Skocz do zawartości

Analiza długiego startu systemu


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Scenariusz: System uruchamia się znacznie dłużej, niż miało to miejsce tuż po instalacji. Przykładowo: na początku system uruchamiał się około 1 min, a teraz ponad 2 min. Przy czym 'uruchomienie' rozumiemy jako dojście od momentu zakończenia fazy POST biosu do momentu, w którym użytkownik jest zalogowany, a process System Idle wykorzystuje 80% czasu procesora przez ponad 10 sekund, czyli 'komputer nic nie robi i możemy pracować'.
 
Analiza problemu: Aby ustalić przyczyny znacznego spowolnienia startu systemu, możemy przeprowadzić analizę z użyciem narzędzi z pakietu Windows Performance Toolkit.
 
 
1. Zainstaluj Windows Performance Toolkit z pakietu ADK (Windows Assessment and Deployment Kit) lub SDK (Windows Software Development Kit):

Windows ADK for Windows 10 [Do instalacji na Windows 8/8.1 i Windows 10]
Windows ADK for Windows 8.1 Update [Do instalacji na Windows 7]
Windows SDK for Windows 7 and .NET Framework 4 [Do instalacji na Vista]

Wybierz:
- domyślna lokalizacja
- z dostępnych opcji zaznacz tylko Windows Performance Toolkit (+ ewentualnie .NET Framework 4.0, jeśli brak w systemie Windows 7 lub Vista)


 

ADK_Install_step4_select_features_no_NET.png2. Dla systemów 64-bit uruchom cmd jako administrator i ustaw Stack Walking poleceniem:

REG ADD "HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" -v DisablePagingExecutive -d 0x1 -t REG_DWORD -f


Uruchom ponownie komputer.

3. Utwórz katalog xperf na dysku, który nie będzie analizowany (na którym nie jest zainstalowany system), lub na c:\ jeśli nie ma innych dysków

4. Uruchom cmd jako administrator i wykonaj polecenie (parametr resultpath należy zastąpić właściwą ścieżką do katalogu utworzonego w pkt. 3):
 
xbootmgr -trace boot -traceflags latency+dispatcher -stackwalk profile+cswitch+readythread -notraceflagsinfilename -postbootdelay 180 -resultpath c:\xperf


5. Uruchom ponownie komputer.

6. Zaakceptuj komunikat UAC, poczekaj na uruchomienie ponowne systemu, po czym natychmiast zaloguj się (o ile nie dzieje się to automatycznie). Po chwili pojawia się okno z informacją o pozostałym czasie, nie klikaj finish!
 

xbootmgr_waiting_for_finish.pngPo zakończeniu pojawia się komunikat o utworzeniu pliku w odpowiednim katalogu.
 

xbootmgr_end_trace_file_info.png7. Spakuj plik boot_1.etl i wrzuć na zippyshare.com, a w poście opisującym problem podaj link.

8. W przypadku systemów 64-bitowych, po zakończeniu całej procedury przywróć poprzednią wartość dla DisablePagingExecutive. W tym celu, podobnie jak to zostało zrobione w pkt 2 uruchom wiersz poleceń jako admnistrator i wpisz w nim:

REG ADD "HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" -v DisablePagingExecutive -d 0x0 -t REG_DWORD -f


Uwaga do 4. Jeśli po zalogowaniu się do systemu czas oczekiwania na możliwość zrobienia czegokolwiek jest dłuższa niż 3 min (180 sek), to parametr postbootdelay należy zmienić na odpowiednio dłuższy (np. 600 dla 10 min.)
Uwaga: Im dłuższy czas ładowania systemu, tym plik boot_1.etl będzie większy, generalnie należy liczyć się z całkiem sporym plikiem (od kilkustet MB do kilku GB), więc dysk na którym będzie tworzony musi mieć odpowiednio dużo wolnego miejsca.
Nie usuwaj pliku boot_1.etl - może się jeszcze przydać. Zrób to po zakończeniu całej analizy.
Odnośnik do komentarza
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...