę. W komponentach można odinstalować całkowicie osłonę czasu rzeczywistego. Avira będzie wtedy działać właśnie jako skaner na żądanie.

 

 

ps. Skąd ten Brontok mógł się wziąć? Czy on się przenosi przez dyskietki i pendrivy?

 

Potencjalne drogi nabycia: zainfekowany nośnik USB, współdzielone dyski sieciowe, zarażony / sfałszowany załącznik w e-mail.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Czy aktualizację muszę robić po kolei czyli najpierw SP2 i następnie SP3? Czy mogę od razu dać SP3? Czy po aktualizacji system może spowolnić lub mogą nie działać jakieś programy? Mam dużo programów do sterowania maszynami CNC i byłoby to nieporządane.

 

Avirę mam na innym komputerze i skanowałem ten zarażony dysk po podpięciu go przez przelotkę USB. Na tym komputerze nie ma żadnego skanera jak dotąd. Zależałoby mi na takim co można aktualizować za pomocą podania pliku z bazami bo póki co nie mam możliwości podpięcia do tego komputera internetu.

 

Jak zabezpieczyć się przed przenoszeniem się wirusów przez USB?

Odnośnik do komentarza
Czy aktualizację muszę robić po kolei czyli najpierw SP2 i następnie SP3? Czy mogę od razu dać SP3? Czy po aktualizacji system może spowolnić lub mogą nie działać jakieś programy? Mam dużo programów do sterowania maszynami CNC i byłoby to nieporządane.

 

Na Windows XP SP1 od razu da się nałożyć SP3, a po nim oczekuje kupa innych nowszych aktualizacji. SP3 jest bardzo stary (wydany w 2008). do wglądu materiał: Windows XP Service Pack 2/3 Problem Solver. W kwestii zgodności tych konkretnych Twoich aplikacji, to trudno mi zapewnić Cię.

 

 

Avirę mam na innym komputerze i skanowałem ten zarażony dysk po podpięciu go przez przelotkę USB. Na tym komputerze nie ma żadnego skanera jak dotąd. Zależałoby mi na takim co można aktualizować za pomocą podania pliku z bazami bo póki co nie mam możliwości podpięcia do tego komputera internetu.

 

1. Jak mówię: Avira spełnia warunki. Podczas instalacji da się ominąć rezydenta, by uczynić ją skanerem na żądanie. Definicje można podać z plików VDF: KLIK.

 

2. Dodatkowo podrzucam skanery miniaturowe, które można okresowo łączyć z używaniem Avira: Emsisoft Emergency Kit, Comodo Cleaning Essentials, HitmanPro (komercyjny, darmowe usuwanie przez 30 dni), Kaspersky Virus Removal Tool, Dr. Web CureIt. Kaspersky + CureIt mają przeznaczenie jednorazowe, ważność baz wygasa i by mieć aktualne definicje należy w kółko pobierać te aplikacje.

 

 

Jak zabezpieczyć się przed przenoszeniem się wirusów przez USB?

 

Odnośniki: KLIK. W Twoim przypadku: aktualizacje Windows (łata na infekcje LNK w składzie) + Panda USB Vaccine.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...