Skocz do zawartości

Problem z dyskiem Stop 0x000007b


Megatron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zakupiłem dysk twardy 500 GB, po podłączeniu go do komputera wszystko było OK.

Chciałem sformatować ten dysk za pomocą programu Norton Partition Magic. Po ponownym uruchomieniu komputera niestety system Windows XP nie chciał się załadować. Windows XP był na drugim dysku WD 160GB

Zdecydowałem więc wejść przez tryb awaryjny. Lecz niestety po wejściu przez tryb awaryjny moim oczom ukazał się BlueScreen:

http://img45.imageshack.us/img45/6528/1001021qb8.jpg

Odłączyłem nowy 500GB dysk i również próbowałem odpalić na tym starym dysku system, ale niestety nie udało się.

 

Postanowiłem więc zainstalować system na dysku 500GB i w późniejszym etapie podłączyć dysk 160GB w celu zgrania danych.

Zainstalowałem Windows XP na dysku 500GB wyłączyłem komputer podłączyłem drugi dysk i znowu ta sama sytuacja Windows XP nie może się załadować.

Zdecydowałem więc podłączyć ten dysk podczas działania komputera. Niestety po podłączeniu w pasku zadań wyświetla mi się " wykryto nowe urządzenia " i system się zawiesza.

 

Nie mam nawet możliwość sformatowania tego dysku, bo gdy wkładam płytę i odpalam instalacje systemu to również się zawiesza.

 

Dodam również, że BIOS wykrywa poprawnie ten dysk.

 

Nie chodzi mi o ten dysk tak bardzo jak o dane które na nim są.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

No to na początek przeczytaj to i podaj brakujące informacje. Przydałoby się gdybyś przetestował dysk, który sprawia problemy za pomocą MHDD oraz gdybyś zamieścił na forum odczyty S.M.A.R.T. tego dysku. Możesz też spróbować zmienić kolejność dysków w BIOSie tak, by pierwszy był dysk 500GB, a drugi 160GB, wtedy BSOD przy uruchamianiu nie powinien występować. Ten sam efekt można uzyskać zmieniając kolejność w jakiej są podłączone kable SATA do płyty głównej, tzn. 500GB podłącz pod SATA1, a 160GB pod SATA2 i zobacz jak to będzie wyglądało.

 

Dysków wewnętrznych nie należy podłączać podczas pracy komputera (no przynajmniej nie w taki sposób).

Odnośnik do komentarza

Ten sam efekt można uzyskać zmieniając kolejność w jakiej są podłączone kable SATA do płyty głównej, tzn. 500GB podłącz pod SATA1, a 160GB pod SATA2 i zobacz jak to będzie wyglądało.

 

A jakie to ma znaczenie dla kontrolera SATA? ja mam startowy dysk podłączony pod SATA 6 i w niczym mu to nie wadzi. Który dysk jest dyskiem boot realizuje przez bios i tylko bios.

Odnośnik do komentarza

Ma to takie znaczenie, że jeśli zamiana kabelków wystarczy, to nie trzeba będzie grzebać w BIOSie, czego niektórzy się bardzo boją. Jako iż zazwyczaj zamiana kabelków miejscami w takim przypadku wystarcza, to podałem również tą opcję.

 

Sevard - nie ma znaczenia dlatego bo nie wiesz co i jak delikwent ma ustawione w biosie (bios automatycznie tego nie ustawi), ponadto skoro ktoś boi się grzebać w biosie to tym bardziej w obudowie kompa. Reasumując dyski SATA można podłączyć w gniazdo które się chce a kolejność i tak trzeba ustawić w biosie.

Odnośnik do komentarza

Reasumując dyski SATA można podłączyć w gniazdo które się chce a kolejność i tak trzeba ustawić w biosie.

Asus A7N8X-E Deluxe miał tak, że ustawiałem kolejność bootowania na SCSI a BIOS sam wybierał z którego z dostępnych dwóch portów SATA będzie bootował. Priorytet miało gniazdo SATA_0. Co prawda na SATA miałem podpięty tylko napęd CD/DVD i dysk, ale myślę, że nawet w przypadku dwóch dysków tak by było. Więc chyba jednak zależy to nieco od mobo. W nowszych płytach głównych jest raczej tak jak wspomniałeś.

Odnośnik do komentarza
Co prawda na SATA miałem podpięty tylko napęd CD/DVD i dysk
, i tym zdaniem sobie wszystko wyjaśniłeś, ponadto jeśli dobrze podałeś model płyty to tam były dwa gniazda zwały się: SATA_RAID1 i SATA_RAID2, a kontroler włączało/wyłączało się zworką. Generalnie chodzi mi o to, że kontroler automatycznie sam nie rozpoznaje dysku boot, i to właśnie trzeba w biosie ustawić tak czy siak.
Odnośnik do komentarza

Nie zawsze. Płyty (czy raczej BIOSy) zazwyczaj domyślnie przyjmują taką kolejność, w jakiej podłączone są dyski, potem można to zmieniać ręcznie. Jako iż nie wiemy jaką autor ma płytę, to nie jesteśmy w stanie stwierdzić jak się ona zachowuje. Śmiem jednak twierdzić, że w przypadku większości płyt to się uda, a w najgorszym przypadku BIOS wyświetli komunikat, że zmieniono konfigurację dysków i należy wcisnąć jakiś klawisz by kontynuować, lub inny by wejść do BIOSu.

Odnośnik do komentarza

, i tym zdaniem sobie wszystko wyjaśniłeś, ponadto jeśli dobrze podałeś model płyty to tam były dwa gniazda zwały się: SATA_RAID1 i SATA_RAID2, a kontroler włączało/wyłączało się zworką.

Dokładnie ten model, a z tym SATA_0 to mi się coś pomerdało i było tak jak pisałeś. W każdym bądź razie jeśli dysk był podpięty pod SATA_RAID1 to CD/DVD ni huhu nie bootował, a dopiero zamiana miejscami rozwiązała problem. Oba bootowały tylko przy ustawieniu SCSI. Nie znalazłem innej możliwości zmiany kolejności bootowania z SATA.

Edytowane przez picasso
16.02.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...