Skocz do zawartości

Czyżby infekcja po odwiedzeniu zhakowanej strony z exploitem?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Być może wszczynam fałszywy alarm, ale chyba lepiej to, niż coś zaniedbać. Dzisiaj znajoma powiedziała mi, że jej ulubione forum (http://www.therasmusfc.com) zostało zhakowane. Tak gdyby to było ważne, to zajrzałem tam z Firefoxa z NoScriptem i efekt (wtedy, teraz już normalnie, po ok. godzinie) był taki:

therasmusfccom.th.png

 

Uważnie się przyglądając, widać że na dole NoScript zablokował jakiegoś Flasha. Sprawdziłem źródło i ten Flash kierował do strony hxxp://www.xp10.com/images/xp10.swf. Ale podejrzane było to, że Flash ten wstawiony był tam techniką iframe o wymiarach 0 pikseli na 0 pikseli. Sprawdzałem ten plik na VirusTotal i wyszło mi wykryć dokładnie 0/43, nie łapało tego nic. Jednak znajoma nie ma Firefoxa z NoScript, a zwykłego Google Chrome. Zastanawiam się czy to nie jest jakiś 0-day i czy coś jej do kompa nie wpłynęło po cichu. Ma zainstalowanego AVG, ale ten milczy. Sprawdziłem jej system tak na szybko przez TDSSKiller (jedna podejrzana rzecz, log dołączam) i Hitmanem Pro 3.6 - log dostępny TUTAJ. I właśnie w sumie to skanowanie mnie lekko zdziwiło. Oprócz wielu plików Tracking Cookie, które wywalił, znalazł on także kilka według niego podejrzanych modyfikacji, wskazujących na pliki:

  • C:\Windows\system32\Shell32.dll (opis - niestety, w logu tego nie ma - wskazywał, jakoby ten plik znalazł się na komputerze 18 dni temu),
  • C:\Windows\System32\ieframe.dll (jak wyżej, według Hitmana plik ten znalazł się na komputerze jakoby 6 dni temu),
  • C:\Windows\SysWOW64\ieframe.dll (także według Hitmana znalazł się on 6 dni temu).

To, co mnie zastanawia - czy to faktycznie coś, czym warto się zająć? Standardowe logi z OTL (bo to Windows 7 Ultimate 64-bit) dołączam do posta.

OTL.Txt

Extras.Txt

TDSSKiller.2.6.24.0_22.12.2011_22.45.11_log.txt

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W raportach brak niepokojących objawów / wpisów świadczących o ingerencji infekcji. System zresztą uzbrojony.

 

 

Uważnie się przyglądając, widać że na dole NoScript zablokował jakiegoś Flasha. Sprawdziłem źródło i ten Flash kierował do strony hxxp://www.xp10.com/images/xp10.swf. Ale podejrzane było to, że Flash ten wstawiony był tam techniką iframe o wymiarach 0 pikseli na 0 pikseli. Sprawdzałem ten plik na VirusTotal i wyszło mi wykryć dokładnie 0/43, nie łapało tego nic.

 

Bardziej specjalizowany pod akcję skaner Wepawet również nie notuje nic ciekawego.

 

 

Hitmanem Pro 3.6 (...) znalazł on także kilka według niego podejrzanych modyfikacji, wskazujących na pliki:
  • C:\Windows\system32\Shell32.dll (opis - niestety, w logu tego nie ma - wskazywał, jakoby ten plik znalazł się na komputerze 18 dni temu),
  • C:\Windows\System32\ieframe.dll (jak wyżej, według Hitmana plik ten znalazł się na komputerze jakoby 6 dni temu),
  • C:\Windows\SysWOW64\ieframe.dll (także według Hitmana znalazł się on 6 dni temu).

 

Te wyniki w Hitman to typ EWS (Early Warning Scoring), nieoczywisty = wymaga ekspertyzy ręcznej. Biorąc jako punkt zaczepienia sumy kontrolne SHA-256 obliczone przez Hitmana:

 

<file path="C:\Windows\SysWOW64\ieframe.dll" hash="E6889926F9409F72744B844456EF1D230A6B07087B0AA9296136292D8A53E6EE">
<file path="C:\Windows\System32\ieframe.dll" hash="D761C613C8BD1B6001EB5A23ABD136F3C3CB3EC7BFA0722343CCFA96FF0E7175">
<file path="C:\Windows\system32\SHELL32.dll" hash="C9C327D879E1C867CA66901AEBEE484D79FAB13E01CDFE373B8803D2303E49D4">

 

Na mojej wirtualnej maszynie x64 przeliczenia SHA-256 (wykonane za pomocą Febooti) są identyczne dla obu wystąpień ieframe.dll. Plik shell32.dll ma u mnie inną sumę, ale uznaję tę z Hitmana za prawdopodobną, gdyż wg wyszukanego raportu Nortona na Google (KLIK) takie SHA-256 pasuje do sygnowanego przez MS pliku w wersji 6.1.7601.17678 (ja mam wersję 6.1.7601.17514).

 

febooti1.th.png

 

Klucze zarejestrowanych bibliotek są prawidłowe. Nie widzę tu nic niepokojącego. Pliki "świeże" = może nastąpiła aktualizacja Windows. W OTL więcej plików MS utworzonych na dniach.

 

 

.

Edytowane przez picasso
13.02.2012 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...