Skocz do zawartości

Komputer po wyczyszczeniu wolniej chodzi


karoles54

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Specjalnie założyłem konto, ponieważ na wielu forach mi nie pomogli, a więc może tu się uda. :)

 

Ostatnio miałem dzień wolny, więc postanowiłem wyczyścić wnętrze mojej jednostki centralnej. Standardowo robię to co 2-3 tygodnie w zależności od czasu. Postanowiłem ściągnąć radiator i wyczyściłem go sprężonym powietrzem, zachowując jak zwykle wszelką ostrożność, ale po podpięciu radiatora i po włączeniu komputera, gdy doszło do obrazka z napisem "Zapraszamy", komputer zaczął niemiłosiernie piszczeć, nasłuchując nie wiedziałem co zrobić, ale doszedłem do wniosku, że to radiator. Postanowiłem go ponownie rozebrać i poprawić wtyki, znowu piszczy na logu zapraszamy, więc postanowiłem poczekać, aby zobaczyć co się stanie. Po 2 minutach piszczenia komputer wyłączył się i co ważniejsze nie chciał włączyć, trudząc się na różne sposoby w końcu udało się go uruchomić, prosząc Boga o cisze komputer o dziwo nie piszczał, ale spadł na wydajności. Cały system zachowuje się normalnie, ale nie idealnie, występują lagi. Tak samo z przeglądaniem internetu (Przeglądarka Google Chrome), znaczy np. na forum gdzie jest mało obrazków, chodzi dosyć płynie, ale np. na innym stronach gdzie jest od groma obrazków i innych bajerów nie chodzi zbyt płynnie. Mam też porównanie do moich gier, przed wyczyszczeniem chodziły super, a teraz klapa. Czyściłem avastem, ad-awarem i ccleanerem, ale lipa. Przekładałem nawet pamięć RAM do innych wtyków, ale to nic nie daje. Na innym forum kazali mi nałożyć nową pastę, ale jak dla mnie to chyba nieco przesadzili bo nie wiem nawet po przeczytaniu z czym to się je. Niestety nie jestem super-informatykiem.

 

Także proszę was o pomoc, ponieważ serio mam dosyć tych lagów. :)

 

Mój PRO-SPRZĘCIOR :)

Windows XP SP3

INTEL CELERON CPU 2,93GHz

512MB RAM

RADEON X300/X550/X1050 Series

 

Nie wiem czy odpowiednio dobrałem temat, ale tu chodzi bardziej o problem z systemem :)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Postanowiłem ściągnąć radiator
i
Postanowiłem go ponownie rozebrać i poprawić wtyki
możesz dokładniej napisać albo lepiej wkleić zdjęcie tego co ty tak naprawdę rozbierałeś. Mam wrażenie, że mylisz nazwy podzespołów.

 

@Karolek - jak zwykle pudło, nie czytasz uważnie tematu, nie kojarzysz faktów, ogólnie nie czujesz bazy. Zaprawdę powiadam ci, zostań przy swoich chomikowych zainteresowaniach.

Odnośnik do komentarza
Ostatnio miałem dzień wolny, więc postanowiłem wyczyścić wnętrze mojej jednostki centralnej. Standardowo robię to co 2-3 tygodnie w zależności od czasu
- gdzie ty trzymasz tego PC-ta w piwnicy z weglem czy przedzalni :D , co trzy tygodnie? Zwariowal bym, ale do rzeczy; z mojej strony posprawdzaj dodatkowo wszystkie kable zasilajace wszystkie podzespoly. Wyciagnij i podepnij kazdy z nich lacznie z tymi od przycisku wlacznika. Kosc pamieci , a przede wszystkim slot przeczysc i sprawdz czy nie ma paprochow. Coklowiek sie z czyms laczy. Chetnie zobaczymy zdjecie wnetrza PC-ta w ramach podziwiania porzadkow ;) oraz rozwiazania problemu.

Ach lub ah, ten nasz Czyniacy Cuda Karolek. Dal juz drugi raz glos dzisiaj i oba glosy zasluguja na udzial w "Jak Oni Spiewaja" lub "Jak On ......" :P

 

@edit

Nie wiem czy odpowiednio dobrałem temat, ale tu chodzi bardziej o problem z systemem
- na poczatek daj log z HWinfo . Znajdziesz w dziale Hardware> http://www.fixitpc.p...rmacje-podawac/

Przypuszczenie na szybko. Zagotowales CPU - bardzo prawdopodobne. Czy uszkodziles CPU - malo prawdopodobne. Czy uszkodziles inne podzespoly - prawdopodebne np. sekcje zasilania.

Przy zle podpietym zasilaniu dysku mogles uszkodzic pliki na nosniku itd. itp. mamy czas pomyslimy.

Co do tego

Na innym forum kazali mi nałożyć nową pastę, ale jak dla mnie to chyba nieco przesadzili bo nie wiem nawet po przeczytaniu z czym to się je
to uwazasz, ze pojedziemy do Ciebie i wymienimy paste? Masz ladna siostre? i ile ma lat to Karolek podleci. :D
Odnośnik do komentarza

:ph34r: marekW & MarekB

 

@Karolek - jak zwykle pudło, nie czytasz uważnie tematu, nie kojarzysz faktów, ogólnie nie czujesz bazy. Zaprawdę powiadam ci, zostań przy swoich chomikowych zainteresowaniach.
Ach lub ah, ten nasz Czyniacy Cuda Karolek. Dal juz drugi raz glos dzisiaj i oba glosy zasluguja na udzial w "Jak Oni Spiewaja" lub "Jak On ......" :P

:D Szkoda "bufora" na wasze komentarze.

 

DOBRANOC.

Odnośnik do komentarza

Dajcie spokój z docinkami. Każdy człowiek popełnia błędy. Nie chcę żebyście zmieniali za mnie pasty, raczej nie w tym rzecz :).

Wiem, że co 3 tyg. to zbyt często, ale w moim domu panują remonty, więc komputer i tak nie jest zbytnio "czysty" w środku, a owszem siostrę mam ładną :D, ale zajętą. Co do Radiatora to chodzi mi o tą część, która chłodzi procesor. :)

 

Trochę fotek napstrykałem, tych najważniejszych. :P

http://imageshack.us...dscf0028da.jpg/

http://imageshack.us...dscf0029ns.jpg/

http://imageshack.us.../dscf0013f.jpg/(To właśnie w moim cienkim pojęciu jest radiator :>)

 

Co do tego programu to zrobiłem screena, ale nie wiem czy o to chodziło :) Jak coś to ew. poprawię.

http://imageshack.us...eztytuuhay.png/

 

I wolałbym żeby moim problemem zajęła się jedna osoba bądź dwie, bo naprawdę jak się dopadnie więcej to się robi syf i nie wiem kogo posłuchać.

 

A co do podpinania, to wszystko było podpinane chyba z 50 razy, ale efektu to nie dało. :P

 

A i niedługo chcę dokupić do niego jakieś części, możecie powiedzieć co najlepiej do niego dokupić, aby na komputerze pociągnął Windows 7? :D Bo owszem był wgrany, ale niestety nie pociągnął w normalnym użytkowaniu. :)

Odnośnik do komentarza

Screena zrobiłeś dobrze oraz poprawnie nazywasz części komputera :)

Przechodząc do problemu - na screenie z HWInfo jest jedna ważna informacja tzn napisane na czerwono "Throttling". To oznacza że procesor pracuje wolniej żeby generować mniej ciepła i nie uszkodzić siebie. Jest to spowodowane złym chłodzeniem - w tym wypadku albo brak pasty termoprzewodzącej (tubka kosztuje koło 15 zł starczy na jakieś 10 razy a pasta na procku powinna wyglądać tak http://www.hardwaresecrets.com/article/What-is-the-Best-Way-to-Apply-Thermal-Grease-Part-1/1303/3 ) albo źle zamontowany cooler. Można położyć komputer na boku tak aby grawitacja była naszym sprzymierzeńcem i nakierować dodatkowy strumień powietrza na procek (może to być np wiatraczek z kompa który będziemy trzymać albo nawet suszarka nastawiona na zimne powietrze) i jeżeli komputer przestanie ścinać to już wiemy o co chodzi. Zawsze można też zamontować na próbę jakieś inne chłodzenie.

Odnośnik do komentarza

A Cooler to to co chłodzi procesor? ;)

Mi sie wydaje, że chyba go uszkodziłem bo jak go czasami wyciagne i źle podepne to wydaje z siebie ten pisk, więc to na 90%. Z nałożeniem pasty sobie raczej poradze, ale czy nie lepieej kupić nowe chłodzenie? I teraz sęk w tym jakie. Myślę też nad zakupem karty graficznej i dokupic nieco RAMU. Wiem jak włożyć itd. Ale problem w tym, że nie wiem jakie kupić aby sensownie ten komputer działał bo chyba procek nie jest tak tragiczny ;).

Odnośnik do komentarza

Nie mozesz nonszalancko pisac

Na innym forum kazali mi nałożyć nową pastę, ale jak dla mnie to chyba nieco przesadzili bo nie wiem nawet po przeczytaniu z czym to się je
to znaczy mozesz i pisac i tak myslec i tak robic. To co zobaczylismy w poscie nr.6 i co wyjasnil Ci MatiK nizej bylo naturalna konsekwencja takiego dzialania. Przeczytaj sobie post nr.4.

Jesli nie sfajczyles sekcji zasilania lub innych czesci plyty glownej to bedzie szczescie w nieszczesciu.

 

A i niedługo chcę dokupić do niego jakieś części, możecie powiedzieć co najlepiej do niego dokupić, aby na komputerze pociągnął Windows 7
jasno napisze. Ogarnij chlodzenie CPU i reszty, dozbieraj kasy i kup cos nowszego. Sprzedaj to jak najszybciej bo dokladanie pieniedzy nie ma najmniejszego uzasadnienia. Szanuj go zatem jak najbardziej.

 

 

Mi sie wydaje, że chyba go uszkodziłem bo jak go czasami wyciagne i źle podepne to wydaje z siebie ten pisk, więc to na 90%
nie to nie piszczy Cooler. Jesli piszczy to wiatrak, ale moim zdaniem na 99% CPU i masz wielkie szanse uwalic jednak proca, a to wierz mi wielka sztuka i zadko sie zdarza, ale masz szanse.
Odnośnik do komentarza

Czytam co inni pisza. Jak potrafie tak staram sie pomoc. Panika to zle slowo. Mam rowniez PC-ta staruszka z 2003 roku i zareczam Ci wystarczy troche zdrowego rozsadku, zeby pracowal i mial sie dobrze do dzisiaj. Zrobiles glupote z chlodzeniem CPU i to nie jest zabawne w moich oczach. Dales scrina na ktorym jak byk stoi problem. Piszesz, ze

Mam też porównanie do moich gier, przed wyczyszczeniem chodziły super, a teraz klapa. Czyściłem avastem, ad-awarem i ccleanerem, ale lipa. Przekładałem nawet pamięć RAM do innych wtyków, ale to nic nie daje
czyli tak Ci pasuje.?

Porada;

- kup paste

- wyczysc spirytusem CPU oraz podstawe chlodzenia

- rozsmaruj poprawnie paste i zamontuj poprawnie chlodzenie

- zresetuj BIOS

- odpal kompa i zobacz czy jest poprawa

Odnośnik do komentarza

Och i ach dziękuję za zaproszenie :lol: na przyszłość zapamiętaj za taki tekst:

I wolałbym żeby moim problemem zajęła się jedna osoba bądź dwie, bo naprawdę jak się dopadnie więcej to się robi syf i nie wiem kogo posłuchać.
możliwe, że i tu możesz pozostać totalnie bez pomocy.

Pomimo twojego sprzątania syf w środku totalny, więc lejesz wodę z tym co trzy tygodnie sprzątaniem. Radiator grafiki zabity kurzem (pod wentylatorem), ogólny syf na płycie. Do przedmuchania sprężonym powietrzem jest: sloty ramu i slot grafiki, styki jak było pisane przemyć alkoholem izopropylowym.

Slot = gniazdo.

 

Tu dokładny link do twojej konkretnie płyty: http://www.gigabyte....915me-gl/specs/

 

Filmik instruktażowy zakładania radiatora procka (nota bene to jest proste jak drut), możesz oglądnąć cały ale ciebie interesuje część filmiku od 3 min 40 sek: http://www.youtube.com/watch?v=b6NbPMQgwPM&feature=results_main&playnext=1&list=PL92609E97E068C81B

Podobne filmiki instrukatażowe można zlnaeźć odnośnie też nakładania pasty.

Jak ściągasz radiator procka, to zobacz czy któryś zatrzask się nie ukruszył/odłamał. O czym piszę poniżej:

 

 

 

Zapodałeś zdjęcie wentylatora zasilacza, możesz napisać po co? Czy kogoś to interesuje? Wklej zdjęcie jego nalepki znamionowej to będzie o wiele ciekawsze.

 

Mi sie wydaje, że chyba go uszkodziłem bo jak go czasami wyciagne i źle podepne to wydaje z siebie ten pisk, więc to na 90%.
co to za pisk i co piszczy? Wentylator procka? Czy może są to specyficzne piski krótkie, długie w pewnych odstępach, albo jednostajny po czym komp się wyłącza lub nie rusza ?

Tyle na razie.

Odnośnik do komentarza

No Komputer się wyłącza, Sorry, ale niedawno wstałem :).

 

Co do zatrzasków to tak, jeden ma uszczerbek, stracił tą jedną biała końcówkę plastikową.

Tylko, że nie to całe białe, tylko te dwie końcówki, z nich wychodzi ten pręcik czy jak to tam zwał :P no i właśnie jedno się popsuło. :)

 

a co do wentylatora to wiem, że jest do wymiany, więc pomińmy to, a ktoś chciał zdjęcia co ja tam rozbierałem, no to pokazałem, jeju, a komuś zaniechałem transfer zdjęciem? :P

Odnośnik do komentarza

karoles54 - drogi kolego widze, ze sie dogadamy. Mamy rowniez poczucie humoru na podobnym trybie przekladni smiechu :lol: . Intelowski zchladzacz dostalbyc pewnie za przyslowiowa zlotowke w jakims serwisie PC,

a co do wentylatora to wiem, że jest do wymiany, więc pomińmy to

ale rozumiem, ze renifery Ci uciekly, a sanki maja nie posmarowane plozy na aktualny snieg. Przyjdzie wiosna , roztopy, ruszysz z kopyta i polatasz blaszaka :P . Wracaj chlopie do lozeczka, bo sie zaziebisz.

a ktoś chciał zdjęcia co ja tam rozbierałem, no to pokazałem, jeju, a komuś zaniechałem transfer zdjęciem
no w zyciu, a foty jak marzenie. Powiedz lepiej co tam ostatnio czytales fajnego, albo jakis film warty obejrzenia.? Bo problem z PC juz rozwiazalismy. :P
Odnośnik do komentarza

Znalazlem na allegro. http://allegro.pl/el...2053144980.html jesli sprawna i twoj drugi slot dziala (przepnij ta co masz do drugiego slotu i sprawdz) to zatrybi na pewno. Bedziesz mial 1GB. Zsumuje sie i poprawi jakosc pracy.

Co do zakupu kosci 1GB to nie znalazlem takiej samej firmowej, a inne moga pracowac, ale nie musza. To stary sprzecior i dobrze by bylo dokupic 2x1GB tej samej firmy, a wtedy swoja do szuflady. Poza tym 2GB to max co mobas obsluguje chociaz tego nie mozna byc pewnym - moze 4GB.

Pytales wczesniej o rozbudowe. Poradzilem daj sobie spokuj. Tu masz uzasadnienie. Metlik z chipsetami i PCI. FSB - jedna odsluguje 800MHz inna nie. Jak wynika z loga HWinfo masz GL, ale przy takim zamieszaniu nic nie mozna gwarantowac. Kupisz czesci wydasz kase i wsadzisz do biurka, albo zrobisz breloczek do kluczy.

915ram.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza

@karoles54

Co do pisku to chyba wentylator procka i jest ciągły aż do momentu wyłączenia się samoistnie.
potem
No Komputer się wyłącza,
więc prostuje, to nie wentylator procka piszczy tylko płyta bo proc się prawdopodobnie przegrzewa skoro masz zatrzask odłamany.
a ktoś chciał zdjęcia co ja tam rozbierałem, no to pokazałem, jeju, a komuś zaniechałem transfer zdjęciem?
znaczy, że co? Że rozbierałeś też zasilacz? Całkowicie? Czyżby znów brak precyzji w wypowiedzi?

Z tym transferem to pojechałeś, jak myślisz są na dzień dzisiejszy limitowane transfery? Nie łam sobie mózgu: są, więc obrazek wiatraczka zasilacza jest w ogóle nie interesujący w kontekście całego tematu, kumasz?

Odnośnik do komentarza

Czyli kupie nowe chłodzenie.

-> http://allegro.pl/wentylator-spire-coolwave-v-socket-lga775-fv-i2055090179.html czy może być to? czy jednak takie samo :)?

-> http://allegro.pl/elixir-m2u51264ds8hc3g-5t-512mb-cl3-i2053144980.html dokupie tą druga 512MB :).

-> http://allegro.pl/zasilacz-atx-modecom-logic-pro-500w-12cm-cichy-24h-i2048704755.html no i zasilacz.

 

Czy to może być ? Bo żebym nie miał niemiłych niespodzianek :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...