Skocz do zawartości

Zakup komputera- porady- z archiwum C


Rekomendowane odpowiedzi

C jak C64. Znalazłem w Młodym Techniku ciekawy tekst :)

"Jakie warunki powinien spełniać komputer, aby sprawiał nam radość i służył pomocą w przewidywanych zastosowaniach? Wymienimy krótko podstawowe wymagania:

1. Cechy techniczne potrzebne do przewidywanego zastosowania.

Wymagania te zależą od przewidywanych zastosowań. W grach ważna jest dobra grafika i możliwości muzyczne, majsterkowicz lub informatyk- hobbista potrzebuje bogatego zestawu wbudowanych interfejsów i innych nowości rynkowych. Zastosowania typu biurowego- zwłaszcza redagowanie tekstów-bezwzględnie wymagają dobrej klawiatury i ekranu o 80 (minimum 40) znakach w wierszu oraz- podobnie jak programy edukacyjne- możliwości łatwego uzyskania polskich znaków na ekranie jak i na urządzeniach peryferyjnych. Minimalną pojemnością pamięci RAM jest obecnie 48- 64 KB.

2. Możliwości rozbudowy, interfejsy, dostępność osprzętu.

Gorzka prawda głosi: sama konsola mikrokomputera domowego rzadko wystarcza do jakichkolwiek zastosowań poza grami i edukacją. Manetki do gier (joystick) można nabyć do każdego komputera. Często jednak na tym się kończy. W większości zastosowań praktycznych niezbędna jest drukarka i przyzwoita pamięć masowa- w grę wchodzą praktycznie tylko dyski elastyczne. Kupując komputer warto pomyśleć o przyszłej rozbudowie systemu, nawet gdy wydaje się ona perspektywą bardzo odległą.

3. Bogate, wartościowe i dostępne oprogramowanie.

Brak oprogramowania dyskwalifikuje nawet bardzo tani i jednocześnie dobry sprzęt. Mogą o tym coś powiedzieć liczni posiadacze komputerów LASER, ORIC, DRAGON itd. Rzadko zdarza się aby mikrokomputer służył tylko do nauki programowania w języku BASIC i wykonywania samodzielnie sporządzonych w tym języku programów.

4. Dobra dokumentacja techniczna i obfita literatura fachowa.

Dołączony do komputera podręcznik z reguły nie tylko nie wystarcza ale wręcz uświadamia palącą potrzebę dostępu do innych źródeł informacji.Ambitniejsze zastosowania wymagają studiów nad grafiką, programowaniem w języku asemblera itp. Bardziej zaawansowanemu użytkownikowi niezbędny jest tzw. podręcznik systemowy ze schematami, mapą pamięci itp. oraz tekst pamięci ROM, a przynajmniej najistotniejsze jego fragmenty. Jest dobrze, gdy istnieją czasopisma regularnie interesujące się systemem.

5. Niezawodność, serwis i dostępność do części zamiennych.

Najprostszy nawet, ale działający kalkulator jest lepszy od zepsutego superkomputera. Jeśli mamy mieć z maszyny pożytek i radość, powinna ona być trwała i niezawodna, zaś w razie awarii- odpukać, powinna istnieć praktyczna możliwość jej naprawy.

6. Widoczne perspektywy rozwojowe systemu.

Planując zakup komputera, myślimy najczęściej o jego wieloletniej eksploatacji. W tym czasie będziemy zapewne kupować dodatkowy osprzęt. Dobrze jest zdecydować się na system, który ma przed sobą dobre perspektywy rynkowe. Cenne jest wówczas istnienie rozwojowej rodziny, obejmującej coraz nowocześniejsze modele, pozwalające przynajmniej częściowo korzystać z posiadanego już oprogramowania i osprzętu. Jeśli mikrokomputer okaże się z czasem za skromny dla naszych potrzeb możemy wtedy go wymienić na nowszy model, zachowując np. drukarkę i stację dysków elastycznych oraz samodzielnie napisane programy w języku BASIC."

Za: "Młody Technik", nr 6/1986, s. 97- 98.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...