Skocz do zawartości

Win XP Pro jako serwer domowy, potrzebna porada


dantus

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie na tym nowym, lśniącym świeżością forum, ukłony w kierunku picasso :thumbsup::

 

Mam nadzieje ze dobry dział wybrałem, jeżeli nie proszę uprzejmie o przeniesienie.

 

Sytuacja wygląda następująco:

mam 2 komputery i stary laptop Acer Travelmate 800, który postanowiłem "przerobić" na mały domowy serwer. Wszystkie 3 podpięte do routera.

Ma służyć jako serwer plikow, dla obu PC, serwer ftp oraz podłączyłem do niego drukarkę przez USB.

Na nim zainstalowany jest XP Pro, łączę się do niego przez VNC

Pytania:

• jakie usługi mogę powyłączać, które sa zbędne?

• które hardware jeszcze powyłączać? wyłączyłem WLAN, Firewire, Modem

• czy mogę na stałe wyłączyć monitor? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Obecnie mam ustawione ze monitor wyłączą się po 5 min bezczynności. A jeżeli go wyłączę to czy dalej będę mógł używać VNC?

• czy instalować na nim program antywirusowy, na PC-tach używam Avira. Bo firewall to raczej tak, nie? Obecnie Outpost Free, czy może coś innego?

• czy istnieje możliwość udostępnienia skanera na oba PC? do "serwera" podłączone przez USB urządzenie Brother DCP-156c

 

Może jakieś wskazówki, porady dodatkowe? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1. RDP i Pomoc zdalną możesz wyłączyć skoro używasz VNC

o reszcie poczytaj tutaj https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/43-archiwalny-services-uslugi-w-xp/

nie wiem czy już picasso przeniosła na nowe forum to

 

2. wyłączając te podzespoły uzyskasz minimalne zaoszczędzenie energii..więc mija się to z celem ale jeżeli chcesz dla zasady po prostu powyłączać to wyłącz jeszcze bluetooth jeżeli go posiada

 

3. w opcjach zarządzania energią w panelu sterowania masz możliwość zmieniania zachowania lapa gdy np zamkniesz klapę itp. Ja bym zostawił to 5min. VNC będzie dalej działać gdy wyłączy się monitor.

 

4. Jeżeli jest to sieć domowa, wszystko jest za routerem i nikt z zewnątrz nie ma dostępu to ja bym z firewall zrezygnował i zostawił tylko antywirusa do kontrolowania zasobów serwera plików.

 

5. przy tanich skanerach/drukarkach może być problem z udostępnianiem skanera. jest to urządzenia wejścia jak klawiatura myszka. jeżeli na płytce dołączonej do tego kombajnu nie masz nic odpowiedzialnego za mapowania skanera to się pewnie nie da.

 

 

wskazówka, jako serwery plików, ftp i vnc/rdp lepiej sprawuje się linux

Edytowane przez picasso
Jak to :P Temat usług jest. Podstawiłam link.
Odnośnik do komentarza

wskazówka, jako serwery plików, ftp i vnc/rdp lepiej sprawuje się linux

haha ze aż zacytuje Haleme "ja wiedziałem ze tak będzie" :lol:

tez gdzieś to wyczytałem i próbowałem z Ubuntu jak i z Fedora, nawet samba działała, ale później zaczęły się problemy z uprawnieniami, drukarka itp. Z drugiej strony szkoda mi czasu na szukanie, czytanie i dopasowywanie Linuxa do własnych potrzeb. Win XP na 2 komputery i moje potrzeby jest wystarczający, w mojej opinii.

 

ad 1. Dzieki za link, poczytam sobie

ad 2. w sumie to i bluetooth wyłączyłem wczesniej

ad 3. tam wlasnie zmienilem i jest 5 min.

ad 4. antywir jest

ad 5. niestety nic takiego nie widziałem, wiec zostaje zainstalowanie skanera na "serwerze" i skanowanie bezpośrednio na nim (przez VNC)

 

Dziękuję uprzejmie za odpowiedz

 

P.S. A wy spać rano nie możecie ;)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...