Skocz do zawartości

Obniżanie napięcia, wyciszanie komputera.


CoUsT

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam płytę główną M2N68-AM Plus i chciałbym na niej obniżyć np. napięcie procka - AMD Phenom II X4 955. W biosie mam tylko opcje "Save Power Mode", "Normal", "+50mV", "+100mV". Na normalu pokazuje w CPU-Z ~1.416-1.44, gdzie powinno być 1.4, przynajmniej tak jest napisane w HWiNFO. Natomiast w Save Power Modzie mam ~1.376-1.392, rzadko 1.36. Sęk w tym, że na zmniejszonym pobieraniu procek jeszcze daje rade się kręcić do 3360 (210x16) MHz i nie jest to maksymalna granica, bo jej nie sprawdzałem (dla porównania na normalnym napięciu wejdzie 4128 MHz). A gdybym jeszcze chciał zmniejszyć napięcie? Programowo? Lub jakimiś 'magicznymi sztuczkami'? Dałoby radę?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • 4 tygodnie później...

Odświeżę ten temat zamiast zakładać nowy, bo dotyczy tego samego.

 

W Panel sterowania\System i konserwacja\Opcje zasilania

przy edycji planów zasilania jest opcja:

Zarządzanie energią procesora. Miałem tam minimalny jak i maksymalny stan procesora 100%. Po przestawieniu na 10% zmienia się tryb pracy przy nic nie robieniu do standardowo 800 MHz wraz z napięciem do 1.05 V (mnożnik z 16x spada do 4x, z odpowiednimi pauzami co do wymaganej mocy).

 

Takie zmiany nie zaszkodzą komputerowi? Nie spowodują niestabilności?

 

Pozostaje jeszcze sprawa "nVidia MCP" (poczytałem o tym w necie - jest to chipset). Czujniki tu wskazują ~52-58, możliwe że czasami 60 przy obciążeniu. Czy taka temperatura jest w porządku, czy może jest za duża?

Odnośnik do komentarza

Tak się zastanawiam, czy Ty chcesz włączyć tryb oszczędny czy chcesz procka podkręcić? Bo jedno wyklucza drugie.

(dla porównania na normalnym napięciu wejdzie 4128 MHz)
sprawdzałeś przy takim Vcore i taktowaniu procka Prime95, Lynx'em czy innym testerem?
Takie zmiany nie zaszkodzą komputerowi?
nie zaszkodzą
Nie spowodują niestabilności?
patrz zdanie powyżej: test Prime95, Lynx, OCCT (test CPU:Linpack) możesz potem jeszcze ewentualnie włączyć jakąś wymagającą grę, która obciąży kompa prawie na maksa, jeśli przejdzie komp pomyślnie testy to możesz uznać, że jest stabilny.

Co do chipsetu - taka temperatura jest raczej normalna, nie jest jeszcze zbyt wysoka.

Odnośnik do komentarza

W Prime95 Torture przez 30 minut ma i nic się nie dzieje, więc stabilne jest.

Tu mi bardziej chodziło o problem napięcia, czy mi czasem nie wskoczy taktowanie 3 GHz a napięcie zostanie 1 V i wywali BSODa.

 

Tak się zastanawiam, czy Ty chcesz włączyć tryb oszczędny czy chcesz procka podkręcić? Bo jedno wyklucza drugie.

 

Maksymalnie oszczędzić z jak najlepszą wydajnością ;) Save Power włączony w biosie co mi zbiło kilka mV, a że jest stabilny na 16x210 MHz to tak sobie ustawiłem.

 

Jeżeli problemów z napięciem nie będzie i dostałem odpowiedź co do temperatury, to ostatecznie temat można zamknąć. Dzięki za rady i informacje :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...