Skocz do zawartości

Dobór karty graficznej do płyty Asus M2N-SLI Deluxe nForce 570 SLI


Black

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu włączyłem komputer. Pochodził z godzinę i w pewnym momencie kontem oka dostrzegłem, że spod karty graficznej unosi się dym! Szybko wyłączyłem komputer i zacząłem chłodzić go pokojowym wiatrakiem. Po chwili straszliwy smród spalenizny opanował mój pokój. Następnego dnia sprawdziłem, czy owa karta w ogóle działa i jest w 100% sprawna, ale zauważyłem, że szybko się przegrzewa, dlatego kiedy włączam mojego PC-ta, to zawsze stawiam przy nim mój pokojowy wiatrak, aby karta nie poszła z dymem, bądź z powodu wybuchu nie uszkodziła innych części komputera.

Po pierwsze cały zachód z wiatrakiem jest niewygodny (zajmuje dużo miejsca i nienajlepiej to wygląda), a po drugie z tego powodu pobór prądu podwaja mi się i wychodzi chyba prawie na to, jakbym miał jednocześnie włączone dwie jednostki, a jednak na taką rozrzutność mnie niestety nie stać.

Postanowiłem zatem, iż zaopatrzę się w nową kartę graficzną, lecz mam pewien problem. Manowicie nie wiem, jakie karty pasowałyby do reszty mojego sprzętu w komputerze...

 

Dlatego chciałbym, abyście pomogli mi dowiedzieć się, jakie kary mógłbym mieć i doradzić mi, jaka byłaby najlepsza.

 

Mój procesor to AMD Athlon 64 X2 4000+ (Socket AM2, 65 W), a płyta główna to Asus M2N-SLI Deluxe nForce 570 SLI.

 

Z góry dziękuję. ; )

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Mógłbyś podać jaki dokładnie masz zasilacz (producent, model)? Ewentualnie zrób zdjęcie nalepki zasilacza i je udostępnij. Ja bym upatrywał problemów z grafą właśnie tutaj.

Garść informacji o zasilaczach = https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/138-zasilacze-komputerowe/

 

A co do karty grafiki to ile chcesz/możesz wydać? Gustujesz w NVIDII czy może być ATI? Jakiej wydajności się spodziewasz? Ale najważniejsze to zasilacz coby się nie okazało, że nie udźwignie takiej modernizacji.

Odnośnik do komentarza

Mógłbyś podać jaki dokładnie masz zasilacz (producent, model)? Ewentualnie zrób zdjęcie nalepki zasilacza i je udostępnij. Ja bym upatrywał problemów z grafą właśnie tutaj.

Garść informacji o zasilaczach = https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/138-zasilacze-komputerowe/

 

A co do karty grafiki to ile chcesz/możesz wydać? Gustujesz w NVIDII czy może być ATI? Jakiej wydajności się spodziewasz? Ale najważniejsze to zasilacz coby się nie okazało, że nie udźwignie takiej modernizacji.

 

 

Zasilacz mam dokładnie taki. Wiem, że nie jest super, ale nie wydaje mi się, żeby to była jego wina, chociaż nie znam się na tyle, żeby wiedzieć to na pewno.

Zauważyłem, że mój zasilacz TAKE ME niestety jest na "czerwonej liście" w poradniku o zasilaczach, który podałeś mi w linku...

 

Oto wartości napięcia, jakie występują w tym zasilaczu, bo widzę, że na zdjęciu pod linkiem, który podałem jest model 350, a nie 400:

 

+12V +5V +3,3V -12V -5V +5VSB

 

18A 25A 25A 0,8A 0,5A 2A

 

 

AC~230V 4A 50Hz

 

 

 

Jeżeli chodzi o kartę, to nie wiem, jaka znacząca różnica jest pomiędzy produktami NVIDII, a ATI. Teraz mam NVIDIĘ, w poprzednim komputerze miałem ATI (ale tamta karta była naprawdę słaba). Jeśli chodzi o wydajność, to chciałbym, żeby była trochę lepsza od tej, którą mam teraz, bo wiem, że dużo lepsza byłaby za razem dużo droższa, a na takie wydatki aktualnie mnie nie stać.

 

 

PS: Dzisiaj włączyłem komputer, pochodził około 5-10 minut i wyłączył się monitor (ale komputer działał chodził nadal). Odłączyłem komputer od zasilania, bo obraz nie chciał wrócić i kiedy próbowałem włączyć go ponownie, nie udawało się. Także wychodzi na to, że karta się zepsuła i już nie działa.

Odnośnik do komentarza

IMHO powinieneś wymienić zasilacz chociażby dla spokoju ducha. W każdym bądź razie po wymianie grafy jeśli coś się będzie działo z kompem to niechybnie zostaniesz poproszony o jego podmianę do testów i przekazanie informacji jak komp się sprawuje na markowej zasiłce. Jako, że nie jestem zwolennikiem zakupów zasilaczy na allegro... propozycja do 150 PLN z kosztami przesyłki (można odebrać osobiście w kilkunastu wybranych miastach). Certyfikat 80 Plus (Bronze).

http://www.morele.net/zasilacz-seasonic-ss-400et-323407/

 

Zerknij na poniższy artykuł i przejrzyj intertesujące Cię przedziały cenowe. Masz tam krótki opis czego możesz się spodziewać i przykładowe testy porównawcze.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Karty_do_300_zl-3061/strona/10088.html

Kategoria < 300 (w porywach do 400) PLN

Jeśli nie masz specjalnych wymagań odnośnie np. DX11 to celuj w GeForce'a GT 240 lub Radeon'a HD4670. W przybliżeniu, wydajność porównywalna lub niższa do GeForce'a 9600 GT. Staraj się unikać tych z pamięcią typu GDDR2 i GDDR3, lepiej zainwestować w GDDR5 - i najlepiej 1 GB pamięci. Zaś z obsługą DX11 to Radeon HD5670 (z porównywalną wydajnością do poprzednich).

 

Jeśli interesują Cię konkretne tytuły to najlepiej sprawdź jak one w nich wypadają.

Odnośnik do komentarza

Powiedzenie o zasilaczu Take Me, że nie jest super, to tak jakby go pochwalić. Te zasilacze to seryjni zabójcy i nawet jeśli to nie on jest przyczyną, to należy go koniecznie wymienić.

Jeśli chodzi o karty, to zdecydowanie odradzam HD5670, bo karta jest gorsza od Radeona HD4850, którego można nabyć w podobnej cenie. DX11 w jej przypadku to chwyt marketingowy, bo ta karta nie ma żadnych szans, by poradzić sobie z DX11. Ja polecam Radeona HD4850, jest co prawda trochę droższy niż 300zł (znajdzie się coś za około 330zł), ale warto dopłacić.

Odnośnik do komentarza

Staraj się unikać tych z pamięcią typu GDDR2 i GDDR3, lepiej zainwestować w GDDR5 - i najlepiej 1 GB pamięci.

 

A dlaczego lepiej unikać GDDR2 i GDDR3? Są dużo gorsze, czy co?

Ciężko jest znaleźć karty GDDR5, a jak już się jakąś znajdzie, to jest dużo droższa... : (

Aha i czy karty graficzne GDDR5 będą w ogóle chodziły na mojej płycie?

Odnośnik do komentarza

GDDR3 vs. GDDR5, z tego co pamiętam to im wyższy typ pamięci tym więcej % do lansu. Od kilku do kilkunastu procent w zależności od tytułu czy benchmarku, przy czym różnica jest najbardziej widoczna w trybach z właczonym wygładzaniem krawędzi, zaś w szczególności w wysokich rozdzielczościach. :)

 

Typ pamięci nie ma żadnego przełożenia dla kompatybilności z płytą główną. Masz na płycie slot PCI-E x16 i to w zasadzie wystarczy... karta grafiki ma być kompatybilna z tym slotem. Jedynym nowum może być dla Ciebie konieczność podpięcia dodatkowego zasilania grafy o ile oczywiście takowe będzie wymagane. Może jeszcze zwróć uwagę na to czy karta jest jedno- czy dwu- slotowa. Jeśli dwu- to slot PCI-E x1 (ten pod niebieskim slotem PCI-E x16) będzie "bezużyteczny".

 

O HD4850 nie wspominałem nie tyle z uwagi na cenę co znaczy pobór prądu w porównaniu do w/w. Już bardziej wolałbym dopłacić do HD5750 - ale to następna przepaść cenowa...

Odnośnik do komentarza

Aha, już rozumiem. :)

 

 

O HD4850 nie wspominałem nie tyle z uwagi na cenę co znaczy pobór prądu w porównaniu do w/w. Już bardziej wolałbym dopłacić do HD5750 - ale to następna przepaść cenowa...

 

Właśnie zastanawiałem się nad tym modelem (HD 4850)... A co sądzicie na temat kupowania używanych kart? Z tego, co zauważyłem można naprawdę okazyjnie kupić coś fajnego, ale czy warto ryzykować nawet za połowę ceny nowej karty? Wiem, że to zależy od tego, czy jestem kasiasty, czy nie, ale jak sądzicie - jakie jest prawdopodobieństwo, że dostanę rzeczywiście sprawną kartę, a nie jakąś uszkodzoną, czy naprawianą, która zaraz pójdzie na złom? Lepiej jednak kupić nową?

 

PS: O co chodzi dokładniej z tym dodatkowym zasilaniem karty? Czy to jest jakiś dodatkowy problem?

I jaka jest różnica pomiędzy kartą jedno- i dwuslotową, bo zauważyłem, że rzeczywiście pod slotem PCIEX16_1 jest mały slot PCIEX1_2?

Odnośnik do komentarza

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Wiecej_Radeonow_HD_4850_Palit_Sonic_i_ASUS_1GB-843.html

Zerknij na fotki. W uproszczeniu, chłodzenie i jego obudowa zajmuje dodatkowy slot co widać np. po "śledziu". Jest tam też pokazane dodatkowe gniazdo zasilania, w tym przypadku 8-pinowe złącze PCI-E (są też 6-pinowe). Jeśli zasilacz nie będzie miał takiej wtyczki to warto sprawdzić czy odpowiednia przejściówka jest w zestawie. Rodzaje złączy ATX = http://zenfist.pl/pelen.php?id=4

 

Zaś na płycie głównej masz PCIEX16_1 (niebieski slot, tryb x16) i PCIEX16_2 (czarny slot, tryb x8). A małe sloty PCI-E x1 to do jakichś kontolerów bądź karty muzycznej opartej na takim slocie... Jeśli masz coś włożone na ten mały slot PCI-E x1 pod niebieskim to będziesz musiał to przenieść do innego w przypadku, gdybyś zakupił kartę dwuslotową.

 

Edytka:

A co do allegro, nie mam zadania bo nie próbowałem kupować używanych. Bez konkretnych propozycji aukcyjnych można tylko gdybać. Czasem opis aukcji może wydać się na tyle podejrzany by wystarczyło powiedzieć dziękuję.

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

Np. Sevard miał nieco uwag do serii GPS chiefteca. Pozostaje Ci dostosować się do jego wskazówek...

https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/531-seagate-st3250310as-250gb/page__view__findpost__p__3847

https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/938-problem-z-dyskiem-w-raidzie/page__view__findpost__p__6896

Profilaktycznie mógłbyś zerknąć też na stan kondensatorów, czy nie są wypukłe bądź wylane. Jak nie powinny wyglądać znajdziesz w temacie o zasilaczach.

 

Od siebie dodam, że z opisu wynika iż ten zasilacz ma złącze PCI-E 6-pinowe. Gdybyś potrzebował 8-pinowe to musiałbyś zaopatrzyć się w odpowiedni adapter, o ile takowy nie byłby dołączony do zestawu z kartą grafiki.

http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=21721

 

BTW

Sprawdź też kondensatory na płycie głównej. A jeśli nie czujesz się na siłach z mierzeniem napięć = spytaj w serwisie ile by Cię kosztowało sprawdzenie wszystkiego tzn. zasilacza, płyty głównej, grafy. Będziesz wiedział na czym stoisz.

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

W przypadku kart graficznych znanych producentów słowo OEM (lub Bulk) oznacza wersję bez dodatków. Może ona też mieć nieco inną gwarancję. Plusem jest to, że jest ciut tańsza, minusem jest to, że masz kartę i sterowniki i nic więcej (no i czasem gorsze warunki gwarancji).

Mogą być jeszcze wersje OEM jakichś zupełnie nieznanych firm, lub też po prostu nie ma podanej firmy, wtedy takich kart unikaj. Co prawda już raczej są to twory mało spotykane, ale kto wie na co trafisz.

 

Chiefteci GPS to obecnie nic szczególnego, jeśli popatrzeć na stosunek cena/jakość. Nie są to złe zasilacze, choć potrafią mieć problemy z trzymaniem napięć, no i jednak są to już stare konstrukcje. W ich cenie można znaleźć coś pewniejszego.

marekW podał przykłady dobrych zasilaczy w rozsądnej cenie, przy czym lepszy jest Seasonic, którego podał. Seasonic podany przez waspa też jest fajny, tylko niestety ma kiepskie okablowanie. Fortrona APN natomiast odradzam, bo jest on gorszy od wspomnianego Seasonica i równie źle okablowany. Do 200 zł można jeszcze znaleźć coś takiego, czy takiego.

Odnośnik do komentarza

Ja polecam Radeona HD4850, jest co prawda trochę droższy niż 300zł (znajdzie się coś za około 330zł), ale warto dopłacić.

 

Rozumiem, że miałeś na myśli nową kartę... W takim razie, gdzie znajdę nowego Radeona HD 4850 za około 330 zł? Z tego, co się orientuję taka karta (nowa) kosztuje MINIMUM ponad 350 zł...

 

I czy to rzeczywiście prawda, że Radeon HD 4850 potrzebuje zasilacz o mocy co najmniej 500W?

Odnośnik do komentarza

To akurat zależne jest głównie od rozdzielczości. W wyższych (FullHD i wyżej) ten 1GB jest przydatny, w mniejszych może być różnie. Rzeczywiście część HD4850 w wersji 512MB była szybsza niż część wersji z 1GB pamięci, ale wynikało to głównie z tego, że często w przypadku wersji z 1GB pamięci na tej pamięci oszczędzano. Tzn. dawano więcej wolniejszej pamięci, co miało znaczenie marketingowe. Ten ASUS, którego znajdziesz w ram.net ma akurat porządne pamięci. Jeśli jednak nie masz monitora FullHD, to spokojnie możesz wziąć kartę z 512MB pamięci i na tym nie stracisz.

Odnośnik do komentarza

Ten ASUS, którego znajdziesz w ram.net ma akurat porządne pamięci.

 

Aha, czyli Asus jest dobry. A jakich producentów tej karty możesz mi jeszcze polecić, a których stanowczo odradzić?

Co sądzisz np. o kartach Gigabyte? Ja na temat tego producenta słyszałem skrajne opinie. Jedni mówili, że bardziej się przekrzewa, że wentylator strasznie głośno chodzi (że aż nie da się wytrzymać), a inni znowu mówili, że Gigabyte robi najsolidniejsze karty, właśnie od niego są najlepsze i jak już kupować Radeona HD 4850, to tylko od Gigabyte...

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...