Skocz do zawartości

Podstawowa diagnostyka dysku twardego - S.M.A.R.T.


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1. S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology) to technologia monitorująca, analizująca i raportująca stan dysku twardego. Odnotowuje ona różne informacje dotyczące pracy dysku, często pozwalając na sprawdzenie parametrów dysku celem wykrycia zbliżającej się awarii. Implementacje tej technologii różnią się w zależności od producenta dysku, czy też konkretnego modelu dysku. Czasem to samo pole w przypadku różnych producentów znaczy coś innego. Wspólną rzeczą jest natomiast format w jakim dane są widoczne na zewnątrz.

S.M.A.R.T. może monitorować wiele parametrów dotyczących pracy dysku. Parametrami, które są monitorowane w większości implementacji to:

 • liczba cykli rozruchu i zatrzymania dysku;
 • czas pracy dysku w godzinach (liczony od wyjścia z fabryki);
 • temperatury dysku
 • liczba naprawionych i nienaprawionych błędów ECC (w przypadków części dysków, w tym wszystkich modeli Seagate można odczytać tylko jaki jest stan tych mechanizmów według S.M.A.R.T.u dysku, nie można sprawdzić ile błędów było faktycznie poprawionych);
 • liczba błędów transmisji;
 • liczba błędnych sektorów;
 • liczba błędów operacji odczytu, zapisu i wyszukiwania;
 • liczba ponownych rozruchów dysku w trakcie pracy dysku.

Technologia pozwala również na przeprowadzenie testów dysku, jednak również ich implementacja może różnić się w zależności od producenta. Najczęściej spotykane są trzy testy:

 • off-line - najprostszy test, zajmujący najmniej czasu. Pozwala on na wykrycie najpoważniejszych błędów dysku.
 • short - test ten trwa kilka minut i wykrywa on większość problemów, które raportuje S.M.A.R.T. danego dysku.
 • long - najbardziej szczegółowy test, zajmujący jednak najwięcej czasu. Pozwala on na wykrycie wszystkich problemów, które raportuje S.M.A.R.T. danego dysku.

Odnośnik do komentarza

2. Odczytywanie S.M.A.R.T. w systemie Windows.

2.1. Użycie programu Crystal Disc Info.

Crystal Disc Info to darmowy, rozpowszechniany na zasadach zmodyfikowanej licencji BSD program, który pozwala na uzyskani informacji na temat naszego dysku twardego. Program obsługuje również część dysków przenośnych. By odczytać S.M.A.R.T. za jego pomocą wystarczy uruchomić program i wybrać odpowiedni dysk klikając jego ikonkę znajdującą się pod pakiem menu. Całość wygląda tak, jak na screenie poniżej. Na forum należy przedstawić taki właśnie screen, lub wybrać w menu opcję Edycja (Edit), a następnie Copy i wkleić zawartość schowka do pliku tekstowego, lub bezpośrednio na forum.

crystaldiscinfo.th.png

2.2. Użycie programu HDDScan.

HDDScan to program, który pozwala na uzyskanie szczegółowych informacji na temat naszego dysku. Program radzi sobie również ze sporą częścią dysków przenośnych. Program pozwala na odczyt S.M.A.R.T., przeprowadzenie testów offline S.M.A.R.T. oraz skanowania powierzchni dysku, przedstawiając przy tym szczegółowe informacje o czasie odczytu z poszczególnych sektorów. W przypadku używania programu w systemach Windows Vista oraz Windows 7, program należy uruchamiać jako administrator (należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonkę programu i wybrać opcję Uruchom jako administrator). Po uruchomieniu programu pojawi nam się takie okno:

hddscan1.th.png

W celu odczytania S.M.A.R.T. należy wybrać odpowiedni dysk z listy i kliknąć przycisk S.M.A.R.T.. Wtedy otworzy nam się okno takie jak poniżej:

hddscan2.th.png

Na forum wyniki można zamieścić w dwojakiej formie. Należy albo rozciągnąć to okno oraz zrobić zrzut ekranu i umieścić go na forum, albo kliknąć ikonkę Save to File, by zapisać plik na dysku. Plik ten należy umieścić na jakimś serwerze i dać link do niego na forum.

 

2.3. Użycie programu HD Tune.

HD Tune to program, który jest rozpowszechniany w dwóch wersjach. Darmowej wersji 2.55 oraz płatnej wersji PRO. W wersji darmowej pozwala on na odczytanie podstawowych informacji od dysku, sprawdzić S.M.A.R.T., przeskanować powierzchnię dysku pod kątem występowania błędnych sektorów oraz sprawdzić wydajność dysku za pomocą wbudowanego benchmarku. Pierwsze okno, jakie pojawi się po uruchomieniu programu to zakładka info, z której można odczytać podstawowe informacje o dysku, takie jak:

 • obsługiwane technologie,
 • pojemność dysku,
 • wersja firmware,
 • numer seryjny dysku,
 • wielkość pamięci podręcznej,
 • interfejs za pomocą którego dysk łączy się z kontrolerem,
 • rozkład partycji na dysku.

Wygląda to tak, jak na screenie poniżej.

hdtuneinfo.th.png

By odczytać S.M.A.R.T. wybieramy zakładkę Health na pasku do góry i pojawia się nam takie okno:

hdtunesmart1.th.png

Na forum wyniki można przedstawić w jednej z dwóch form:

 • zrobić zrzut ekranu, na którym będą widoczne wszystkie atrybuty i wrzucić go na forum,
 • kliknąć na ikonkę, która na powyższym obrazku ma czerwoną obwódkę. Sprawi to, że wszystkie parametry zostaną skopiowane do systemowego schowka. W takim przypadku wystarczy wkleić ową zawartość schowka do posta.

2.4. Użycie programu Victoria.

Jeden z bardziej znanych programów służących do diagnostyki dysku twardego. Nie należy używać w nim opcji, których działania się nie zna, o ile nie zostaniemy poinstruowani przez osobę, która ma doświadczenie z tym programem. Po uruchomieniu programu pojawia się okno główne programu. Na początku nie wyświetla ono żadnych informacji.

victoriastandard1.th.png

By je pobrać należy wybrać odpowiedni dysk z listy znajdującej się w prawym-górnym rogu programu i nacisnąć przycisk Passp znajdujący się w menu po prawej stronie okna. Wyświetli to najbardziej podstawowe dane o dysku, tak jak na screenie poniżej.

victoriastandard2.th.png

By odczytać S.M.A.R.T. przechodzimy do zakładki SMART. Na początku pokaże nam się okno, w którym nie będzie żadnych odczytów.

victoriasmart1.th.png

Wybieramy więc odpowiedni dysk z menu i klikamy przycisk Get SMART, dzięki czemu w oknie pojawią nam się odpowiednie dane.

victoriasmart2.th.png

Tak jak w przypadku pozostałych programów na forum należy wkleić screena z tymi odczytami.

Jeśli program z jakichś powodów nie wyświetli tych danych, to można spróbować zmienić tryb dostępu do dysku z domyślnego PIO na API. Odbywa się to poprzez wybranie opcji API znajdującej się w prawym górnym rogu okna programu. Jeśli w systemie nie będziemy mieli odpowiednich sterowników programu, to tryb PIO nie będzie dostępny, co widać na moich screenach.

Odnośnik do komentarza

3. Odczytywanie S.M.A.R.T. w systemie GNU/Linux.

Do odczytywania danych S.M.A.R.T. w systemie GNU/Linux należy użyć pakietu smartmontools. Program ten jest programem konsolowym, dostępna jest jednak nakładka graficzna o nazwie GSmartControl, która może być pomocna dla ludzi bojących się konsoli.

 

Instrukcje dla programów GSmartControl oraz smartmontools można znaleźć w punktach 4.2 i 4.3 odpowiednio. Są dwie rzeczy o których należy jednak pamiętać zanim przystąpimy do działania

 1. Należy najpierw zainstalować odpowiednie pakiety.
 2. Programy do pracy potrzebują uprawnień roota, w związku z czym należy uruchamiać je za pomocą komendy
  sudo nazwa_programu

  lub zalogować się na konto roota za pomocą komendy

  su -

  z konta użytkownika. Stanowczo odradzam logowanie się bezpośrednio na konto roota i tym bardziej pracę na tym koncie.

Odnośnik do komentarza

4. Odczytywanie S.M.A.R.T. za pomocą płyty LiveCD z GNU/Linuksem (na przykładzie dystrybucji Parted Magic).

Czasem musimy odczytać S.M.A.R.T., a nie jesteśmy w stanie uruchomić systemu i nie możemy podłączyć dysku do innego komputera. W takich przypadkach z pomocą przychodzą nam programy uruchamiane z płyt, dyskietek, czy pamięci przenośnych. Poniżej omówię odczytywanie S.M.A.R.T. za pomocą dystrybucji LiveCD GNU/Linuksa. Zrobię to na przykładzie dystrybucji Parted Magic, gdyż zawiera ona bardzo wygodne narzędzie jakim jest GSmartControl oraz pozwala ona na zapis na partycjach NTFS. Można jednak użyć w zastępstwie dowolnej dystrybucji LiveCD zawierającej pakiet smartmontools. Listę takich płyt można znaleć tutaj.

 

4.1. Przygotowania do uruchomienia dystrybucji LiveCD. Na początek należy ściągnąć obraz płyty ze strony projektu, jako alternatywę można wybrać obraz przeznaczony do nagrania na pamięć USB, lub pobrać płytę Ultimate Boot CD, która zawiera Parted Magic.

 

Uwaga! Zarówno Ultimate Boot CD, jak i Parted Magic są płytami zawierającymi narzędzia o różnorakim działaniu. Proszę nie uruchamiać narzędzi, których przeznaczenia i działania nie znamy, bo może to się źle skończyć.

 

Gdy pobierzemy obraz należy go wypalić, najlepiej zrobić to za pomocą programu ImgBurn pod Windowsem, a pod GNU/Linuksem można użyć k3b, lub Nautilusa. Gdy wypalimy obraz musimy jeszcze zmienić kolejność rozruchu w BIOSie tak, by najpierw uruchamiał się system z płyty. Po szczegóły odsyłam do instrukcji płyty głównej, należy rozglądać się za opcją Boot Order. Gdy już ustawimy co trzeba należy uruchomić komputer z płytą umieszczoną w napędzie. Po krótkiej chwili powinien się pojawić obraz jak poniżej.

screenshot0bv.th.png

W większości przypadków powinna sprawdzić się pierwsza opcja od góry, w razie gdyby ona nie działała można wypróbować inne. Po wciśnięciu klawisza enter system zacznie się ładować, by po pewnym czasie pokazał nam się pulpit.

screenshot1uq.th.png

W pierwszym momencie warto zadbać o to, by mieć jak wkleić potrzebne informacje na forum. Możliwości są 3:

 1. zrobić zdjęcie przedstawiające odpowiednie odczyty (tego rozwiązania nie polecam);
 2. umieścić informacji za pomocą przeglądarki (w obecnej wersji jest to chromium), by to jednak zrobić trzeba skonfigurować najpierw sieć, czego można dokonać za pomocą wygodnego narzędzia, które uruchomimy klikając ikonę Start Network znajdującą się na pulpicie;
 3. zapisać dane bezpośrednio na dysku, pamięci przenośnej, lub wypalić je na płytę. Jeśli chcemy zapisać plik na dysku najpierw należy zamontować partycję docelową. Najprościej zrobić to poprzez uruchomienie menedżera plików (można to zrobić np. poprzez kliknięcie ikonki My Documents na pulpicie) i kliknięciu w menu po lewej stronie ikony symbolizującej odpowiednią partycję. Po tym zabiegu zostanie ona automatycznie zamontowana. Alternatywnie można użyć komendy mount w konsoli. Partycje są domyślnie montowane w podkatalogach katalogu /media/.

 

W tym momencie jesteśmy gotowi do właściwego działania.

 

4.2. Odczytywanie danych za pomocą GSmartControl. Najpierw uruchamiamy program GSmartControl klikając ikonkę SmartControl znajdującą się na pulpicie. Pojawi nam się okno w którym wyświetlone będą dyski wykryte przez system.

screenshot2mt.th.png

Po wybraniu odpowiedniego dysku pojawi się okno zawierające informacje o dysku.

screenshot3tf.th.png

By zobaczyć odczyty S.M.A.R.T. przechodzimy do zakładki Attributes, powinno nam się pojawić okno, jak poniżej.

screenshot4wv.th.png

Jeśli chcemy przedstawić informacje w formie zdjęcia, to to jest właściwy moment, by je zrobić. Jeśli chcemy jednak je zapisać i przesłać później klikamy na ikonkę Save As, dzięki czemu pojawi nam się okno, w którym możemy wybrać lokalizację docelowego pliku. Jeśli najpierw chcemy podejrzeć co taki plik zawiera należy kliknąć na opcję View Output. Czego efektem będzie wyświetlenie okna jak poniżej.

screenshot5w.th.png

 

4.3. Odczytywanie danych za pomocą terminala. Pierwszym krokiem powinno być zidentyfikowanie jak nasz dysk jest rozpoznawany w systemie. By to zrobić najlepiej jest wpisać komendę

fdisk -l

dzięki czemu wyświetlona zostanie lista dysków i znajdujących się na nich partycji. Dyski mają oznaczenia postaci /dev/sdx, gdzie zamiast x pojawi się mała litera. Wpisy postaci /dev/sdxy, gdzie x to litera, a y liczba odpowiadają partycjom. By odczytać dane dla dysku oznaczonego jako /dev/sdx wpisujemy komendę

smartctl --all /dev/sdx

na przykład dla dysku /dev/sda będzie to wyglądało jak poniżej.

screenshot9al.th.png

Oczywiście taka forma nie jest zbyt wygodna do umieszczenia gdziekolwiek. Lepiej jest zatem zapisać wyjście bezpośrednio do pliku. By przekierować wyjście należy użyć znaku '>>' po komendzie, a następnie należy podać ścieżkę wyjścia. By zapisać dane dotyczące dysku /dev/sdx do pliku ściażka/plik.txt należy użyć komendy

smartctl --all /dev/sdx >> ścieżka/plik.txt

Na poniższym screenie znajduje się przykład jak zapisać dane dotyczące dysku /dev/sda do pliku /media/sdb1/marcing/smart.txt.

screenshot10o.th.png

Odnośnik do komentarza

5. Omówienie najważniejszych atrybutów.

Będzie w niedalekiej przyszłości (a przynajmniej mam taką nadzieję).

 

Na odczycie S.M.A.R.T. można zaobserwować następujące pola

 • ID - identyfikator dziesiątkowy atrybutu.
 • HEX - identyfikator szesnastowy atrybutu.
 • Attribute name - nazwa atrybutu. Może zależeć ona od użytego programu i różnić się dla różnych dysków, ale tych samych ID.
 • Value - wartość dziesiątkowa atrybutu. Zazwyczaj im mniejsza jest ta wartość, tym lepiej. Niekiedy wyjątkiem jest tu temperatura.
 • Worst - najgorsza dotychczas odnotowana wartość dziesiątkowa.
 • Threshold - próg. Jeśli wartość dziesiątkowa będzie niższa niż ta wartość, to może to oznaczać poważne problemy z dyskiem.
 • Raw walue - wartość nieprzetworzona. Podawana może być na dwa sposoby - albo jako wartość w postaci szesnastkowej, albo w postaci dziesiątkowej, co jest zależne od programu. Część programów potrafi również samodzielnie zinterpretować pewne wartości (np. temperaturę). Jej znaczenie jest zależne od konkretnego atrybutu.

 

Opis atrybutów będę podawał w formie:

ID - HEX - Nazwa atrybutu - Opis atrybutu.

 

Przy czym jeśli Nazwa atrybutu będzie koloru czerwonego, to oznaczać to będzie, że dany atrybut jest kluczowy. Jeśli będzie ona koloru domyślnego dla danej skórki forum, to jest to atrybut, którego istotność jest mniejsza, aczkolwiek nie oznacza to, że można go bezpiecznie zignorować. Poniżej nie opiszę dokładnie wszystkich atrybutów, jedynie postaram się skupić na tych ważniejszych i popularniejszych, część atrybutów mogła się na tej liście w ogóle nie znaleźć (kiedyś może to uzupełnię). Część atrybutów może być specyficzna tylko dla pewnych producentów, lub konkretnych modeli dysków, dlatego nie należy panikować, jeśli u nas danego atrybutu nie ma w ogóle.

01 - 01 - Read Error Rate - Oznacza częstotliwość występowania błędów podczas odczytu. Nieprzetworzona wartość w przypadku różnych modeli dysków może oznaczać coś innego. W przypadku części dysków jest to ilość błędów, a w przypadku innych dane, które wymagają dodatkowej interpretacji, dlatego też należy głównie zwracać uwagę na wartość podaną w postaci dziesiątkowej.

02 - 02 - Throughput Performance - Ogólna wydajność dysku. Jeśli ta wartość zmniejsza się dosyć gwałtownie, to może to oznaczać problemy z dyskiem. Niewielkie zmniejszanie wartości w czasie jest normalne.

03 - 03 - Spin-Up Time - Nieprzetworzona wartość przy tym atrybucie oznacza czas w milisekundach w jakim rozpędzają się talerze dysku (od 0 RPM do pełnej prędkości). Gwałtowny wzrost tej wartości oznacza kłopoty.

04 - 04 - Start/Stop Count - Ilość cykli rozpędzania i zatrzymywania talerzy dysku. Cykl rozpoczyna się przy uruchomieniu dysku, lub przy wyjściu z trybu uśpienia.

05 - 05 - Reallocated Sectors Count - Nieprzetworzona wartość oznacza liczbę realokowanych (remapowanych sektorów). Gdy dysk potwierdzi uszkodzenie jakiegoś sektora, to zostaje on zastąpiony zdrowym sektorem z dodatkowej puli, którą ma każdy nowoczesny dysk. Dzięki temu sektor ten nie jest wykrywany jako uszkodzony przez system operacyjny i nie przeszkadza on w pracy, jednak może negatywnie wpływać on na szybkość pracy dysku. Pula dodatkowych sektorów jest ograniczona.

06 - 06 - Read Channel Margin - Rezerwa kanału podczas odczytu danych. Atrybut ten nie jest uwzględniony w specyfikacji.

07 - 07 - Seek Error Rate - Częstotliwość występowania błędów podczas wyszukiwania przez głowice. Ilość błędów wyszukiwania szybko wzrasta w przypadku uszkodzenia systemu pozycjonowania, silnika serwo, lub w przypadku wystąpienia uszkodzeń termicznych (rozszerzenie się powierzchni dysku w wyniku wystawienia na niebezpieczne temperatury).

08 - 08 - Seek Time Performance - Średnia wydajność systemu pozycjonowania głowic. Zmniejszanie wartości dziesiątkowej jest oznaką problemów z systemem mechanicznym dysku.

09 - 09 - Power-On Hours - Ilość godzin w stanie zasilania. Nieprzetworzona wartość zawiera informacje o ilości godzin (w niektórych dyskach minut, lub sekund) przepracowanych przez dysk. Jeśli wartość dziesiątkowa zejdzie do stanu krytycznego to oznacza to, że został przekroczony MTBF (średni czas między awariami). Nie oznacza to jednak problemów z dyskiem.

10 - 0A - Spin Retry Count - Ilość ponownych prób rozpędzenia talerzy. Oznacza ilość prób rozpędzenia talerzy dysku do pełnej prędkości przy założeniu, że pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem. Wzrost nieprzetworzonej wartości oznacza problemy z mechanicznym podsystemem dysku.

11 - 0B - Recalibration Retries - Ilość żądań rekalibracji, przy założeniu, że pierwsza próba zakończyła się porażką. Wzrost nieprzetworzonej wartości oznacza problemy z mechanicznym podsystemem dysku.

12 - 0C - Power Cycle Count - Ilość pełnych cykli zasilania dysku.

13 - 0D - Soft Read Error Rate - Częstotliwość występowania programowych błędów odczytu, które pojawiły się podczas odczytu danych z dysku.

184 - B8 - End-to-End error - Ilość błędów parzystości, które pojawiły się podczas przesyłania danych przez cache dysku. Porównywane są dane po stronie kontrolera i po stronie dysku.

187 - BB - Reported Uncorrectable Errors - Ilość błędów, które nie mogły być naprawione przez sprzętową korekcję błędów dysku.

188 - BC - Command Timeout - Ilość operacji przerwanych z powodu przekroczenia czasu czekania na odpowiedź. Niezerowa nieprzetworzona wartość tego atrybutu oznacza zazwyczaj problemy z zasilaniem dysku. Mogą one być spowodowane przez zasilacz, lub skorodowane kable zasilające.

189 - BD - High Fly Writes - W części nowoczesnych dysków zostały zaimplementowane mechanizmy wykrywające kiedy głowica zapisująca dane opuszcza swoją normalną wysokość pracy (jeśli by pracowała za nisko, to może uderzyć w talerze, a jeśli za wysoko, to dane mogą zostać niepoprawnie zapisane). Jeśli takie zdarzenie zostanie wykryte, to zapis zostaje przerwany, a dane są ponownie zapisywane w tym samym miejscu, lub przenoszone w bezpieczny obszar dysku. Nieprzetworzona wartość zawiera informację o ilości wystąpień tego typu błędów w czasie życia dysku.

190 - BE - Airflow Temperature/Temperature Difference from 100 - Temperatura powietrza wewnątrz dysku. Wartość dziesiątkowa tego atrybutu równa jest 100 - zmierzona temperatura stopni Celcjusza.

191 - BF - G-sense error rate - Ilość błędów spowodowanych wstrząsami, lub wibracjami.

192 - C0 - Power-Off Retract Cycle - Nieprzetworzona wartość zawiera informację ile razy głowica była parkowana w strefie parkowania.

193 - C1 - Load/Unload Cycle Count - Ilość cykli parkowania/wyparkowania ze strefy parkowania.

194 - C2 - HDA Temperature - Obecna temperatura wnętrza dysku.

195 - C3 - Hardware ECC Recovered - Ilość błędów wykrytych i naprawionych przez korekcję błędów dysku. Wartość nieprzetworzona często zawiera dane, które wymagają przetworzenia ich przez dysk i są nieistotne z punktu widzenia sprawdzającego.

196 - C4 - Reallocation Event Count - Ilość operacji remapowania (realokacji). Nieprzetworzona wartość zawiera liczbę wszystkich tego typu operacji, zarówno tych które zostały zakończone sukcesem, jak i tych, które się nie powiodły.

197 - C5 - Current Pending Sector Count - Ilość sektorów czekających na realokację, lub też inaczej ilość niestabilnych sektorów. Sektor jest oznaczany jako niestabilny, jeśli nie uda się odczytać z niego danych. Jeśli nie powiedzie się również próba zapisu w tym sektorze, to sektor zostaje realokowany. Nieprzetworzona wartość jest zwiększana, gdy jakiś sektor zostanie oznaczony jako niestabilny, a zmniejszana, gdy niestabilny sektor zostanie remapowany, lub też, gdy zostanie uznany za sprawny.

198 - C6 - Uncorrectable Sector Count/Offline scan UNC sectors - Ilość niekorygowalnych błędów. Nieprzetworzona wartość tego atrybutu wskazuje łączną ilość błędów, które wystąpiły podaczas odczytu/zapisu sektora, a nie mogą być skorygowane. Wzrost wartości tego atrybutu oznacza problemy z powierzchnią dysku lub problemy z podsystemem mechanicznym dysku.

199 - C7 - UltraDMA CRC Error Count - Ilość błędów sumy kontronej, które zostały wykryte podczas transferu danych przez kabel sygnałowy. Jeśli nieprzetworzona wartość jest niezerowa, to zazwyczaj oznacza to problemy z kablem sygnałowym - albo jego uszkodzenie, albo nieprawidłowe podłączenie.

200 - C8 - Multi-Zone Error Rate/Write Error Rate - Częstotliwość pojawiania się błędów podczas zapisu danych na powierzchnię dysku. Wzrost nieprzetworzonej wartośći tego atrybutu oznacza, że powierzchnia dysku jest w złym stanie, lub też problem z mechanicznym podsystemem dysku.

201 - C9 - Soft Read Error Rate/Off Track Errors - Ilość błędów opuszczenia przez głowicę ścieżki z danymi.

202 - CA - Data Address Mark Errors - Ilość niepoprawnych znaczników adresu.

203 - CB - Run Out Cancel - Ilość błędów mechanizmu korekcji błędów.

204 - CC - Soft ECC Correction - Ilość błędów poprawionych przez programową korekcję błędów.

205 - CD - Thermal Asperity Rate - Ilość błędów spowodowanych przez wysoką temperaturę.

206 - CE - Flying Height - Wysokość na jakiej aktualnie znajduje się głowica dysku.

207 - CF - Spin High Current - Natężenie prądu potrzebna do rozpędzenia głowicy.

208 - D0 - Spin Buzz - Dopuszczalna ilość ponownych prób rozpędzenia talerzy wywołanych przez zbyt niskie natężenie prądu.

209 - D1 - Offline Seek Performance - Wydajność operacji wyszukiwania przeprowadzanych przez dysk podczas wewnętrznego testu sprawdzającego stan dysku.

211 - D3 - Vibration During Write - Ilość wibracji, które wystąpiły podczas operacji zapisu.

212 - D4 - Shock During Write - Ilość wstrząsów, które wystąpiły podczas operacji zapisu.

220 - DC - Disk Shift - Odległość o jaką dysk przesunął się w porównaniu do talerzy. Przemieszczenie mogło być spowodowane przez wstrząsy, lub działanie temperatur.

221 - DD - G-Sense Error Rate - Ilość błędów spowodowanych przez wstrząsy, lub wibracje.

223 - DF - Load/Unload Retry Count - Ilość operacji parkowania/wyparkowania głowicy.

240 - F0 - Head Flying Hours - Ilość godzin pracy głowicy.

 

Źródła:

Angielska wikipedia.

Hard Disk Sentinel

SMART Information Site

smartmontools

Doświadczenia własne.

Odnośnik do komentarza
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...