Skocz do zawartości

router do sieci WLAN z USB


Rafael

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

moja sytuacja przedstawia się następująco. Posiadam internet z UPC 15 Mb/s - teraz już nie ma go w ofercie, bo neta zakładałem pod koniec czerwca, zaś UPC zmieniło ofertę od lipca.

Internet jest doprowadzony do mieszkania za pomocą kabla, który podłączony jest do ich modemu, zaś do ich modemu podłączyłem swój router za pomocą kabla RJ-45. Mój router to Linksys wrt54g2. Z internetu korzystają dwa komputery, laptopy, oba na wi-fi - żaden komputer nie jest podłączony kablem do routera.

 

Chciałbym do routera podłączyć dysk zewnętrzny na usb (2,5' lub 3,5'), tak aby był widoczny przez oba laptopy w sieci. Na dysku chciałbym trzymać dane, dostępne dla obu komputerów - żeby w jednym miejscu zgromadzić filmy, muzykę, zdjęcia itp, a nie trzymać tego na dyskach w laptopach.

 

Mój obecny modem nie daje możliwości podłączenia żadnego urządzenia na usb. W związku z tym chciałbym kupić coś nowszego, gdzie mógłbym utworzyć sieć wifi oraz podłączyć dysk. Zależy mi na:

 

  • router musi mieć możliwość szyfrowania sieci (wpa2)
  • filtrowanie MAC
  • podczas pobierania danych aby istniała możliwość wskazania podłączonego dysku jako miejsca zapisu danych
  • możliwość konfigurowania ustawień aby była po polsku (angielski nie jest problemem, bo znam, ale zawsze milej czytać język ojczysty)

Dodatkowo zrodziły się u mnie takie pytania:

 

  1. czy da się ustawić hasło dostępu do danych na dysku ?
  2. czy możliwe będzie ustawienie uprawnień każdemu z komputerów podłączonych do sieci - np kasowania, odczyt, zapisywania danych na dysku ?
  3. Czy możliwe będzie płynne odtwarzanie muzyki, filmów (przede wszystkim divx) z dysku ? Od czego to zależy ?
  4. Czy podłączony dysk będzie widoczny w systemie jako dysk zewnętrzny, kolejna partycja, czy zmapowany dysk sieciowy ?

Jeśli chodzi o cenę jaką jestem w stanie zaakceptować to max 300 zł, jednak 300 zł mogę wydać wtedy, jeśli polecany dysk będzie naprawdę super wyjątkowy. Raczej nie chcę osiągać górnej granicy ceny :)

 

Proszę znawców o polecenie routera, który spełniałby moje potrzeby.

Dzięki z góry !

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

A może zamiast podłączać coś na usb i zmieniać niepotrzebnie router to wystarczy do niego podpiąć dysk w takiej obudowie, dysk do obudowy możesz wpiąć całkiem spory. Do tego masz kontrolę dostępu do dysku, dysk mapujesz jako dysk sieciowy i nie masz żadnych skomplikowanych konfiguracji. Sieć bezprzewodową masz zabezpieczoną w ramach routera i nikt kto nie ma do niej dostępu nie będzie miał dostępu do dysku - który i tak będzie miał kontrolę użytkowników. Może warto iść w tą stronę choć to pewnie nie jedyna taka obudowa. Jeśli chodzi o cenę to dopiero obudowa - dysku brak i to będzie dodatkowy koszt.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź, bardzo ciekawa propozycja.

Tak się składa że mam wolny dysk zewnętrzny 2,5 " w obudowie, więc ewentualnie mógłbym go wyjąć i podłączyć. Jednak zaprezentowana obudowa jest przeznaczona do dysków 3,5 " Istnieją takie do dysków 2,5 cala ? Szukałem na allegro w tym dziale, ale nazwy tych aukcji nic mi nie mówią.

Koszt takiej obudowy to ponad 220 zł, więc może za te pieniądze uda się kupić router o którym wspominałem w pierwszym poście ?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Z tym routerem to nie jest tak do końca różowo.

Posiadam model TP-Link TL-WR1043ND, który posiada USB i jest możliwość stworzenia prostego NAS'a jednak transfery są o wiele niższe niż pomiędzy komputerami w sieci.

Po wgraniu do niego openwrt jest lepiej - ok 6MB/s odczyt i ok 10MB/s zapis.

Ciekawy test NAS'ów znajdziesz tutaj:

http://pclab.pl/art42661.html

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...