Skocz do zawartości

Przygotowanie komputera


Mysza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

potrzebuję nadzoru i poprowadzenia "za rączkę" przy przygotowaniu nowego, nieuzywanego dotąd komputera

używany będzie przez nastolatka - na potrzeby szkoły i rozrywki (gry)

 

stan jest taki, że został wgrany system XP Home SP3, ale jest tylko jedna partycja C - 116 GB

 

i teraz trzeba zacząć wszystko od nowa - z podziałem na partycje C i D

 

pierwsze pytanie - jak najoptymalniej podzielić dysk - ile przypisać do partycji systemowej

 

drugie pytanie - jeśli korzystamy z liveboxa, który jest podłączony kablem do drugiego komputera, to żeby kolejny stacjonarny mógł korzystać z sieci Wi-Fi to wystarczy karta sieciowa wbudowana do komputera czy trzeba coś dokupić ?

 

EDIT:

rozumiem, że jak cała pojemność dysku została przypisana do partycji C to nie ma innej mozliwości jak format i podział od nowa ?

Edytowane przez mycha69
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
używany będzie przez nastolatka - na potrzeby szkoły i rozrywki (gry)

Jednego?

 

stan jest taki, że został wgrany system XP Home SP3, ale jest tylko jedna partycja C - 116 GB

Pokaż obrazek z zarządzania dyskami bo widzę tu niekonsekwencję z obrazkiem na końcu posta - dysk 1 TB.

To wersja Green i nie był to dobry pomysł na dysk systemowy.

 

pierwsze pytanie - jak najoptymalniej podzielić dysk - ile przypisać do partycji systemowej

Patrz wyżej.

 

drugie pytanie - jeśli korzystamy z liveboxa, który jest podłączony kablem do drugiego komputera, to żeby kolejny stacjonarny mógł korzystać z sieci Wi-Fi to wystarczy karta sieciowa wbudowana do komputera czy trzeba coś dokupić ?

Czy ta wbudowana karta ma WiFi? Wybacz nie czytałem opisu płyty.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Jednego?

Tak, jeden uzytkownik, chłopak.

 

Pokaż obrazek z zarządzania dyskami bo widzę tu niekonsekwencję z obrazkiem na końcu posta - dysk 1 TB.

To wersja Green i nie był to dobry pomysł na dysk systemowy.

trochę pamięć mnie zawodzi, ale w MU wchodziłam zdaje się PPM na Mój Komputer - to w tym stanie nie mogę podejrzeć, robi się klepsydra

 

Czy ta wbudowana karta ma WiFi? Wybacz nie czytałem opisu płyty.

nie wiem i nie wiem jak szybko sprawdzić ?

poniżej obrazek z tej karty - nie wiem czy cos da ?

http://img40.imageshack.us/img40/4264/kartaa.jpg

 

i jeszcze aktualne programy

http://img502.imageshack.us/img502/7203/programy.jpg

Odnośnik do komentarza

Zacznijmy od tego:

trochę pamięć mnie zawodzi, ale w MU wchodziłam zdaje się PPM na Mój Komputer - to w tym stanie nie mogę podejrzeć, robi się klepsydra

Tak. I dalej Właściwości. Powinnaś mieć zakładkę z MU. W MU będzie widać czy masz kartę WiFi.

Niestety siedzę na W7 i nie mam dostępu do XP ale za to mam kompletną zaćmę lub tzw Pomroczność Jasną.

Obrazek z dyskami powinien zadziałać na : Uruchom -> diskmgmt.msc (tak myślę).

 

EDYTA

Programy to temat wtórny i problematyczny.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Masz 816 GB nieprzydzielone. Może to być nowa partycja, którą możesz utworzyć w panelu Zarządzania Dyskami -> PPM na Obszar nieprzydzielony i utwórz partycję z formatowaniem na NTFS. Przypisz literę D:.

Masz problemy z softem Asusa i zastanów się czy nie postawić systemu od nowa bo już masz śmieci.

Podaj jeszcze raz dokładną nazwę płyty głównej (najlepiej z napisu na płycie lub jeśli jest oklejony gwarancją to z instrukcji do płyty).

Doradzę co instalować z płyty dołączonej do płyty głównej selektywnie.

 

Płyta nie posiada WiFi. Musisz dokupić ale tego nie doradzę bo nigdy nie korzystałem.

Czy Livebox nie jest jednocześnie routerem i czy nie możesz skorzystać wówczas z kabla?

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Masz 816 GB nieprzydzielone. Może to być nowa partycja, którą możesz utworzyć w panelu Zarządzania Dyskami -> PPM na Obszar nieprzydzielony i utwórz partycję z formatowaniem na NTFS. Przypisz literę D:.

Masz problemy z softem Asusa i zastanów się czy nie postawić systemu od nowa bo już masz śmieci.

Podaj jeszcze raz dokładną nazwę płyty głównej (najlepiej z napisu na płycie lub jeśli jest oklejony gwarancją to z instrukcji do płyty).

Doradzę co instalować z płyty dołączonej do płyty głównej selektywnie.

 

taki był pomysł, żeby zrobić wszystko od nowa -

 

płyta to chyba to co w pkt.7 na obrazku z pierwszego postu

ASUS P8H61-MLX LGA 1155 INTEL H61 GLAN EPU - przynajmniej tylko do tego mam książeczkę i do karty graficznej

Odnośnik do komentarza

Po zastanowieniu możesz zostawić system tak jak jest na tej partycji. Dysk jest spory i aby w przyszłości nie mieć problemów z poszrzaniem partycji zostaw jak jest.

Jak pisałem wyżej utwórz nową i tam możesz instalować nowy soft, gry itp (oczywiście wymaga to wskazania katalogu na nowej partycji przy instalacji).

Zdecydowanie zalecam usunięcie z systemu Asus Webstorage - było już na forum kilka tematów z problemem tego softu.

Odnośnik do komentarza

Masz 816 GB nieprzydzielone. Może to być nowa partycja, którą możesz utworzyć w panelu Zarządzania Dyskami -> PPM na Obszar nieprzydzielony i utwórz partycję z formatowaniem na NTFS. Przypisz literę D:.

(...)

Płyta nie posiada WiFi. Musisz dokupić ale tego nie doradzę bo nigdy nie korzystałem.

Czy Livebox nie jest jednocześnie routerem i czy nie możesz skorzystać wówczas z kabla?

 

Tworzenie drugiej partycji w toku.

 

Kablem jest podłączony drugi komputer w innym pokoju i nie da rady.

Odnośnik do komentarza

Paragon Partition Manager 11 Free Edition

http://www.paragon-software.com/home/pm-express/download.html

opis

http://www.paragon-software.com/export/sites/paragonsoftware.com/docs/PM11Free_en170511m.pdf

Systemowy manager dysków nie jest najlepszy w XP. Nie instaluj woluminów dynamicznych, a to chyba zaproponował kreator winXP, Paragon może to usunąć, WinXP również..

Paragon pozwoli podzielić pozostałe miejscu na dodatkowe 3 partycje podstawowe NTFS. Na dysku można zainstalować 4 partycje podstawowe NTFS, lub 3 podstawowe i partycję rozszerzoną z np. 256 dyskami logicznymi. Jedną podstawową (systemową) zainstalował już WinXP. Dlaczego np 4 podstawowe? Łatwy odzysk w razie kłopotów. Oddzielenie systemu i oprogramowania od danych. Możliwość zapisania kopii partycji systemowej jako pliku np programami Norton Ghost, czy Acronis. Ponieważ "świeży" system oraz programy i gry to max. kilkanaście giga, odzysk z kopii np Ghosta to kila minut. Ponieważ to jednak programy płatne podaję rozwiązanie darmowe:

http://forum.dobreprogramy.pl/tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html

Interesuje Cię :

Wykonywanie obrazu partycji przy pomocy CloneZilla

Warto jednak wykonać kopię partycji systemowej na zewnętrzny nośnik.

Dyski Green nadają się na magazyn danych, natomiast jako systemowe to pomyłka. Będzie oszczędzał energię, zwalniał, parkował głowice. I to wszystko sam, bez udziału nawet systemu.

Albo wymiana na dysk normalny, albo dołożenie SSD 64GB ok. 350pln.

http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-ssd/samsung-830-mz-7pc128-128-gb

Crucial m4, czy Samsung 830. Tylko do porządnej obsługi SSD potrzeba Win7.

Odnośnik do komentarza

Tylko w tym temacie:

 

Nie instaluj woluminów dynamicznych, a to chyba zaproponował kreator winXP,

 

Ja tu raczej nie widzę takiej sytuacji chyba, że moje piękne oczko jest w błędzie.

I drugie pytanie to jaki sens ma dzielenie pozostałości dysku na kilka partycji? Po to aby głowice wykonywały zbędne ruchy po talerzach?

 

Dodatkowo nie wiem czy XP jest w stanie zaakceptować dysk SSD - nie sprawdzałem.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Aby wyjaśnić po co dzieli się dysk na partycje( zbędne ruchy głowic). Położenie każdego pliku opisane jest w MFT partycji. Duża partycja (jedna) nie stanowi dla systemu XP żadnego problemu, zapisuje dane od pierwszego wolnego sektora ( z pewnymi wyjątkami). A więc skasowanie jakiegoś pliku powoduje defragmentację następnego zapisywanego, jeśli jest on większy od poprzednika. W ten sposób rośnie również MFT, ponieważ jeden plik znajduję się w np. kilku miejscach. Ponieważ położenie i rozmiar MFT jest określone, po pewnym czasie nastąpi również defragmentacja MFT, MFTcopy i innych plików systemu NTFS. Co zresztą wieslaw531, jako szczęśliwy posiadacz PerfectDisk’a może poświadczyć obserwując pliki z $ w nazwie. Ten sam proces zachodzi oczywiście i dla mniejszych partycji, tylko wolniej. Chętnym poszerzenia wiedzy w tej materii proponuję wpisanie w google hasła "metadane ntfs", "MFT" itp.

Jeśli taki demon szybkości ja Seagate Green, podzielić na dwie partycje 100 i 900 GB, to on z pewnością się odwdzięczy, w działaniu.

Odnośnik do komentarza

@S1944

jakoś nie mam teraz głowy do tego, by łamać sobie mózg szerszym spojrzeniem na zagadnienie - moje pytanie dotyczyło zupełnych podstaw, minimalistycznie, bez komplikacji :) , ale może ktoś wykorzysta wykład ;)

 

Zdecydowanie zalecam (jak kolega wyzej) wymiane tego zasilacza http://infobit.pl/ka...w/brak-podstron

Sprzet zdecydowanie wyglada na "marketowy". Grafika zupelnie nie nadaje sie do tego do czego jest przeznaczona. Dysk tylko na magazyn danych. Bez urazy mycha69.

Nie żywię urazy :) - nie maczałam w tym palców, nie przyczyniłam się do popełnienia zakupu w takim zestawieniu - winowajcą jest głowa rodziny we współpracy z doświadczonym kumplem-informatykiem ...

 

Przy masakrowaniu sprzętu w ocenie trzeba wziąść pod uwagę, że wybór był w jakimś przedziale cenowym +/- 2000zł ,

w takim razie (tradycyjnie) nie wymieniając wszystkiego co wskazane, ale tylko to co niezbędne, żeby w ogóle móc kupić porządną grę -

co, na co i za ile absolutnie należałoby zmienić ?

Odnośnik do komentarza

Jesli nie minelo zbyt duzo czasu oddaj to ustrojstwo pod byle jakim pretekstem. Co wymienic ? j/w, ale to beda koszty. Calkowite minimum to karta graficzna i zasilacz. Nie zrozum nas zle. Odpalisz gry na minimalnych detalach i moze zasilacz wytrzyma jakis czas, ale ....nie po to wydaliscie kase, zeby sie meczyc przy zabawie.

Przyklad http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/zestawy_komputerowe_na_marzec_2012?page=0,6 pociagnie wszystkie nowosci w przyzwoitej rozdzialce. Moze nie na max i z AA, ale bedzie zabawa bezstresowa.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...