Skocz do zawartości

Czarny ekran i błąd BIOS


bpm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

płyta główna Gigabyte GA-M61PME-S2. Po włączeniu czarny ekran i słychać w kółko ciągły długi sygnał. Karta post pokazuje błąd C1 i wygląda to na błąd pamięci lub grafiki. Natomiast sama kość DDR2 wymieniana była jakieś 3 tygodnie temu z 1GB PC5300 na 1GB PC6400 - płyta obsługuje oba typy.

 

Podmieniałem pamięć, grafikę, zasilacz, odpinałem podzespoły, kable, również tak, że została sama płyta z procesorem, resetowałem BIOS, podmieniałem bateryjkę, a sygnał jaki był taki jest ciągle. Została jeszcze podmiana płyty na inną.

 

Pytanie jest zasadnicze takie. Bawić się jeszcze i sprawdzać cokolwiek, czy dać sobie spokój? Co sugerujecie jeszcze?

 

Dzięki z góry.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Sugeruje opisac problem.

- czy pracowal normalnie do czasu awari

- w jakich okolicznosciach sie to stalo , w czasie gry , ogladania filmu , wymiany sterownikow, wlaczenia po dluzszym nie uzywaniu ......itd

- zostalo Ci sprawdzenie pinow i samego CPU - przypalenia, zasniedzenia, a przy okazji jak wyzej - chlodzenie

- C1 to zdecydowanie RAM, ale.....moze byc wiele ale

Odnośnik do komentarza

Sugeruje opisac problem.

- czy pracowal normalnie do czasu awari

- w jakich okolicznosciach sie to stalo , w czasie gry , ogladania filmu , wymiany sterownikow, wlaczenia po dluzszym nie uzywaniu ......itd

- zostalo Ci sprawdzenie pinow i samego CPU - przypalenia, zasniedzenia, a przy okazji jak wyzej - chlodzenie

- C1 to zdecydowanie RAM, ale.....moze byc wiele ale

 

A no właśnie, ale może być wiele.

 

Co do CPU, zapomiałem dodać, że też sprawdziłem, wyjąłem, obejrzałem, obwąchałem, nic nie przypalone czy zaśniedziałe. Nałożyłem nową pastę i wyczyściłem wiatrak z radiatorem.

 

Stało się to podobno tak: komp został wyłączony i się już nie włączył. Nikt też podobno nic nie grzebał. Jednak 100% pewności nie mogę mieć, że to prawda.

 

Zostaje chyba jutro przełożenie wszystkiego na nową płytę i uruchomienie.

Odnośnik do komentarza

Jak patrzyłem na kondensatory to wszystkie wyglądają cało, ale faktycznie może przez lupę coś więcej się zobaczy.

 

A tak przy okazji, zastanawiam się co odpowiedzieć klientowi, a raczej jego mamusi, skąd mu się to wzięło, jak jeszcze 3 tyg temu działało :huh:

 

EDIT: Panowie dziwna sprawa. Podpiąłem wszystko do innej płyty - efekt: czarny ekran, zmieniłałem kości pamięci na te które mam (3 szt.) - efekt: za każdym razem wystartował bezproblemowo.

 

Pytania jakie tym razem się pojawiły są następujące.

 

1. Możliwe to, żeby płyta za każdym razem uwalała pamięć? Ta zmieniona 3 tyg temu była nowiutka - prosto z opakowania, a zmieniona była tylko dlatego, że przy włożonej "starej" - czarny ekran, przy zmianie na "nową" - normalny start. Teraz jest to samo, tyle że płyta nie startuje już z żadną pamięcią tylko piszczy. 2. Jeżeli płyta uwaliła pamięć - dlaczego tak się stało? Wina zasilacza (CODEGEN - czarna lista)?

3. Natomiast sam BIOS na zmienionej płycie wydaje 3 sygnały, tzn 1- normalny taki jak przy uruchomieniu, 2 - bardzo króciutki, 3 - znów normalny. To wygląda jakoś tak: PI-PIK-PI, po czym normalnie się uruchamia, karta POST pokazuje AA - display configuration. Normalne to jest, te 3 sygnały podczas startu?

Edytowane przez picasso
16.03.2012 - Temat zostaje zamknięty. Wygasła jego żywotność ustalona zasadami. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...