Skocz do zawartości

Kontrola stanu dysku


Grisza

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie wiem czy badziewne narzędzie. Zawsze powinno się sprawdzać powtarzalność wyników na innych softach.

03 - zaczynają się problemy z mechaniką dysku - np. łożyska. To może być skutek zbyt wysokich temperatur dysku.

BF - ilość wstrząsów dysku. Nie należy balować z lapkiem śmigając w internecie.

C8 - zrób test Mhdd (2 x F4) ale wcześniej pokaż SMART z Mhdd - F8.

Odnośnik do komentarza

Dzięki :)

Po kolei:

03 - nigdy nie miałem temperatury wyższej niż 40 st. Celsiusza (nawet teraz, tuż po teście MHDD, który obciąża dysk - talerze w ciągłym użyciu, temperatura wynosi 35 st.)

BF - to jest jasne, wiem, że to "standard" w urządzeniach przenośnych

C8 - test wykonany, S.M.A.R.T. za chwilkę dorzucę

MHDD

S.M.A.R.T.

Edytowane przez Grisza
Odnośnik do komentarza

Witam , chciałbym zwrócić uwage na błędna interpretacje parametru 03 - nie ma żadnych problemów , dlatego nie wiem czemu w tym jak i linkowanym temacie ten atrybut jest brany pod uwagę.Drugi wspomniany tutaj C8 też nie rozumiem dlaczego.

 

Odniose sie tylko do tej kwesti.

03 - nie ma żadnych problemów , dlatego nie wiem czemu w tym jak i linkowanym temacie ten atrybut jest brany pod uwagę

Nie mnie oceniac inne brane pod uwage parametry. Moze to byc wynikiem nie uwagi lub pomylki.

 

Cytat z tamtego tematu

Parametr 03 - do monitorowania (jesli za jakis czas wzrosnie - zmieni wartosc - moze to oznaczac poczatek klopotow.

Parametr C7 - wyjasniony w poscie nr.13 - najlepiej wymienic kabel na nowy. Pewne jest , ze Kopernik byla kobieta. Moglo to spowodowac np. uszkodzenie plikow na dysku i w skrajnych przypadkach np. bad sektory. To co widzimy aktualnie nie powinno po wymianie tasmy sprawiac klopotow.

 

Wydaje mi sie, ze wyrazilem swoja opinie jasno. Czerwony kolor + bardzo jasno , czerwony i podkreslony.

Dla pelnosci wyjasnien ;

03 - 03 - Spin-Up Time - Nieprzetworzona wartość przy tym atrybucie oznacza czas w milisekundach w jakim rozpędzają się talerze dysku (od 0 RPM do pełnej prędkości). Gwałtowny wzrost tej wartości oznacza kłopoty.

Prosze czytac posty uwaznie, a konstruktywne zwrocenie uwagi jak najbardziej celowe i pozadane. :)

 

Co do interpretacji wynikow to; cytat z poradnika na forum -

Przy czym jeśli Nazwa atrybutu będzie koloru czerwonego, to oznaczać to będzie, że dany atrybut jest kluczowy. Jeśli będzie ona koloru domyślnego dla danej skórki forum, to jest to atrybut, którego istotność jest mniejsza, aczkolwiek nie oznacza to, że można go bezpiecznie zignorować. Poniżej nie opiszę dokładnie wszystkich atrybutów, jedynie postaram się skupić na tych ważniejszych i popularniejszych, część atrybutów mogła się na tej liście w ogóle nie znaleźć (kiedyś może to uzupełnię). Część atrybutów może być specyficzna tylko dla pewnych producentów, lub konkretnych modeli dysków, dlatego nie należy panikować, jeśli u nas danego atrybutu nie ma w ogóle.

 

Kolor zielony wyjasnia problemy z interpretacja.

 

Moja ostatnia zabawa z dyskiem Seagate i atrybuty przy ktorych mozna sie zalamac. Dysk chodzi i ma sie dobrze.

http://imageshack.us...7/smartada.jpg/

Odnośnik do komentarza

ale smart MHDD czy innym softem wykonany na dysku Seagate te atrybuty "zawsze" podaje z głębokich czeluści jaskini nestle.

 

Otóz to głownie dla 01,O7,C3(choć ten ok ma być wysoki)

 

Co do spin up Time cyt.Parametr 03 - do monitorowania (jesli za jakis czas wzrosnie - zmieni wartosc - moze to oznaczac poczatek klopotow.

 

chciałem zwrócić tylko uwage że nie rozumiem dlaczego to akurat ten poaramtr ma być monitorowany , pozatym ktoś nie obeznany nie wie i tak co wzrośnie ? co się zmieni . Przy WD wartośc Raw/Data tego paramtru podlega zmianie przy każdorazowym start stop . Tu istotna/e są wartosći currrent i worst w stosunku do progu, dlatego ich obniżanie ( aktualnie na przykładzie obecnego tematu oscylują w ok 150 Worst najniżej , 187 aktualne - które to dla Wd są ok ) powinno wzbudzi czujność .

Odnośnik do komentarza

Kolega nie dokladnie czyta wypowiedzi. Zielony podkreslony kolor moze byc wyjasnieniem. Interpretacja na podstawie MHDD czy innych programow przedstawiajacych SMART jest niezwykle trudna. Rozni producenci dyskow i rozne interpretacje. Co jest istotnym i niebezpiecznym dla dysku i uzytkownika po SMART np. w MHDD jest wyjasnione w tutorialu na forum i jak dobrze poszukac to mozna znalezc takie informacje

Check
smart att
Of special interest are:
#5 Reallocated sectors count: 144 139 1109 this should be zero!
#194 HDA Temperature perhaps there's an answer here!
#195 Hardware ECC recovered 253 252 731 Watch for astronomical number
#196 Reallocate event count 1 1 982 This looks bad!
#197 Current pending sectors 144 139 1109 Not good either!
#198 Offline scan UNC Sectors 1 1 11090 Looks like offline selftesting found errors too (same ones??)
#199 Ultra ATA CRC error rate 199.198 1 THis has to be BAD!

 

i tu zaczynamy sie bardzo martwic.

 

Nie rozumiem tego

chciałem zwrócić tylko uwage że nie rozumiem dlaczego to akurat ten poaramtr ma być monitorowany , pozatym ktoś nie obeznany nie wie i tak co wzrośnie ? co się zmieni
bo sie pojawil. Jakby wiedzial czy wzrosnie czy nie (zmiana oznaczen zalezna od producenta dysku) to nie zawracalby d..py tylko czytal w krysztalowej kuli, prawda?

Widze, ze kolega wyjasnil wszystko i na tym to polega. Gratuluje i zapraszam do pomocy uzyszkodnikom. :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...