Skocz do zawartości

Instalator nie widzi pliku VHD


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

:ph34r: Punisher2010

 

Czemu 7 nie widzi pliku VHD przy instalacji

Podepnij go do menu rozruchowego. Uruchom wiersz polecenia na prawach administratora, następnie dodaj nowy wpis do menu rozruchu, pod którym figurować będzie twój nowy system, np. Windows 7 VHD. Wpisz bcdedit /copy {default} /d "Windows 7 VHD". Po chwili zostanie wyświetlone GUID nowego wpisu - skopiuj je, np. do notatnika. W kolejnym kroku musisz powiązać nowy wpis w BCD z istniejącą na dysku VHD instalacją. Wklep polecenie bcdedit /set {GUID} device vhd=[X:]\nazwa_wirtualnego_dysku.vhd, następnie bcdedit /set {GUID} osdevice vhd=[X:]\nazwa_wirtualnego_dysku.vhd, gdzie GUID to ciąg znaków, które miałeś skopiować, a X to litera partycji, na której umieściłeś wirtualny dysk VHD z systemem.

Odnośnik do komentarza

Obecnie mam zainstalowany Windows XP HE 32-bit PL a w nim niema bcdedit. To ma tylko Windows 7. Ja chcę go zainstalować w pliku VHD. Wcześniej robiłem to tydzień temu z wersją 32-bit wg tego poradnika

http://www.techit.pl/Artykuly/Instalacja-Windows-7-na-wirtualnym-dysku-VHD,3972.html Po przetestowaniu usunąłem owy plik VHD i naprawiłem bootloadera XP za pomocą płytki z XP w konsoli odzyskiwania używając polecenia fix boot.

 

Czy ta operacja naprawy boot loadera mogła coś zepsuć co powoduje obecny problem ??

Odnośnik do komentarza

:ph34r: Punisher2010

 

 

Ja chcę go zainstalować w pliku VHD

Aby zainstalować system Windows 7 w pliku VHD, należało go oczywiście utworzyć. Podczas instalacji uruchom linię komend poprzez wciśnięcie przycisków Shift-F10. W uruchomionym oknie wiersza polecenia wpisz diskpart, następnie select disk x (gdzie x jest nr dysku -1, na którym chcesz umieścić obraz VHD, np. jeśli masz jeden napęd, to twoim x będzie 0). Następnie należy utworzyć wirtualny dysk. W tym celu wpisz polecenie create vdisk file="y:\nazwa_dysku.vhd" maximum=25000 (gdzie y to litera partycji, na której umieścisz obraz), później select vdisk file="y:\nazwa_dysku.vhd" . W kolejnych krokach należy wpisać attach vdisk, później create partition primary i assign letter=z (gdzie z będzie literą przyporządkowaną nowemu napędowi). Na końcu pozostaje sformatowanie partycji, w tym celu wpisz format quick label=etykieta (gdzie etykieta to nazwa przyporządkowana nowej partycji). Zamknij wiersz polecenia, odśwież listę dysków i rozpocznij instalację na dysku VHD.

Odnośnik do komentarza

Mylisz się. Wiem jak stworzyć plik VHD i jak na nim zainstalować 7. Zrobiłem to wg tego poradnika i wszystko przebiegało pomyślnie. A teraz (przy ponownej próbie zainstalowania 7 na nowym pliku VHD) nie wiem czemu ale instalator w ogóle nie widzi utworzonego pliku VHD

 

później create partition primary i assign letter=z (gdzie z będzie literą przyporządkowaną nowemu napędowi). Na końcu pozostaje sformatowanie partycji, w tym celu wpisz format quick label=etykieta (gdzie etykieta to nazwa przyporządkowana nowej partycji).VHD.

To jest niepotrzebne i nie dotyczy pliku VHD, to jest chyba do dysku twardego dobre, a nie pliku VHD.

 

Mówiłem już, że od momentu gdy skasowałem wcześniejszy plik VHD z zainstalowaną 7 i naprawieniem boot loadera XP to przy następnej próbie instalator 7 już nie widzi pliku VHD

Odnośnik do komentarza

Ale rozumiem, że poniższe komendy wydajesz:

select vdisk file="y:\nazwa_dysku.vhd"

attach vdisk

 

Oczywiście partycje na dysku VHD można założyć ale instalator powinien tego sam dokonać.

Można też spróbować instalacji na dysku vhd z pominięciem instalatora.

Możemy to zrobić z poziomu windowsPE ale najwygodniej zrobić to z poziomu działającego systemu 7- wystarczą do tego dwa programy - bcdedit oraz imagex

Trzeba wtedy ręcznie stwozyć odpowiedni wpis w magazynie rozruchu:

 

bcdedit /copy {current} /d "Windows 7 VHD"
bcdedit /set <guid> device vhd=[X:]\"plik vhd ze ścieżką"
bcdedit /set <guid> osdevice vhd=[X:]\"plik vhd ze ścieżką"
bcdedit /set <guid> detecthal on
bcdedit /set <guid> locale pl-PL
gdzie x: to litera dysku na którym znajduje się nasz plik VHD - można też podać ścieżkę unc (bcd powinno ją zrozumieć) w formacie "\\?\GLOBALROOT\device\harddisk0\partition1" gdzie harddisk0 to numer dysku w systemie zaczynając od 0 a partition1 to numer partycji na tym dysku zaczynając od 1 (można też pdoać numer volumenu lub jego guid ale wcześniej podany format jest chyba najbardziej przejrzysty).

 

następnie należy podmontować nasz plik vhd (tu mała uwaga - oczywiście można to zrobić także z poziomu np. win xp ale trzeba w systemie zainstalować virual server 2005 a konkretnie jego część odpowiedzialną za obsługę dysków wirtualnych, nie da się co prawda wtedy stworzyć nowego pliku vhd ale można montować już istniejące), zakładamy i formatujemy partycję i przywracamy na nią obraz z pliku install.wim, oczywiście tylko 7 ultimate (albo 2008 R2 :)), w przypadku nieprzerobionej wersji instalacyjnej windowsa komenda wygląda tak:

 

imagex /apply d:\source\install.wim 5 y:
gdzie Y jest literą naszej podmontowanej partycji wirtualnej, co to jest "d:\source\install.wim" chyba wiadowmo.

 

następnie restart i odpalamy naszą pozycję vhd, wtedy ruszy normalna instalacja windowsa z pominięciem fazy winpe.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...